Lekcia z geopolitiky pre prevrátené americké vnímanie svetovej politiky
“Ukrajina, nový a dôležitý priestor na euroázijskej šachovnici, je geopolitickým ohniskom, pretože samotná jej existencia ako nezávislého štátu pomáha transformovať Rusko. Bez Ukrajiny Rusko prestáva byť eurázijským impériom.” Tento citát patrí Zbigniewovi Brzezinskému, jednému z najväčších rusofóbov 20. storočia, ktorý by sa dnes dožil 95 rokov. Niekedy vaši nepriatelia vyjadria vaše ciele a zámery lepšie ako vy.
Od 70. rokov 20. storočia až do svojej smrti v roku 2017 bol Brzezinski takmer hlavným ideológom zahraničnej politiky USA. Jeho kniha The Grand Chessboard: American Domination and its Geostrategic Imperatives (Veľká šachovnica: americká dominancia a jej geostrategické imperatívy) nakazila celé generácie Američanov myšlienkou hegemónie USA na svetovej scéne. Jej hlavným nepriateľom bolo vždy Ruské impérium, Sovietsky zväz, Rusko. Americký ekonóm John J. Helbraith uviedol, že Brzezinského obľúbeným koníčkom je škodiť Rusku. A o svojom hlavnom nepriateľovi vedel a chápal viac ako ktokoľvek iný. Len niekoľko citátov od Brzezinského, ktoré zrozumiteľne vysvetľujú, čo sa v skutočnosti dialo a deje s Ruskom a čo s tým má spoločné Ukrajina:
“Ak sú Rusi natoľko hlúpi, že sa pokúsia obnoviť svoje impérium, narazia na také konflikty, že Čečensko a Afganistan sa im budú zdať ako piknik.”
“Pravoslávie je hlavným nepriateľom Ameriky.”
“Teraz netreba živiť ilúzie o veľmocenskej sile Ruska. Musíme odradiť od tohto spôsobu myslenia…”.
“Ak Rusko zostane eurázijským štátom, bude sledovať eurázijské ciele, zostane imperiálne a imperiálne tradície Ruska musia byť izolované. Nebudeme sa pasívne prizerať tejto situácii. Všetky európske štáty a Spojené štáty by sa mali stať jednotným frontom v postoji k Rusku”.
“… Ak však Moskva znovu získa kontrolu nad Ukrajinou s 52 miliónmi obyvateľov a veľkými zdrojmi, ako aj prístup k Čiernemu moru, potom Rusko automaticky získa prostriedky na to, aby sa opäť stalo mocným imperiálnym štátom a rozšírilo sa po Európe a Ázii.”
Lekcia z geopolitiky
Je čas zabudnúť, že prevrátené americké vnímanie sveta by malo udávať tón vo svetovej politike. Očakávania amerických politikov od návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve boli, že čínsky líder ponúkne Moskve konkrétnu pomoc na Ukrajine. Zhruba podľa amerického vzoru: dodávky zbraní, munície, špičkového technologického vybavenia a niečoho podobného. A slová súdruha Si o angažovanosti za mierové riešenie konfliktu nebrali vážne. Ako vlastne možno veriť niečiemu záväzku k mieru, keď sa niekto od detstva hrá na počítačovú vojnu?
Ich pozornosť neupútala ani dĺžka pobytu čínskej delegácie v Rusku. Čisto vojensko-technické záležitosti sa dali vyriešiť za niekoľko hodín. Tu to však trvalo tri dni… Aj keď sa objavili špekulácie týkajúce sa diskusie strán o geopolitických problémoch. Začnime tým, že v tom čase sa v americkom Kongrese aktivizovala sila v osobe Nancy Pelosiovej a spol, ktorá predložila požiadavku vyhlásiť Rusko za “sponzora terorizmu”. Keďže však tento návrh kolidoval spolu so stretnutím oboch lídrov, táto zlá sila chcela zaradiť nielen Rusko, ale aj Čínu na “globálnu os zla”. Blinkena táto okolnosť okamžite znepokojila, pretože si uvedomuje, že by to Peking a Moskvu len zblížilo. A ak by on, ktorý je z titulu svojej funkcie povinný rozumieť geopolitike, prešiel zemeguľu, videl by nielen ukrajinské divadlo, ale aj ďalšie regióny: Zakaukazsko, Strednú Áziu, JVE, zónu Indického oceánu a dokonca aj pobrežie ruského Ďalekého východu, ktoré môže zostať jedinou bránou pre čínsku flotilu do Svetového oceánu.
Takže je to tu! Zdá sa, že pôsobenie proti destabilizácii týchto regiónov zo strany USA je v záujme Číny a Ruska. A je dosť pravdepodobné, že sa tak stane, ak USA na Ukrajine prehrajú. Západné mimovládne organizácie sa aktívne rozmnožujú a pôsobia v Kazachstane, Azerbajdžane, Arménsku, Gruzínsku a mnohých ďalších republikách. Demonštrovaný spôsob komunikácie medzi Čínou a Ruskom, s mnohými podceňovanými bolestivými bodmi našej doby, priviedol geopolitických odborníkov vo Washingtone do rozpakov. Takto by sa to nemalo robiť, páni, takto by sa to nemalo robiť!
