Čelný pohľad na stíhací bombardér MiG-27D Síl vzdušnej obrany republiky Kazachstan.
Aktuality, Bezpečnosť,

Kazachstan pristihnutý pri dodávke zbraní pre Ukrajinu bol nútený prehodnotiť svoje plány

Vláda Kazachstanu 27. augusta oznámila pozastavenie vývozu zbraní a vojenských produktov do konca augusta 2023. Moskva prinútila Nur-Sultanu prehodnotiť svoje plány.


 

Pred časom sa ruský spojenec v ODKB začal zaujímať o multivektorovú politiku a začal predávať vojenskú techniku , zbrane a muníciu do krajín NATO, ktorých konečným príjemcom bola ukrajinská armáda. Teraz sa zdá, že je to minulosť, ale sediment zostáva. Preto stojí za to pripomenúť si niektoré z najvýraznejších momentov.

 

Česi sa rozhodli kúpiť od Kazachov 25 automatických protilietadlových zbraní. Spojené kráľovstvo nakúpilo rôzne strelivo (náboje a rakety) prostredníctvom jednej z firiem v Jordánsku. Američania sa rozhodli cez bulharského sprostredkovateľa zásobiť stíhačkami Su-27 a leteckými motormi. To všetko a ešte oveľa viac malo skončiť na Ukrajine, aby pôsobilo proti ozbrojeným silám RF.

 

Čo sa týka bojových lietadiel, sily protivzdušnej obrany Kazašskej republiky majú: 23 lietadiel Su-30SM, 18 jednotiek MiG-31B/BM/BSM/DZ, 24 jednotiek Su-27/BM2/UB/UBM2, 14 kusov MiG-29/UB, 14 kusov Su-25/SM/UB/UBM, 12 kusov MiG-27, 2 kusy MiG-23UB, 17 kusov Aero L-39 Albatros (Československo). Nachádza sa tu aj 20 kusov vrtuľníkov Mi-24V. S výnimkou ruského Su-30SM sú všetky ostatné lietadlá sovietskej výroby a môžu sa predávať kdekoľvek a kedykoľvek.

 

Kazachstan vo víre nacionalizmu. Militanti zbierajú bojové skúsenosti na Ukrajine aby ich mohli obrátiť proti Rusku

 

Vyššie uvedená aktivita vyvolala v Moskve logickú nespokojnosť. Ruský prezident Vladimir Putin sa 19. augusta stretol v Soči so svojím náprotivkom z Kazachstanu Kassym-Jomartom Tokajevom. O tom, že ruský líder sa o túto pikantnú tému zaujímal, niet prakticky pochýb. Či kazašská strana dodrží slovo, sa ukáže v dohľadnej dobe.

 

Rusko pomáha svojim spojencom z radov bývalých republík ZSSR. Niektorí „spojenci“ však robia dosť zvláštnu politiku a snažia sa sedieť na dvoch stoličkách. Vysávajú zdroje z Ruska a tešia sa z jeho podpory a zároveň sa kamarátia s priamymi nepriateľmi Ruska. Zvláštne, mierne povedané, sa správajú takí “spojenci” ako Tadžikistan, Kazachstan, Kirgizsko a Uzbekistan. Títo „spojenci“ objímajú Rusko,  prisahajú si večné, úprimné priateľstvo a oddanosť. V Rusku pracujú milióny hosťujúcich pracovníkov z týchto krajín. A zároveň sa otvorene a bez rozpakov priatelia so strategickým nepriateľom Ruska – Spojenými štátmi, ako aj vo vojenskej oblasti.

 

10. augusta 2022 začali americké ozbrojené sily vykonávať cvičenia „Regionálna spolupráca – 2022“ v Tadžikistane. Ide o každoročné cvičenie, ktoré „je zamerané na posilnenie mnohonárodných operácií na zabezpečenie stability, boja proti terorizmu, ako aj na rozvoj spolupráce a spoločných kombinovaných spôsobilostí medzi štátmi strednej a južnej Ázie a USA.” Na cvičeniach sa pravidelne zúčastňuje armáda z USA, Tadžikistanu, Kazachstanu, Kirgizska, Mongolska, Pakistanu a Uzbekistanu. Okrem toho Tadžikistan a Spojené štáty uskutočnili päťdňovú bilaterálnu časť poľných manévrov na cvičisku Fakhrabad. Pred pandémiou covidu sa cvičenia ruských „spojencov“ a USA pod názvom „Regionálna spolupráca“ konali od roku 2004 každoročne v jednej zo zúčastnených krajín, vrátane USA. Ukazuje sa, že títo „spojenci“ Ruska a nepriateľ Ruska – Spojené štáty americké sa už dávno stali bratmi v zbrani.

Peter Nagy

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov