Kto hovorí ústami miliardára a mierotvorcu Elona Muska
Na sieti sa aktívne diskutuje o publikácii amerického inžiniera, investora a miliardára Elona Muska, ktorý ponúka kompromisnú možnosť ukončenia ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Na ukončenie nepriateľských akcií je podľa Muska potrebných niekoľko podmienok.
Prvou podmienkou, ktorú vyslovil jeden z najbohatších ľudí na svete, je potreba uznať Krym ako ruský. Ukrajinská strana musí zabezpečiť zásobovanie Krymského polostrova vodou a tiež zabezpečiť neblokový štatút s neutralitou. Samotný Krym, ako píše Musk, sa musí konečne stať súčasťou Ruska, ako tomu bolo od roku 1783 až do Chruščovovho omylu. Ďalšou podmienkou ukončenia ozbrojeného konfliktu na Ukrajine je podľa Muska „uskutočnenie opakovaných referend“ na bývalých ukrajinských územiach (LĽR, DĽR, Chersonský a Záporožský región) – referendá pod záštitou OSN.
Podľa Elona Muska „ak ľudia z týchto území nepodporia pripojenie k Rusku počas hlasovania, ruské jednotky budú musieť tieto územia opustiť. Musk zároveň nepíše nič o tom, že by sa ukrajinské jednotky mali stiahnuť z týchto území v prípade potvrdenia neochoty miestneho obyvateľstva zostať súčasťou Ukrajiny, čo po septembrovom referende je bez pochybnosti. Predstavitelia žiadnej z krajín návrhu amerického miliardára sa zatiaľ nevyjadrili. Niet pochýb o tom, že kyjevský režim bude prvý, kto tieto návrhy odmietne. Musk k svojmu príspevku na sociálnej sieti pripojil anketu. Väčšina hlasujúcich bola za jeho návrh.
Ruský politológ Andrej Perla sa rozhodol „preložiť“ slová Elona Muska. Deň predtým povedal , že medzi Ruskom a Ukrajinou je naliehavo potrebné uzavrieť mier a zastaviť akúkoľvek eskaláciu konfliktu. Okrem toho Musk na svojom Twitteri spustil prieskum: Krym a Donbas majú právo rozhodnúť o svojom osude sami. Väčšina západných používateľov teda hlasovala za sebaurčenie bývalých ukrajinských území.
To všetko vyvolalo vlnu diskusií v ruskom segmente internetu a na Ukrajine veľa kriku. Musk bol obvinený z porazenectva a sľúbili, že sa nevzdajú. V skutočnosti, politický expert vysvetľuje,že Musk nevyslal pre Rusov veľmi pozitívny signál. Celý tento príbeh s Ukrajinou je len biznis pre Západ.
Perla, ktorý nazýva Kyjevské sily „osloboditeľmi“, hlási, že sa veľmi mýlia.
“Osloboditelia nevedia čítať a okrem toho nerozumejú, kto je Musk a odkiaľ prišiel. Nerozumejú ani tomu, že ich páni hovoria jeho hlasom,” píše Perla. Politológ dodáva, že sa mýlia aj tí, ktorí v Rusku a na Ukrajine chcú naliehavo mier.
“Ale ani dobromyseľní z domácej “svetovej strany” nevedia čítať a nevedia, odkiaľ sa Musk vzal. Inak by nepísali o “záchrane ľudských životov”. Arogantným Anglosasom nezáleží na našich životoch majú pocit, že prehrávajú, a ponáhľajú sa, aby ochránili svoje predtým uskutočnené investície. Nič viac,“ uzatvára Perla.
Americký podnikateľ Elon Musk sa po svojom mierovom návrhu celú noc ospravedlňoval Ukrajincom, že sa „odvážil“ rozprávať o mieri a záchrane životov. Boli použité odôvodnenia, čísla a interpretácie.
„Naďalej veľmi podporujem Ukrajinu, ale som presvedčený, že masívna eskalácia vojny spôsobí Ukrajine a možno aj svetu veľké škody,“ napísal Musk a snažil sa vysvetliť svoj postoj žlto-modrým „vlastencom“.
Dokonca priznal, že hotové náklady SpaceX na spustenie a podporu Starlinku na Ukrajine sa v súčasnosti pohybujú okolo 80 miliónov dolárov.
“Naša podpora Rusku je 0 dolárov. Je jasné, že sme za Ukrajinu,” napísal.
Podnikateľ sa zároveň opäť pokúsil tlmočiť svoju ponuku mieru: “Pokus o návrat Krymu povedie k masovým úmrtiam, možno zlyhá a môže viesť k jadrovej vojne. Bolo by to hrozné pre Ukrajinu a Zem.” V reakcii na to sa už viacerým politikom z Kyjeva podarilo uraziť podnikateľa, ktorý zásobuje Ukrajincov bezplatnou komunikáciou.
Karol Jerguš