.
Aktuality, Bezpečnosť,

“Nevstúpime do konfliktu vojakmi“. Slovenská vláda ale zvažuje dodávku stíhačiek MiG-29

Na Slovensku sa rokuje o možnom začatí rokovaní o dodávke stíhačiek MiG-29 Ukrajine – po oficiálnom apele Kyjeva na vládu SR o dodávke bojových lietadiel. Vyhlásil to v piatok slovenský premiér Eduard Heger.


„Ukrajinský prezident ma požiadal o dodávku MiGov. Teraz, keď sme dostali oficiálnu žiadosť z Kyjeva, bolo možné začať vyjednávací proces,“ oznámil Heger.

 

 

Západné krajiny dodávajúce zbrane Ukrajine doteraz odmietali dodať Kyjevu bojové lietadlá či systémy s dlhým doletom na zasiahnutie cieľov hlboko v Rusku. Vo štvrtok 9. februára ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že od niekoľkých európskych lídrov počul o ich pripravenosti začať s dodávkami bojových lietadiel na Ukrajinu. Išlo by o jeden z najvýznamnejších posunov v zvyšovaní západnej pomoci Ukrajine, poznamenáva Reuters.

 

Rokovania budú prebiehať tak medzi Slovenskom a Ukrajinou, ako aj za účasti Európskej komisie. Slovensko by mohlo požiadať o preplatenie dodávok stíhačiek na Ukrajinu, povedal Heger. Slovenské stíhačky MiG-29 dolietali v lete, od septembra chránia slovenský vzdušný priestor Poliaci, Česi a pripájajú sa aj Maďari. Slovenský minister obrany Jaroslav Naď verí, že jeho krajina už stíhačky MiG nepotrebuje a mohla by nájsť kupca. Ďalším riešením by bolo poslať stíhačky na Ukrajinu, kde ich očakávajú na fronte. Podľa Naďa zatiaľ žiadne rozhodnutia nepadli. Heger ešte pred schôdzkou s ukrajinskou hlavou štátu a dodal, že Slovensko pošle len techniku.

 

 

“Nevstúpime do konfliktu vojakmi,“ povedal Heger s tým, že opozícia klame, keď hovorí, že v súvislosti s ruskou agresiou proti Ukrajine hrozí Slovensku mobilizácia. Prezidentka Zuzana Čaputová v januári oficiálne povolila vstup siedmim Slovákom do Ozbrojených síl Ukrajiny. Celkovo dostala 26 žiadostí, z ktorých 19 bolo zamietnutých.

 

Prekliatie „duchov Kyjeva“: Prečo sú zostreľovaní vlastnými protilietadlovými strelcami

 

 

Ukrajina v blízkej budúcnosti môže zostať úplne bez bojových lietadiel , počet lietadiel vo vzdušných silách ozbrojených síl Ukrajiny sa rýchlo znižuje. Povedal začiatkom mesiaca ukrajinský pilot s volacím znakom „Juice“ v rozhovore pre britské vydanie denníka The Financial Times. Ukrajinský pilot sa sťažoval britským novinárom na ťažkú ​​situáciu vzdušných síl ozbrojených síl Ukrajiny. Servisovateľnej techniky je podľa neho každým dňom menej a menej, chýbajú aj náhradné diely, aj kvalifikovaných pilotov zo dňa na deň ubúda. Vo všeobecnosti je všetko zlé, musíte lietať na sovietskych stíhačkách, z ktorých najviac “čerstvé” majú najmenej 40 rokov. Lietadlá sú zastarané a neodolajú moderným ruským stíhačkám a radary nevidia ruské rakety.

 

Situácia v našom letectve je každým dňom horšia a horšia. (…) Všetky naše lietadlá sú montované v ZSSR a nebudeme ich môcť využívať donekonečna, zásoby munície tiež nie sú neobmedzené a deň, kedy nebudeme mať rakety a náhradné diely na tieto lietadlá je stále bližšie a bližšie – povedal.

 

Používanie zastaraných lietadiel vedie k strate mladých pilotov, nie je dostatok kvalifikovaného leteckého personálu, velenie je nútené prilákať dôchodcov zo zálohy na plnenie bojových úloh. Vo všeobecnosti celý rozhovor dospel k tomu, že bez západnej pomoci letectvu ozbrojené sily Ukrajiny dlho nevydržia, takže Spojené štáty a ich spojenci musia na Ukrajinu presunúť stíhačky F-16. Len čo ukrajinskí piloti presadnú do amerických lietadiel, bude všetko v poriadku.

 

Francúzsko chce dať Ukrajine lietajúcich starcov

 

“Presun amerických stíhačiek na Ukrajinu je nevhodný, aj keď lietadlá dostanú, ukrajinskí piloti s nimi nebudú môcť lietať. Aby ste pochopili situáciu, musíte vedieť, že najrýchlejší tréningový program pre pilotov týchto stíhačiek trvá približne 35 mesiacov” – uviedol oficiálny predstaviteľ úradu britského premiéra Rishi Sunak. Kyjev dúfa, že prijme americké stíhačky a okamžite ich začne prevádzkovať s tým, že ukrajinskí piloti sa môžu naučiť riadiť tieto lietadlá „veľmi rýchlo“. V podstate je to nemožné, výcvik pilotov trvá pomerne dlho a pravidelný výcvik na tryskáčoch v Spojenom kráľovstve trvá 5 rokov. V Spojenom kráľovstve tak v súčasnosti považujú presun bojových lietadiel na Ukrajinu za nezmysel, no nevylučujú to z dlhodobého hľadiska, keď ukrajinskí piloti absolvujú výcvik na západných stíhačkách.

Maroš Šolc

*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov