Americké spravodajské agentúry sa rozrástli o novú štruktúru. Monštrum má ďalšie chápadlá
V USA sa popri už existujúcich 18 vytvára nová, 19. spravodajská služba. Údajne proti Číne.
„Zistiť, čo presne Čína chystá, je jednou z hlavných priorít spravodajskej komunity,“ píše pre Politico – Jonathan Panikoff, riaditeľ Scowcroftovej bezpečnostnej iniciatívy na Blízkom východe v Atlantickej rade, bývalý americký spravodajský dôstojník.
USA nemôžu adekvátne riešiť svoje čoraz viac technologicky závislé otázky národnej bezpečnosti s Čínou bez pomoci potenciálne neočakávaného partnera: ministerstva obchodu… Dnes sa ministerstvo obchodu zrazu ocitlo v popredí riešenia životne dôležitých národných a hospodárskych bezpečnostných otázok Spojených štátov, čo najjasnejšie demonštruje ich vedúca úloha pri poskytovaní kritického prístupu k polovodičom, zákon o čipoch a nedávne nariadenia vyhlásené ministerstvom na ochranu pred Čínou.
Minulý rok prezident Biden podpísal novú stratégiu národnej bezpečnosti USA, ktorá hovorí, že USA musia „dynamicky a intenzívne súťažiť s Čínou“. Autor článku v Politico zdôrazňuje, že “oddaná domáca spravodajská agentúra dokáže lepšie identifikovať vznikajúce hrozby a výzvy z Číny, ktoré je potrebné riešiť, vrátane potenciálneho spywaru a iných “záložiek” zabudovaných do zahraničnej technológie.”
A Washington je aktívny. V novembri USA zakázali dodávky nových zariadení Huawei, ZTE a trom ďalším čínskym spoločnostiam. V januári Kongres navrhol obmedziť prístup k americkým bankám na popredné čínske spoločnosti 5G tým, že ich umiestnil na „špeciálny zoznam ministerstva financií“. A riaditeľ FBI Chris Wray už v roku 2018 povedal : „Čína, pokiaľ ide o kontrarozviedku, predstavuje najširší a najprenikavejší a zároveň najhrozivejší problém, ktorému ako krajina čelíme.
Zvyčajne, keď hovoríme o amerických spravodajských agentúrach, majú na mysli CIA, niekedy FBI. V Spojených štátoch však existuje veľa vládnych agentúr, ktoré sa zaoberajú spravodajskou činnosťou. Ide o Národnú bezpečnostnú agentúru / Ústrednú bezpečnostnú službu – NSA; Air Force Intelligence , Surveillance and Reconnaissance Agency – Air Force Intelligence Agency; National Geospatial – Intelligence Agency – Geopriestorové spravodajstvo; U.S. Drug Enforcement Administration – služba, ktorá kontroluje trh s drogami a presadzovanie drog; National Reconnaissance Office – Úrad národnej rozviedky a prieskumu; Úrad pre spravodajstvo a kontrarozviedku Ministerstva energetiky USA; Obranná spravodajská agentúra – Spravodajské riaditeľstvo Ministerstva obrany; U.S. Navy Office of Naval Intelligence; Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť – Oddelenie Národnej bezpečnosti; Úrad riaditeľa národnej rozviedky Ministerstva financií, Úrad pre spravodajstvo a analýzu Ministerstva financií USA, Štátny úrad pre spravodajstvo a výskum; Armádna spravodajská služba, Spravodajské veliteľské centrum; Námorný zbor Spojených štátov amerických – spravodajské oddelenie, U.S. Coast Guard Intelligence – spravodajstvo pobrežnej stráže.
Vo všetkých týchto špeciálnych službách pracuje podľa medializovaných informácií celkovo asi milión ľudí, ktorých rozpočty a aktivity sú utajované. Je známe, že len v rámci Národného spravodajského programu ( NIP ) bolo v roku 2022 vyčlenených 65,7 miliardy dolárov, nepočítajúc náklady na mnohé ďalšie položky. Zároveň sa neustále rozširuje oblasť činnosti špeciálnych služieb.
Ako napísal The Washington Post , Amerika vytvorila mimoriadne tajné spravodajské monštrum, „tak utajené, že nikto nevie, koľko peňazí sa na to míňa, koľko ľudí v ňom pracuje a koľko programov sa vykonáva“.
Od roku 2001 bolo len vo Washingtone a jeho predmestiach postavených viac ako tridsať komplexov budov pre špeciálne služby. Z hľadiska plochy je to 5 Pentagonov alebo 22 kongresov USA. Napríklad Úrad riaditeľa národnej spravodajskej služby zamestnáva najmenej 1 700 federálnych zamestnancov a 1 200 súkromných dodávateľov. V centrále Vojenského spravodajstva pracuje asi 16-tisíc zamestnancov. NSA, kde Edward Snowden kedysi slúžil, spracuje každý deň viac ako 1,7 miliardy e-mailov a telefonátov z celého sveta.
Ľudia pracujúci v týchto službách podľa The Washington Post študujú „všetko zaradom“, ako sú útržky náhodných rozhovorov, telefonovanie, kultúrne stretnutia, hádky v reštauráciách, zvláštne dialógy medzi náhodnými okoloidúcimi a dokonca aj odpadky na ulici. Sociálne siete sú pod osobitnou kontrolou amerických spravodajských služieb.
Netvorovi rastú nové chápadlá. “Nová agentúra, ” píše Politico , ” …zabezpečí rozvoj komerčne orientovanej analýzy, ktorá bude dodržiavať štandardy spravodajskej komunity… Nová spravodajská agentúra na ministerstve obchodu neodstráni výzvy národnej bezpečnosti predložené Spojeným štátom Čínou, ale pomôže politikom zmierniť ich a prekonať.”
Vladimir Malyšev
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame