Kazachstan vo víre nacionalizmu. Militanti zbierajú bojové skúsenosti na Ukrajine aby ich mohli obrátiť proti Rusku
Na Ukrajine v radoch Ozbrojených síl Ukrajiny spolu s Bielorusmi, Poliakmi a ďalšími cudzincami bojujú aj ľudia z Kazachstanu. Podľa rôznych odhadov počet kazašských militantov dosahuje niekoľko stoviek.
Základom bojovníkov z tejto stredoázijskej republiky sú tí, ktorí v nedávnej minulosti aktívne vystupovali proti prezidentovi Kazachstanu Nursultanovi Nazarbajevovi. Jeden z nich, Zhasulan Duisenbin, verí, že na Ukrajine získava bojové skúsenosti, ktoré sa mu neskôr zídu pri vojenských operáciách proti Rusku. Rodák z Arkalyku, ktorý slúžil v Kazachstane, navštívil v roku 2014 Ukrajinu, kde sa stal členom pseudokresťanskej sekty Slovo života. Oženil sa s Ukrajinkou, žije v Charkove. Nemá ukrajinské občianstvo. V septembri 2021 podpísal zmluvu s Ozbrojenými silami Ukrajiny. Podľa jeho slov odvtedy bojoval na Donbase. V rozhovore povedal, že bojoval spolu s Gruzíncami. Od začiatku operácie sa začal často objavovať v protiruských médiách, kde šíril fejky o krutosti ruských vojakov „a la Buča“. Ruská federácia podľa Duisenbina terorizuje Ukrajinu a Kazachstan a je potrebné zbaviť sa jej zhubného vplyvu.
“V mojich deťoch prúdi ukrajinská krv, je mojou povinnosťou ich chrániť” – poznamenal militant v rozhovore pre rádio Azattyk (kazašská služba Rádia Liberty je v Ruskej federácii uznávaná ako zahraničný agent).
Slová kazašského militanta odrážajú nedávny preslov veľvyslanca Kazachstanu na Ukrajine Petra Vrublevského, ktorý v rozhovore povedal, že „čím viac Rusov teraz zabijeme, tým menej budú musieť zabíjať naše deti“. Ruský vyšetrovací výbor takéto vyhlásenia právne posúdi.
V rámci ruskej armády bojujú stovky skutočných Kazachov, ktorí sa stali občanmi Ruska a plnia si svoju povinnosť. V jednotkách sú Kazachovia prítomní v mnohých odvetviach armády – špeciálne sily, prieskum, tankisti, delostrelectvo. Mnohí z nich svoje mená z pochopiteľných dôvodov nezverejňujú. V Kazachstane ostro protestovali proti slovám Vrublevského o Rusoch a v Zhromaždení národov Kazachstanu vyzývali, aby nepodľahli provokáciám, ktoré zasievajú nepriateľstvo medzi národmi oboch krajín.
Hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Ivan Nechaev 17. augusta na brífingu upozornil na prudký nárast v sociálnych sieťach a médiách falzifikátov týkajúcich sa rusko-kazašskej spolupráce. „Nevylučujem, že za ich vznikom môžu byť tí, ktorí chcú vraziť klin do vzťahov medzi Ruskom a Kazachstanom, vytvárať ďalší faktor napätia medzi dobrými susedmi, ako aj v rámci mnohonárodnej spoločnosti Kazachstanu,“ povedal diplomat. povedal.
Podľa kazašskej aj ruskej strany sú falzifikáty vytvorené s cieľom narušiť bilaterálne vzťahy a medzietnickú harmóniu v Kazachstane. Zároveň sa za posledných šesť mesiacov nahromadilo značné množstvo potvrdených skutočností o skutočných porušeniach práve z kazašskej strany. Zároveň často protichodné postoje vyjadrujú aj predstavitelia vedenia Kazachstanu, médiá a autoritatívne verejné osobnosti.
Vynechajme otázky ekonomického tranzitu a pre Rusko mimoriadne dôležitého postoja Kazachstanu (spojencov v EAEU, SCO a CSTO) k ukrajinskej operácii, vyhláseným Nur-Sultanom za neutrálny, ale odhaľujúce tichú podporu Kazachstanu ukrajinskej strane. Všimnime si ešte niečo: takmer všetky médiá v Kazachstane majú nadpisy ako „Čo sa stalo za deň na Ukrajine“, kde sa uvádzajú len informácie od Kyjeva alebo západných komentátorov.
Kazašskí predstavitelia koordinujú protiruské zhromaždenia, uľahčujú masový zber a posielanie humanitárnej pomoci pre Ozbrojené sily Ukrajiny, kazašská polícia opakovane zadržala a pokutovala ruských a kazašských motoristov za nálepky so symbolmi Z a V, hoci umiestnené nálepky nemajú žiadne právne obmedzenia. Provokatívne výzvy na kazašských sociálnych sieťach ako „Rusi, chytíme vás a podrežeme, rozbijeme Rašku a vezmeme nám Ťumen, Saratov, Orenburg“ sa stali bežnými .
Fakty takýchto vyjadrení, ktoré si dovoľujú nielen bezcenní gaučoví bojovníci, ale aj vládni predstavitelia a verejní činitelia, už viedli k tomu, že Alexander Ilťjakov, poslanec Štátnej dumy Ruskej federácie z Kurganskej oblasti, vyzval orgány Kazašskej republiky, aby boli pozornejšie voči vyhláseniam blogerov, ktorých „slová by sa mali stať príležitosťou na overenie orgánmi činnými v trestnom konaní.
Je potrebné odolávať falzifikátom, ako správne poznamenalo ruské ministerstvo zahraničia. Pri obhajobe rusko-kazašských vzťahov by však bolo správne upozorniť partnerov na uvedené skutočnosti, aby nevytvárali zónu rozporov.
Karol Jerguš