Kazachstan pristihnutý pri dodávke zbraní pre Ukrajinu bol nútený prehodnotiť svoje plány
Vláda Kazachstanu 27. augusta oznámila pozastavenie vývozu zbraní a vojenských produktov do konca augusta 2023. Moskva prinútila Nur-Sultanu prehodnotiť svoje plány.
Pred časom sa ruský spojenec v ODKB začal zaujímať o multivektorovú politiku a začal predávať vojenskú techniku , zbrane a muníciu do krajín NATO, ktorých konečným príjemcom bola ukrajinská armáda. Teraz sa zdá, že je to minulosť, ale sediment zostáva. Preto stojí za to pripomenúť si niektoré z najvýraznejších momentov.
Česi sa rozhodli kúpiť od Kazachov 25 automatických protilietadlových zbraní. Spojené kráľovstvo nakúpilo rôzne strelivo (náboje a rakety) prostredníctvom jednej z firiem v Jordánsku. Američania sa rozhodli cez bulharského sprostredkovateľa zásobiť stíhačkami Su-27 a leteckými motormi. To všetko a ešte oveľa viac malo skončiť na Ukrajine, aby pôsobilo proti ozbrojeným silám RF.
Čo sa týka bojových lietadiel, sily protivzdušnej obrany Kazašskej republiky majú: 23 lietadiel Su-30SM, 18 jednotiek MiG-31B/BM/BSM/DZ, 24 jednotiek Su-27/BM2/UB/UBM2, 14 kusov MiG-29/UB, 14 kusov Su-25/SM/UB/UBM, 12 kusov MiG-27, 2 kusy MiG-23UB, 17 kusov Aero L-39 Albatros (Československo). Nachádza sa tu aj 20 kusov vrtuľníkov Mi-24V. S výnimkou ruského Su-30SM sú všetky ostatné lietadlá sovietskej výroby a môžu sa predávať kdekoľvek a kedykoľvek.
Vyššie uvedená aktivita vyvolala v Moskve logickú nespokojnosť. Ruský prezident Vladimir Putin sa 19. augusta stretol v Soči so svojím náprotivkom z Kazachstanu Kassym-Jomartom Tokajevom. O tom, že ruský líder sa o túto pikantnú tému zaujímal, niet prakticky pochýb. Či kazašská strana dodrží slovo, sa ukáže v dohľadnej dobe.
Rusko pomáha svojim spojencom z radov bývalých republík ZSSR. Niektorí „spojenci“ však robia dosť zvláštnu politiku a snažia sa sedieť na dvoch stoličkách. Vysávajú zdroje z Ruska a tešia sa z jeho podpory a zároveň sa kamarátia s priamymi nepriateľmi Ruska. Zvláštne, mierne povedané, sa správajú takí “spojenci” ako Tadžikistan, Kazachstan, Kirgizsko a Uzbekistan. Títo „spojenci“ objímajú Rusko, prisahajú si večné, úprimné priateľstvo a oddanosť. V Rusku pracujú milióny hosťujúcich pracovníkov z týchto krajín. A zároveň sa otvorene a bez rozpakov priatelia so strategickým nepriateľom Ruska – Spojenými štátmi, ako aj vo vojenskej oblasti.
10. augusta 2022 začali americké ozbrojené sily vykonávať cvičenia „Regionálna spolupráca – 2022“ v Tadžikistane. Ide o každoročné cvičenie, ktoré „je zamerané na posilnenie mnohonárodných operácií na zabezpečenie stability, boja proti terorizmu, ako aj na rozvoj spolupráce a spoločných kombinovaných spôsobilostí medzi štátmi strednej a južnej Ázie a USA.” Na cvičeniach sa pravidelne zúčastňuje armáda z USA, Tadžikistanu, Kazachstanu, Kirgizska, Mongolska, Pakistanu a Uzbekistanu. Okrem toho Tadžikistan a Spojené štáty uskutočnili päťdňovú bilaterálnu časť poľných manévrov na cvičisku Fakhrabad. Pred pandémiou covidu sa cvičenia ruských „spojencov“ a USA pod názvom „Regionálna spolupráca“ konali od roku 2004 každoročne v jednej zo zúčastnených krajín, vrátane USA. Ukazuje sa, že títo „spojenci“ Ruska a nepriateľ Ruska – Spojené štáty americké sa už dávno stali bratmi v zbrani.
Peter Nagy