Špiónov Rosenbergovcov odhalila len náhoda

Manželia Rosenbergovci

USA, 15. januára 2022 (AM) – Pred 71 rokmi, 6. marca 1951 sa v USA začal súdny proces, ktorý sa stal symbolom studenej vojny. Bol to súd nad manželmi Rosenbergovcami, ktorí na čele celej svojej špiónskej skupiny prezradili Sovietskemu zväzu tajomstvá americkej atómovej bomby. Aká náhoda pomohla americkej kontrarozviedke odhaliť ich a prečo sa dnes proces nad nimi v USA príliš nespomína? Aj keď ide o jediných civilistov, ktorí boli v USA popravení za špionáž.

 

Veľká časť materiálov okolo činu Rosenbergovcov je odtajnená, rovnako ako aj v súčasnom Rusku dodnes populárne osoby sovietskeho štátu, zapojené do tejto špionáže (napr. veliteľ zahraničnej rozviedky NKVD Pavel Sudoplatov a Aleksandr Feklisov, ktorý riadil spravodajské informácie J. Rosenberga).

 

 

O pôvode špiónov
Julius Rosenberg sa narodil v New Yorku v rodine ruských židovských vysťahovalcov. Spočiatku sa chcel stať rabínom, no zmenil to a stal sa elektronickým technikom. V roku 1940 začal pracovať vo vedecko-výskumnom ústave amerických spojovacích vojsk. A keďže v 30-tych rokoch minulého storočia boli marxistické názory módne, mnohým sa Sovietsky zväz javil ako túžobná rozprávková krajina. Mladý technik začína navštevovať „Ligu mladých komunistov“, kde sa zoznamuje s budúcou manželkou Ethel Greenglassovou. Ani Ethel si nesplnila detský sen, spievať a vystupovať na Broadway, a stala sa obyčajnou sekretárkou.

 

V roku 1942 si mladý pár všimol sovietsky rozviedčik Semjon Semjonov (Samuil Taubman), ktorý bol aj talentovaným fyzikom a jedným zo zakladateľov sovietskej vedecko-technickej rozviedky.

 

Semjon Markovič Semjonov bol postava unikátna. Pochádzal z chudobnej židovskej rodiny v Odese, do NKVD sa dostal cez komsomolskú organizáciu. Do USA sa dostal úplne legálne: študoval vo významnom Massachusettskom technologickom inštitúte, stal sa magistrom technických vied a bol ustanovený do funkcie staršieho technika v americkej obchodnej organizácii. To mu umožňovalo voľne cestovať po celej krajine pod zámienkou nákupu zariadení.

 

K roku 1942 už Semjonov s jeho ľuďmi riadil sieť z 28 agentov, pričom 22 z nich kuríroval osobne (o zvyšných sa staral Gajko Ovakimjan). 11 agentov dodávalo údaje o chémii a bakteriológii, šiesti o rádiovom vybavení, piati o letectve.

 

Na základe osobnej úlohy od vedúceho sovietskej rozviedky Pavla Fitina, Semjonov získal a do ZSSR dopravil prvý kmeň penicilínu, ktorý sa vtedy považoval za strategický vojenský materiál. Bol tiež prvým, kto zistil, že Enrico Fermi v metalurgickom laboratóriu Chicagskej univerzity uskutočnil prvú reťazovú reakciu. Semjonovovi to vtedy prezradil Fermiho kamarát Bruno Pontecorvo, ktorý neskôr utiekol do ZSSR.

 

Semjonov ľahko zverboval Juliusa Rosenberga. Jedným z jeho argumentov bolo, že spojenci sa cez vojnu nedelili so ZSSR o dôležité informácie. Časom tento dôvod použil na zverbovanie svojho švagra, Ethelinho brata, Davida Greenglassa.

 

V roku 1944 Semjonov zacítil, že je sledovaný a evakuoval sa do ZSSR. Rosenbergovci a ich vlastná sieť prešli pod kuratelu Aleksandra Feklisova. A práve Feklisov je dnes považovaný za hlavného kurátora „atómového projektu“ sovietskej rozviedky.

 

Semjonovov osud bol tragický. Poslaný bol do Paríža, kde získal množstvá rôznych vedeckých materiálov – od výskumov inštitútu Louisa Pasteura až po letecké technológie. Lenže tým, že dlho pobýval za hranicami, odtrhol sa od sovietskych reálií. Poskytujúc Moskve obrovskú masu materiálov o kybernetike, nevedel, že tá bola vyhlásená za „ložnú vedu“. Vo výsledku dostal pokarhanie a bol stiahnutý do Moskvy. Tam sa dostal do osídiel „boja s kozmopolitmi“ a po niekoľkých udaniach bol podplukovník rozviedky uvoľnený z Ministerstva štátnej bezpečnosti ZSSR bez práva na dôchodok.

 

Semjon Markovič sa ocitol bez existenčných prostriedkov. Prepustenie z bezpečnostných orgánov ZSSR nie kvôli výsluhe, či vlastnému želaniu, znamenalo ďalej žiť so škvrnou v dokladoch…, čiže takého človeka vzali do práce maximálne za hasiča v textilnej fabrike (vtedy morálne nie príliš cenené povolanie). A tak sa mu skladali na živobytie kolegovia z rozviedky. Nakoniec mu s veľkými obťiažami pomohli k pozícii prekladateľa vedecko-technickej literatúry vo vydavateľstve Progress. Až v roku 1972 na pokyn M. Andropova vrátili Semjonovi Markovičovi hodnosť podplukovník vo výslužbe a určili mu dôchodok 120 rubľov. Zomrel v roku 1986.

 

Efektivita vlastnej špiónskej siete

V roku 1945 Juliusa Rosenberga prepustili z armádneho vedecko-výskumného ústavu, pretože americkej rozviedke nakoniec došlo, že aktívne pôsobil v komunistických bunkách. On však dovtedy stihol vytvoriť vlastnú agentúrnu sieť, ktorej členmi boli okrem Davida Greenglassa aj Joel Barr, William Perl, Alfred Sarant a Morton Sobell.

 

Feklisov vo svojich spomienkach tvrdí, že Rosenberg mu odovzdal tisíce dokumentov so stupňom „tajné“ a „prísne tajné“ a raz že mu priniesol aj kompletnú bezkontaktnú rozbušku. Tie boli predurčené pre rakety PVO. Zaujímavé je, že Rosenberg v tom čase už nemal prístup k tajným informáciám, on len akumuloval prácu svojej agentúry. Niektoré získané materiály boli vskutku neoceniteľné.
Napríklad, Morton Sobell pracoval ako hlavný technik „General Electric“ a viedol vedecko-výskumnú skupinu rádiolokátorov centimetrovej vlnovej dĺžky. Feklisovovi odovzdal 40 vedecko-výskumných prác, ktoré mali spoločne vyše tisíc strán. Poskytol aj prvé údaje o navádzacích systémoch rakiet – nosičoch atómových zbraní.

 

Sobella zatkla FBI v Mexiku (v podstate ho odtiaľ uniesla) a na procese s Rosenbergovými bol tretím obvineným. Vinu si priznal, spolupracoval s vyšetrovateľmi a dostal 30 rokov basy. Odsedel si takmer 19 rokov v Alcatraze a vyšiel na slobodu v roku 1969. Zopár krát navštívil ZSSR i NDR, kde ho vítali ako čestného hosťa. Dodnes žije, má 104 rokov, a býva v dome seniorov, no podľa rečí už málokoho spoznáva. Posledný zrozumiteľný rozhovor poskytol v roku 2010.

 

V USA je Morton Sobell, ako objekt výskumu, omnoho populárnejší ako samotní Rosenbergovci. Ide totiž o to, že pre americkú spoločnosť nebol rozhodujúci samotný fakt špionáže a jeho detektívne detaily, ale motívy – prečo organizovaná skupina komunistov-židov zradila americký sen. Proces s Rosenergovcami sa konal v období mccarthizmu a perzekúcií komunistov, preto spoločnosť veľmi zaujímali ich motívy.

 

Ideologické odôvodnenie špionáže
Rosenbergovci si vinu nepriznávali, s vyšetrovateľmi nespolupracovali a všetci ostatní v procese ako jeden hlas opakovali formuláciu, ktorú vymyslel Semjonov: spojenci sa mali počas vojny čestne deliť o informácie so ZSSR. A po skončení vojny, že bolo treba dodržiavať vojensko-technickú paritu, pretože inak sa svet zrúti do záhuby. Takýto morálny postoj vyzeral presvedčivo i príťažlivo.

 

Prokurátor Roy Cohn tvrdil, že všetko je to spôsobené dielom Marxa, Engelsa a Stalina, obvinení, že sú ideoví a nie situační nepriatelia a preto si zľutovanie nezaslúžia. Okrem toho sa podľa obžaloby Rosenbergovci a ich skupina riadili „vernosťou ZSSR“, čo označovalo ich nezlučiteľnosť s USA a americkými hodnotami. Aj preto sa diskusie o motívoch (ako aj stupeň zapojenia do špionáže Ethel Rosenbergovej) vedú dodnes. Diskusia už dávno prerástla konkrétnosti a v USA sa stala akademickým sporom na tému vlastenectva a ideovosti.

 

S Mortonom Sobellom bolo všetko jasné od samého počiatku. Takých, ako Sobell, v USA nazývali „Red diaper babies“ (Deti z červenej plienky). Možno toho príčinou boli jeho rodičia, ktorí boli presvedčenými komunistickými fanatikmi so silnou ľavicovo-trockistickou úchylkou. Keď sa malý Morton hral vo svojej izbe, v susednej jeho matka mala schôdzu so svojimi „súdruhmi“. Keď Morton navštevoval inštitút, jeho otec, brooklynský židovský lekárnik, zásoboval jeho partiu bezplatnými prezervatívmi. Jeden jeho strýko organizoval v horách letný tábor pre mladých komunistov a druhý bol tajným kuriérom, prevážajúcim hlásenia zo straníckych buniek v New Yorku do Moskvy.

 

Morton Sobell sa ako komunista už narodil. Vznikla otázka: ako sa človek s takýmito danosťami mohol stať vedúcim supertajného laboratória v General Electric?

 

Ďalším zo základných informačných zdrojov Rosenberga bol jeho švagor David Greenglass, ktorý pracoval ako strojný zámočník v atómovom objekte v Los Alamos. Z tohto najtajnejšieho objektu povynášal všetko čo tam nebolo pripevnené.

 

David Greenglass usvedčil Rosenbergovcov

 

Na súde Greenglass svedčil proti svojej sestre a švagrovi a jeho svedectvá sa stali dobre, že nie najhlavnejšími dôkazmi. Podľa všetkého išlo o súčasť dohody. Greenglass svedčil výmenou za imunitu pre manželku Ruth. Na záver dostal 10 rokov a na slobodu vyšiel v roku 1960. Ruth Greenglassová sa vôbec vyhla trestu.

 

Otázka motivácie správania Davida Greenglassa nebola posudzovaná. On i prokurátor Cohn tvrdili, že ho zverbovali Rosenbergovci, čo z nich od samého počiatku robilo diablov z pekla (veď dokonca aj príbuzného zviedli). No a to, že manželia Greenglassovci úplne samostatne navštevovali schôdze mládežníckych komunistických buniek, to sa ani len nespomenulo.

 

So samotným Feklisovom sa Julius Rosenberg stretol okolo 40 až 50 krát. Okrem Feklisova bol v spojení s ďalšími agentmi rezidentúry: Anatolijom Jackovom, manželmi Cohenovcami. Istý čas ich kuríroval nelegálny agent Viliam Fišer (známy ako Abel).

 

Prezradenie

Existujú dve navzájom sa vylučujúce verzie prezradenia. Americká strana trvá na tom, že odhalila celú reťaz, vrátane Angličana Klausa Fuchsa, pomocou projektu „Wenona“, čo bolo supertajné laboratórium, zaoberajúce sa zachytávaním a dešifrovkou sovietskych rádiových správ. Údaje Wenony nebolo možné posudzovať v súde, pretože právne boli mizivé, navyše o existencii Wenony sa vôbec nemalo vedieť.
Vo všetkých krajinách je to pri špiónskych procesoch vážny právny problém: časť dôkaznej základne (a niekedy aj všetky dôkazy) je tajná, alebo sú tajné zdroje, či metodológia ich získania. Výsledkom toho býva, že žalujúca strana vyzerá zvláštne, pretože je nútená verejne využiť len časť dôkazov alebo vôbec tvrdiť „verte mi na slovo“.

 

Roy Cohn

 

Hovorí sa, že práve z tohto dôvodu vnikli u žalobcov problémy s dôkaznou situáciou, no prokurátor Roy Cohn tieto údaje tajne ukázal sudcovi Irwingovi Kaufmanovi, čím te ustrnul. A práve to rozhodlo o osude Ethel Rosenbergovej, ktorú spočiatku nechceli popraviť (išlo o matku dvoch detí, ktorá neukradla žiadne tajomstvá), no sudca Kaufman povedal: „Ona je horšia ako Julius. Je múdrejšia ako on. To ona všetko vymyslela.“

 

Reťaz bola nasledovná. V Londýne zatýkajú Klausa Fuchsa, ktorému predjavia fotografie podozrivých z počtu tých, ktorí sa z rôznych dôvodov nachádzali na háčiku FBI od 1940-tych rokov. Len tak ich ukazujú: čo ak náhodou niekoho spozná? Fuchs spoznáva Harryho Golda (narodený ako Henrich Golognickij, pochádzajúci z rodiny haličských židov, presťahujúcich sa spočiatku do Švajčiarska a potom, pred 1. sv. vojnou do Štátov), ktorý bol kuriérom a odovzdával agentom sovietskej tozviedky jeho materiály. FBI Golda podozrievala od roku 1946. Golda zatkli a on vydá Greenglassa (Gold dostal 30 rokov basy, no vyjde z nej v roku 1965 za dobré správanie, pracovať bude ako patológ anatóm v prestížnej nemocnici v New Yorku a čoskoro umiera na zvláštny srdcový záchvat.). A David Greenglas výmenou za imunitu svojej manželky okamžite prezradí každého, koho poznal, počnúc rodnou sestrou Ethel.

 

Pozornosť priťahuje aj to, že Pavel Sudoplatov sa spočiatku pokojne staval k otázke zatknutia Rosenbergových, pretože tí konali ako samostatná skupina mimo spojenia s inými spravodajskými sieťami. Ich zatknutie bolo síce smutné, no pre celý projekt nebolo tragické. Konkrétne Harry Gold sa nijako nekrížil s Rosenbergovcami, dokonca ani nevedel o ich existencii, okrem jedného nešťastného prípadu.
David Greenglass pripravil pre Moskvu už v lete 1945 (čiže nie dlho do prvého nasadenia atómovej bomby) správu o režime práce priepustných brán na objektoch v Los Alamos. Lenže sovietsky kuriér nedokázal z nejakého dôvodu prísť na stretnutie, a rezident Leonid Kvasnikov, jedna z legiend sovietskej rozviedky, vydal pokyn (schválený centrom) poslať na stretnutie s Greengassom Haryho Golda, ktorý sa dovtedy nikdy nestretol so skupinou Rosenberga. Bol tým porušený jeden z nahlavnejších princípov agentúrnej rozviedky: členovia jednej skupiny rozviedky sa nesmú v žiadnom prípade spoznať s druhou a ani ich cesty sa nikdy nesmú prekrížiť. Ak by nebolo tohto náhodného stretnutia Golda a Greenglassa v roku 1945, tak na Goldovi by sa zastavila celá reťaz odhalení a zatknutí.

 

Neskôr vo svojich spomienkach Sudoplatov skritizoval aj predchádzajúceho rezidenta Ministerstva štátnej bezpečnosti v USA Aleksandra Paňjuškina za to, že v roku 1948 vydal pokyn na obnovenie zamrznutého spojenia s Goldom, ktorého už sledovala FBI. Fotografia Golda sa tým dostala na opoznanie k Fuchsovi v rámci celého archívu FBI. Čiže jeden náhodný detail stiahol za sebou druhý.

 

Okolo procesu s Rosenbergovcami sa rozpútali celé propagandistické orgie. Proces bol od samého počiatku mimoriadne spolitizovaný práve kvôli sporom o motívoch obvinených. Obvinenie osobitne tlačilo na ideové pozadie prípadu. Celkovo vzaté, dokonca aj samotné zatknutie Rosenbergovcov sa stalo veľkou chybou z uhla pohľadu kontrašpionážnej praxe. Omnoho praktickejšie by bolo ponechať všetko tak, ako to je, neustále to sledovať a časom zatknúť celú reťaz. A čo by to prinieslo? Takto by sa bolo dalo už v roku 1950 odhaliť Fišera-Abela (odhalený bol až v roku 1957), no Američania sa rozhodli pre usporiadanie politického šou.

 

Ako Kim Philby ľahko klamal MI-6

 

V Sovietskom zväze odvetili symetricky. Pravda, v Moskve osobitne podtrhovali fakt, že všetci obvinení sú Židia a prezentovali proces s Rosenbergovcami ako prejav štátneho antisemitizmu v USA. Akcent na národnosť obvinených mal neutralizovať antikomunistický pátos obvinených.

 

Čiastočne sa to aj podarilo. Na obhajobu Rosenbergovcov (osobitne na obhajobu Ethel, ktorej vina sa zdala byť neočividnou) sa postavili všetci: od rímskeho pápeža Pia XII do Alberta Einsteina, Jean-Paula Sartra i Thomasa Mana. No v samotných USA sa „židovská téma“ nechytala. Veď aj prokurátor Roy Cohn a sudca Irwing Kaufman boli židia a za Rosenbergovcov sa nepostavila ani jedna židovská obec. V USA boli všetci zhrození práve ideologicky: zradou americkej vlasti kvôli komunistickým ideálom.

 

Špión, ktorý získal plány USA na atómový úder proti ZSSR

 

Poprava
Julius a Ethel Rosenbergovci boli popravení v sobotu 19. júna 1953 na elektrickom kresle. Zaujímavosťou je, že advokát žiadal o iný termín, aby sa to neudialo cez šabat (židovský deň odpočinku), no neuspel. Julius zomrel pomerne rýchlo, Ethel zomierala asi osem minút. Prúd do nej púšťali dodatočne až jej z hlavy vyšiel dym.
Vladimír Mikunda

 

 

 


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto K 89. výročiu nástupu Hitlera k moci. Prečo zaň ľudia hlasovali?

Nemecko, 19. januára 2022 (AM) – Adolf Hitler sa chopil moci 33. januára 1933, keď vo voľbách do Ríšskeho snemu v júli 1932 získala jeho NSDAP 37,4 % hlasov, v novembri 1932 vyše 33 % hlasov a stala sa najsilnejšou parlamentnou stranou v Nemecku. O šesť rokov Hitler rozpúta 2. svetovú vojnu a o ďalších šesť je v nej…

Foto Šéf rozviedky Sergej Naryškin: Rusko má záujem o dobré susedské vzťahy s Ukrajinou

Rusko, 19. januára 2022 (AM) – Diplomati na dvoch ruských konzulátoch dostali príkaz pripraviť sa na odchod z Ukrajiny. Píše o tom New York Times s odvolaním sa na vysokého predstaviteľa Bezpečnostnej služby Ukrajiny. Spolubesedník publikácie tvrdí, že 5. januára odišlo z Ukrajiny 18 ľudí, väčšinou detí a manželiek ruských diplomatov. Z…

Foto Prečo Ruská federácia narýchlo rozmiestňuje rakety Iskander na Kryme

Rusko, 19. januára 2022 (AM) – Nie nadarmo sa Ruská federácia rozhodla začať na Kryme rozmiestňovať vysoko presné operačno-taktické raketové systémy „Iskander-M“.   Moskva k takýmto opatreniam pristúpila hneď po tom, čo USA odmietli prijať ruské podmienky o bezpečnostných zárukách aj o expanzii Severoatlantickej aliancie na východ. V prvom rade Rusko môže…

Video Kanada poslala na Ukrajinu jednotku špeciálneho určenia na zadržanie Ruska

Kanada, 19. januára 2022 (AM) –Kanada presunula časť špeciálnych jednotiek na Ukrajinu na pozadí stupňovania napätia vo vzťahoch Ruska a Západu, oznámila kanadská televízna stanica Global News s odvolaním sa na svoje zdroje.     https://twitter.com/CanadaFP/status/1483478289272475652 Podľa informácie televíznej stanice ide o presun „menšieho kontingentu kanadského pluku špeciálneho určenia“ . Ako…

Video Izrael testoval nový systém protivzdušnej obrany. Video

Irán, 19. januára 2022 (AM) – Testy nového raketového systému sa uskutočnili nad centrálnou časťou Izraela. Najprv boli detegované ciele, radarové systémy vysielali údaje na riadenie paľby, potom boli na cieľ vypálené dve rakety, ktoré úspešne dokončili svoju úlohu.   https://twitter.com/i/status/1483324448069537793   Podľa izraelskej armády je systém Arrow 3 alebo Hetz-3 najpokročilejším…

Video Turecko prezentuje sľubné bojové cvičné lietadlo vlastnej konštrukcie. Video

Turecko, 18. januára 2022 (AM) – Turecko pripravuje prezentáciu nového perspektívneho bojového cvičného lietadla vlastnej konštrukcie Hürjet. Ako uvádza developerská spoločnosť, predstavenie lietadla prebehne v najbližšom čase.   https://twitter.com/i/status/1481552092590448641 Spoločnosť Turkish Aerospace Industries (TAI) má v úmysle v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov predstaviť širokej verejnosti bojové cvičné lietadlo Hürjet, ktoré sa vyvíja…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Foto Česko patentovalo unikátny náboj. Hodí sa pre zásah na palube lietadiel

Česko, 17. januára 2022 (AM, Sputnik) – V ČR tento rok patentovali náboj, ktorý sa dá „bezpečne“ používať na palubách civilných lietadiel takzvanými air maršálmi. Lietajú inkognito, ak dôjde k nutnosti z dôvodov bezpečnosti užiť silu, zasiahnu. Streľba bežným strelivom je za letu problematická kvôli pár milimetrom tenkej stene trupu lietadla;…

Video Video: Fenomén Kalašnikov

Slovensko, 15. januára 2022 (AM) – Združenie vlastníkov strelných zbraní Legis Telum vyrobilo zaujímavé video o automate Kalašnikov. Pripájame ho aj s príhovorom zástupcu združenia.   Video o AK je hotové! Prečo vzniklo? 1. Verejnosť (i veľká časť zákonodarcov) vníma "Kalašnikov" ako nejaké "stelesnené zlo", eurokomisariát sa svojho času hotoval zakazovať…

Video Čo zastaví ničivú ruskú guľku? Video

USA, 14. januára 2022 (AM, Sputnik) – Skupina nadšencov strelných zbraní zo Spojených štátov amerických natočila test špeciálnej guľky ruskej výroby a ukázala účinok tejto „ruskej munície“ na rôznych typoch prekážok. Video medzi užívateľmi vyvolalo búrlivú diskusiu.     Na videu je predvedená streľba z rôznych typov brokovníc kalibru 12 mm…

Foto Litva sa rozhodla zakúpiť najnovšiu generáciu švédskych granátometov Carl Gustaf M4

Litva, 13. januára 2022 (AM) – Pobaltské štáty sa urýchlene prezbrojujú, nakupujú nové zbrane v rámci svojich možností vrátane protitankových zbraní. Po Estónsku a Lotyšsku oznámila plánovaný nákup najnovšej generácie švédskych granátometov Carl Gustaf M4 aj Litva.     Švédska spoločnosť Saab, ktorá vyrába protitankové zbrane pod značkou Carl Gustaf, oznámila…

Foto Američania pokračujú v rekordných nákupoch strelných zbraní

USA, 6.január 2022 (AM) – Čísla z federálnych databáz previerky údajov naznačujú, že takmer rekordný počet ľudí v USA si aj minulý rok zakúpil strelné zbrane.   V minulom roku bolo vykonaných 38 573 127 kontrol prostredníctvom Národného systému okamžitých kriminálnych previerok Federálneho úradu pre vyšetrovanie. Prinieslo 18 515 188 potvrdení predaja.…

Foto “Nehorí v ohni, nepotápa sa vo vode.” Rusko má prvé kontrakty na nový Kalašnikov pre krajiny s NATO muníciou

Rusko, 29. decembra 2021 (AM) – Ako poznamenala tlačová tajomníčka Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC) Valeria Rešetnikova v rozhovore pre RIA Novosti , Ruská federácia podpísala prvé zmluvy na novú útočnú pušku AK-19. Tento samopal je pozoruhodný tým, že bol vytvorený pre náboj štandardu NATO. Už len táto okolnosť zabezpečila…

Foto Šéf rozviedky Sergej Naryškin: Rusko má záujem o dobré susedské vzťahy s Ukrajinou

Rusko, 19. januára 2022 (AM) – Diplomati na dvoch ruských konzulátoch dostali príkaz pripraviť sa na odchod z Ukrajiny. Píše o tom New York Times s odvolaním sa na vysokého predstaviteľa Bezpečnostnej služby Ukrajiny. Spolubesedník publikácie tvrdí, že 5. januára odišlo z Ukrajiny 18 ľudí, väčšinou detí a manželiek ruských diplomatov. Z…

Video Kanada poslala na Ukrajinu jednotku špeciálneho určenia na zadržanie Ruska

Kanada, 19. januára 2022 (AM) –Kanada presunula časť špeciálnych jednotiek na Ukrajinu na pozadí stupňovania napätia vo vzťahoch Ruska a Západu, oznámila kanadská televízna stanica Global News s odvolaním sa na svoje zdroje.     https://twitter.com/CanadaFP/status/1483478289272475652 Podľa informácie televíznej stanice ide o presun „menšieho kontingentu kanadského pluku špeciálneho určenia“ . Ako…

Foto Odvetný ťah Ruska? Kremeľ zhodnotil možnosť rozmiestnenia vojenských základní blízko USA

Rusko, 18. januára 2022 (AM, Sputnik) – Tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov sa vyjadril k možnosti rozmiestnenia vojenskej infraštruktúry v niektorých latinskoamerických krajinách. Ako poznamenal Peskov, v súčasných podmienkach Moskva musí premýšľať o tom, ako zaistiť vlastnú bezpečnosť.   Pred niekoľkými dňami námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov poznamenal,…

Foto V Británii našli kandidáta na nového zo Skripaľovcov. Chce ho odstrániť super čata zabijakov KGB

Veľká Británia, 18. januára 2022 (AM) – "Žijem v neustálom strachu a myslím si, že každý deň bude môj posledný." Tieto slová bývalého dôstojníka KGB Borisa Karpičkova, ktorý teraz žije v Londýne, aktívne replikujú britské médiá. To znamená, že z Karpičkova jednoznačne robia kandidáta na nového zo Skripaľovcov. Aký je to…

Foto Kto bráni vojakom naplniť vojenskú prísahu?

Slovensko, 18. januára 2022 (AM) – Vojenská prísaha je sľub, ktorým vojaci deklarujú svoju vernosť vlasti. Jej obsah stanovuje § 3 zákona č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách Slovenskej republiky.     Pozrime sa, čo všetko musia (ale aj nemusia, ak nebudú chcieť) slovenskí muži a ženy v rovnošatách porušiť pri schválení…

Foto USA udreli na ruskú baštu na Balkáne

Srbsko, 17. januára 2022 (AM) – Srbský prezident Aleksandar Vučić označil americké sankcie voči Miloradovi Dodikovi, de facto vodcovi bosnianskych Srbov a jednému z kľúčových spojencov Moskvy na Balkáne, za "katastrofu". Situácia sa skutočne môže zmeniť na katastrofu – metódy používané Washingtonom na oslabenie pozícií Ruska hrozia, že privedú región k…
Foto Ako môže ruské námorníctvo vyvíjať tlak na Spojené štáty

Rusko, 18. januára 2022 (AM) – Rusko-americké konzultácie sa neskončili prakticky ničím - a veta námestníka ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergeja Rjabkova sa toho stala jasným dôkazom. Podľa diplomata, ak budú Spojené štáty naďalej vyvíjať vojenský tlak na Rusko, môže vykonať Rusko „opatrenia v línii námorníctva“. V akom stave je…

Foto Ruská spravodajská loď sa nepozorovane priblížila k pobrežiu Veľkej Británie

Veľká Británia, 16. januára 2022 (AM) – Pred niekoľkými hodinami sa ruská vojnová loď, zatiaľ neurčeného typu, priblížila k britskému pobrežiu tak blízko, že ju mohli vidieť aj miestni obyvatelia. Súdiac podľa prezentovaných fotografií, hovoríme o prieskumnej vojnovej lodi. Plavidlu sa podarilo dostať extrémne blízko k pobrežiu Veľkej Británie z Doverského…

Foto Švédsko s napätím očakáva ruský útok – na strategický ostrov Gotland nabehla armáda s obrnencami

Švédsko, 16. januára 2022 (AM) –Na švédskom ostrove Gotland v Baltskom mori posilnili bezpečnostné opatrenia . Stalo sa tak podľa švédskeho ministerstva obrany v súvislosti so zvýšenou vojenskou aktivitou Ruska v regióne.         Od piatku v uliciach administratívneho centra ostrova - mesta Visby - hliadkuje armáda v obrnených…

Foto Záhada ponorky Kursk pokračuje. Nové odhalenia

Rusko, 15. januára 2022 (AM, Sputnik) – Ministerstvo obrany Veľkej Británie nemá záznamy o tom, že by ponorky Kráľovského námorníctva boli v oblasti katastrofy ruskej ponorky Kursk, ktorá sa 12. augusta 2000 potopila v Barentsovom mori. Redakcii ruskej agentúry Sputnik to oznámili v sekretariáte velenia Britského kráľovského námorníctva.   Už skôr…

Foto Fregata Admirál Čabanenko. Rusko dostane nový nosič riadených striel

Rusko, 13. januára 2022 (AM) – Výkonné zbrane, moderná elektronika a vylepšená plavebná spôsobilosť: podrobnosti o modernizácii veľkej protiponorkovej lode "Admirál Čabanenko" boli odhalené. Po opravách sa z veterána Severnej flotily stane skutočne „univerzálny bojovník“ a bude schopný ničiť akékoľvek pozemné a námorné ciele. Aktualizácie čakajú na ďalšie lode rovnakého typu.…

Foto Izraelský vojenský expert Kedmi: Ruská federácia odzbrojí Britániu za 15 minút aj bez jadrových rakiet

Izrael, 12. januára 2022 (AM) – Neúspešné pokusy protiponorkových lietadiel USA a NATO lokalizovať ruskú ponorku projektu 636.3 Varšavjanka naznačujú, že Rusko môže v prípade rozsiahleho konfliktu rýchlo a efektívne reagovať na agresiu Západu. K tomuto záveru dospel známy ruský vojenský expert Vasilij Dandykin po rozbore nezvyčajného incidentu v Stredozemnom mori. Dandykin…

Foto Prečo Ruská federácia narýchlo rozmiestňuje rakety Iskander na Kryme

Rusko, 19. januára 2022 (AM) – Nie nadarmo sa Ruská federácia rozhodla začať na Kryme rozmiestňovať vysoko presné operačno-taktické raketové systémy „Iskander-M“.   Moskva k takýmto opatreniam pristúpila hneď po tom, čo USA odmietli prijať ruské podmienky o bezpečnostných zárukách aj o expanzii Severoatlantickej aliancie na východ. V prvom rade Rusko môže…

Video Izrael testoval nový systém protivzdušnej obrany. Video

Irán, 19. januára 2022 (AM) – Testy nového raketového systému sa uskutočnili nad centrálnou časťou Izraela. Najprv boli detegované ciele, radarové systémy vysielali údaje na riadenie paľby, potom boli na cieľ vypálené dve rakety, ktoré úspešne dokončili svoju úlohu.   https://twitter.com/i/status/1483324448069537793   Podľa izraelskej armády je systém Arrow 3 alebo Hetz-3 najpokročilejším…

Foto Rusko tieto zbrane nevyváža. Čím sú zaujímavé systémy Gibka-S a Verba?

