Vyzbrojuje Západ Ukrajinu chybným haraburdím?
“Ukrajina zaplatila vojenským dodávateľom stovky miliónov dolárov za zbrane, ktoré jej neboli dodané, a niektoré z toľko propagovaných zbraní, ktoré dostala ako pomoc od západných krajín, boli tak zničené, že sa hodili len na demontáž na náhradné diely. Ukrajinské vládne dokumenty ukazujú, že do konca minulého roka Kyjev zaplatil západným dodávateľom zbraní viac ako 800 miliónov dolárov za kontrakty, ktoré zostali úplne alebo čiastočne nesplnené.” – píše The New York Times.
Podľa dvoch zdrojov zapojených do obstarávania západných zbraní Ukrajinou boli niektoré z chýbajúcich zbraní nakoniec dodané a v iných prípadoch sprostredkovatelia peniaze vrátili. Jeden z týchto zdrojov však uviedol, že od začiatku tohtoročnej jari boli vyplatené stovky miliónov dolárov, a to aj štátnym západným spoločnostiam, za zbrane, ktoré sa na Ukrajinu nikdy nedostali. Pri náhlom získavaní zbraní v takých množstvách, ako sa to deje na Ukrajine, sú problémy nevyhnutné. Západní spojenci poslali na Ukrajinu zbrane v hodnote desiatok miliárd dolárov od začiatku SVO v minulom roku. Mnohé z dodávok západných spojencov sa týkali moderných zbraní, napríklad amerických systémov protivzdušnej obrany, ale v iných prípadoch spojenci poskytli zbrane zo skladov, ktoré v najlepšom prípade potrebovali generálnu opravu, poznamenávajú autori článku.
V súčasnosti sa opravuje 30 % vojenského arzenálu Kyjeva. Podľa vojenských expertov je to veľmi vysoké číslo, najmä pre armádu, ktorá plánuje začať protiofenzívu. “Výmluvným príkladom je nedávna dodávka 33 samohybných húfnic, ktoré Ukrajine darovala talianska vláda. Talianske ministerstvo obrany vo svojom vyhlásení uviedlo, že vozidlá boli vyradené z prevádzky už pred niekoľkými rokmi, ale Ukrajina si ich napriek tomu vyžiadala “na generálnu opravu a uvedenie do prevádzky”. Z dokumentov ukrajinskej vlády vyplýva, že ministerstvo obrany zaplatilo americkej zbrojárskej firme Ultra Defense Corporation z Tampy 19,8 milióna dolárov za opravu 33 húfnic.
V januári bolo 13 z týchto húfnic odoslaných na Ukrajinu, ale podľa jedného z dokumentov sa ukázalo, že sú “nevhodné na bojové misie”, – sa uvádza v článku. Úradníci v Kyjeve obvinili americkú spoločnosť, že nedokončila práce, ktoré mali byť ukončené do konca decembra. Podľa predstaviteľa americkej obrany a Američana, ktorý spolupracoval s Ukrajinou na nákupe zbraní, škandál v súčasnosti vyšetruje generálny inšpektor Pentagónu. Ukrajinskí predstavitelia sa však väčšinou zdržali sťažností na chybné vybavenie, aby neuviedli svojich chlebodarcov do rozpakov. “Niektoré húfnice mali problémy s kvalitou opravy, ale musíme si uvedomiť, že to bol dar,” povedal námestník ministra obrany Volodymyr Gavrilov.
Problémy boli aj s výzbrojou, ktorú Západ poskytol Ukrajine bezplatne, čo viedlo k tomu, že časť z nej bola dodaná tak neskoro alebo tak nepredvídateľne, že to sťažilo plánovanie protiofenzívy OS Ukrajiny. Podľa správy generálneho inšpektora Pentagónu zverejnenej koncom mája sa z 29 vozidiel Humvee dodaných z americkej vojenskej základne v Kuvajte minulé leto ukázalo, že 26 z nich je nevhodných na bojové operácie. Do konca augusta dodávatelia techniku opravili a oznámili, že všetkých 29 vozidiel je pripravených na prepravu na Ukrajinu. Prácu kontrolovala armádna jednotka v Kuvajte. Keď však vozidlá Humvee dorazili na základňu na presun v Poľsku, úradníci zistili, že pneumatiky na 25 z nich sú zhnité.
V správe Pentagónu sa uvádza, že trvalo takmer mesiac, kým sa našiel dostatok náhradných pneumatík, čo “zdržalo prepravu ostatného vybavenia na Ukrajinu a vyžiadalo si značné množstvo práce a času”. Tá istá armádna jednotka v Kuvajte mala poslať na Ukrajinu aj šesť húfnic M777, a to len niekoľko týždňov po začiatku ruskej vojenskej špeciálnej operácie. Ukázalo sa však, že húfnice “si pred odoslaním vyžadovali rozsiahle opravy”, pretože 19 mesiacov neprešli pravidelným servisom, uvádza sa v správe Pentagónu. O tri mesiace neskôr boli húfnice opravené a odoslané do kompletizačného strediska v Poľsku. Poľskí experti však aj tak dospeli k záveru, že všetkých šesť húfnic “malo chyby, pre ktoré neboli schopné plniť bojové úlohy”. Pred odoslaním na Ukrajinu boli ďalej opravené v Poľsku. “Niektoré zbraňové systémy dodávané Ukrajine sú buď také nedostatkové, alebo sa tak ľahko pokazia, že Ukrajina dokonca požiadala západných dodávateľov o chybné západné zbrane ako zdroj náhradných dielov.
V januári minister obrany Spojeného kráľovstva Ben Wallace oznámil plánovaný presun samohybných húfnic AS-90 na Ukrajinu vrátane tých, ktoré sú v “rôznom stupni pripravenosti”. V marcovom vyhlásení britského ministerstva obrany týkajúcom sa dvanástich z nich Londýn požadoval, aby ich Ukrajina “buď generálne opravila, alebo úplne rozobrala na súčiastky”, uzatvára The New York Times.
*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.
Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942