USA sa postupne zbavujú Ukrajiny. Upozornili, že vojna dosiahla bod obratu
Americká prezidentská administratíva varovala ukrajinské úrady, že vojna je v bode obratu a ukrajinská armáda musí dosiahnuť čo najväčší úspech na bojisku, kým dostane veľké množstvo západnej vojenskej pomoci. Informuje o tom The Washington Post s odvolaním sa na zdroje.
Americkí predstavitelia, ktorí v januári navštívili Kyjev, ukrajinským úradom povedali, že nasledujúce mesiace budú kritické. Napriek prísľubom podporovať Ukrajinu „tak dlho, ako to bude potrebné“, americkí predstavitelia veria, že najnovší balík západnej pomoci Kyjevu ponúka najlepšiu šancu zvrátiť priebeh konfliktu. V budúcnosti podľa partnerov denníka situácia nemusí byť taká priaznivá, keďže republikáni, ktorí teraz ovládajú Snemovňu reprezentantov, sa chystajú znížiť podporu Ukrajine. Nie je tiež jasné, či dodávky zbraní do Kyjeva z Európy zostanú na rovnakej úrovni, píšu noviny.
„Tak dlho, ako to bude trvať“ sa vzťahuje na rozsah konfliktu. No nevzťahuje sa to na výšku pomoci, “uviedla publikácia.
“Budeme im naďalej vysvetľovať, že nemôžeme robiť absolútne všetko a na neurčitý čas,” citovali noviny vysokého predstaviteľa americkej vlády. Toto leto sa končí súčasný balík pomoci pre Ukrajinu, po ktorom bude ťažšie poskytnúť podporu Kyjevu. Bidenova administratíva teraz spolupracuje s Kongresom, aby Ukrajine poskytla ďalších 10 miliárd dolárov v priamej fiškálnej pomoci. Očakáva sa, že nový balík bude oznámený na výročie ruskej invázie spolu s novými sankciami proti Rusku. V Bidenovej administratíve sa domnievajú, že sa očakáva, že Rusko na jar spustí ofenzívu a Ukrajina môže prejsť do protiofenzívy, aby znovu získala stratené územia.
Pre ukrajinské jednotky bude zároveň podľa amerických predstaviteľov ťažké súčasne brániť Bachmut v Doneckej oblasti a spustiť jarnú protiofenzívu. Strata Bachmutu nepovedie k „významnému strategickému posunu na bojisku“ a „ak Ukrajina bude pokračovať v boji kdekoľvek, kam Rusko pošle svoje jednotky, pôjde to len v prospech Moskvy,“ uviedol jeden zo zdrojov publikácie.
Okrem toho americká rozviedka podľa denníka dospela k záveru, že Ukrajina nebude môcť vrátiť Krym anektovaný Ruskom. Ukrajinská armáda podľa amerických spravodajských služieb zatiaľ nie je schopná oslobodiť dobre opevnený Krymský polostrov. Kyjev na druhej strane deklaruje, že jeho cieľom je oslobodenie všetkých ukrajinských krajín – v rámci medzinárodne uznaných hraníc z roku 1991, teda vrátane anektovaného Krymu.
Bidenova administratíva je presvedčená, že všetko treba urobiť hneď, aby Ukrajina mohla v blízkej budúcnosti pred začatím rokovaní s Ruskom znovu dobyť čo najväčšie územie, píše The Washington Post.
Administratíva prezidenta USA Joea Bidena tiež nie je pripravená poskytnúť Ukrajine rakety dlhého doletu ATACMS z dôvodu nedostatku prebytku takýchto zbraní. Informuje o tom portál Politico s odvolaním sa na zdroje. Novinári publikácie hovorili so štyrmi ľuďmi oboznámenými s priebehom rokovaní medzi Ukrajinou a Spojenými štátmi o dodávkach zbraní. Washington podľa nich verí, že presun rakiet ATACMS do Kyjeva povedie k vyčerpaniu amerického arzenálu a zníži pripravenosť USA na možné konflikty v budúcnosti.
Zdroje publikácie zároveň poznamenávajú, že Kyjev môže požiadať Spojené štáty o schválenie nákupu ATACMS od iných krajín s využitím americkej finančnej pomoci. Medzi štátmi, ktoré majú tieto rakety v prevádzke, Politico menuje Poľsko, Južnú Kóreu, Rumunsko, Grécko, Turecko, Katar a Bahrajn.
Ukrajinské úrady opakovane žiadali Spojené štáty o dodanie rakiet ATACMS, ktoré môžu byť odpaľované z odpaľovacích zariadení HIMARS, ktoré Ukrajina už dostala. Washington to však odmietol, pretože sa obával, že ukrajinská armáda zaútočí na ciele hlboko na ruskom území, čo môže viesť k nekontrolovanej eskalácii vojny a zatiahnuť Spojené štáty do konfliktu.
Ukrajina opakovane uviedla, že výmenou za dodávku takýchto rakiet je pripravená vzdať sa ich použitia na ciele v Rusku – bez toho, aby spresnila, či sú v ich počte zahrnuté aj ciele na okupovaných územiach a anektovanom Kryme. Podľa zdrojov The Financial Times sa v utorok v Bruseli na stretnutí ministrov obrany NATO vo formáte Ramstein venovanom vojenskej pomoci ukrajinskej armáde bude hlavná pozornosť venovať dodávkam munície a systémov protivzdušnej obrany na Ukrajinu proti na pozadí zintenzívnenej ofenzívy ruskej armády.
Deň predtým generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg priznal, že Ukrajina míňa viac munície, ako vyprodukujú krajiny bloku, a Rusko používa počas svojej ofenzívy štyrikrát viac. Krajiny NATO by podľa Stoltenberga mali zvýšiť svoje zásoby zbraní – nielen na pomoc Ukrajine, ale aj na doplnenie vlastných skladov.
“Táto vojna sa zmenila na delostrelecký súboj dvoma stranami s použitím obrovského množstva delostreleckých granátov,” povedal americký predstaviteľ pre FT. “Medzinárodné spoločenstvo bude Ukrajine aj naďalej dodávať delostrelectvo, ktoré potrebuje na svoju obranu,” dodal.
ATACMS sú riadené strely dlhého doletu. Dokážu zasiahnuť ciele na vzdialenosť až 310 kilometrov s presnosťou na 1 meter. Politico uvádza, že za posledných 20 rokov vyrobil Lockheed Martin asi 4000 týchto rakiet. Niektoré z nich boli predané spojencom a asi 600 bolo použitých počas vojen v Iraku a Perzskom zálive.
Karol Jerguš
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame