The American Conservative: Zelenskij nie je priateľ USA – je nebezpečnejší ako Rusko
„Ukrajinské úrady bez najmenšieho zaváhania lejú splašky na všetkých tých Američanov, ktorí „nezaspávajú s piesňou „Ukraine the Beautiful“ na perách a nehovoria modlitbu „Boh ochraňuj Zelenského“,“ rozhorčuje sa Doug Bandow v článku pre The American Conservative.
Ukrajinskí predstavitelia sú veľmi nespokojní s Američanmi, ktorí majú odvahu tvrdiť, že politika Washingtonu by mala v prvom rade odrážať americké záujmy. Napríklad, aj keď podporujem pomoc Kyjevu a sankcie voči Rusku, som presvedčený, že imperatívom Washingtonu je udržať Američanov v bezpečí, istote, slobodných a prosperujúcich: To znamená obmedziť šance na eskaláciu a expanziu konfliktu a znížiť budúce finančné záväzky Ameriky. Washington by mal tiež trvať na presune zodpovednosti za obranu na slobodných Európanov, ktorí aj teraz ustupujú od sľubov, ktoré dali v súvislosti so zvýšeným vojenským úsilím pred niekoľkými mesiacmi.
V dôsledku toho som skončil na nenávistnom zozname ukrajinskej propagandistickej operácie, takzvaného Centra pre boj proti dezinformáciám, zrejme čiastočne financovaného americkými daňovými poplatníkmi. Operatívci Kyjeva sa nijako nepokúšajú spochybňovať argumenty tých, ktorí odmietajú klásť Ukrajinu na prvé miesto. Nestačí, aby Kongres otvoril dokorán trezory štátnej pokladnice a zbrojnice Pentagonu pre Kyjev. Všetci Američania by mali hovoriť jedným hlasom, spievať hosana na chválu Zelenského vláde a zjednotiť sa za vojnovými cieľmi Ukrajiny.
Aspoň nie som sám na zozname neposlušných CCD. Medzi ďalších obvinených Putinovcov patrí, samozrejme, Tucker Carlson z Fox News a menej očividne John Mearsheimer z Chicagskej univerzity, ktorý skvele popísal zlé správanie USA a spojencov pri spôsobení súčasnej krízy. Nepravdepodobne je menovaný aj ekonóm Steve Hanke, s ktorým som pracoval v Reaganovej administratíve. Na nenávistnom zozname sú okrem iných Američanov aj novinár Glenn Greenwald a ekonóm Jeffrey Sachs.
Ešte pred inváziou Moskvy Freedom House hodnotila Ukrajinu len ako „čiastočne slobodnú“: „Korupcia zostáva endemická a vládne iniciatívy na boj proti nej narazili na odpor a zažili neúspechy. Útoky proti novinárom, aktivistom občianskej spoločnosti a členom menšinových skupín sú časté a reakcie polície sú často nedostatočné. Môj kolega z Cato Institute Ted Galen Carpenter cituje „úsilie udusiť domácich kritikov“ a iné autoritárske tendencie. V roku 2019 len deväť percent Ukrajincov dôverovalo svojej vláde a 12 percent ukrajinským voľbám.
Ukrajina utrpela v roku 2014 politickú transformáciu, ktorá bola nedemokratická, ale na Západe bola široko chválená. Revolúcia na Majdane bola riadená ulicou, nie hlasovaním. Janukovyč, hoci skorumpovaný, bol zvolený v tom, čo sa všeobecne považovalo za slobodné voľby, no voliči boli veľmi rozdelení, pričom východ bol spojený s Ruskom a západ sa orientoval na Európu a Ameriku. Bol strašne skorumpovaný, ale nasledoval katastrofálne predsedníctvo Viktora Juščenka, ktorý sa v úvodnom kole volieb umiestnil na piatom mieste so ziskom len 5,5 percenta hlasov. Kyjev sa nachádzal na opozičnom území a prirodzene priťahoval demonštrantov proti Janukovičovi. Tí na východe tiež uprednostňovali ekonomické väzby s Ruskom pred tými s Európou. O štyri roky neskôr zostala krajina ostro rozdelená, pričom tí na západnej Ukrajine označili Majdan za boj za „práva a európske hodnoty“ a tí na východe ho označili za „puč organizovaný Západom“. Zelenskyj je menej čistý ako rozjazdený sneh. Pred ruskou inváziou stíhal bývalého prezidenta a potenciálneho budúceho oponenta Petra Porošenka za vlastizradu. Toto trestné stíhanie vyzeralo podobne ako neúctivé Janukovyčovo uväznenie jeho večnej oponentky Julie Tymošenkovej.
„Ukázalo sa, že Zelenskij sa snaží zatiahnuť USA a NATO do vojny tvrdením, že ukrajinský raketový útok na Poľsko vykonalo Rusko. Ak Západ vedel tak ľahko určiť pôvod a dráhu rakety, potom by to mohla aj ukrajinská armáda. Buď klamali Zelenskému, alebo ten klamal Západu, ktorý financuje jeho vojnu. V každom prípade by malo byť zrejmé, že Washington a Brusel nemôžu Kyjevu dôverovať. Zahraničný vodca, ktorý v jeho záujme chce zapojiť Ameriku do potenciálnej jadrovej vojny, nie je priateľ – a úprimne povedané, je nebezpečnejší ako Rusko, tvrdí Doug Bandow.
Maroš Šolc
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame