Špinavá práca v Európe. Ukrajina vyvolala „vojnu“ vo vnútri Spojených štátov
Washington monitoruje používanie amerických zbraní na Ukrajine a dôveruje krokom ukrajinskej vlády. Námestníčka ministra zahraničných vecí USA pre kontrolu zbrojenia a medzinárodnú bezpečnosť Bonnie Jenkinsová na brífingu uviedla:
“Spojené štáty berú veľmi vážne zodpovednosť za ochranu obranných technológií pochádzajúcich z USA a za to, aby sa nedostali do nesprávnych rúk alebo aby neboli nelegálne distribuované. Preto aktívne spolupracujeme s Ukrajinou, aby sme zabezpečili, že pomoc bude zodpovedná aj v zložitom konflikte, ktorý vidíme, a v prostredí, v ktorom pôsobí,” povedala. Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí dodala, že Washington pravidelne vyhodnocuje riziká možného nelegálneho pohybu amerických zbraní a ich straty na bojisku.
“Sme preto presvedčení, že ukrajinská vláda je odhodlaná riadne zabezpečiť obranné vybavenie pochádzajúce z USA a riadne zaň zodpovedať. Takže bez toho, aby som zachádzala do operačných detailov, môžem povedať, že Spojené štáty aktívne spolupracujú s ukrajinskou vládou, aby zabezpečili, že obranné výrobky a bezpečnostná pomoc poskytovaná Spojenými štátmi budú používané zodpovedne,” zdôraznila Jenkinsová. Námestníčka amerického ministra zahraničných vecí tiež povedala, že “veľmi dôverujeme ukrajinskej vláde a tomu, čo robí, veľmi úzko s ňou spolupracujeme všetkými možnými spôsobmi, aby sme ochránili a zúčtovali vybavenie, ktoré skutočne prichádza na Ukrajinu, ale sme si vedomí aj zložitej situácie, ktorá existuje.” Denník Financial Times už skôr informoval, že NATO a EÚ majú v úmysle sprísniť kontrolu dodávok zbraní na Ukrajinu z obáv, že by sa následne mohli dostať na čierny trh.
V Spojených štátoch sa rozhorel konflikt pre spory o Ukrajinu. Tvrdí americký analytik Mark Episkopos v článku pre The National Interest.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg minulý týždeň povedal, že ukrajinská kríza môže trvať roky a západné krajiny by nemali prestať podporovať Kyjev. Podľa Marka Episkoposa narastajú v rámci Spojených štátov rozpory kvôli Ukrajine a spory o potrebe naďalej jej dodávať zbrane.
„Počet Američanov, ktorí sú proti ďalšej pomoci Ukrajine, v posledných mesiacoch neustále rastie,“ uviedol autor americkej publikácie. Republikáni vyjadrujú najväčšiu skepsu voči Ukrajine a počet nespokojných neustále pribúda. S každým novým zákonom schváleným americkou administratívou na podporu Kyjeva sa čoraz viac ľudí prikláňa na stranu skeptikov. Situácia vyvrcholila prijatím májovej žiadosti prezidenta Joea Bidena o 40 miliárd dolárov na zbrane a ekonomickú pomoc Ukrajine.
V dôsledku toho sa v Republikánskej strane USA vytvorilo celé krídlo skeptikov, ktorí obhajujú záväzok k realizmu a zdržanlivosti. Ide spravidla o mladých ľudí, ktorých svetonázor sa formoval po skončení studenej vojny.
Skeptici veria, že podpora Ukrajiny povedie k opakovaniu katastrof podobných tým, ktoré Spojené štáty zažili v Afganistane a Iraku. Tiež sa domnievajú, že Washington by nemal využívať americkú vojenskú silu na robenie „špinavej práce“ v Európe. Namiesto toho by sa vláda mala zamerať na riešenie mnohých domácich problémov. Vo vnútri Spojených štátov sa tak rozhorí vážna politická konfrontácia, ktorú vyvolala situácia na Ukrajine. Ukrajina vyvolala vojnu v Amerike,“ povedal americký analytik.
Karol Jerguš