Na zabezpečovaní obrany Slovenska sa podieľa čoraz viac žien
Dáta z personálnych oddelení rezortu obrany ukazujú, že uplatnenie pri zabezpečovaní obrany Slovenska nachádza čoraz viac žien. V rámci rezortu aktuálne pracuje celkovo 4 889 žien, čo predstavuje 22,9 percent zo všetkých zamestnancov MO SR a príslušníkov OS SR.
„Aj keď vojenské prostredie je vo všeobecnosti spojené najmä s mužmi – vojakmi, ženy v rezorte obrany sú neoceniteľným prínosom. Zastávajú rôznorodé funkcie a plnia úlohy s rovnakým odhodlaním a nasadením, ako ich kolegovia – či už v civile alebo v uniforme,“ zhodnotil minister obrany SR Jaroslav Naď. Priblížil, že súčasťou rezortu je celkovo 3 020 civilných zamestnankýň a 1 879 profesionálnych vojačiek.
V rámci Ministerstva obrany SR, ako ústredného orgánu štátnej správy, je ženami aktuálne obsadená nadpolovičná väčšina pracovných miest, pričom zamestnankyne v štruktúrach ministerstva majú významný podiel aj na riadení – zastávajú takmer polovicu riadiacich pracovných pozícií, konkrétne 46,3 percent.
Konkrétne v rámci Ozbrojených síl SR majú v súčasnosti vojačky zastúpenie na úrovni 12 percent. V prevažnej miere ide o dôstojníčky, pričom najvyššiu vojenskú hodnosť aktuálne zastáva plukovníčka, nasledujú desiatky podplukovníčok, majoriek, kapitánok, nadporučíčok a poručíčok. Medzi poddôstojníčkami je najviac rotných a rotmajsteriek. Od 1. decembra 2021 jedna z profesionálnych vojačiek zastáva funkciu „náčelníčka kancelárie náčelníka Generálneho štábu OS SR“, čo je aktuálne najvyššia funkcia v rámci OS SR spomedzi žien.
Vojačky plnia v čoraz väčšom počte aj úlohy v misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu. Aktuálne je v zahraničí nasadených 36 príslušníčok OS SR. „Ženy majú nezastupiteľné miesto v Ozbrojených silách SR. Samozrejme sú funkcie, ktoré sú pre ne vhodné viac, iné menej, avšak sú pevnou súčasťou našich štruktúr s obrovským prínosom. Teší ma, že trend ich záujmu o službu vlasti v OS SR rok od roka stúpa,“ uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR gen. Daniel Zmeko.
V rámci Vojenskej polície je percento zastúpenia žien – vojenských policajtiek o niečo nižšie. Aktuálne je na úrovni 10 percent, pričom tento podiel sa za uplynulé roky menil iba mierne. Ako uviedol riaditeľ Vojenskej polície plk. Valentín Cebo, práca žien vo Vojenskej polícií je pre plnenie jej úloh veľmi dôležitá. „Je nevyhnutné mať vojenské policajtky zaradené najmä v priamom výkone služby z dôvodu niektorých špecifických činností pri vykonávaní služobných zákrokov,“ povedal. Medzi zaujímavé funkcie v rámci Vojenskej polície, do ktorých sú ustanovené vojenské policajtky, patrí napríklad staršia inšpektorka na oddelení krízového manažmentu či náčelníčka výcviku kynológie.
Karol Jerguš