Vojenský expert Boris Rožin: “Nie je dôležité prežitie Ukrajiny ako štátu, ako aj ekonomické prežitie Európy, ktorá je obeťou”
Vojenský analytik Boris Rožin približne pol roka od začiatku vojenskej operácie na Ukrajine pripomína svoje prognózy. Začiatkom marca napísal, že konflikt na Ukrajine čaká na nevyhnutnú „sýrizáciu“. Nie všetci s tým súhlasili a šesť mesiacov po začiatku operácie sa to ukázalo ako nepríjemne zrejmé.
1. Fronty s opevnenými mestami sa formovali a stabilizovali.
2. Ukrajinské sily čoraz viac a systematickejšie upadajú do čisto teroristických metód vedenia vojny.
3. Veľkosť operačného priestoru presahuje dostupné sily oboch strán, napriek všetkému úsiliu vybudovať zoskupenia.
4. Dodávka zahraničných zbraní zohráva významnú úlohu pri udržiavaní intenzity konfliktu, keď nie je možné úplne zablokovať kanály týchto dodávok.
5. Vysoký podiel úlohy zahraničných žoldnierov a špeciálnych služieb pri organizovaní činnosti nepriateľa.
6. Nevyhnutné provokácie v duchu „Bielych prilieb“ a hranie na kartu zbraní hromadného ničenia.
7. Úplná paralýza vyjednávacieho procesu kvôli túžbe sponzorov konfliktu dosiahnuť svoje ciele za každú cenu.
8. Teroristické útoky v mestách v Rusku, spáchané teroristami, ktorí si prezentujú územné nároky na Rusko.
“Toto nie je priame porovnanie, Ukrajina je Sýria maximálnou rýchlosťou. Boje na jej území budú pokračovať ešte dlho a zničia to, čo z Ukrajiny ešte zostalo. Z ekonomického hľadiska čaká Ukrajinu podobne ako Sýriu katastrofa. Značná časť jej infraštruktúry bude jednoducho zničená v rámci zvoleného vojnového formátu. Systematicky sa bude niečo prestavovať len na územiach pod kontrolou Ruskej federácie, ktoré Rusko považuje za svoje. Dá sa tiež zaručiť, že na oslobodených územiach bude dlhodobo pôsobiť režim Režim protiteroristickej operácie a vo vnútri krajiny budú teroristické útoky nacistov konkurovať teroristickým útokom islamistov.”
“Pre Rusko, ako aj pre USA je to vojna nielen o kontrolu nad územiami, ale aj boj o konfiguráciu budúceho svetového poriadku, kde nie je dôležité prežitie Ukrajiny ako štátu, ako aj ekonomické prežitie Európy, ktorá nie je aktérom prebiehajúcich zmien, ale ich obeťou.”
“Tak ako sýrska vojna pretvorila celý Blízky východ, vojna na Ukrajine pretvorí existujúci svetový poriadok. Pre Ruskú federáciu, ako aj pre USA to nie je šprint, ale vytrvalostná vzdialenosť, na ktorú treba byť pripravený (aj keď sa to zatiaľ nedá povedať o celej spoločnosti a štátoch), ako aj o tzv. pokračovanie nepriateľských akcií v zime, na jar a v lete 2023.”
“Dovoľte mi pripomenúť, že Palmyra bola zabratá v marci 2016, Aleppo – v decembri 2016, Deir ez-Zor v septembri 2017. A Idlib doteraz nevzali. To je na častú otázku tempa a kňučania „prečo tak pomaly“.”
“Rovnako ako v Sýrii, aj na Ukrajine je Rusko vo vojne nielen s armádou miestnych teroristov. Za nimi, podobne ako v Sýrii, stojí hlavný nepriateľ – Spojené štáty americké a ich európske satelity. Konflikt sa preto zmenil na vyčerpávajúcu konfrontáciu nielen na uliciach Soledaru či Marinky, ale aj na poliach ekonomických a politických bojov o budúci svetový poriadok.”
“Úloha Ruskej federácie je jednoduchá a zložitá zároveň – odolať tejto konfrontácii a dosiahnuť jej ciele. Na to bude musieť vynaložiť značné úsilie zo strany štátu a spoločnosti. Lenivosť a podceňovanie hrozieb zo strany ruských nepriateľov, ktorí neustále zvyšujú stávky, sa musia stretnúť s primeranou reakciou. Už nebude možné vrátiť sa do východiskovej stanice ani stlačiť uzatvárací ventil. Ruská federácia, ktorá prevzala zvýšené záväzky a konala ako historicky podriadená krajina, jednoducho nemá inú možnosť, ako sa pohnúť vpred smerom k dosiahnutiu svojich cieľov.”
Karol Jerguš