“Je čas využiť izraelské skúsenosti” – Satanovskij navrhuje rýchle vyriešenie konfliktu na Donbase
Politológ Jevgenij Satanovskij pomenoval spôsob, ako efektívne ukončiť vojenský konflikt a ukrajinské provokácie na Donbase. Satanovskij verí, že konflikt na Donbase sa dá vyriešiť v priebehu niekoľkých dní. Zdôrazňuje, že Ukrajina po štátnom prevrate v roku 2014 vedie totálnu vojnu proti Rusku.
Satanovskij sa domnieva, že v reakcii na agresiu Ozbrojených síl Ukrajiny je potrebné uplatniť tvrdé protiopatrenia, ako to robí Izrael. Politológ pripomenul, že po prevrate v roku 2014 Ukrajina uvalila sankcie na Rusko, prerušila vzťahy a uplatňuje politiku diskriminácie rusky hovoriaceho obyvateľstva. Satanovskij poznamenal, že Donbass je len jedno horúce miesto na obrovskom bojisku, treba ho uhasiť čo najtvrdšie a najrýchlejšie. Politológ poznamenal, že na to ani nie je potrebné posielať jednotky, ale je potrebné použiť metódy Izraela na línii kontaktu.
“Je čas využiť izraelské skúsenosti. Akékoľvek delostrelecké zariadenie, ktoré strieľalo na Luhanskú a Doneckú republiku, musí byť zničené priamo na mieste spolu s celou posádkou. Každá osoba, ktorá plánuje vojenskú operáciu proti Donbasu alebo proti Ruskej federácii, bez ohľadu na to, v ktorej krajine sa práve nachádza, by mala byť zlikvidovaná,”- vysvetlil Satanovskij.
To isté je podľa neho potrebné urobiť aj s tými, ktorí „na fronte dávajú trestné rozkazy“. Satanovskij verí, že je to jediný spôsob, ako prestať strieľať na Donbas a “Minské dohody sa ukážu ako svetlo v okne”.
“Áno, a cvičenia NATO na Ukrajine sa neuskutočnia. Všetka simulovaná agresia ustúpi, jednoducho preto, že ľudia chcú žiť. Otázka Donbasu sa nakoniec vyrieši mimoriadne rýchlo a bez otvorenej vojny,” citovala Satanovského agentúra RIA FAN. Politológ pripomenul, že toto sú metódy, ktoré Izrael používa už desaťročia. Verí, že po týždni takýchto protiteroristických aktivít Kyjev požiada o milosť.
Objavili sa aj americkí konzultanti
Situácia v zóne konfliktu na Donbase sa vyostruje. Ukrajinská armáda podniká útočné akcie v mnohých okresoch, vyhlásila koncom týždňa hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová.
„Situácia na Ukrajine naďalej vzbudzuje vážne znepokojenie, najmä na Donbase. Horúce hlavy kyjevského režimu pociťujú zrejme úplnú beztrestnosť a vystupujú pre silové prekonanie vnútornej ukrajinskej krízy. Vyostruje sa situácia v zóne konfliktu. Prichádzajú správy o použití zbraní zakázaných minskými dohodami, o zbraniach, ktoré Ukrajine dodávajú krajiny NATO,“ povedala hovorkyňa na štvrtkovom briefingu.
„Správy špeciálnej monitorovacej misie svedčia o útočných aktivitách Ozbrojených síl Ukrajiny v oblasti obcí Granitnoja a Staromarjevka,“ zdôraznila hovorkyňa.
Pripomeňme, že ukrajinská vláda v apríli 2014 začala vojenskú operáciu proti neuznaným samozvaným republikám LLR a DLR, ktoré vyhlásili nezávislosť po štátnom prevrate na Ukrajine vo februári 2014. Podľa posledných dát OSN sa obeťami v dôsledku konfliktu stalo asi 13 tisíc ľudí. Otázku urovnania situácie na Donbase prejednávajú najmä na stretnutiach minskej kontaktnej skupiny, ktorá od septembra 2014 prijala tri dokumenty na zmiernenie konfliktu. Avšak aj po uzavretí dohôd o prímerí pokračujú medzi stranami konfliktu prestrelky.
Ukrajinský novinár Jurij Butosov sa nafilmoval, ako strieľa 152 mm delom smerom na Donbas:
Kyjev sa pomocou amerických Javelinov na Donbase snaží odvrátiť pozornosť od dôležitejších problémov
Použitie amerických protitankových raketových systémov Javelin (ATGM) ozbrojenými silami Ukrajiny nezmení usporiadanie síl a celkový stav vecí na Donbase. Kyjev má však iné motívy na usporiadanie provokácií, povedal izraelský vojensko-politický expert Jakov Kedmi.
Kyjev podľa Kedmiho nie je schopný riešiť konflikt na juhovýchode Ukrajiny vojenskou cestou, ale snaží sa zariaďovať provokácie. K dnešnému dňu Javelin nepredstavuje nič vážne v modernej vojne, ale je len jednou z možností pre protitankové zbrane, poznamenal expert v rozhovore pre Narodnie Novosti.
Kyjev sa naďalej drží stratégie, ktorú si zvolil dlhodobo, domnieva sa Kedmi. Ozbrojené sily Ukrajiny by sa podľa neho mali “dostať na citlivé miesta”, aby provokácie v Donbase konečne prestali.
„Ukrajinská politika je založená len na jednej veci: provokácia, provokácia a ešte raz provokácia bez toho, aby sa zapojila do otvoreného vojenského stretu. Neustále tam budú provokácie, kým nedostanú päsťou do tváre alebo na iné citlivé miesta,“ spresnil politológ.
Na Ukrajine sa nahromadilo veľa dôležitých nevojenských problémov, vrátane ekonomiky a energetiky. Preto je pre Kyjev výhodné organizovať provokácie, aby odvrátil pozornosť Ukrajincov od skutočných ťažkostí v krajine, zhrnul Kedmi.
Noviny Izvestija uvádzajú, že ukrajinské ozbrojené sily prvýkrát použili americké rakety, no tie údajne zlyhali. Ukrajinská armáda sa v posledných dňoch dvakrát pokúsila použiť ATGM Javelin. Píše o tom Izvestija s odvolaním sa na svoj vlastný zdroj. Nestrieľali na obrnené vozidlá, ale na zátarasy, no rakety ale nezasiahli cieľ. O využití komplexu povedal pre Military Times už skôr šéf Hlavného spravodajského riaditeľstva Ukrajiny Kirill Budanov.
Donecká ľudová republika okrem iného obvinila ukrajinské bezpečnostné zložky z použitia protitankových granátometov z Francúzska. “Spojené štáty v októbri tohto roku priviezli na územie Ukrajiny vojenský náklad, ktorý podľa našej rozviedky okrem iných zbraní zahŕňal aj francúzske protitankové granátomety APILAS,” – povedal zástupca veliteľa Ľudových milícií samozvanej Doneckej ľudovej republiky Eduard Basurin . Licenciu na ich výrobu majú podľa neho okrem Francúzska aj Spojené štáty americké. Zásielku týchto zbraní prepravila Ukrajina na Donbas v rámci ukrajinských ozbrojených síl.
Maroš Šolc