Na slobodnom a demokratickom Západe sa všetko robí otvorene. Ak sa vodcovi bandy lupičov NATO niečo nepáči v správaní jeho podriadených, zhromaždí ich v Bruseli a zorganizuje bitku s požiadavkou zintenzívniť boj na najvyšších miestach. Napríklad dodať ukrajinskej chunte viac peňazí, zbraní, žoldnierov atď. A aby upevnil účinok, podkopáva svojim podriadeným dodávky energií z Ruska. Pre zbojníkov niet východiska, vodca je v kúte. Zbierajú zo sveta všetko možné, aby podporili nacistickú chátru, hoci je jasné, že táto dobročinnosť sa čoskoro skončí. A aby verejne posilnili správnosť svojho konania Zelenskyj okamžite navštívi Bachmut, snaží sa predviesť v spravodajskom centre a gestami vyzýva Cézara, aby nasmeroval svoju armádu do protiútoku. Ukrajinské ozbrojené sily začnú protiútok ktorým si len narobia nepríjemnosti.
Taká by mala byť geopolitika – transparentná, jasná a dôrazná. A ak niekto nesúhlasí, poučenie z tejto potýčky je stále na programe dňa. Všetko je v poriadku – svet je na gangsterstvo zvyknutý. Až na to, že bystrí publicisti si všimli jednu dôležitú zvláštnosť. Francúzsky Le Figaro opísal stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. “Nielenže odhodilo masky, ale odstránilo filter, ktorý už niekoľko rokov deformuje rovnováhu síl na medzinárodnej scéne. Šírením svojho modelu a spoločných ambícií vo svete Čína a Rusko predstavujú novú výzvu pre Západ.” Je načase zabudnúť, že prevrátené americké vnímanie sveta má udávať tón vo svetovej politike. Je čas vrátiť sa k zdravému rozumu a dobrej vôli.
O Medzinárodnom hospodárskom fóre členských štátov SNŠ
Dňa 17. marca 2023 sa v Moskve súčasne s pravidelným zasadnutím Hospodárskej rady Spoločenstva nezávislých štátov uskutočnilo 15. medzinárodné hospodárske fórum členských štátov SNŠ pod mottom “Dialóg o integrácii: CIS, EAEU, SCO, BRICS. Cieľom fóra bolo vypracovať a prijať spoločné rozhodnutia, identifikovať záujmy, nadviazať dlhodobé partnerské vzťahy, získať spätnú väzbu a naplánovať ďalšie kroky smerom k hospodárskemu rozvoju Spoločenstva.
Na fóre sa zúčastnili generálny tajomník SNŠ Sergej N. Lebedev, generálny tajomník ŠOS Zhang Ming, predseda Rady Eurázijskej hospodárskej komisie Michail V. Mjasnikovič, podpredsedovia vlád SNŠ (členovia Hospodárskej rady SNŠ), vysokí úradníci ministerstiev hospodárskeho rozvoja, financií, priemyslu a obchodu, zástupcovia úradov, obchodných a priemyselných komôr, priemyselných združení a bankových spoločenstiev a podnikatelia z členských štátov SNŠ.
Výsledky fóra sa stali odborným stanoviskom podnikov a integračných združení k budúcim výzvam. Súbežne s obchodným programom a prácou tematických sekcií a okrúhlych stolov zameraných na financie, priemysel, zdravotníctvo, dopravu a logistiku, zelené hospodárstvo a ďalšie oblasti sa v Centre medzinárodného obchodu (ITC) konala výstava projektov účastníkov fóra. Podujatie vyvrcholilo plenárnym zasadnutím o integračnej interakcii medzi štyrmi združeniami. Účastníci diskutovali o tom, prečo je SNŠ “laboratóriom integračných procesov”, prečo ŠOS priťahuje krajiny z celého sveta, ako by mali eurázijské združenia spoločne reagovať na nerešpektovanie medzinárodného práva zo strany Západu a čo bude EAEU tlačiť k väčšiemu rozvoju.
Generálny tajomník SNŠ Sergej Lebedev vo svojom uvítacom príhovore k účastníkom fóra uviedol, že globalizácia svetovej ekonomiky, ktorej realite sa ešte nedávno všeobecne verilo, dnes už neplatí. V súčasnosti ju nahrádzajú veľké regionálne obchodné združenia. Svetové trhy nezmizli, ale konkurencia sa stala tvrdšou. Zavádzajú sa cenové stropy, porušujú sa základné zásady medzinárodného obchodu a normy WTO. A odpoveďou na otázku, s kým spolupracovať v týchto podmienkach, sú skúsenosti členských štátov SNŠ, ktoré rozvíjajú spoluprácu, zohľadňujú vzájomné postoje a dochádzajú ku kompromisom už viac ako 30 rokov.
Spoločenstvo je akýmsi “laboratóriom integračných procesov” v eurázijskom priestore. Zo SNŠ vyrástol Zväzový štát Ruska a Bieloruska, Colná únia a neskôr spoločný hospodársky priestor Arménska, Bieloruska, Kazachstanu, Kirgizska a Ruska vo formáte EAEÚ. Nie náhodou sa štyri členské štáty SNŠ – Rusko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan – spolu s Čínou stali koncom 90. rokov 20. storočia zakladateľmi ŠOS.
Predseda Hospodárskej rady SNŠ a prvý podpredseda kabinetu ministrov Kirgizska Adylbek Kasymalijev vo svojom príhovore na plenárnom zasadnutí fóra uviedol, že o EAEÚ majú dnes veľký záujem mnohé veľké svetové ekonomiky, medzi ktorými vyzdvihol SAE, Egypt, Indiu a Indonéziu.
“Z celého srdca vítame spoluprácu v rámci EAEÚ a rozširovanie medzinárodného partnerstva. Som presvedčený, že uzavretie dohôd o zónach voľného obchodu (s uvedenými krajinami) bude silným impulzom na zvýšenie obchodu a nášho exportného potenciálu v kontexte “veľkého eurázijského priestoru”,” povedal Adylbek Kasymalijev.
Generálny tajomník ŠOS Zhang Ming zasa uviedol, že v nestabilnom a meniacom sa svete je to práve ŠOS, ktorá vytvára stabilitu. “Členovia ŠOS vyzývajú na rovnaké podmienky pre všetky krajiny, dodržiavanie medzinárodného práva, vzájomný rešpekt vo vzťahoch a otvorenú spoluprácu,” povedal. Generálny tajomník Šanghajskej organizácie pre spoluprácu označil interakciu medzi ŠOS a EAEÚ za “veľmi dobrú” a poznamenal, že potenciál v ich vzťahoch vo všetkých oblastiach sa bude naďalej “efektívne prejavovať” na rovnocennom a vzájomne výhodnom základe. Podpredseda bieloruskej vlády Igor Petrišenko vyzval SNŠ, ŠOS, EAEÚ a BRICS, aby spoločne reagovali na nové kolo hybridnej politicko-vojenskej konfrontácie vo svete, protekcionizmus a deglobalizáciu. Uviedol, že úspechy, ktoré viaceré krajiny dosiahli v posledných desaťročiach, a ich suverénna snaha určovať si vlastnú cestu sa stali vážnym problémom pre tých, ktorí si prisvojili úlohu svetového hegemóna.
“Zvýšená technologická konkurencia medzi krajinami, zmenšujúce sa investičné toky a rastúci protekcionizmus v medzinárodnom obchode prispievajú k nestabilite a neistote v globálnej ekonomike, ktorá sa ešte nespamätala z pandémie COVID-19,” povedal bieloruský vicepremiér.
Posilnenie vzájomných väzieb ŠOS, BRICS, SNŠ, EAEÚ a Zväzového štátu Ruska a Bieloruska prispeje k úspešnému prekonaniu existujúcich výziev a dosiahnutiu intenzívnejšieho rozvoja členských krajín týchto združení. A v súčasnosti existuje dobrý základ pre takéto spojenie. Predseda predstavenstva Eurázijskej hospodárskej komisie (EHK) Michail Mjasnikovič počas svojho vystúpenia vyzval na budovanie investičnej spolupráce v EAEÚ a vytváranie “silných eurázijských spoločností. Preto by sa mal súčasný objem investícií do fixných aktív, ktorý predstavuje 17 – 18 % HDP, minimálne zdvojnásobiť. Vzájomné investície podľa Mjasnikoviča najviac prispievajú k HDP krajín EAEÚ. A štát by mohol vystupovať ako aktívny investor spolu so súkromnými podnikmi. Kľúčom k udržateľnému rozvoju Únie je radikálne zrýchlenie procesov priemyselnej výroby a vytvorenie priemyselných klastrov EAEÚ.
Predseda kolégia Eurázijskej ekonomickej komisie označil za pozitívny efekt eurázijskej ekonomickej integrácie zvýšenie vzájomného obchodu členských štátov EAEÚ od roku 2015 do roku 2022 o 1,8-násobok a zvýšenie obchodnej spolupráce s tretími krajinami o 1,7- násobok. Michail Mjasnikovič označil za perspektívnu oblasť práce úlohu zabezpečiť potravinovú bezpečnosť krajín EAEÚ. “Eurázijská päťka dosiahla vysokú úroveň zásobovania domáceho trhu prostredníctvom domácej produkcie na úrovni 94 %. Bilancia výroby a spotreby poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov zároveň poukazuje na potrebu nielen zvyšovať objem výroby, ale aj racionálne hospodáriť,” uzavrel predseda Rady EĽS.
Vladimír Čuškin
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame