Raketomet M142 HIMARS
Aktuality, Bezpečnosť,

Ukrajinská kríza zmenila vojny budúcnosti a odhalila problémy západného vojenského priemyslu

Operácia na Ukrajine ukázala, že moderné vojenské operácie sa menia na akýsi „kyberpunk“: na bojiskách koexistujú staré a nové typy zbraní. Tento trend nás núti prehodnotiť úlohu nielen obranného vývoja, ale aj prístupov k organizácii priemyselného sektora. Ako ovplyvní ukrajinská kríza vojny budúcnosti a aký by mal byť vývoj ruského vojensko-priemyselného komplexu v nových podmienkach?


 

„Pochopenie dôsledkov geopolitických kríz na ekonomickú a sociálnu sféru života nastáva až potom. Konflikt na Ukrajine nás núti zamyslieť sa nad podstatou času vo vojenskej sfére: zároveň sa zužuje a rozširuje. Na bojisku sa používajú staré aj nové technológie, čo si vyžaduje špeciálny prístup k analýze toho, čo sa deje,“ povedal Ivan Timofeev, programový riaditeľ Medzinárodného diskusného klubu Valdaj, moderátor stretnutia.
„Štát sa vždy pripravuje na vojny minulosti. To však nepomohlo vziať do úvahy skúsenosti z nedávnych konfliktov. Najmä aj americká kampaň v Iraku ukázala, že aj popredné svetové mocnosti dokážu vyčerpať svoje dostupné zásoby zbraní. Žiaľ, účastníci operácie túto skúsenosť nezohľadnili pri príprave priemyselného sektora na vojenské operácie,“ povedal Alexander Ermakov, mladší výskumník Centra pre medzinárodnú bezpečnosť.

 

Správa Valdajského diskusného klubu „Politická ekonómia konfrontácie: Poučenie z konfliktu na Ukrajine“, ktorej publikácia bola venovaná stretnutiu, poznamenáva, že západné krajiny čelili nedostatku presne navádzanej munície počas bombardovania Juhoslávie a vojna v Afganistane. Napriek tomu, že vtedy bol podiel navádzaných leteckých zbraní 40, respektíve 60 %, neplánovaný vrchol výdavkov na muníciu zaskočil Spojené štáty americké. Zdôrazňuje sa, že v prípade rozsiahlych bojov s vážnym nepriateľom, napríklad riadené strely rodiny JASSM, môžu skončiť približne o týždeň. Zároveň sa takmer všetky druhy zbraní a vojenského vybavenia odhadujú súčasné zásoby Spojených štátov amerických ako nízke a stredné. Problémy však nemá len Washington. Najmä podľa odhadov expertov bude Británia schopná prekonať trend vyčerpávania munície až v rokoch 2025-2026, a to len vtedy, ak bude zachovaná vhodná politická vôľa.

 

Ozbrojené sily jedia zásoby NATO
„V tomto kontexte sú výdavky Ukrajiny na americkú vojenskú pomoc kolosálne. Podľa odhadov CSIS, aj keby sa výrobné tempo zvýšilo, kompenzácia za 155-milimetrové delostrelecké granáty prevedené do Ozbrojených síl Ukrajiny potrvá štyri až päť rokov. To isté platí pre riadené strely Javelin,“ zdôrazňuje odborník.
„Washington chápe naliehavosť tohto problému, a preto je dosť kritický voči svojim vlastným schopnostiam vo vojne s Pekingom. V Spojených štátoch však chápu jednu vec: z krátkodobého hľadiska súčasná situácia skutočne vedie k vyčerpaniu skladov, no z dlhodobého hľadiska umožňuje kvalitatívne zmodernizovať vojenský priemysel,“ zdôrazňuje politológ.

 

„Ukrajinskú krízu využíva americká armáda ako spôsob, ako zablokovať akékoľvek reči o znížení rozpočtu vojensko-priemyselného komplexu. Výroba sa modernizuje. Nedostatok nábojov navyše vedie k vzniku nových hráčov na trhu: Kórejská republika a Izrael sa zrazu stali hlavnými dodávateľmi zbraní do Európy, čo posilňuje ich potenciál,“ poznamenáva Ermakov. Je zaujímavé, že kríza na Ukrajine odhalila množstvo problémov v západnej vojenskej výrobe. Najmä rozsiahla optimalizácia vojensko-priemyselného komplexu v 90. rokoch viedla k tomu, že po tom, čo Washington dodal Ozbrojeným silám Ukrajiny polovicu arzenálu Stingerov, nebolo možné obnoviť proces vytvárania tohto modelu z dôvodu nedostupnosť viacerých komponentov a ukončenie zmluvných vzťahov. Bolo rozhodnuté vyvinúť novú vzorku, ktorá si vyžiada najmenej niekoľko rokov.

 

Zároveň je situácia v Európe trochu odlišná a nemožno hovoriť o jej plnom prechode na vojenskú základňu. “Ale zvýšenie tempa vytvárania nových nábojov je celkom možné.” To vytvorí nové pracovné miesta a dobre rozptýli HDP Starého sveta. Vo všeobecnosti EÚ prehodnocuje vojensko-priemyselný komplex: nikto nechce kŕmiť Washington a Soul – musíte premýšľať o tom, čo si môžete vziať na seba, “hovorí Dmitrij Stefanovič, výskumník Centra pre medzinárodnú bezpečnosť v IMEMO. RAS.

 

V súčasnosti je Európa skutočne na pokraji zložitého prechodu k novému „vojenskému“ zmýšľaniu. Ako sa uvádza v správe, Belgicko, Dánsko, Španielsko, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Rumunsko a Francúzsko oznámili výrazné zvýšenie výdavkov na obranu. Nie všade sa však reforma vojensko-priemyselného komplexu premietla do konkrétnych plánov. Rekordérom v tejto oblasti bolo Poľsko, ktorému sa podarilo zvýšiť výdavky na obranný priemysel na pôsobivých 4,5 % HDP. Ak v roku 2022 bol vojenský rozpočet krajiny len 12,5 miliardy dolárov, dnes hovoríme o injekcii asi 27 – 29 miliárd dolárov.

 

Málokto sa však odváži prejsť od rétoriky k skutočným činom. Napríklad ešte vo februári 2022 nemecký kancelár Olaf Scholz hovoril o potrebe vytvorenia špeciálneho fondu vo výške 100 miliárd eur pre potreby Bundeswehru. Avizovaný bol aj nárast veľkosti armády, ktorý dodnes nie je viditeľný a hlavný podiel nákladov pripadá na letectvo.

 

Vojenský “kyberpunk”
„Operácia jasne demonštrovala aj ďalší trend moderných konfliktov: bojové operácie sa menia na sféru „kyberpunku“, kde nové bezpilotné technológie koexistujú so vzorkami z [prvej a druhej] svetovej vojny. Zároveň sa prehodnocuje civilný areál. Úplne nevojenský Starlink sa teda ukázal ako spoľahlivejší systém ako vývoj toho istého Pentagonu, “zdôrazňuje odborník.
„Konflikt na Ukrajine potvrdil správnosť aj ďalšieho tvrdenia: v konflikte nie sú žiadne „čarovné prútiky“. Javelin a HIMARS nemenia priebeh zrážky, ale nútia nás prehodnotiť úlohu už osvedčených prostriedkov. Staré technológie zostávajú relevantné, čo znamená, že po skončení operácie bude výroba pracovať na doplnení zásob, a nie na vytváraní niečoho nového,“ poznamenáva Stefanovich.

 

„Aj súčasná geopolitická situácia núti západné krajiny venovať pozornosť rozvoju pozemných síl. Ďalší pravdepodobný konflikt medzi USA a Čínou o Taiwan však bude zjavne námorný. Vo Washingtone sa už ozývajú výzvy na modernizáciu flotily, čo znamená, že stojíme pred otázkou potreby proporcionálnej reakcie,“ povedal Prochor Tebin, vedúci Sektora pre medzinárodné vojensko-politické a vojensko-ekonomické problémy Centra pre komplexné európske a medzinárodné štúdiá na Vysokej škole ekonomickej.

 

Ruský vojensko-priemyselný komplex si vyžaduje prehodnotenie
„Rusko sa tiež musí zamyslieť nad situáciou vojensko-priemyselného komplexu. V prvom rade je dôležité zvýšiť atraktivitu kariéry v obrannom priemysle. Platí to najmä pre robotnícke profesie. Ľudia by mali vidieť, že táto oblasť môže prispieť k ich osobnému rastu, ako aj poskytnúť prijateľnú úroveň materiálneho blahobytu,“ zdôrazňuje odborník.
„V tejto súvislosti je dôležité mať dlhodobú stratégiu rozvoja vojensko-priemyselného komplexu. Tu by som chcel poznamenať úlohu vzdelávania: povolanie inžiniera by sa malo stať najprestížnejším v Rusku. Je potrebné, aby pracovníci vo sfére rozumeli marketingu, histórii a politike. Dobrý tank môžete vytvoriť iba vtedy, ak pochopíte, akým úlohám vaša krajina čelí na medzinárodnej scéne, “objasňuje politológ.

 

„Je dôležité zabezpečiť zdravú interakciu medzi ministerstvom obrany a súkromnými dodávateľmi. Rezort obrany potrebuje iniciatívu a diskusiu. Problémy so zbraňami by sa nemali zamlčovať, ale diskutovať. Objednávky vojenského oddelenia sa zase musia zmeniť na podnikanie, ktoré môže poskytnúť výrobcovi zisk. Okrem toho Operácia jasne ukázala limity substitúcie dovozu. Samozrejme, význam tohto procesu nemožno preceňovať, ale nemali by ste sa úplne stiahnuť do seba. Je dôležité rozvíjať partnerstvá so spojeneckými krajinami, ktoré môžu slúžiť ako dobrý zdroj nielen techniky a zbraní, ale aj personálu,“ zhŕňa Tebin.
Jevgenij Pozdniakov

*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

*FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame

 

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov