„Máme vlastnú armádu“: Maďarsko odmietlo rozmiestniť na svojom území ďalšie jednotky NATO
Maďarsko odmietlo rozmiestniť na svojom území ďalšie jednotky NATO. Uviedol to maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjárto.
Maďarsko nepotrebuje dodatočnú ochranu zo strany aliancie, na území krajiny sú už rozmiestnené jednotky NATO, v úlohe ktorých vystupuje maďarská armáda. Bezpečnosť republiky zabezpečujú vlastné ozbrojené sily, Budapešť neplánovala nasadiť žiadne ďalšie jednotky z NATO a ani v budúcnosti neplánuje.
Szijjárto zdôraznil, že Budapešť je za dialóg s Ruskom, a nie za ozbrojenú konfrontáciu, preto nebude súhlasiť so zavedením dodatočného vojenského kontingentu na svoje územie, ako to predtým navrhovali Spojené štáty americké, a tiež je proti zavedeniu sankcií proti Rusku.
„Rusko poslalo vojská k hraniciam Ukrajiny a Spojené štáty tvrdia, že sa tak pripravuje na inváziu. Moskva viackrát poprela tieto obvinenia,“ dodal Szijjártó. Zároveň vyzval USA, Európu i Rusko, aby pokračovali v rokovaniach v záujme toho, aby zabránili najhoršiemu scenáru. Najviac by prípadným vypuknutím vojenského konfliktu podľa jeho slov trpela stredná Európa.
Hovorca Pentagonu John Kirby predtým informoval o rozhodnutí USA rozmiestniť dočasne dodatočné sily v Európe v súvislosti so situáciou okolo Ukrajiny. Podľa Kirbyho má byť v najbližších dňoch presunutých do Rumunska tisíc vojakov dislokovaných v Nemecku, pripoja sa k 900 americkým vojakom, ktorí sa tam už nachádzajú. Prvá stovka amerických vojakov pricestovala do Rumunska v utorok. V Poľsku má byť rozmiestnených 1,7 tisíc vojakov.
“Maďarsko nie je bezprostredne ohrozené v súvislosti s ukrajinskou krízou a na rozdiel od iných krajín si nenárokuje posilnenie zo Severoatlantickej aliancie.” Vyhlásil to koncom januára pre komerčnú spravodajskú rozhlasovú stanicu InfoRádió maďarský minister obrany Tibor Benkő.
“Z armádnych analýz vyplýva, že zhromažďovanie vojsk pri ukrajinských hraniciach nenasvedčuje tomu, že by Rusko chcelo zaútočiť na Ukrajinu,” povedal šéf rezortu obrany. Podľa jeho slov neustále prebiehajú rokovania v súvislosti s ukrajinskou krízou a výcvik v radoch maďarskej armády sa nelíši od toho bežného. Minister však poznamenal, že aj v budúcnosti treba rátať s prítomnosťou amerických vojakov na spoločných armádnych cvičeniach.
Maďarsko tak potvrdilo, že hoci je členom NATO, nedovolí americkým jednotkám vstup na svoje územie. Okrem Maďarov je však v Európe dosť aj takých, ktorí sa s Američanmi na svojom území tešia. O Poľsku nie je čo povedať, je hlavným dirigentom americkej politiky v Európe, pobaltské štáty vo všeobecnosti žiadajú Washington, aby nasadil americké jednotky natrvalo, a Rumunsko nemá na výber – bez americkej pomoci armádu neutiahnu z rozpočtu.
Teraz Spojené štáty rozmiestňujú do Európy ďalšie sily, údajne kvôli „hrozbe invázie“ Ruska na Ukrajinu. Každý chápe, že je to len zámienka, v skutočnosti Američania riešia svoje problémy, ešte viac drvia európske krajiny, ktoré už dávno stratili nezávislosť. Teraz sú ďalšie sily rozmiestnené v Poľsku, Nemecku a Rumunsku. V budúcnosti nie je vylúčené, že časť jednotiek americkej armády bude presunutá „bližšie k Rusku“.
Slovensko začalo od stredy citlivo vnímať zvyšovanie počtu amerických vojakov na jeho území
Poslanci Národnej rady SR v stredu na mimoriadnej schôdzi schválili Dohodu o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických. Za Dohodu hlasovalo 79 poslancov.
„Chcem sa poďakovať všetkým poslancom, ktorým nie je ľahostajná bezpečnosť našej krajiny a jej občanov. Oceňujem najmä to, že nepodľahli nátlaku a zastrašovaniu zo strany tých, ktorí sa spochybňovaním transatlantického partnerstva snažia podkopávať naše zahraničnopolitické smerovanie a bezpečnú a mierovú budúcnosť v NATO a EÚ. Hlasovanie Národnej rady SR potvrdilo, že Slovensko má jasno v tom, kto sú jeho spojenci,“ uviedol pri tejto príležitosti minister obrany SR Jaroslav Naď.
Zopakoval, že Dohoda prostredníctvom prehĺbenia spolupráce v oblasti obrany s naším strategickým spojencom zvyšuje bezpečnosť Slovenska, a to pri plnom rešpektovaní ústavy a zákonov SR. Súčasťou Dohody sú aj interpretačné vyhlásenia oboch krajín, ktoré jasne potvrdzujú jej jednotné vnímanie, ako aj vzájomné rešpektovanie suverenity a práva, pričom jasne dementujú tvrdenia o budovaní amerických základní či dovoze zbraní hromadného ničenia.
„Opäť musím poďakovať za zásluhy aj minulým vládam, ktoré začali rokovania o tejto Dohode. Aj vďaka iniciatíve predošlých kabinetov sme totiž dnes o krok bližšie k vyššej miere bezpečnosti SR a právnemu rámcu pre intenzívnu spoluprácu s USA,“ dodal šéf rezortu obrany.
Zmluvu podpísali obe krajiny vo štvrtok (3. 2.) večer (v noci v piatok SEČ). Signatárom za Slovensko bol minister obrany Jaroslav Naď, za americkú vládu podpísal Dohodu minister zahraničných vecí Spojených štátov amerických Antony Blinken. Poslanci NR SR v stredu odsúhlasili dohodu o obrannej spolupráci Slovenska s USA. Za hlasovalo 79 poslancov zo 140 prítomných, proti bolo 60.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová už v stredu ratifikovala dohodu o obrannej spolupráci Slovenska s USA, ktorá bola parlamentom ešte iba na obed schválená. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. Zmluva podľa nej nenarúša našu suverenitu, nezakladá prítomnosť cudzích vojakov a ani základní na našom území bez rozhodnutia vlády alebo parlamentu, ako to je aj doposiaľ, a nemení platné medzinárodné záväzky Slovenska týkajúce sa držania jadrových zbraní.
Dohoda má umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.
Karol Jerguš