Je na Slovensku reálna krízová situácia? Máte zabezpečenú rodinu ak nastane?

Ilustračné foto

Slovensko, 15.november 2022 (AM, NO) – Poďme si predstaviť modelovú situáciu: „V celom meste nastane výpadok elektrického prúdu a infraštruktúry.“ Čo sa stane, ak to trvá dlhšie obdobie. Verejná doprava stojí, vlaky, či v tuneloch alebo po zemi. Doprava, najmä vo väčších mestách sa zastaví, zlyhajú semafory a závory. Výťahy sa zastavia. Rýchla pomoc ako zvyčajne nebude už možná. Najneskôr po dvoch hodinách nefunguje ani jeden stožiar mobilnej siete, v metropolitných oblastiach po niekoľkých minútach. Pokrytie pevnej linky bude fungovať len obmedzene.

 

Po 24. hodinách začne hlavne v mestských oblastiach veľmi rýchlo páchnuť kanalizačný systém. Potraviny v chladničkách a mrazničkách sa rýchlo začnú kaziť. Po výpadku prúdu platí nasledujúce pre mrazničku: Surová strava ako ryby a mäso by nemali byť po 5.hodinách už konzumované. Varené a spracované potraviny po 12. hodinách.

 

V chladnejších mesiacoch je vonku tma bez osvetlenia, veľmi rýchlo sa ochladí. Len niekoľko zariadení vrátane niekoľkých nemocníc môžu využívať benzín alebo naftu a tak zostať v prevádzke pár dní. Pri trvalom výpadku prúdu budú mať problém či už vodné elektrárne alebo atómové elektrárne, ktoré sú permanentne ochladzované. Nebude dostupná pitná voda, či už na varenie alebo umytie sa. Toalety nebude možné používať bez tečúcej vody. Komunikácia, či už telefóny, rádio, televízia bude odstrihnutá.

 

V prípade úplného výpadku elektrickej energie nebudú fungovať bankové prevody a bankomaty. Psychická záťaž na obyvateľstvo sa odzrkadlí už v priebehu krátkeho času. Pretože takáto situácia je pre nás nepredstaviteľná, je ťažké ju predvídať a ako budeme vôbec v takom prípade reagovať. Predovšetkým osobná neistota, či sú ostatní členovia rodiny v poriadku, môže vyvolať vysokú hladinu stresu.

 

Spolupráca a samo organizácia na miestnej úrovni je veľmi dôležitá

Ak je možnosť, zvážiť opustiť mesto a ísť na dedinu ( k rodičom, príbuzným ) je vyššia pravdepodobnosť, ľahšie zvládnuť krízovú situáciu. Armáda je v takýchto nezvyčajných situáciách v plnom nasadení, spravidla mimo bydliska ich blízkych, čo má psychický dopad či už na vojakov v službe, ako aj na ich rodinných príslušníkov. Áno, možno sa to zdá pritiahnuté za vlasy, ale pri dnešnom riadení EU a nášho štátu – čo ak predsa nie sme tak ďaleko od pravdy. Ako sa vraví: „Lepšie je byť pripravený, ako prekvapený!“

 

Máte zabezpečenú rodinu do prípadnej krízovej situácie?

Nasledujúce opatrenia a odporúčania majú slúžiť na uľahčenie a zredukovanie stresu vyplývajúceho z tejto výnimočnej situácie.

PRVÁ ČASŤ: Cieľom je zaobstarať si minimálne na 14 dní zásoby potravín a pripraviť sa na krízovú situáciu tak, aby sme to bez problémov zvládli.

DRUHÁ ČASŤ: Energetické zabezpečenie domácnosti – najprijateľnejšie riešenia na zabezpečenie tepla, varenia (ohňa) a teplej vody v domácnosti pri nedostatku energií, prípadne ich vysokých cien.

 

NÁVRHY NA RIEŠENIE MIMORIADNEJ SITUÁCIE V PODMIENKACH KOLAPSU EKONOMIKY A ZLYHANIA ŠTÁTU

PRVÁ ČASŤ: Cieľom je zaobstarať si minimálne na 14 dní zásoby potravín a pripraviť sa na krízovú situáciu tak, aby sme to bez problémov zvládli.

A / VŠEOBECNE

Ochrana osôb a majetku

1. Spájajte sa v rámci ulíc, vchodov, štvrtí;

2. Komunikujte spolu o spoločnom postupe / spôsobe ochrany Vášho zdravia a dohodnite na ňom, aj pre prípad najkrajnejšej, majetok a život priamo ohrozujúcej situácie;

3. Vytvorte spôsoby spojenia medzi vami, aj alternatívu;

4. Postarajte sa o ochranu osamelých a starých ľudí;

5. V prípade vzniku krízových situácií si vopred – dohodnutým spôsobom zaistite spôsob, ako sa budete informovať o bezpečnostnej situácii vo vašej lokalite, hliadkujete a navštevujte týchto ľudí;

6. Vyhýbajte sa šíreniu strachu;

7. Cennosti, hotovosť a doklady ukryte a pripravte sa na rýchle zbalenie;

 

Zásobovanie

1. Vytvárajte si zásoby suchých a konzervovaných potravín, aj komunitne;

2. Urobte dohody s malými producentmi potravín a prípadne s PD vo vašom okolí;

3. Zabezpečte si alternatívne zdroje na varenie, kotlíky, poľné kuchyne, variče, zdroje vody

(fľaše s filtrom a podobne);

4. Zabezpečte si špeciálnu stravu pre deti a diabetikov;

 

Ubytovanie

1. V bytovkách zabezpečte vchodové dvere;

2. Komunikujte z neznámymi ľuďmi len cez domáci telefón alebo okno;

3. Informujte susedov o takej „návšteve“;

4. Majte pripravené paralyzéry a iné prostriedky obrany;

5. V prípade neúnosnej situácie zvážte evakuáciu, najlepšie hromadnú z bytov na

bezpečnejšie miesta;

6. Majte pripravené a zbalené prostriedky na evakuáciu;

 

Mobilita

1. Majitelia automobilov, urobiť si zásobu benzínu mimo nádrž aspoň na 500 km;

2. V prípade mimoriadnej situácie obmedziť jazdenie na minimum (zásobovanie, lekár,

evakuácia a podobne) kumulovať vozidlá aj jazdy;

3. V rámci komunít urobiť prehľady o ťažných zariadeniach, prívesných;

 

B /ČO BY STE MALI VO SVOJOM OSOBNOM PROSTREDÍ V KAŽDOM PRÍPADE MAŤ:

1. PITNÁ VODA: V najhoršom prípade dokáže dospelý človek prežiť 3 dni bez vody. Zásadne sa odporúča mať doma na osobu a deň 3 litre vody. To by znamenalo na 14 dní 42 litrov vody na osobu a deň.

2. POTRAVINY: Ak je to nutné dokáže dospelý človek bez potravy prežiť do 30 dní. Dôležité je zaobstarať si trvanlivé potraviny, suché potraviny, ktoré nepotrebujú chladničku alebo mrazničku.

3. LIEKY, VITAMÍNY: Ľudia, ktorí pravidelne užívajú určité lieky potrebujú tieto do zásoby na minimálne 14 dní. Takisto potrebné vitamíny ako je vitamín D a C a ďalšie.

4. ZDROJ TEPLA: Ak je to možné, zaobstarajte si zdroj tepla, ktorým môžete aspoň jednu miestnosť udržiavať v teple.

5. MOŽNOSŤ UVARIŤ SI JEDLO: Ako núdzová možnosť sa naskytuje kempingový varič a k tomu prislúchajúce kartuše.

6. POHONNÉ HMOTY: Majte natankované autá a najmenej jednu bandasku naplnenú v zálohe. ( Dotankovať pri 50% poklese PHM v nádrži. )

7. PENIAZE: Majte pripravenú hotovosť – najlepšie vo forme 5-Euro a 10-Euro bankoviek ako aj drobné mince.

7. DOKUMENTY: Majte pripravené pre každý prípad tie najdôležitejšie dokumenty a kópie na jednom mieste.

8. ZOZNAM KONTAKTOV: Napíšte si zoznam najdôležitejších kontaktov na papier.

9. KĽÚČ: Moderné dvere do domov alebo aj bytov majú často otvárací mechanizmus na báze odtlačku prsta alebo diaľkového ovládania. Tieto nebudú fungovať. Zabezpečte si alternatívny prístup .

10. SVETLO: Baterky, sviečky, zápalky, zapaľovače.

11. POŽIARNA OCHRANA: V prípade požiaru by ste mali mať doma hasiaci prístroj alebo iné možnosti na uhasenie ohňa.

12. NÚDZOVÝ RUKSAK(batoh): Tento by mal byť v prípade evakuácie pripravený a po ruke. Odporúča sa zbaliť:

-veľký plastový nepremokavé vrecko, ktoré dáte na dno ruksaku

-1,5 litra vody a poprípade tablety na čistenie vody, -10 kusov raw tyčiniek – lieky podľa potreby -vode odolne zabalené dokumenty a ich kópie -oblečenie na výmenu, šál, čiapka -pršiplášť -hygienické potreby -balíček prvej pomoci -dezinfekčný prostriedok

-nabíjačka (solárna powerbanka, telefón, laptop) -mapa -príbor a nožík -píšťalka -baterka -hotovosť -kľúč od domu alebo bytu -spací vak alebo deka -karimatka

 

Zdržiavajte sa ak je to možné doma a držte sa pokynov armády. Držte si doma potraviny a vodu na minimálne 14 dní až tri mesiace!

 

Pocity ako sú strach, hnev, pocit nedostatku, prázdnoty môžu prísť rýchlo a meniť sa. To sú normálne reakcie na zvláštne udalosti. Nenechajte sa zviesť emóciami, zvýšte pozornosť voči iným a sebe, ponúknite pomoc, ale aj prijmite pomoc. Nikto v takej chvíli nie je sám. Snažte sa napriek všetkému zachovať každodenný rytmus a spánok.

 

Ak je možnosť v rodinných domoch mať k dispozícií materiál na prekrytie okien (OSB dosky). Čaká nás zrejme turbulentné prechodné obdobie, ale s nutnými prípravami a so správnym prístupom toto obdobie zvládneme a budeme môcť prežiť novú budúcnosť zo zaujímavou perspektívou. 

 

Základom sú konzervy a suché potraviny. Sústrediť by sme sa mali na suché a konzervované potraviny, ktoré sa dajú rýchlo a jednoducho pripraviť. Samozrejme, neznamená to, že sa musíte zásobovať desiatkami plechoviek fazule a balením všetkých cestovín, na aké si len spomeniete. Zásoby treba vytvárať s rozumom – stačí len popremýšľať, čo by sa vám mohlo zísť, ak by ste niekoľko dní nemohli z rôznych dôvodov opustiť dom. Rozumné je si priebežne zabezpečovať 14 denný rytmus obmeny potravín. V jarnom období, ak je tá možnosť, zvážiť si zasadiť zeleninu na záhrade.

 

Varenie čajov ( žihľava, maliny, jahody ) prísun prirodzených antioxidantov. (Zber výhonkov ihličnanov… ). Hygienické potreby, dezinfekcia, lieky na 30 dní. Popri potravinách by sa núdzové zásoby mali týkať aj produktov do domácnosti a prostriedkov osobnej hygieny.

 

Lieky, ktoré pravidelne užívate – alergie, chronické ochorenia…, by ste mali mať predpísané a ideálne aj vybraté na 30 a viac dní dopredu. Lekárničku si nezabudnite doplniť o lieky proti bolesti, horúčke, nachladnutiu, sprej na uvoľnenie nosa a prípravok proti kašľu. Na posilnenie imunity je vhodný vitamín C, D a zinok, aj pri nákupe v lekárni však platí – všetko s rozumom. 

 

Základný konkrétny zoznam potravín:

cestoviny
– ryža
– strukoviny: šošovica, fazuľa, cícer, hrach…
– cereálne potraviny, ovsené vločky
– konzervy (ovocie, zelenina, hríby, konzervované mäso)
– tuniak, sardinky
– paradajková omáčka
– sušené ovocie
– trvanlivé mlieko
– orechy a semienka
– čerstvé ovocie a zelenina nenáročné na skladovanie (jablká, mrkva, zemiaky, cibuľa, cesnak)
– káva a čaj
– čokoláda (sladkosti)
– bylinky a korenie
– balená voda

 

Základný zoznam prostriedkov do domácnosti:

lieky
– prípravok na umývanie riadu
– zubná pasta
– nové zubné kefky
– mydlo na ruky
– sprchovací gél
– prášok na pranie
– toaletný papier
– hygienické vložky, tampóny
– papierové utierky
– alobal, fólia
– vrecia na odpad
– dezinfekčný prostriedok
– sviečky, baterky
– zápalky
– otvárač na konzervy

 

C /ĎAĽŠIA ODPORÚČANÁ PRÍPRAVA V PRÍPADE VÝPADKU – (BEZ ELEKTRICKEJ ENERGIE)

1) SURVIVAL TAŠKA (taška na prežitie) so všetkými potrebnými predmetmi na varenie bez elektriny.

Na internete môžete nájsť SÚPRAVY tašiek na núdzové prežitie, ktoré majú najdôležitejšie veci vo vnútri, s núdzovým jedlom, lekárničkou a náradím.

2) NÚDZOVÉ POTRAVINY NGR-5 alebo NGR-5 Zero bez lepku. Vydrží požívateľné po dobu 11 rokov. —– Tiež je dobré mať doma veľa ryže, rezancov a cestovín (bezvaječných)

3) VONKAJŠIA MINI RÚRA, VARIČ ktoré možno používať s tabletami na pevné palivo a drevom.

—– Kamenný tanier a plech na pečenie ako bezpečný základ pre mini rúru.

Špeciálna sada kempingových hrncov na otvorený oheň, vyrobená z titánu alebo liatiny. Nepoužívajte bežné hrnce z kuchyne, pretože by boli zničené ohňom. Nepoužívajte hliníkové hrnce, pretože v jedle dostanete priemyselný hliníkový jed. Priemyselný hliník vytvára rakovinu.

Tablety na tuhé palivo vytvárajú plameň bez dymu a bez iskier. 14-gramová tableta horí 15 minút. S použitím drevených kúskov budete mať dym, ktorý by ste nemali dýchať, takže musíte byť blízko okna alebo dverí, ktoré môžete počas varenia otvoriť.

 

4) MNOHO NÁDOB NA VODU – HDPE 2

—— Modré nádoby s rukoväťou s uzáverom, stohovateľné, s trojuholníkovým recyklačným znakom HDPE 2 (skratka pre High-Density Polyethylene), čo znamená, že nádoba je z potravinárskeho plastu, neobsahuje BPA a je vyrobená na dlhodobé skladovanie vody. Na dlhodobé skladovanie vody nepoužívajte priehľadné fľaše, pretože slnečné svetlo začne vytvárať baktérie a riasy a voda bude kontaminovaná. Nádoby musia byť sýto modré. Mať 5-litrové nádoby, pretože sa ľahko prenášajú a používajú. Pokiaľ sú väčšie a ťažšie nádoby, budete potrebovať čerpadlo, ktoré vodu dostane von.

 

5) NA VODU KONZERVAČNÉ KVAPKY bez chlóru, koncentrát konzervačného prostriedku,

Veľmi dôležité pre udržanie kvality pitnej vody v nádobách po dobu 6 mesiacov. Môžete použiť “Micropur classic”, bez chlóru, na báze iónov striebra. Chráni vodu pred rekontamináciou po dobu 6 mesiacov, chuťovo neutrálna. Do 5-litrových nádob na vodu dáte 0,5 ml = 13 kvapiek konzervátor vody. Do 10-litrových nádob na vodu dáte 1ml konzervátor vody. Nepoužívať bielidlo, pretože bielidlo obsahuje ortuť a ďalšie chemikálie. Označte dátum, kedy ho vyplníte.

 

6) SVIEČKY, zápalky a horčíkový podpaľovač

7) OLEJOVÉ LAMPY pre vnútorné použitie s lampovým olejom Citronella alebo parafínovým olejom, bez dymu a bez zápachu

8) SILNÝ IMUNITNÝ SYSTÉM s tabletami ženšenu, tabletami so VŠETKÝMI vitamínmi a minerálmi, dobrá je kozmická živina – Bulgarikus, patentovaná komplexná výživa na dlhodobé udržanie imunity a energie, kapsule byliny kapucínka, kapsulami koreňa chrenu, tabletami arónie, čajom čaga, oolong, Ivan čaj. Kúpiť VITAMÍN C, lepší je nekyslý ascorbát s prvkami Ca a Na, vysoká dávka 1000 mg, alebo vyššia a VITAMÍN D3 vysoká dávka 5000 IU(medzinárodných jednotiek). Esenciálne oleje Bewit, tie sa môžu používať aj do varenia a užívať v oleji, alebo chlebe.

 

D /V krízovom stave ide o prežitie a môže nastať aj taká situácia, že je potrebné opustiť domovJe dobré si uvedomiť, že sám máte veľmi malé šance, akokoľvek dobre budete zabezpečený. Vy, aj vaše ukryté zásoby sa veľmi ľahko stanú obeťou rabovania občanov v absolútnej núdzi, ako aj násilných prepadnutí. Zo skúseností vojakov a civilistov z občianskych vojen v Juhoslávii alebo na Ukrajine je zrejmé, že nepripravený nemusí prežiť, pripravený má šancu niekoľko týždňov až mesiacov, ale koordinovaná skupina prežila bez väčších strát celú dobu tragédie.

Preto sa porozprávajte s rodinou, so susedmi, priateľmi a známymi vo vašom najbližšom okolí a organizujte vo vašej dedine, mestskej lokalite či ulici spoločné centrá vzájomnej pomoci. V krízovom stave (dlhodobejší výpadok energii, spojenia, zásobovania,…) je riziko, že dôjde k rabovaniu (požitiu sily). Dá sa predpokladať, že štát prestane plniť niektoré funkcie. Preto je potrebne dokázať sa sám postarať o naplnenie svojich aspoň základných existenčných potrieb a zaistiť ich v rámci skupiny (veľkostí občín, minimálne viac rodín), ktoré si dokážu pomôcť prežiť samostatne. Nespoliehať sa na štát.

 

Zabezpečiť:

-priestor na prípadnú evakuáciu (väčší dom, chata a p.)

-lieky pre skupinu min. na 3 mes. (zoznam liekov)

-potraviny na 1 týždeň – vezme so sebou každý člen

-čerstvé potraviny na ďalšie obdobie si treba dohodnúť s miestnymi gazdami

-auto na zásobovanie, so zásobou PHM

-prostriedky na ochranu zdravia/ života pre prípad odvrátenia hrozby, ak by malo dôjsť k priamemu ohrozeniu života,

-prostriedky na prípravu stravy

-elektrocentrálu

-základne náradie (sekery, lopaty, krompáče, nástroje pre údržbu prístrojov)

-každý člen si vezme doklady a hotovosť (malé bankovky,…)

 

Nepodceňujte to a vypracujte si detailne postupy, vytypujte a dohodnite si podmienky pre miesto evakuácie, pripravte potravinovú a materiálovú výbavu a dohodnite si regionálnych dodávateľov potravín a liekov. Rýchly odchod z domova niekedy zachráni život. Majte pripravený evakuačný batoh.

 

Odporúčanie pre evakuačný batoh:

1. TEPLO Nebudem opisovať zakladanie ohňa to si viete nájsť, ale hlavne si to v reále odskúšajte. Ja nosím zápalky, zapaľovač, kresadlo. A samozrejme niečo na založenie ohňa, nie stále je sucho v lese. Brezová kôra, vata alebo dámsky tampón. Brezovú kôru si nazbierajte napríklad v parku. V zimnom období budeme potrebovať termofor. Termofor s teplou vodou priložený k trupu nám v zime pomôže prežiť.

2. PRÍSTREŠIE Ja mám celtu a malý ľahký stan pre dve osoby. Stan sa dá rýchlo postaviť a schovať sa pred počasím. A tiež špagát alebo parakor (ang: paracord). Silná lepiaca páska.

3. LEKÁRNIČKA Do lekárničky si dajme základné na prvú pomoc a nezabudnúť osobné lieky na tlak, astmu alebo cholesterol. Ja počítam aj s lekárničkou v aute. Sem dáme rádio.

4. VODA Na začiatok je dobre mať vodu vo fľašiach. Ak dôjde, tak ju doplním napríklad z potoka no určite ju prevarím. Najlepšie je priamo z prameňa! A tiež mám čistiace tablety Katadyn a filter na vodu CARE Plus.

5. OBLEČENIE Tak tu je to naozaj individuálne! Veci, ktoré mám ja mne môžu vyhovovať, iným nie. No najhlavnejšie sú topánky ! Nezabudnite na spodné prádlo a ponožky, uterék. Nezabudnúť na pláštenku. Treba počítať aj s oblečením, ktoré máte na sebe. Nepreháňajte to s množstvom, vo vaku bude aj mydlo, a tak si vyperieme. A do tohto bodu dáme spacák.

6. SVETLO Ja mám ručné svetlo plus jedno náhradné a tiež chemické svetlo. Niekoľko náhradných bateriek a moje deti majú čelovky.

7. JEDLO Do vaku si dajte stravu tak na tri dni. Asi najlepšie je instantné jedlo kvôli váhe. Alebo vojenské a trekové jedlá. V mojom vaku sa nájde aj vojenská strava NRG-5. Energetické tyčinky, oriešky, čokoláda, čaj, soľ a korenie. No a nezabudnime na Ešus, poháre, lyžičky.

8. HYGIENA Toaletný papier, vreckovky, zubná kefka pasta, mydlo, dámy pridajú svoje veci. Šampón, krém na ruky na tvár a pomáda. Pomáda je vhodná aj na popáleniny.

9. NÁRADIE Nôž najlepšie dva, sekera alebo mačeta a skladacia pílka, lopata. A sem dáme zbrane na prežitie…

10. OSOBNÉ VECI Doklady, peniaze, možno naskenovať niektoré doklady a uložiť na USB kľúč… Tento zoznam berte ako kostru, na ktorej sa dá stavať a doplniť. Každý z nás si dá do vaku, čo bude reálne potrebovať.

Tento vak majte pripravený, vtedy môžete rýchlo reagovať na situácie.

 

 

Je svet pripravený na atómovú vojnu? Aký najhorší scenár boja o Ukrajinu vidí nositeľ Nobelovej ceny?

 

E/POTRAVINOVÁ BUNKA :

V prípade vytvorenia komunity, určitého spoločenstva ľudí, je odporúčané vytvoriť si potravinovú bunku, ktorá je nadstavbou pre domáce zabezpečenie. Dôležite je jej bezpečné umiestnenie (lepšie na viacerých miestach) a určenie pravidiel, ako sa bude používať naskladnený tovar. Môže poslúžiť rôznymi smermi:

Dopĺňanie chýbajúcich potravín členom komunity v prípade dlhšie trvajúceho krízového obdobia.

Tovar vhodný na výmenu – barter.

Pomoc nezabezpečeným a pod.

 

Výber potravín:

Cestoviny – lepšie semolinové, sýtejšie, zdravšie

Ryža – basmati, rychlejšie sa uvarí, zdravšia, má menej arzénu

Zemiaky – najlepšie naše – lokálne

Pšeno, bulgur, quinoa – rýchlo sa uvarí, Kus Kus – iba sa zalieva horúcou vodou.

Ovsené vločky

Maslo ghí, masť bravčová, slanina, kosový olej.

Konzervy cícer, fazuľa, fazuľka v paradajkovej omáčke, lečo, zelenina, pretlak, hotové polievky, bujón…

Vhodne sú aj sterilizované potraviny pripravené ako polotovary (polievky, mäso…) – nemusia sa dlho variť .

Múka špaldová celozrnná, dvojzrnná – zdravšie, neobsahujú glyfosád !

Múky semienkové, orechové

Superpotraviny – spirulina, čaga, resveratrol, sušené byliny,

Hnedý cukor – nerafinovaný, zdravší, med, ovocný sirup, džemy a lekváre.

Horká čokoláda, sušienky……

Doplnkový tovar:

Podľa uváženia ….

 

 

Len pre reálne, no tvrdé povahy. 10 rád ako prežiť atómovú zimu?

 

F /POTRAVINOVÉ BALÍČKY :

Ak je komunita zabezpečená, tak môže v rámci S.O.S. pripraviť pre určitú skupinu nezaopatrených ľudí základné potravinové balíčky prežitia. Balíček môže napr. v hodnote 20 eur obsahovať suché potraviny a balenú vodu. Ak sa pripravíte, tak budete môcť svoju energiu venovať iným činnostiam. 

Lepšie je byť pripravený, ako prekvapený!“

Podľa podkladov Národného Obrodenia spracoval Karol Jerguš


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Ukrajinská otázka v nemeckej geopolitike

Nemecko, 29. marec 2023 (AM) – Začiatkom marca predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Lars Klingbeil počas návštevy Ukrajiny a Poľska vyhlásil, že odteraz bude základom novej východnej politiky jeho strany (Ostpolitik) Kyjev a po ňom Varšava. Vo Varšave Klingbeil predstavil päťbodový plán nového partnerstva s krajinami strednej a východnej Európy (SVE)…

Foto Tank Sabrah v nových verziách. Česku sa otvára najjednoduchšia cesta k ľahkému kolesovému tanku

Slovensko, 29. marec 2023 (AM) – Nomenklatúra ľahkých tankov sa rozšírila o nový typ, na vzniku ktorého bude mať svoj výrazný podiel podľa dostupných informácií aj Česko. Do filipínskych ozbrojených síl bol zaradený izraelský tank Sabrah, ktorý bude dodaný v dvoch verziách. Ide o 18 ľahkých pásových tankov na španielskom podvozku z…

Foto Veľvyslanectvo USA v Arménsku – kováčska dielňa ľudských zdrojov a živná pôda pre rusofóbiu

USA, 29. marec 2023 (AM) – Rusko-arménske vzťahy sú opäť vystavené skúške. V decembri 2022 americký Senát potvrdil na post veľvyslankyne v Jerevane 57-ročnú Christine Queenovú, kariérnu diplomatku, ktorá od začiatku roka 2020 pôsobila ako charge d'affaires USA na Ukrajine. Arménski občania si ju pamätajú ako absolventku gruzínskej univerzity z roku…

Foto Japonsko a Ukrajina v jazyku symbolov. “Víťazný talizman” Zelenskému od Kišidu

USA, 29. marec 2023 (AM) – Japonský premiér Fumio Kišida, ktorý zradil pamiatku svojich predkov, prejavil znaky osobitnej pozornosti ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, ktorý tiež zneužil svojich predkov. Celkom symbolické. V jazyku symbolov bola náhla návšteva japonského hosťa v Kyjeve otvoreným agresívnym útokom na Rusko. Po jeho návrate do Tokia novinári uviedli,…

Foto Pentagón si nerobí žarty. Takže vojna – a nie preto, aby sa skončila v mieri, ale preto, aby sa vyhrala

USA, 29. marec 2023 (AM) – Bývalý minister zahraničných vecí USA Kissinger varoval pred nebezpečenstvom druhej studenej vojny a potvrdil, že bude ťažšia ako tá prvá. Podľa neho by sa mohol začať konflikt medzi Čínou a USA. Bývalý minister zahraničných vecí USA dodal, že obe krajiny majú ekonomické zdroje, ktoré sa môžu vyrovnať,…

Foto Arestovič posunul ukrajinskú ofenzívu na máj až jún. Rusi majú nového veliteľa skupiny vojsk

Rusko, 28. marec 2023 (AM) – Bývalý poradca v kancelárii prezidenta Ukrajiny Alexej Arestovič poskytol rozhovor v litovskej televízii. Vo vysielaní litovského televízneho kanála dostal Arestovič otázku, kedy sa podľa jeho názoru začne ukrajinská ofenzíva a aký druh ofenzívy to bude. Arestovič, ktorý mal na chlopni saka odznak s vlajkami Ukrajiny a…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Foto MOSSBERG 500 – nekompromisný ochranca

Slovensko, 21. marec 2023 (AM) – Mossberg je značka amerického výrobcu zbraní, ktorú založil švédsky prisťahovalec v Spojených štátoch, Oscar Frederik Mossberg v roku 1916. Dnes je to celosvetovo známy výrobca pušiek, brokovníc a už aj pištolí   Brokovnica Mossberg 500 Thunder Ranch je špeciálna edícia taktických brokovníc v kalibri 12. Bola navrhnutá v spolupráci s riaditeľom výcvikového…

Foto SIG Sauer predstavil civilnú verziu pušky XM7 americkej armády.

USA, 16. marec 2023 (AM) – Rok po zavedení limitovanej edície na americký trh oznamuje SIG Sauer zavedenie pušky americkej armády XM7 v civilnej verzii MCX-SPEAR. 28. februára 2023  firma SIG Sauer oznámila zavedenie viackalibrovej samonabíjacej pušky SIG Sauer MCX-SPEAR na komerčný americký trh. Verzia pušky XM7 bola predtým známa ako XM5 a oficiálne…

Foto Firma „Šturm“ vyvíja „neviditeľnú“ maskovačku pred termovíziou

Rusko, 15. marec 2023 (AM) – Je to mimoriadne dôležité aj pre špeciálnu vojenskú operáciu. Lenže na úspešné dokončenie tohto vývoja sú potrebné nové materiály, tvrdí generálny riaditeľ tejto ruskej špeciálnej vedecko-výrobnej spoločnosti Vladimír Drobjak.   Ukrajinskí vojaci zreteľne pozorujú ruských pomocou termokamier. „Preto je táto otázka momentálne mimoriadne aktuálna. Riešime…

Foto Koncern Kalašnikov oznámil začiatok výroby pištole Lebedev pre Rosgvardiju

Rusko, 14. marec 2023 (AM) – Koncern "Kalašnikov" odovzdal prvú várku modulárnych pištolí Lebedev (MPL) zákazníkovi na vojenské testovanie. Nová pištoľ sa už sériovo vyrába. Oznámil to prezident koncernu Alan Lušnikov. Modulárnu pištoľ Lebedeva - MPL chce koncern predstaviť na výstave Expotechnostraž, ktorá sa bude konať od 15. do 17. marca…

Foto AK 47 Para SDM, Kalašnikov Made in China

Slovensko, 27. februára 2023 (AM) –Výrobcom tejto zbrane je firma SDM, ktorá patrí do konglomerátu NORINCO. Výhradným dovozcom na Slovensko aj predajcom je SVET PUŠIEK. Zbraň má chrómovaný vývrt hlavne, celková dĺžka je 87 cm, zložená sklopná pažba skráti zbraň na 65 cm, hlaveň má dĺžku 41 cm a prázdna váži3,3 kg. Vyrobená…

Foto Aké nové zbrane Pentagon testuje na Ukrajine

Ukrajina, 8. februára 2023 (AM) – Rozsiahle prezbrojenie svojej armády, predovšetkým pozemných síl a námornej pechoty, uskutočňujú Spojené štáty keď poskytujú Kyjevu rozsiahlu vojenskú pomoc. Proces sa začal ešte pred konfliktom na Ukrajine, no od jeho začiatku sa výrazne zrýchlil. Keďže staré zásoby zbraní sa vo výzbroji vyprázdňujú, nahrádzajú sa novými,…

Foto Veľvyslanectvo USA v Arménsku – kováčska dielňa ľudských zdrojov a živná pôda pre rusofóbiu

USA, 29. marec 2023 (AM) – Rusko-arménske vzťahy sú opäť vystavené skúške. V decembri 2022 americký Senát potvrdil na post veľvyslankyne v Jerevane 57-ročnú Christine Queenovú, kariérnu diplomatku, ktorá od začiatku roka 2020 pôsobila ako charge d'affaires USA na Ukrajine. Arménski občania si ju pamätajú ako absolventku gruzínskej univerzity z roku…

Foto Pentagón si nerobí žarty. Takže vojna – a nie preto, aby sa skončila v mieri, ale preto, aby sa vyhrala

USA, 29. marec 2023 (AM) – Bývalý minister zahraničných vecí USA Kissinger varoval pred nebezpečenstvom druhej studenej vojny a potvrdil, že bude ťažšia ako tá prvá. Podľa neho by sa mohol začať konflikt medzi Čínou a USA. Bývalý minister zahraničných vecí USA dodal, že obe krajiny majú ekonomické zdroje, ktoré sa môžu vyrovnať,…

Foto Arestovič posunul ukrajinskú ofenzívu na máj až jún. Rusi majú nového veliteľa skupiny vojsk

Rusko, 28. marec 2023 (AM) – Bývalý poradca v kancelárii prezidenta Ukrajiny Alexej Arestovič poskytol rozhovor v litovskej televízii. Vo vysielaní litovského televízneho kanála dostal Arestovič otázku, kedy sa podľa jeho názoru začne ukrajinská ofenzíva a aký druh ofenzívy to bude. Arestovič, ktorý mal na chlopni saka odznak s vlajkami Ukrajiny a…

Foto Fíni sa pripravujú na vojnu za “severský spôsob života”. Zabudli na osud Hitlerových “severských bojovníkov”?

USA, 28. marec 2023 (AM) – Helsinki, ktoré ešte neukončili prístupový proces do NATO, už udelili povolenie na prevádzku lietadiel aliancie vo vzdušnom priestore krajiny. Prvý let uskutočnilo spoločné prieskumné lietadlo RC-135 Rivet amerických vzdušných síl v sprievode bezpilotného prostriedku a zhromažďovalo informácie o situácii a pohybe jednotiek ruských ozbrojených síl v…

Foto Londýn vytvára precedens, ktorý zasiahne celý Západ. Najvyšší súd rozhodol o “Janukovyčovom dlhu”

Slovensko, 27. marec 2023 (AM) – Británia má odvahu nielen vyvlastniť ruský majetok, ale aj podniknúť také radikálne kroky, ako je odmietnutie dlžníckeho štátu plniť si svoje záväzky voči veriteľovi. Londýn podporil želanie Kyjeva nesplatiť dlh Ukrajiny Ruskej federácii. Tlačová agentúra Bloomberg 16. marca priniesla správu: Ukrajina vyhrala na Najvyššom súde…

Foto Chceme na nich uvaliť sankcie? O sociálno-ekonomických perspektívach Strednej Ázie

Moldavsko, 27. marec 2023 (AM) – "EÚ zvažuje uvalenie sankcií na stredoázijské krajiny za ich pomoc Rusku. Vedúci predstavitelia EÚ zaznamenali nárast vývozu do ázijských krajín. Európa sa obáva, že tieto technológie sa dostávajú do Ruska s cieľom obísť obmedzenia, ktoré naň boli uvalené. Vedúci predstavitelia EÚ plánujú upozorniť predstaviteľov strednej Ázie…
Foto Dôležitá je šírka rozbitého ľadu a rádius. Rusko dostane ďalšie dva jadrové ľadoborce Arktika

Slovensko, 28. marec 2023 (AM) – Stanovili sa termíny položenia piateho a šiesteho sériového univerzálneho ľadoborca ​​s jadrovým pohonom projektu 22220 „Arktika“, ktorého kontrakt na stavbu dostal vo februári tohto roku „Baltijskij Zavod“ v Petrohrade - uviedol Maxim Kulinko, zástupca vedúceho riaditeľstva Severnej námornej cesty Štátnej korporácie Rosatom.   Piaty a šiesty…

Foto Po Rusku už aj Severná Kórea vlastní torpédo na vytvorenie „rádioaktívneho cunami“

Severná Kórea, 25. marec 2023(AM) – Spojené štáty pokračujú v implementácii programu na vytvorenie hypersonických zbraní a snažia sa v tejto zložke dobehnúť Rusko a Čínu a Severnú Kóreu. Americké letectvo testuje prototyp najnovšej hypersonickej strely vzduch-zem, ktorá bola vytvorená v rámci programu ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon). Podľa Defense…

Foto Vojenský analytik: Ruské sily musia ničiť nielen podvodné drony, ale aj ich nosiče

Rusko, 25. marec 2023 (AM) – 22. marca vyšlo najavo, že ukrajinská armáda sa opäť pokúsila zaútočiť na základňu ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopole námornými bezpilotnými lietadlami. Útok bol úspešne odrazený, všetky drony boli zničené. Ako pri tejto príležitosti pre FAN povedal vojenský expert Jurij Kotenok , ruské sily naliehavo potrebujú posilniť…

Foto “Ilja Muromec” a “Jevpatij Kolovrat” v Arktíde. Bojové ľadoborce

Rusko, 24. marec 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany nedávno rozhodlo o stavbe nových bojových ľadoborcov novej generácie ruských pomocných diesel-elektrických lodí 21180/21180M. Rusko má dve takéto výkonné lode, Iľja Muromec a Jevpatij Kolovrat. V súčasnosti sa pracuje na aktualizovanom projekte tretieho ľadoborca tejto série.   Myšlienka vyzbrojenia civilných ľadoborcov vznikla v…

Foto Čo ak Si Ťin-pching nesie Putinovi raketové torpédoborce?

Rusko, 21. marec 2023 (AM) – Podľa Naval News 12. marca 2023, v lodenici v čínskom meste Dalian boli súčasne spustené dva raketové torpédoborce triedy Typ 052D projektu Kunming (označenie NATO Luyang III). Z piatich podobných vojnových lodí, ktoré tu stavatelia lodí Dalian naďalej stavajú. Zvyšné tri sa pripravujú na spustenie do…

Foto Ozbrojené sily Ukrajiny skončia príchodom nových rakiet Kaliber

USA, 12. marec 2023 (AM) – Rusko čoraz viac vybavuje svoje lode raketami Kaliber. Americkí experti projektu Defense News sú presvedčení, že nové riadené strely sa čoskoro stanú jednou z hlavných vysoko presných zbraní. Ruský minister obrany Sergej Šojgu na konferenčnom hovore s vedením ozbrojených síl oznámil, že budúca ponorka Kronštadt…

Foto Tank Sabrah v nových verziách. Česku sa otvára najjednoduchšia cesta k ľahkému kolesovému tanku

Slovensko, 29. marec 2023 (AM) – Nomenklatúra ľahkých tankov sa rozšírila o nový typ, na vzniku ktorého bude mať svoj výrazný podiel podľa dostupných informácií aj Česko. Do filipínskych ozbrojených síl bol zaradený izraelský tank Sabrah, ktorý bude dodaný v dvoch verziách. Ide o 18 ľahkých pásových tankov na španielskom podvozku z…

Foto Jadrové zbrane v Bielorusku zničia jeden z hlavných mýtov na Západe

Rusko, 28. marec 2023 (AM) – "Poľsko bude teraz oveľa obozretnejšie pri rozhodovaní o koncentrácii síl v blízkosti hraníc s Bieloruskom." Týmito slovami si odborníci vysvetľujú senzačné vyhlásenie Vladimíra Putina o jeho pripravenosti rozmiestniť ruské jadrové zbrane v Bielorusku. Reakcia Európy je paradoxná: EÚ z nejakého dôvodu nemá obavy z amerických…

Foto Perspektívy starého železa

Rusko, 24. marec 2023 (AM) – Aktuálne sa objavujú informácie o blížiacom sa nasadení zastaralých zbraní (tankov T-54/55 a protilietadlových diel KS-19) stranami konfliktu na Ukrajine, ktoré vyvolávajú až posmešky. V skutočnosti to môže byť len dobrý začiatok spoločnej cesty do praveku, keďže bojujúce strany začali po roku čítať skúsenosti arménsko-azerbajdžanského…

Foto Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva. Aké sú ruské možnosti?

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a ich sťažovateľských „ukrajinských vlastencov“ je avizované rozhodnutie plne v súlade…

Foto Rusko zabavilo časť amerických zbraní pre Ukrajinu a dalo ich Iránu na vytvorenie analógov

USA, 12. marec 2023 (AM) – Západ sa bojí Putinových vojenských úspechov. Newsweek s odvolaním sa na bývalého veľvyslanca USA v Rusku Michaela McFaula píše, že elity západných krajín sú znepokojené vojenskými úspechmi ruského prezidenta. „Situácia je vlastne zaseknutá na niekoľko mesiacov a znervózňuje ma to. Mám obavy o schopnosť Ukrajincov udržať…

Foto Rusko zdvojilo počet komplexov Penicilín v operácii. Pancir pribudol v prístave Tuapse. Wagnerovci ostali bez podpory pri Bachmute

Rusko, 7. marec 2023 (AM) – Ukrajina sa opäť snaží vyvíjať tlak na Spojené štáty s cieľom získať kazetovú muníciu od Američanov, a to aj napriek opakovanému odmietaniu jej dodávok. Podľa agentúry Reuters Kyjev zaslal zodpovedajúcu žiadosť americkému Kongresu. Predstavitelia ukrajinského režimu vyzvali amerických kongresmanov, aby vyvinuli tlak na Biely dom,…
Foto Zbrojársky expert o charakteristikách leteckej superbomby použitej pri Černigove

Rusko, 27. marec 2023 (AM) –Ukrajinské zdroje v prvých marcových dňoch uviedli, že Rusko na ich území na Avdejevskom smere po prvýkrát testovalo poldruha tonovú (1525 kg) kĺzavú bombu, ktorá má názov UPAB-1500V (УПАБ-1500В). O jej „prvom“ nasadení a zničení objektu v Černigovskej oblasti písal aj list Defence Express.     Tajomstvo tejto mohutnej bomby…

Foto Spojené štáty ponúkli Slovensku vrtuľníky ako náhradu za presun stíhačiek MiG-29 do Kyjeva

Slovensko, 23. marec 2023 (AM) – Spojené štáty americké ponúkli Slovensku 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s dvojtretinovou zľavou ako náhradu za MiG-29 presúvané do Kyjeva. Na svojej stránke na sociálnej sieti to oznámil šéf Ministerstva obrany SR.     Dvanásť nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s vybavením, výcvikom pilotov…

Foto Eurofighter Typhoon pre Slovensko?

Slovensko, 19. marec 2023 (AM) – Slovenská vláda koncom týždňa na mimoriadnom on-line rokovaní rozhodla o darovaní stíhačiek Mig-29 spolu s časťou protilietadlových raketových komplexov 2K12 Kub Ukrajine. Podľa ministra J. Naďa zato existuje prísľub získania 200-miliónovej kompenzácie z Európskeho mierového nástroja, čo je fond Európskej únie na podporu vojenskej pomoci…

Foto Putinov hovorca: “Zámery Slovenska dodávať bojové lietadlá Ukrajine pripomínajú pokusy zbaviť sa starého nepotrebného vybavenia”

Slovensko, 18. marec 2023 (AM) – Premiér v demisii Eduard Heger včera oznámil, že vláda SR schválila presun stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu . Ako poznamenal minister obrany Jaroslav Naď, republika je pripravená rozdať 10 z 11 lietadiel tohto modelu, ktoré má. Legitímnosť prijatého rozhodnutia je veľkou otázkou. NR SR 15. decembra…

Foto Ruský pilot ktorý zlikvidoval americké bezpilotné lietadlo nad Čiernym morom bude odmenený

Rusko, 15. marec 2023 (AM) – Ruskí vojnoví korešpondenti sa rozhodli odmeniť pilota ťažkej stíhačky Su-27, ktorý sa zúčastnil na „neekologickom a neprofesionálnom“ sprievode dronu MQ-9 Reaper, ktorý spadol do vôd Čierneho mora. Povedal to novinár a odborník Vladislav Šurygin. Ruský pilot tak získa 1 milión rubľov, ďalších 100 tisíc rubľov…

Foto Grom na jasnej ukrajinskej oblohe: Prečo sa ozbrojené sily Ukrajiny a členovia NATO vystrašili

Rusko, 15. marec 2023 (AM) – Nezávislí odborníci zbadali začiatok boomu ruských vysoko presných zbraní na bojisku. Jeden z najčítanejších ukrajinských analytikov - Zgurec, ktorý vedie vojenskú informačnú a poradenskú spoločnosť vo Ľvove, uviedol, že má dôkazy o použití hybridnej rakety a riadenej bomby Grom-E1.     Nová munícia má podľa…

