Prečo sa Rusko ponáhľalo v prvom dni útoku obsadiť malý Hadí ostrov
V Čiernom mori nie je veľa ostrovov. Presnejšie povedané, nie sú takmer žiadne. V tomto smere je to skutočne veľmi nezvyčajné more. Napríklad pozdĺž pobrežia Čierneho mora na území Krasnodar (Anapa, Novorossijsk, Soči) neexistujú žiadne ostrovy keď nepočítame niekoľko morských skál a pieskov.
Niekoľko ostrovov je pri pobreží Krymu, Turecka, Bulharska a samozrejme Ukrajiny. Vedľa nej je najväčší čiernomorský ostrov – Džarylgač.
Takže Hadí ostrov, ktorý Rusko dobylo späť, je menší ako Džarylgač. O koľko menej? 300 krát.
Ostrov “Zmeinyj” má len 0,2 km2. Napriek takejto skromnej ploche je na ostrove banka, pošta a dokonca aj múzeum. To všetko sa spája v rámci dedinky Beloe. Leží 35 km od pobrežia, približne v oblasti ústia Dunaja a hranice medzi Rumunskom a Ukrajinou (Odesská oblasť). Ostrov je niečo ako skala, ktorá sa týči nad vodou v priemere od 10 do 20 metrov (maximálne – 41 metrov).
Ostrov sa stal ruským po rusko-tureckej vojne v roku 1829. Potom sa však opäť vrátil do Turecka, potom prešiel k Rumunom. Po druhej svetovej vojne (v roku 1948) pripadol ZSSR a stal sa súčasťou Ukrajinskej SSR. V súčasnosti hrá ostrov pre Ukrajinu kľúčovú úlohu.
Ide o to, že podľa medzinárodného práva kontinentálny šelf patrí krajine, od pobrežia ktorej tento šelf začína. Zároveň je aj taký maličký Hadí ostrov považovaný za pobrežie. Vďaka tomuto pravidlu dostala Ukrajina k dispozícii 2 300 štvorcových kilometrov šelfu. A to už je dosť seriózne územie, kde sa našli ložiská ropy a zemného plynu. Ukazuje sa, že vďaka ostrovu Ukrajina získa právo na ťažbu plynu a ropy v Čiernom mori. Pravda, pre zaostalosť techniky tieto zdroje Ukrajinci neťažia. Vraj je pre nich jednoduchšie nakupovať ruský plyn zo Slovenska.
Prečo Rusko bojovalo o ostrov?
Nie, nie pre ropu. Pointa je tu iná. Po prvé, ostrov sa nachádza na pomerne dôležitom strategickom mieste. Je vhodné na umiestnenie systémov protivzdušnej obrany (v sovietskych časoch tam stáli). A po druhé, na ostrove sa nachádzalo vybavenie NATO. Ide o navigačné systémy, ktoré umožnili riadeným raketám (ako Tomahawk) lepšie mieriť. Hneď v prvý deň špeciálnej operácie ruské Su-24 prakticky rozorali ostrov spolu s technikou NATO. Teraz na ostrove nie je ani jedna celá budova. Je dosť možné, že tam budú čoskoro nainštalované ruské systémy protivzdušnej obrany. Vzhľadom na blízkosť ostrova k Rumunsku (NATO) je to významný strategický krok.
Maroš Šolc