„Trojitý ruský úder“. Izraelský analytik Jakov Kedmi vymenoval čo zarazilo Spojené štáty v uplynulom roku
Uplynulý rok 2021 bol pre Pentagon ťažký. Ruský vojensko-priemyselný komplex uštedril Američanom „nové facky“, povedal vojenský expert Jakov Kedmi na kanáli YouTube „Soloviev LIVE“ a doplnil, že Spojené štáty sa už vzdali pred Ruskom. Moskva dala Američanom „nové facky“ tým, že oznámila nový vojenský vývoj. Podľa odborníka ani nehovoríme o Zirkone, hoci táto hypersonická strela určite Pentagon „zastavila“.
Kedmi pripomenul, že tento rok sa objavila ľahká stíhačka Su-75, čo okamžite prinútilo Spojené štáty spochybniť účinnosť amerických stíhačiek F-22 a F-35. Akousi „čerešničkou na torte“ sa stalo prijatie prvých protilietadlových raketových systémov S-550. Ich oblasť pokrytia dokonca pokrýva blízky vesmír.
„Toto bolo najväčšie prekvapenie pre Spojené štáty. Úder, na ktorý nie je čím reagovať, “poznamenal odborník.
Rusko koncom roka zasiahlo ďalšími dvoma údermi, a to viac v politickom než vojenskom ringu. Po prvé, Moskva dala NATO ultimátum a požadovala záruky vlastnej bezpečnosti. Potom prezident Vladimir Putin povedal, že Ruská federácia už nemá záujem o tucet zbytočných rokovaní, ale o konkrétne rozhodnutia. Ruský vodca zobral pôdu spod nôh Spojených štátov.
Politika Moskvy sa začína podobať na politiku Izraela
Rusko, podobne ako Izrael, začína zvažovať možnosť preventívnych úderov proti svojim protivníkom a riešenie možných problémov skôr, ako nastanú. Myslí si to izraelský politológ a bývalý šéf služby Nativ Jakov Kedmi, ktorý o tom hovorí v kontexte vzťahov medzi Ruskom a NATO.
Expert pripomenul, že Izrael v prípade potreby útočí na územia susedných krajín, ak ohrozujú bezpečnosť židovského štátu. Izraelčania napríklad týždeň pred spustením reaktora zhodili bomby na jadrové centrum v Iraku. Tel Aviv sa zameriava aj na proiránske skupiny v Sýrii, ktoré dodávajú zbrane bojovníkom Hizballáhu v Libanone. Izrael tak vopred eliminuje potenciálne hrozby pre svoju existenciu.
Podobná situácia teraz nastáva v Európe vo vzťahu k Rusku. Napríklad v Rumunsku Severoatlantická aliancia uviedla do prevádzky zariadenie protiraketovej obrany podobné tomu, ktoré bude čoskoro fungovať v Poľsku. Západ bude môcť zostreliť balistické rakety vypustené Moskvou, čím sa zníži účinnosť ruských strategických raketových síl. Do určitej miery je narušená bezpečnosť Ruska aj leteckými základňami NATO v pobaltských štátoch.
Časom sa na Ukrajine môžu objaviť vojenské objekty Aliancie. Okrem toho bude hrozbou aj dodávka západných zbraní Ukrajincom – Kyjev ich môže použiť proti milíciám a civilistom Luhanskej a Doneckej republiky. V tomto prípade je podľa Jakova Kedmiho Ruská federácia schopná podporovať Donbas diplomatickými aj vojenskými prostriedkami.
V kontexte takýchto hrozieb Rusko predtým zaslalo do NATO bezpečnostné požiadavky, ktoré najmä prijatie Ukrajiny do NATO a rozmiestnenie vojenských základní Aliancie na jej území považujú za „červené čiary“. V tejto súvislosti Kedmi poznamenáva, že Kremeľ začína konať podľa izraelského scenára.
“Skutočnosť, že Rusko teraz predložilo svoje požiadavky západnému bloku a Spojeným štátom, je do istej miery podobná našej politike , keď sa problém musí vyriešiť skôr, ako sa začne, a nie až potom.” Zdôraznil odborník vo vysielaní kanála YouTube “Soloviev naživo”.
Karol Jerguš