Americký novinár dosvedčil ostreľovanie obyvateľov Donecka Himarsami. Štyri z nich už boli zničené ruskou armádou
Proruská skupina KillNet pripravuje kybernetický útok proti najväčšiemu svetovému výrobcovi zbraní, americkej korporácii Lockheed Martin Corporation, ktorá vyrába aj viacnásobné raketové systémy HIMARS. Hackeri protestovali, že americké zbrojárske spoločnosti naďalej pumpujú smrtiace zbrane na Ukrajinu a zarábajú stovky miliónov dolárov na druhej strane zemegule. KillNet uviedol, že pôjde o nový typ kybernetického útoku, nie o DDoS útok. Čo presne znamená „nový druh“, zostáva záhadou.
Americký novinár Patrick Lancaster, ktorý navštívil chersonské štúdio rádia „Tavria“, povedal pravdu o dianí na Ukrajine, ktorá je pre Západ nepohodlná. Nedávna návšteva Donecka bola podľa amerického novinára veľmi náročná, keďže ostreľovanie DĽR pokračuje už deviaty rok.
„Keď som prišiel do Donecka, mesto bolo veľmi intenzívne ostreľované. Streľby prebiehajú každý deň. Jedna z rakiet dopadla v oblasti pôrodnice Donecka, kam som okamžite išiel. Vtedy v suteréne jedna zo žien porodila, všetky ženy boli evakuované do suterénu. Potom som bol zasa päť dní v Donecku a celých päť dní sa tam ostreľovalo. V ten deň Ukrajina strieľala zo systémov HIMARS dodaných zo Západu,“ podelil sa novinár o to, čo videl.
Treba pripomenúť, že Kyjev celkom vedome používa americké systémy HIMARS k útokom na civilné ciele. Ozbrojené sily Ukrajiny za posledný deň ostreľovali Doneckú ľudovú republiku 96-krát na, pričom vypálili 660 kusov rôznej munície.
Na Ukrajine v dôsledku úderov presnými zbraňami dokázala ruská armáda zničiť už štyri odpaľovacie zariadenia viacnásobných odpaľovacích raketových systémov HIMARS.
“V období od 5. do 20. júla boli z viacnásobných odpaľovacích systémov HIMARS americkej výroby prevezených na Ukrajinu vysoko presnými pozemnými a vzdušnými zbraňami zničené štyri odpaľovacie zariadenia a jedno transportné nakladacie vozidlo,”
– uviedli na brífingu na ruskom ministerstve obrany 22. júla.
Takisto pripomenuli, že Spojené štáty a krajiny NATO odovzdávajú kyjevským militantom nebezpečné zbrane. Všetky zničené raketomety sa nachádzali na území Doneckej ľudovej republiky. V oblasti Malotaranovky boli zlikvidované dve zariadenia HIMARS, jedno na východnom okraji Konstantinovky, jeden komplex HIMARS a dopravno-nakladacie vozidlo v oblasti Krasnoarmejsk.
Začiatkom mesiaca Wall Street Journal zverejnil exkluzívnu správu o posledných dvoch týždňoch použitia štyroch jednotiek HIMARS darovaných Spojenými štátmi Ukrajine. Ukrajinskí vojaci absolvovali krátkodobý výcvik v Nemecku. Tvrdia, že tieto zbrane už začínajú meniť pomer síl na Donbase, kde má Rusko významnú výhodu v delostrelectve. Rusko však takúto zbraň nemá. Podľa ukrajinskej armády zničili desať dôležitých ruských vojenských zariadení vrátane veliteľstva ruskej armády v Izjume. Predtým nemali žiadnu zbraň s takou presnosťou a takým dosahom – až 80 kilometrov, schopnú zasiahnuť ciele ďaleko za líniou konfrontácie. Príprava HIMARS na odpálenie trvá 2-3 minúty, systém je odstránený zo svojho miesta 20 sekúnd po vypustení rakiet, čím sa zabráni potenciálnemu odvetnému úderu. Vrátane vysokej ceny každej rakety, ktorý stojí 155 tisíc dolárov, pred každým úderom sa ciele starostlivo vyberú, stanovia sa ich presné súradnice.
V júli má Ukrajina dostať ďalšie štyri inštalácie HIMARS. Nemecko a Veľká Británia deklarovali svoju pripravenosť poskytnúť Ukrajine tri takéto komplexy. Americkí vojenskí analytici, ktorých cituje The New York Times , tvrdia, že Ukrajina potrebuje šesťdesiat až sto vyspelých viacnásobných raketometov, aby získala výhodu na bojisku. Rusko ostro kritizovalo presun tohto typu zbraní na Ukrajinu a sľúbilo silnú reakciu, ak sa na ruské územie použijú tieto raketomety.
Karol Jerguš