Dodržíme sľub. Ex-šéf NATO vyzval Brusel, aby obišiel obmedzenia a prijal Ukrajinu a Gruzínsko do aliancie
NATO by malo zvážiť možnosť prijatia Ukrajiny a Gruzínska do aliancie bez regulácie konfliktov na území týchto štátov. S týmto návrhom prišiel bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen.
Rasmussen vyzval krajiny NATO, aby nenasledovali príklad Ruska a nevetovali ďalšie rozširovanie aliancie. Okrem toho je podľa neho potrebné rozšíriť územie bloku aj o Ukrajinu a Gruzínsko. Navyše by sa to malo uskutočniť napriek územným problémom. Ex-generálny tajomník navrhol nerozšíriť akcie článku 5 charty NATO na „okupovaný“ Donbas, Krym, Južné Osetsko a Abcházsko s tým, že sa bude vzťahovať len na územie kontrolované Kyjevom a Tbilisi.
“Sľúbili sme Gruzínsku a Ukrajine miesta pri stole NATO v roku 2008 a je čas vypracovať akčný plán na splnenie nášho sľubu”, – napísal v článku pre Politico.
Jednou z požiadaviek Ruska na USA a NATO, ktoré zazneli koncom minulého roka, boli záruky ďalšieho nešírenia aliancie, vrátane neprijatia Ukrajiny do NATO. Či túto podmienku prijmú vo Washingtone a Bruseli, ukážu rokovania. NATO už medzitým zvoláva mimoriadne stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín aliancie. Na programe stretnutia, ktoré sa vo virtuálnom priestore uskutoční 7. januára, bude podľa správy budovanie vojenskej sily Ruska na území Ukrajiny a jej hraníc.
Oficiálne rokovania medzi Bruselom a Moskvou v rámci Rady Rusko-NATO sú naplánované na 12. januára 2022. Potvrdili to dnes v sídle aliancie. Predtým generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a šéf amerického ministerstva zahraničia Anthony Blinken spolu telefonovali a potvrdili svoje spoločné stanovisko k Ukrajine. Zároveň sú pripravení na „zmysluplný“ rozhovor s Ruskom.
Milan Novický