Rusko, 17. januára 2022 (AM, Sputnik) – Obrana pozemných vojsk RF sa dostáva na novú úroveň. Čeliť leteckým útokom v prípade hypotetickej vojny bude môcť niekoľko mobilných protilietadlových systémov ovládaných z jedného miesta. Existuje aj námorná modifikácia nového systému pre protileteckú obranu menších raketových a výsadkových lodí. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že…

Foto Jedným z dôvodov rýchlej porážky extrémistov v Kazachstane bolo využitie ruských komplexov Leer

Kazachstan, 17. januára 2022 (AM) – Počas rýchlej reakcie, presunu a nasadenia síl ODKB v Kazachstane sa do pozornosti novinárov dostal ruský vojenský konvoj, v ktorom sa nachádzal komplex RB-341V Leer-3. Využitie tohto unikátneho systému elektronického boja, ktorý nemá žiadna iná krajina na svete, podľa odborníkov umožnilo rýchlo poraziť kazašských radikálov.…

Foto Survivor – nové špeciálne zásahové vozidlo nemeckej polície

Nemecko, 15. januára 2022 (AM) – Rheinmetall vybavuje nemeckú spolkovú políciu a poriadkové jednotky novým špeciálnym zásahovým vozidlom.     Nemecký technologický koncern Rheinmetall získal významnú zákazku na strategickom trhu vnútroštátnej bezpečnosti. Zadávateľská agentúra nemeckého Spolkového ministerstva vnútra so spoločnosťou Rheinmetall uzatvorila zmluvu na dodávku flotily terénnych obrnených viacúčelových zásahových vozidiel Survivor…

Foto Americká armáda prehrá vojnu s tankami Ruska a Číny

USA, 14. januára 2022 (AM) – Rusko predviedlo svoj nový tank T-14 Armata. Čína prijala do výzbroje najnovšiu verziu tanku ZTZ-96 ZTZ-96B. V okamihu sa tak hlavný bojový tank pozemných vojsk USA M1 Abrams stal najstarším spomedzi armád veľkých mocností, napísal v americkom liste The National Interest Declan Sullivan a zároveň informoval, že…
Video Turecko prezentuje sľubné bojové cvičné lietadlo vlastnej konštrukcie. Video

Turecko, 18. januára 2022 (AM) – Turecko pripravuje prezentáciu nového perspektívneho bojového cvičného lietadla vlastnej konštrukcie Hürjet. Ako uvádza developerská spoločnosť, predstavenie lietadla prebehne v najbližšom čase.   https://twitter.com/i/status/1481552092590448641 Spoločnosť Turkish Aerospace Industries (TAI) má v úmysle v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov predstaviť širokej verejnosti bojové cvičné lietadlo Hürjet, ktoré sa vyvíja…

Foto “Garancia zničenia.” Americký pilot zhodnotil riziká vojny s Ruskom

USA, 16. januára 2022 (AM) – Na pozadí rastúceho napätia v Európe sa americkí experti snažia pochopiť, ako sa skončí hypotetický ozbrojený konflikt medzi Ruskom a NATO. Podľa Atlantickej rady, ktorá už viac ako pol storočia radí Bielemu domu a Pentagonu, má Moskva vážne výhody.   Autorom dokumentu je Scott Cooper,…

Foto Kim: “Je to obrovský úspech”. Severná Kórea odhalila podrobnosti včerajšieho testu hypersonickej rakety

Severná Kórea, 12. januára 2022 (AM) – Kórejská spravodajská agentúra Yonhap s odkazom na Spoločný výbor náčelníkov generálnych štábov Južnej Kórey informovala o tom, že KĽDR odpálila neznámu strelu smerom k Japonskému moru. Japonská vláda sa domnieva, že to mohla byť balistická raketa. Uvádza sa, že strela dopadla mimo územia Japonska, o…

Foto Rusko na ochranu Bajkonuru pred teroristami radšej výrazne navýši rozpočet

Rusko, 11. januára 2022 (AM) – Ruské úrady zvýšia financovanie programu prevencie kriminality v kazašskom Bajkonure na 62 miliónov rubľov. v roku 2022. Z tejto sumy 58 miliónov rubľov bude určených na zabezpečenie protiteroristickej ochrany objektov mesta, uvádza sa na stránke vedenia mesta.   "V roku 2022 bude realizácia programu pokračovať. Objem…

Foto Severná Kórea priznala druhý test hypersonickej strely

Severná Kórea, 7. januára 2022 (AM) – Severokórejská tlačová agentúra CTAC vo štvrtok potvrdila údaje o odpálení rakiet v krajine z predchádzajúceho dňa. Podľa Pchjongjangu bola 5. januára úspešne otestovaná hypersonická strela, ktorá preletela asi 700 km a zasiahla cieľ. Ide o druhý test hypersonickej strely, ktorý KĽDR uskutočnila od septembra minulého roka.…

Foto Mýty o dronoch. Úvahy o víťazstve stroja nad človekom

Česko, 7. januára 2022 (AM, Sputnik) – Kedy začnú drony zabíjať ľudí podľa vlastného uváženia, bojovať medzi sebou a pripravia skúsených pilotov o prácu? Nie je možné presne odpovedať na tieto otázky. Avšak súdiac podľa všetkého, nie je to vôbec perspektíva najbližšej doby.   K prvému prípadu vojenského použitia dronov došlo…

Foto K 89. výročiu nástupu Hitlera k moci. Prečo zaň ľudia hlasovali?

Nemecko, 19. januára 2022 (AM) – Adolf Hitler sa chopil moci 33. januára 1933, keď vo voľbách do Ríšskeho snemu v júli 1932 získala jeho NSDAP 37,4 % hlasov, v novembri 1932 vyše 33 % hlasov a stala sa najsilnejšou parlamentnou stranou v Nemecku. O šesť rokov Hitler rozpúta 2. svetovú vojnu a o ďalších šesť je v nej…

Foto Špiónov Rosenbergovcov odhalila len náhoda

USA, 15. januára 2022 (AM) – Pred 71 rokmi, 6. marca 1951 sa v USA začal súdny proces, ktorý sa stal symbolom studenej vojny. Bol to súd nad manželmi Rosenbergovcami, ktorí na čele celej svojej špiónskej skupiny prezradili Sovietskemu zväzu tajomstvá americkej atómovej bomby. Aká náhoda pomohla americkej kontrarozviedke odhaliť ich a prečo…

Foto Svedok piatich vojen: Ako generál Kvašnin zachránil Srbov pred smrťou a rozhneval Jeľcina

Rusko, 14. januára 2022 (AM) – Armádny generál Anatolij Kvašnin vzbudzoval medzi kolegami rešpekt a medzi nadriadenými bol považovaný za svojvoľného muža. To mu však nezabránilo stať sa hrdinom pre celý ľud.   V Moskovskej oblasti na území „Panteónu obrancov vlasti“ sa 10. januára rozlúčili s armádnym generálom, bývalým náčelníkom generálneho…

Foto Piati československí letci RAF už nie sú nezvestní v boji

Holandsko, 13. januára 2022 (AM, MOČR) – V júni 2021 boli z lúky pri holandskej obci Hollands Kroon vyzdvihnuté trosky lietadla Vickers Wellington T2990 od 311. československej perute Britského kráľovského letectva (RAF). Na mieste dopadu sa vtedy našli úlomky kostí, kus topánky a letecké kombinézy, ktoré bolo treba priradiť jednotlivým členom…

Foto Sabotážna továreň: Ako vznikla najelitnejšia špeciálna jednotka z tímov čekistov, športovcov a cudzincov

Rusko, 9. januára 2022 (AM) – Jednotka, ktorá sa objavila krátko po začiatku vojny, sa stala predchodcom všetkých nasledujúcich sovietskych špeciálnych jednotiek. Samostatná motostrelecká brigáda pre špeciálne účely (OMSBON), vytvorená na vrchole nemeckej ofenzívy na Moskvu, sa stala jednou z najneobvyklejších jednotiek Veľkej vlasteneckej vojny. Táto tajná jednotka s prísnym výberom, osobne…

Foto Difenbachia: nacisti ňou chceli sterilizovať Rusov

Nemecko, 8. januára 2022 (AM) – Vďaka svojim vzorovaným listom je difenbachia v Nemecku jedným z najpopulárnejších kvetov. Lenže málokto pozná jej smutnú minulosť, keď sa používala na mučenie a sterilizáciu, napísal v októbri 2021 nemecký časopis Der Spiegel.     Len čo sa nacisti prebojovali na jeseň 1941 k Moskve, esesáci už rozpracúvali plány osídlenia vybojovaných…
Foto Vojna krajín proti korporáciám sa začala

Rusko, 27. decembra 2021 (AM) – Čoskoro bude ruský rozpočet doplnený o deväť miliárd. Alebo Google a Facebook z Ruska odídu. Google dostal od súdu pokutu viac ako sedem miliárd rubľov, Meta (predtým Facebook) - takmer dve miliardy.   V skutočnosti je to veľmi vážne - čo sa deje. Nejde o…

Foto Ako bude vyzerať Ku Klux Klan budúcnosti?

USA, 25. decembra 2021 (AM) – Dôvodom objavenia sa Ku Klux Klanu je občianska vojna, ktorú prehral americký juh. Nešla len po území, ekonomických výhodách a právach černochov. Vo všeobecnosti išlo o budúcnosť Spojených štátov. Obchodník-Yankee a bavlnený južanský aristokrat boli príliš odlišní na to, aby mohli spolunažívať v mieri, ich životné záujmy si…

Foto Krach hegemóna. Rekordný zločin likviduje americkú pôrodnosť

USA, 23. decembra 2021 (AM) – Tento rok sa stal v histórii mnohých miest a obcí v Amerike najsmrteľnejším. Len vo Philadelphii došlo k viac ako 520 vraždám, čím sa prelomil antirekord, ktorý sa držal viac ako 30 rokov. Medzi ďalšie mestá, ktoré už tento rok zaznamenali rekordy v oblasti vrážd, patria…

Foto Pfizer je viac utajovanejší než CIA

USA, 19. decembra 2021 (AM,FONDSK) – Americká CIA je jedným z najtajnejších oddelení americkej vlády ale aj vo vzťahu k tomuto oddeleniu sa pravidelne prijímajú rozhodnutia o zverejnení informácií. Vyžaduje to ústava USA a množstvo federálnych zákonov. Napríklad prezidentský dekrét Billa Clintona z roku 1995 nariadil Ústrednej spravodajskej službe zverejniť archívne informácie z obdobia studenej…

Foto Amerikou sa valí vlna zločinu. Zažívajú najvýraznejší nárast vrážd vo svojej histórii

USA, 18. decembra 2021 (AM) – Spojené štáty nedávno zverejnili svoje údaje o kriminalite za rok 2020 a predbežné údaje za rok 2021. Blízko národnej katastrofy.   Počet vrážd v Spojených štátoch v roku 2020 vzrástol naraz o 30 %. V ôsmich štátoch a niekoľkých metropolitných oblastiach (najmä v New Yorku) dosiahol nárast vrážd 40 percent…

Video Vzbura profesorov v Rusku: po konferencii doručili úradom sedem nepríjemných COVID ultimát

Rusko, 15. november 2021 (AM) – Vedci, lekári a ľudskoprávni aktivisti v Rusku usporiadali konferenciu o aktuálnej situácii s koronavírusom a opatreniach, ktoré štát prijal. Výsledkom podujatia bolo, že jeho účastníci doručili úradom sedem ultimát týkajúcich sa ochorenia COVID.   V Petrohrade uskutočnilo niekoľko desiatok vedcov, lekárov, právnikov a aktivistov konferenciu,…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…