Jesse Owens z USA získal zlato v skoku do diaľky na olympijských hrách v Nemecku v roku 1936. Vedľa salutuje Nemec Lutz Long – ako prvý mu zablahoželal
Aktuality, História, Šport,

Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) – Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne olympijské hry. Pri úvahách o tom je potrebné vrátiť sa do dejín vzniku olympijských hier.


 

Myšlienka olympijských hier sa objavila v 8. storočí pred naším letopočtom v archaickom Grécku, ktoré sa skladalo z mnohých polis. Grécke polis viedli nepretržité vojny medzi sebou a vo vnútri seba. V početných vojnách sa vytvorili pravidlá, ktoré sa podobali športovým pravidlám. Takto sa bojovalo až do okamihu, keď jedna zo strán začala ustupovať z bojiska a uznala sa za porazenú. Potom bolo potrebné spoločne pochovať padlých, zorganizovať pri tejto príležitosti veľkú hostinu, aby duše mŕtvych odišli do raja, a potom uzavrieť mier na ďalších 20 rokov. Právo na pomstu mohla mať až nasledujúca generácia. Nie je prehnané povedať, že vojna v archaickom Grécku bola športovou súťažou.

 

Grécko pri všetkej rozmanitosti svojich polis tvorilo jeden chrámový a kultový zväz, a preto malo spoločné sviatky. Jedným z takýchto festivalov boli olympijské hry. Polis súťažili, aby oslávili svoju polis. V tomto čase prestali vojny, pretože vojny aj olympiády riešili rovnaké problémy – súťažili medzi sebou extrémnym spôsobom. Počas olympijských hier sa bohovia pozerajú na bežcov, vrhačov a pästiarov, nie na falangu. Ide o odlišné spôsoby vedenia vojny.

 

Keď Pierre de Coubertin koncom 19. storočia oživil myšlienku olympijských hier, chcel si vziať to najlepšie z gréckej praxe. V skutočnosti však žiadna olympiáda nemohla ani len pozastaviť vojnu. Počas prvej a druhej svetovej vojny boli olympijské hry prerušené a počas vrcholiacej studenej vojny Západ bojkotoval olympiádu v Moskve a socialistický tábor v Los Angeles. Olympijské hry boli spolitizované. V roku 2010 sa začalo vylučovanie viacerých krajín z olympijského športového systému prostredníctvom dopingových škandálov. Jedným z prvých bolo Rusko.

 

Začalo sa to dlho pred konfliktom na Ukrajine. Rusko je vo veľmi zaujímavej situácii. Hovorí sa mu, že ničiť svetový šport je zločin, a na druhej strane, vy sa budete zúčastňovať na svetovom športe len za našich podmienok. V športe platia pravidlá hry, ale tieto pravidlá sa na Rusko nevzťahujú. Rusko je postavené pred voľbu, alebo súhlasí s tým, že pravidlá sú napísané akoby pre všetkých, ale Rusko ich nemôže používať tam, kde sú porušované jeho práva. A iné krajiny to môžu robiť.

 

Na šermiarskom turnaji Ukrajinka formálne porušila pravidlá, ale napriek tomu išla na olympiádu. Rusko môže povedať, že vy máte pravidlá pre seba, doping pre seba – potom hrajte svoje vlastné hry a my si vytvoríme svoj vlastný šport. Začnime hrať na medzinárodnej scéne s inými vyvrheľskými krajinami, napríklad so Severnou Kóreou. Ale potom sa v logike západného prístupu k športu určite nájdu ďalší vyvrheli, ktorých možno pozvať do už vytvoreného športového systému. Je možné, že Čína a Irán budú ďalšími. Je Rusko pripravené správať sa v boji proti Západu rovnako tvrdo ako v politickej, vojenskej a ekonomickej sfére?

 

To je principiálna otázka. Je tu aj otázka pre športovcov. Prebieha vojna a v čase vojny musí osobný sen ustúpiť národnému. Rusko môže začať rozdeľovať svetový šport, vytvárať alternatívne olympiády, federácie, športoviská. Keď hovoríme podľa Lenina, aby sme sa mohli zjednotiť, musíme sa najprv rozdeliť. Ak ľudia súťažia pod neutrálnou vlajkou, potom to nie sú Rusi. Sú to ľudia, ktorí urobili určité rozhodnutie a Boh je ich sudcom. Človek má právo vymeniť účasť na olympiáde za zrieknutie sa občianstva. Osobne si myslím, že ak dôjde k rozdeleniu spoločného ekonomického, politického, vojenského a dokonca aj vedeckého priestoru, čo sa ešte nikdy nestalo, Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastný športový priestor. Šport je tu najmenšou stratou.

Sergej Pereslegin

*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.

Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov