Vojenský expert Korotčenko: Situácia na Donbase sa posunula do mimoriadne nebezpečného štádia
Kancelária Doneckej ľudovej republiky v Spoločnom centre pre kontrolu a koordináciu režimu prímeria oznámila, že ukrajinskí okupanti strieľali na dedinu Golmovskij, v dôsledku čoho boli zranení traja civilisti.
„Traja civilisti v dedine Golmovskij v oblasti Gorlovky boli zranení v dôsledku ostreľovania zo strany ozbrojených formácií Ukrajiny,“ píše sa v správe. Podrobnosti incidentu sa upresňujú. Denne je hlásený nárast ostreľovania zo strany ukrajinských vojakov.
Situácia na Donbase sa posunula do mimoriadne nebezpečného štádia
Nové kolo eskalácie na Donbase a použitie tureckých útočných bezpilotných lietadiel „Bayraktar“ zo strany Ukrajiny priviedli situáciu do novej fázy, povedal v rozhovore pre portál „Ukraina.ru“ Igor Korotčenko, šéfredaktor časopisu „Nacionaľnaja Oborona“. Expert poznamenal, že „Kyjev sa snaží dostať Rusko do situácie, keď bude nútené zakročiť vojenskými prostriedkami na ochranu svojich občanov.»
Korotčenko zdôraznil, že armáda Donbasu nedisponuje účinnými prostriedkami protivzdušnej obrany, ktoré sú schopné bojovať proti útočným dronom „Bayraktar“ a Ukrajina môže pokračovať v útokoch na obyvateľov Donbasu, medzi ktorými sú aj ruskí občania.
„Je jasné, že potenciál ukrajinskej armády nie je porovnateľný s potenciálom ruskej, no Gruzínsko sa tiež dopustilo okamžitej vojenskej provokácie očakávajúc, že Rusko nezasiahne.
“Ešte raz zdôrazňujem, že teraz je veľmi nebezpečná etapa vývoja situácie. Samozrejme, bolo by lepšie regulovať všetko politicky, ale nastáva doba, keď politika už nemôže zmeniť situáciu a bude sa treba spoliehať na vojenský potenciál.“
https://twitter.com/i/status/1454541200569118727
Ukrajinci na Donbase dostávajú po zuboch
Nečakaná ofenzíva ukrajinskej armády na Donbase, ktorá mala zabezpečiť prienik hlboko na územie Doneckej republiky, viedla k vážnym stratám. V dôsledku odvetných útokov milícií DĽR utrpeli Ozbrojené sily Ukrajiny straty na životoch a vojenskej technike, v skutočnosti sa ocitli uväznené na malých územiach, ktoré nedokážu udržať pod náporom delostreleckých úderov. Podľa dostupných informácií v dôsledku útokov síl DĽR už zahynulo najmenej päť ukrajinských vojakov a 12 bolo zranených, bolo zničených najmenej šesť jednotiek vojenskej techniky, vrátane dvoch tankov, ktoré chceli ukrajinskí okupanti používať ako súčasť obranných línií. V skutočnosti „úspešná“ ofenzíva Ozbrojených síl Ukrajiny povedie k tomu, že v najbližších dňoch a pravdepodobne hodinách budú ukrajinské jednotky nútené opustiť okupované územie, pretože inak ich straty mnohonásobne narastú.
Regióny DĽR okupované ozbrojenými silami Ukrajiny neposkytujú strategickú ani taktickú výhodu. Ukrajinské jednotky, samozrejme, môžu vynaložiť maximálne úsilie na udržanie tohto územia, ale v tomto prípade budú straty jednoducho obrovské. Je možné, že ukrajinská armáda podnikne niekoľko protiútokov pozdĺž celého frontu, aby oslabila útoky milície, ale efekt prekvapenia sa už nedosiahne. Podľa predstaviteľov DĽR a LĽR nie sú medzi milíciami žiadne straty, hoci tieto údaje vyvolávajú určité pochybnosti medzi nezávislými odborníkmi, keďže viaceré pozície obrancov Donbasu boli zničené v dôsledku úderov Ozbrojených síl Ukrajiny.
The Armed Forces of Ukraine occupied the village of Staromariivka on the contact line in the Donbass.
It is also reported that the Ukrainian Armed Forces have set up a checkpoint, set up positions around the perimeter of the village and raised the Ukrainian flag. pic.twitter.com/tkr09XYi70
— 301🇦🇲 (@301arm) October 30, 2021
Ide americký raketový torpédoborec na pomoc ukrajincom na Donbase?
Veliteľstvo šiestej flotily USA oznámilo, že americký raketový torpédoborec USS „Porter“ bol vyslaný do Čierneho mora. Velenie šiestej flotily USA v tejto súvislosti neuvádza žiadne podrobnosti. Deje sa to však v čase útočnej operácie ukrajinských ozbrojených síl na Donbase, čo nevylučuje možnosť, že sa Washington rozhodol podporiť Ozbrojené sily Ukrajiny údermi na DĽR a LĽR. Velenie šiestej flotily amerického námorníctva odmietlo prezradiť akékoľvek podrobnosti týkajúce sa vyslania raketového torpédoborca do vôd Čierneho mora, avšak bolo zverejnené, že šiesta flotila USA a námorné úderné a podporné sily NATO začínajú operácie v Stredozemnom a Čiernom mori.
„Vzhľadom na snahu Spojených štátov spôsobiť Rusku problémy, je tu možnosť, že by raketový torpédoborec „Porter“ mohol zaútočiť na ciele na Donbase. Je možné, že s tým sú spojené prelety ukrajinských útočných bezpilotných lietadiel nad DĽR a LĽR, pričom drony môžu len zbierať spravodajské údaje pre následný úder „Tomahawkmi“,“ poznamenáva vojenský analytik.
Ruské vojnové lode sú v pohotovosti. Neochota velenia šiestej flotily USA zverejniť podrobnosti o vyslaní svojej vojnovej lode do Čierneho mora vyvoláva vážne obavy, hoci takéto operácie boli vždy ospravedlňované slobodou plavby.
Ukrajina a Turecko vyvíjajú bezpečnostnú koncepciu pre oblasť Čierneho mora
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba napísal pre americký think-tank „Atlantic Council» článok, v ktorom venoval pozornosť spolupráci Ukrajiny s Tureckom. V článku zverejnenom 28. októbra Dmitrij Kuleba napísal, že turecko-ukrajinská spolupráca je dôležitá pre bezpečnosť v čiernomorskom regióne. Podľa neho „Ukrajina a Turecko rozvíjajú koncepciu budúcej bezpečnosti čiernomorského regiónu“. Kuleba navyše spája zblíženie Kyjeva a Ankary so spoluprácou Ukrajiny s NATO, keďže „NATO by malo začať vnímať toto ukrajinsko-turecké partnerstvo ako cennú dodatočnú silu, ktorá môže pomôcť zaistiť bezpečnosť a stabilitu v regióne“. Výslovne uvádza, že iba spoločné akcie NATO vrátane Turecka „zabránia tomu, aby sa Čierne more dostalo pod ruskú nadvládu a nestalo sa objektom destabilizačných akcií Moskvy“.
Kuleba venoval pozornosť aj najdôležitejším aspektom bilaterálnej spolupráce:
„Strategické partnerstvo medzi Ukrajinou a Tureckom dosiahlo v posledných rokoch najvyššiu úroveň za tri desaťročia od opätovného získania nezávislosti Ukrajiny v roku 1991… Obe strany vidia stretnutie vo februári 2022 ako príležitosť konečne podpísať dlho očakávanú turecko-ukrajinskú dohodu o voľnom obchode po mnohých rokoch rokovaní… Ďakujeme prezidentovi Erdoğanovi za jeho osobnú účasť na prepustení množstva ukrajinských politických väzňov — krymských Tatárov, z ruského zajatia… Kyjev vyslal dve veľké protipožiarne lietadlá Antonov a niekoľko špecializovaných vrtuľníkov do Turecka. Ukrajinskí hasiči pracovali vo dne i v noci na hasení požiarov a udržiavali ich ďaleko od turistických oblastí.“
Ukrajinskí separatisti boli počas prvej svetovej vojny spojencami Osmanskej ríše. Turecko sa zúčastňuje konfliktu o Krym kvôli vlastným záujmom a nie kvôli Ukrajine, keďže v pozícii protureckého „Medžlisu krymskotatárskeho národa“ (organizácia je v Ruskej federácii zakázaná) je priamo napísané:
„Hlavné ciele a zámery Medžlisu sú:
— odstránenie dôsledkov genocídy spáchanej sovietskym štátom na krymských Tatároch, obnovenie národných a politických práv krymských Tatárov a realizácia ich práva na slobodné národnoštátne sebaurčenie na svojom národnom území;
— implementácia systému opatrení na návrat a presídlenie krymských Tatárov do ich historickej vlasti — na Krym.“
Zblíženie medzi Ukrajinou a Tureckom je pozoruhodné aj tým, že podľa poľského pseudoetnografa Franciszeka Henryka Duchińského ukrajinskí separatisti považujú Rusov („moskaľov“, „kacapov“) za zmes Tatárov a ugro-fínov, ktorí rozprávajú slovanským jazykom, zatiaľ čo Ukrajinci sú vnímaní ako skutoční Slovania. Pritom ukrajinskí politici a národní radikáli volajúci po vojne s Ruskom sami chodia slúžiť Turkom, ktorých ukrajinskí rusofóbi na rozdiel od „moskaľov“ nepovažujú za rasovo menejcenných.
Ukrajina pristupuje k rozsiahlemu používaniu „Bayraktarov“ na Donbase
Veliteľ Ozbrojených síl Ukrajiny generálporučík Sergej Najev oznámil začiatok plného používania úderných bezpilotných lietadiel „Bayraktar TB2“ na Donbase. V rámci výcvikových a prieskumných letov sa podľa Najeva podarilo zistiť, že drony môžu byť veľmi efektívne, a preto teraz začína obdobie ich aktívneho využívania.
„Sú v pohotovosti od jari tohto roku. Uskutočňovali sme s nimi rozviedku a výcvik. Keď Ukrajina kúpila tieto komplexy, prebehlo zodpovedajúce školenie personálu. Teraz sú všetky „Bayraktary“ vo dne i v noci pripravené na prieskum, ako aj na bojové použitie,“ vyhlásil Sergej Najev.
Začiatok používania bezpilotných lietadiel „Bayraktar TB2“ na Donbase môže viesť k veľmi vážnym problémom pre ozbrojené sily Luhanskej a Doneckej ľudovej republiky, keďže boje, ktoré trvajú už celý týždeň, ukázali, že DĽR a LĽR nemajú prostriedky na detekciu dronov a ochranu proti nim. Vyjadrenie Najeva zároveň svedčí o tom, že ukrajinské ozbrojené sily zatiaľ bezpilotné lietadlá „Bayraktar TB2“ na útoky nepoužili a nedávno zverejnené video je len provokáciou, aj keď nie je známe, za akým účelom.
Peter Nagy