Foto Ukrajinská otázka v nemeckej geopolitike

Nemecko, 29. marec 2023 (AM) – Začiatkom marca predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Lars Klingbeil počas návštevy Ukrajiny a Poľska vyhlásil, že odteraz bude základom novej východnej politiky jeho strany (Ostpolitik) Kyjev a po ňom Varšava. Vo Varšave Klingbeil predstavil päťbodový plán nového partnerstva s krajinami strednej a východnej Európy (SVE)…

Foto Japonsko a Ukrajina v jazyku symbolov. “Víťazný talizman” Zelenskému od Kišidu

USA, 29. marec 2023 (AM) – Japonský premiér Fumio Kišida, ktorý zradil pamiatku svojich predkov, prejavil znaky osobitnej pozornosti ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, ktorý tiež zneužil svojich predkov. Celkom symbolické. V jazyku symbolov bola náhla návšteva japonského hosťa v Kyjeve otvoreným agresívnym útokom na Rusko. Po jeho návrate do Tokia novinári uviedli,…

Foto Nikolaj Starikov: Možno jediný ozajstný Stalinov priateľ bol Kirov

Slovensko, 27. marec 2023 (AM) – 27. marca si pripomíname 137. výročie narodenia Stalinovho priateľa a spolubojovníka Sergeja Mironoviča Kirova. Stojí za zmienku, že Sergej Mironovič Kirov nebol len obľúbencom strany, ale aj Stalinovým najbližším priateľom. Možno jediným.   Kirov bol zabitý pri teroristickom čine, keď na chodbe Smolného vedľa jeho…

Foto Nikolaj Starikov: Vstúpte do novej éry. Si Ťin-pching hovorí, že jeho návšteva Ruska sa riadi historickou logikou

Rusko, 26. marec 2023 (AM) – "Keď vidíte človeka, ktorý je súdený a nevinne odsúdený, vyvoláva to súcit. Keď vidíte človeka, ktorý robí dôležité, čestné a ušľachtilé veci a má byť za to nevinne odsúdený, vyvoláva to rozhorčenie a túžbu podporiť prenasledovanú osobu. Komisárka pre práva detí Maria Lvová-Belová dnes potrebuje našu…

Foto Kniha “Kto prinútil Hitlera prepadnúť Stalina”

Slovensko, 26. marec 2023 (AM) – V dnešnej dobe, kedy sa do spoločnosti pretláča vidieť veci súčasné aj minulé z toho jediného správneho uhla pohľadu, ktorý odzrkadľuje skôr politické smerovanie, ako smerovanie ku pravde ako takej, sa vo mne stále viac a viac derie do popredia výrok Georga Orwela: "Kto kontroluje…

Foto 80 rokov od tragédie v bieloruskej dedine Chatyň

Nemecko, 24. marec 2023 (AM) – Pred 80 rokmi nacisti zaživa upálili 149 obyvateľov bieloruskej dediny Chatyň, medzi nimi 75 detí. Tragédia sa stala 22. marca 1943 popoludní. Batalión SS Dirlewanger spolu s ukrajinskými nacionalistami zo 118. policajného práporu 201. bezpečnostnej divízie, údajne z pomsty za zabitie nemeckého dôstojníka rukou partizánov, obkľúčili…
Foto Myśl Polska: Anglosasi vyvolali jadrovú apokalypsu

Slovensko, 27. marec 2023 (AM) – "Jedinou otázkou je, ako ďaleko pôjdu provojnoví jastrabi na Západe pri presadzovaní "červenej línie". "Je všeobecne známe, že Veľká Británia sa rozhodla poskytnúť Ukrajine 14 tankov Challenger 2 a 30 samohybných húfnic AS90 v rámci januárového balíka vojenskej pomoci. Zdá sa však, že v hre…

Foto O novej generácii amerických chemických zbraní

USA, 26. marec 2023(AM) - Podľa ruskej armády USA tajne vyvíjajú chemické zbrane a skúmajú organofosforové zlúčeniny (OPC) s veľmi vysokou toxicitou. Organofosforové zlúčeniny sú bežnou skupinou zlúčenín používaných ako domáce a poľnohospodárske insekticídy, ako aj ako chemické bojové látky. Najbežnejšie sú: dichlórfos, tiofos, chlorofos, karbofos, metafos, pyrofos, sarin, soman, VX.…

Foto Poľsko zasiahla vlna ukrajinskej kriminality

Poľsko, 25. marec 2023(AM) – Pred niekoľkými dňami ukrajinský premiér Šmygal radostne oznámil, že jeho cesta do Bruselu posunula Ukrajinu o krok bližšie k členstvu v EÚ. Ukázalo sa, že podpísal dohodu o účasti Ukrajiny na programe jednotného trhu a ďalšie memorandum o strategickom partnerstve medzi Kyjevom a Bruselom v oblasti…

Foto Deti z Chersonu, Krymu a špinavé hry Západu

Rusko, 23. marec 2023 (AM) – Podľa Al Mayadeen: Rusko hostí viac ako 4 milióny utečencov z Ukrajiny. "Podľa Vysokého komisára OSN pre utečencov prišli do Ruska približne tri milióny Ukrajincov z ôsmich miliónov utečencov, ktorí hľadajú azyl v susedných krajinách. Podľa ministerstva zahraničných vecí však Rusko prijalo viac ako štyri milióny…

Foto „Prežila som a povedala som pravdu. Teraz som pre Ukrajinu nepriateľ“: Aký bol osud „Mariupolskej madony“

Rusko, 10. marec 2023 (AM) – „Mariupolská Madonna“ Marianna Vyšemirskaja povedala, ako sa nacisti z „Azova“ zakryli tehotnými ženami v pôrodnici a Západ sa pokúsil urobiť z jej fotografie fejk.   Presne pred rokom, 9. marca 2022, obletela svet srdcervúca fotografia tehotnej dievčiny z Mariupolu. Stála s krvavou škvrnou na tvári na…

Foto Vojenské a biologické aktivity USA. Rusko by mohlo zorganizovať vlastný medzinárodný tribunál ako odpoveď na hrozby Západu

USA, 7. marec 2023 (AM) – Dňa 30. januára 2023 na brífingu o analýze dokumentov súvisiacich s vojensko-biologickými aktivitami USA vystúpil Igor Anatoljevič Kirillov, náčelník vojsk radiačnej, chemickej a biologickej obrany ruských ozbrojených síl, a povedal veľa zaujímavých vecí o nedávnej "pandémii". Vystúpenie generálporučíka Kirillova bolo venované biologickým zbraniam a aktivitám…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…