Päť európskych krajín vytvorí ozbrojené sily rýchlej reakcie
Päť krajín EÚ vrátane Nemecka sa rozhodlo vytvoriť polovojenské sily rýchlej reakcie v prípade kríz a bezpečnostných hrozieb. Budú zahŕňať špeciálne, letecké a kybernetické jednotky.
Okrem Nemecka sa na iniciatíve podieľajú Holandsko, Portugalsko, Fínsko a Slovinsko. Nie je vylúčené, že sa k nej neskôr pridajú aj ďalšie štáty. Plánuje sa rozšírenie existujúcich bojových skupín EÚ, ktoré sú v súčasnosti zmiešanými jednotkami do 1 500 osôb. Nahradia ich brigády, ktoré už môžu zahŕňať až 5000 vojakov.
Podľa Deutsche Welle, aby sa proces právne formalizoval, strany sa prvýkrát v histórii obrátia na článok 44 Zmluvy o EÚ. Umožňuje vytvoriť koalíciu členských štátov asociácie, ale s povolením iných krajín. Aktívne sa budú uzatvárať aj dohody o regionálnej spolupráci.
Predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell už skôr povedal, že EÚ by mala byť schopná rozmiestniť svoje vojenské sily nezávisle od USA a NATO.
Francúzsko – Nemecká spoločná letecká jednotka
17. septembra 2020 sa ministerka ozbrojených síl Florence Parly a ministerka obrany Nemeckej spolkovej republiky Annegret Kramp-Karrenbauer vybrali na leteckú základňu 105 za účelom položenia základného kameňa budúcej budovy francúzsko-nemeckej taktickej transportnej letky C-130J. Táto udalosť sa uskutočnila za prítomnosti generála Philippe Lavigne, hlavy Francúzskej vzdušnej a vesmírnej armády, a iných zástupcov oboch štátov.
„Dnes pridávame k tejto spoločnej budúcnosti ďalší kameň,“ uviedla ministerka ozbrojených síl. Po svojich vystúpeniach, Florence Parly a jej kolegyňa Annegret Kramp-Karrenbauerová zapečatili svoje prejavy vo valcoch, ktoré boli následne vložené do betónového bloku. Gesto, ktoré označuje symbolické položenie základného kameňa budúcej francúzsko-nemeckej eskadry, ale tiež mimoriadneho priateľstva.
Ide preto o prvý krok zo strany týchto motorov Európskej únie. Jednotka zložená z dvoch národov, ktoré môžu konať spoločne. Projekt zahájený v roku 2017, prvé lietadlá C-130J a letci, francúzski a nemeckí, dorazia do areálu Evreux v roku 2021. Eskadra nie je jediná, ktorá sa vynorila zo zeme. Základňa už začala so stavebnými prácami na ubytovacej budove. Taktiež sa má vytvoriť služba venovaná administratívnej podpore Nemcov v jednotke nazvanej Národný podporný prvok (NSE). Zároveň letecká základňa 105 vykonala renováciu, aby sa v tejto prechodnej fáze mohli ubytovať prví prichádzajúci. Napriek kríze Covid-19 sa robí všetko pre ďalší rozvoj tejto budúcej jednotky, živnej pôdy pre európsku spoluprácu v oblasti obrany.
Táto zmiešaná eskadra je bezprecedentným projektom v Európe, naznačil podplukovník Pierre-Marie, druhý vo velení leteckej základne 105 povedal: “Ukazuje našu schopnosť spolupracovať a adaptovať sa na dvoch úrovniach: ľudskej a materiálnej a posilňuje európsku spoluprácu v oblasti obrany“. Minister ozbrojených síl podporil aj toto vyhlásenie: “Európska obrana. Chceli sme ju vybudovať a dnes k tejto spoločnej budúcnosti pridávame ďalší kameň.” Francúzsko-nemecká spolupráca nepozná hranice: Jej príkladom je vysunutá letecká základni v Niamey v rámci operácie Barkhane. Zaujíma svoje miesto tiež pri výskume a technologických prácach týkajúcich sa najmä budúceho systému vzdušných bojov (SCAF).
Príchod tejto novej letky tiež znamená úzku spoluprácu medzi leteckou základňou 105 a mestom Evreux, ktoré sa vo veľkej miere podieľa na prijímaní nových prichádzajúcich. Do roku 2023 bude v Normandii usadených takmer 150 nemeckých rodín. Školy by mali rozvíjať francúzsko-nemecké smerovanie. Radnica plánuje prispôsobiť privítanie nemeckých obyvateľov nemecky hovoriacimi zamestnanami. “Mesto Evreux prispieva k tejto európskej výstavbe. To podporuje väzbu medzi armádou a národom,“vysvetlil Guy Lefrand, starosta mesta Évreux. Ten dostal od nemeckého ministra obrany cenu Bundeswerh und Gesellschaft. Táto cena odmeňuje ľudí, organizácie, alebo obce, ktoré pomáhajú sociálnym aktivitám v súvislosti s nemeckou armádou. Prvýkrát bol odovzdaný osobe mimo nemeckého územia.
Karol Jerguš