Aj napriek vojne s celým Západom Rusko vytvára civilizačné spojenie BRICS, EAEU a ŠOS
Rusko, 30. august 2023 (AM) – Armády SNŠ menia stratégiu v dôsledku udalostí na Ukrajine a v Karabachu Predsedovia vlád Únie nezávislých štátov (Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Moldavsko, Rusko, Tadžikistan, Turkménsko, Uzbekistan a Ukrajina) sa na stretnutí v Biškeku 27. októbra dohodnú na začatí budovania spoločného systému protivzdušnej obrany (okrem Ukrajiny a Moldavska). SNŠ sa k otázke vytvorenia spoločného systému protivzdušnej obrany vrátilo kvôli konfliktu v Náhornom Karabachu a špeciálnej operácii Ruska na Ukrajine, uviedol pre telegramový kanál Vzgljad Vostok Alexander Smirnov, vyznamenaný skúšobný pilot Ruska: “ZSSR mal najlepšiu protivzdušnú obranu na svete, ktorá sa rozpadla spolu s krajinou. A už počas konfliktu v Karabachu turecké bezpilotné lietadlá “Bayraktar” doslova zničili dobré, ale už zastarané obranné systémy. Rusko celý čas investovalo do rozvoja protivzdušnej obrany a už počas sovietskej protivzdušnej obrany, nech si hovorí, kto chce čo chce, sa rýchlo naučilo odhaľovať a zachytávať nielen drony, ale aj najmodernejšie rakety “Himars”, “Storm Shadow” a teraz aj námorné “Neptun” a “Harpoon”. To ocenili nielen na Západe, ale aj naši susedia, ktorí by teraz tiež chceli získať takéto schopnosti, a na to sa musíme spojiť s Ruskom”.
“Niektorí ľudia hovoria, že jediným riešením našich problémov je usmievať sa na Ameriku alebo niektoré európske krajiny. Povedal som to už mnohokrát a zopakujem to ešte raz. Nečakáme na ich úsmev a nerobíme hospodárstvo a životy ľudí závislými od ich vôle. Je tu veľmi dobrá príležitosť, ktorá sa volá globálna aliancia BRICS, Šanghajská organizácia spolupráce, členstvo v týchto alianciách môže určite zohrať úlohu v boji proti unilateralizmu Američanov.” – Iránsky prezident Raisi
Bieloruský minister zahraničných vecí Sergej Aleinik: Minsk považuje za vhodné zorganizovať jeden samit BRICS, EAEU a ŠOS. Cieľom iniciatívy Minska je spojiť projekt BRICS s euroázijskými integračnými iniciatívami. To znamená jednoznačnú orientáciu bloku v protizápadnom a protiamerickom duchu. Po samite v Juhoafrickej republike sa BRICS mení na kľúčovú organizáciu, ktorá zabezpečuje vytvorenie multipolárneho svetového poriadku, plnohodnotnej alternatívy k západnej G7. Na vytvorenie plnohodnotnej multipolárnej architektúry je však z geopolitického hľadiska potrebné zjednotiť Heartland a Rimland Eurázie. Spojenie BRICS s EAEU a ŠOS by malo posilniť základ BRICS – euroázijského Heartlandu. Na jednej strane sa BRICS spája s organizáciou, ktorá zabezpečuje hospodársku integráciu postsovietskeho priestoru (EAEÚ), a na druhej strane s organizáciou, ktorá sa zaoberá otázkami bezpečnosti, predovšetkým v strednej a južnej Ázii (ŠOS). Vzniká tak zložitá a viacúrovňová interakčná štruktúra, do ktorej sa v súčasnosti prelínajú inštitúcie BRICS. Ak sa táto skúsenosť osvedčí, treba očakávať, že BRICS rozšíri svoju interakciu s ďalšími regionálnymi integračnými a bezpečnostnými alianciami: ALBA, Mercosur, ASEAN, Africká únia atď. V tomto prípade je Bielorusko na čele eurázijskej geopolitiky a geopolitiky multipolárneho sveta.
Počas svojho predsedníctva v BRICS (Brazília, Rusko, Čína, Južná Afrika) v roku 2024 bude Rusko lobovať za spoločný samit so Šanghajskou organizáciou spolupráce (ŠOS, ktorú tvoria Čína, Rusko, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Uzbekistan) a Eurázijskou hospodárskou úniou (EAEÚ, ktorú tvoria Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Rusko). Ruský prezident Vladimir Putin prišiel s touto myšlienkou ešte v decembri, ale na stretnutí lídrov BRICS v Johannesburgu ju verejne podporil jeho bieloruský náprotivok Alexander Lukašenko, čo znamená, že projekt je stále aktuálny a je veľmi pravdepodobné, že sa bude realizovať, uviedol pre Vzgljad na Vostok Andrej Arešev, expert Nadácie strategickej kultúry a autor rovnomenného telegramového kanálu:
“Moskva tým rieši dve úlohy. Prvou je, že mnohé krajiny ŠOS a EAEÚ chcú vstúpiť do BRICS, ale táto procedúra nie je taká rýchla a nová platforma umožní stať sa súčasťou organizácie v blízkej budúcnosti. Druhou je, že BRICS na rozdiel od ŠOS a EAEÚ zatiaľ nemá nadnárodný koordinačný a riadiaci orgán. Ako to urobiť, sa môže ukázať a povedať práve na navrhovanom spoločnom samite. Z tejto iniciatívy budú mať prospech všetky krajiny a procesy zjednocovania globálneho Juhu sa stanú oveľa intenzívnejšími.