Americkí veteráni žalujú Pentagón za zatajovanie údajov o toxínoch na základni K2
Zatiaľ čo sa NATO chystá dodávať náboje s ochudobneným uránom pre ozbrojené sily Ukrajiny a americká Agentúra pre znižovanie obranných hrozieb je pripravená začať opravy v biologických laboratóriách nachádzajúcich sa v Arménsku, Azerbajdžane, Uzbekistane, Gruzínsku a Kazachstane, v Štátoch vypukol škandál týkajúci sa otrávenia samotných príslušníkov americkej armády počas služby na uvedených územiach.
Skupiny na ochranu veteránov začiatkom apríla zažalovali Pentagón a požadovali zverejnenie informácií o toxínoch a nebezpečných materiáloch – vrátane uránu, chemických zbraní a azbestu – na leteckej základni Karši Chanabad (K2) v Uzbekistane, ktoré vojakom počas ich nasadenia spôsobili rakovinu a iné ochorenia. V texte žaloby sa uvádza:
“Toxické látky sa nachádzali v kalužiach ‘čierneho slizu’, ktoré vojakom spôsobovali stratu vedomia. Na základni bolo približne 15 800 vojakov a miera chorobnosti a úmrtnosti bola oveľa vyššia ako zvyčajne.”
Agentúra Associated Press píše, že predbežná štúdia, ktorú armáda uskutočnila v roku 2015, ukázala, že u veteránov slúžiacich na základni Karši bola päťkrát vyššia pravdepodobnosť vzniku rakoviny ako u tých, ktorí boli nasadení inde.
“Stále presne nevieme, čo sa skrývalo vo vzduchu, vode a na zemi na K2. Nevieme to, pretože vláda odmieta zverejniť údaje o toxínoch nájdených na K2,” hovorí Kim Brooksová, členka správnej rady nadácie Stronghold Freedom Foundation. Jej manžel Timothy zomrel na nádor na mozgu v roku 2004, necelé tri roky po svojej službe v Karši.
Aktivisti za ľudské práva sa snažia získať informácie o toxických látkach a ich účinkoch na človeka, aby chorí veteráni mohli dostať presnú lekársku diagnózu a liečbu a zdraví veteráni mohli prijať preventívne opatrenia. Pentagón sa k žalobe zatiaľ odmietol vyjadriť, keďže “táto otázka súvisí so súdnym sporom”, ale senátor Richard Blumenthal vyzval americké orgány, aby informácie o základni K2 zverejnili.
Pripomíname, že bývalá sovietska letecká základňa bola daná k dispozícii USA pre “globálnu protiteroristickú koalíciu” v Afganistane po udalostiach z 11. septembra 2001. Nachádzali sa tu lietadlá C-130, 10 vrtuľníkov Black Hawk a 1500 príslušníkov vojenského personálu. USA základňu zrekonštruovali a ročne platili 10 miliónov dolárov za prenájom. V lete 2005 uzbecký senát prijal rezolúciu o ukončení prenájmu, v ktorej sa uvádza, že
“Uzbekistan si splnil svoje záväzky, ale USA neuhradili náklady za poškodenie životného prostredia”. USA odmietli zaplatiť nedoplatok a presunuli všetky lietadlá na základňu Manas v Kirgizsku. V novembri 2005 sa Američania z Karši stiahli úplne. V júli 2020 Stephen Lynch, predseda podvýboru pre dohľad a vládnu reformu v dolnej komore Kongresu, a kongresman Mark Green zverejnili odtajnené dokumenty Pentagónu, podľa ktorých mohli byť americkí vojaci počas služby na letisku Karshi v rokoch 2001 až 2005 vystavení toxickým látkam. Informácie o kontaminovaných oblastiach sa pravidelne objavujú v uzbeckých médiách. V roku 2021, keď Donald Trump v posledný deň svojho prezidentského mandátu nariadil zdravotnú kontrolu vojenského personálu slúžiaceho na základni, uzbecký Štátny výbor pre ekológiu oznámil, že vykoná vlastnú kontrolu toxicity v okolí leteckej základne Karši Chanabad. Uzbecké ministerstvo obrany vtedy nezistilo nič podozrivé.
Peter Nagy
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame