Vojenský expert vysvetľuje: Prečo sa USA čudujú množstvu rakiet Ruska?
Na Západe Rusko považujú za nedostatočne rozvinutý a technologicky zaostalý štát, preto sa úprimne čudujú, ako to, že sa mu dodnes neminuli vysokopresné rakety?
Zdôraznil to vojenský expert Viktor Litovkin, komentujúc rozčarovanie USA nad tým, že ruský vojensko-priemyselný komplex pokračuje v konštruovaní a výrobe krídlatých rakiet, bez ohľadu na sankcie.
Západniarom je totiž ťažké priznať a zmieriť sa s tým, že Rusko je v skutočnosti vysokotechnologickým štátom, ktorý má všetko potrebné na výrobu najmodernejších zbraní a ak sa mu niečoho nedostáva, vie si to zadovážiť schémou paralelného dovozu.
„Áno, vyrábame rakety a máme ich aj v zásobách. Čipy na ne pritom nevyťahujeme z chladničiek a práčok, ako to povedala predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. Všetky takéto vyhlásenia hovoria o tom, že ich vyslovujú ľudia bez úcty k našej krajine. Lenže my ich prinútime ctiť si nás,“ cituje Litovkina Piaty ruský kanál.
V ďalšom pripomenul, že v Rusku existuje korporácia „Taktické raketové zbrane“, ktorá produkuje krídlaté a hypersonické rakety, vrátane „Avantgardu“, ktorý vie dosiahnuť rýchlosť až 27 Machov. Americký vojensko-priemyslový komplex zatiaľ ani zďaleka nedokáže vyrobiť niečo podobné, podtrhol expert.
„A keďže nedokážu doposiaľ skonštruovať hypersonickú raketu a aspoň svoje nadzvukové rakety nazývajú hypersonickými, aj keď takými nie sú. Pri tom sa čudujú, že nám sa rakety nemíňajú a že ich stále vyrábame.
Badať z toho povrchnosť ich vedomostí o ruskom hospodárstve, o možnostiach Ruska. Oni vôbec nechápu, ako je možné, že Rusko to vyrába, pretože ich charakterizuje v prvom rade namyslenosť voči nášmu štátu a voči naším ľuďom,“ povedal Litovkin a dodal, že žiadne západné sankcie nezabránia Rusku naďalej produkovať rakety a vyrábať aj iné moderné zbrane. Podtrhol, že ide o historicky potvrdený fakt.
„Americké sankcie voči nášmu štátu existujú od roku 1947. Američania vtedy vytvorili výbor exportnej kontroly, ktorý zakazoval všetkým štátom sveta dodávať ZSSR vysokotechnologickú produkciu. Lenže boli sme to my, kto o desať rokov poslal do vesmíru prvú družicu a potom aj prvého človeka. Preto si treba uvedomiť, že nám americké sankcie nikdy a v ničom nič nezabránili,“ dodal ruský expert Viktor Litovkin.
Noviny The New York Times už predtým napísali, že Rusko pokračuje v konštruovaní krídlatých rakiet bez ohľadu na sankcie, zavedené proti jeho obrannému priemyslu. Autori článku sa odvolávajú na správu britskej výskumnej skupiny Conflict Armament Research, ktorá urobila analýzu úlomkov ruskej munície, dopadnutej po 10. októbri na ukrajinské energetické objekty, na obranný priemysel, na objekty vojenského velenia a spojenia.
Jej výsledky ukázali, že munícia bola vyrobená od júla po september alebo od októbra po november tohto roku, čo vyvracia tvrdenia západných a ukrajinských úradov o vyčerpaní zásob rakiet v Rusku.
Vladimír Mikunda
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame