Anglosféra si buduje nový pôsobivý blok
Michael Lind publikoval v The National Interest článok s názvom „Anglosféra potrebuje colnú úniu“. Podtitul znie: “Päť krajín “jadra anglosféry” by samo osebe predstavovalo veľmi pôsobivý ekonomický blok.”
Lind má vo svojich zahraničnopolitických názoroch blízko k realistom. Vo všeobecnosti je zástancom takzvaného „demokratického nacionalizmu“, ktorý sa datuje od Alexandra Hamiltona. Podľa sociálno-ekonomického presvedčenia je zástancom ľavicových názorov. Lind je autorom mnohých najpredávanejších kníh, ako napríklad The Radical Center: The Future of American Politics (2001), The Hamilton Republic: A Reading in the American Democratic Nationalist Tradition (1997) a najnovšie The New Class War: Saving Democracy z manažérskej elity (2020).
Michael Lind v článku odôvodňuje potrebu, aby Spojené štáty viedli colno-ekonomickú úniu, ktorá by zahŕňala Spojené štáty americké, Kanadu, Veľkú Britániu, Austráliu a Nový Zéland. Európa je celkom jasne ohraničená. A, samozrejme, nepredpokladá sa žiadny celozápadný voľný obchod. Preto dôraz na colnú úniu.
Zaujímavý citát:
V tichosti a bez veľkej verejnej diskusie Kongres rozšíril definíciu americkej „Národnej technologickej a priemyselnej základne“ (NTIB) tak, aby oficiálne zahŕňala Spojené kráľovstvo, Kanadu a Austráliu; tieto krajiny sú spolu s Novým Zélandom členmi spravodajskej služby Five Eyes- V septembri 2021 Spojené štáty, Spojené kráľovstvo a Austrália prehĺbili svoje strategické partnerstvo v rámci trojstranného bezpečnostného paktu AUKUS.
…päť krajín „jadra anglosféry“ by samo osebe predstavovalo skutočne veľmi pôsobivý ekonomický blok. Pridajte 333 miliónov ľudí v Amerike k 67 miliónom v Spojenom kráľovstve, 39 miliónom v Kanade, 27 miliónom v Austrálii a 5 miliónov na Novom Zélande a získate potenciálny celkový trh 471 miliónov ľudí, čo je viac ako 447 miliónov obyvateľov Európskej únie po Brexite.“
A ďalej:
„Cieľom strategického obchodného bloku by nebola moderná forma autarkie, bola by to všeobecná priemyselná politika voči určitým strategickým odvetviam, ako je výroba mikročipov, v ktorej by sa blok snažil spojiť kolektívnu sebestačnosť s úsporami z rozsahu. , aj keby zostal otvorený obchodovaniu v mnohých alebo väčšine iných odvetví…
Po zlyhaní utópií stelesnených v údajnom globálnom Pax Americana a európskom federalizme po studenej vojne a v reakcii na prebiehajúcu konsolidáciu čínsko-ruského bloku počas druhej studenej vojny nemusí byť anglosférický blok s pol miliardou ľudí nakoniec tak nereálny.
Skutočnosť, že myšlienka skorého a organizovaného ústupu amerického sveta k hraniciam AUKUS+ zaznela od Michaela Linda, hovorí veľa. To nemôže povedať ani Sullivan, ani Blinken. Ale Lind môže. Teraz sa táto téma stala legitímnou na diskusiu v „slušnej spoločnosti“.
Dmitrij Drobnickij
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942