Snehová vločka a Čeburaška priznané ruskými aj na podvozkoch KrAZ-u. Vývoj delostrelectva

Čeburaška na podvozku vojenského nákladného vozidla KrAZ-260 6×6 s dvoma odpaľovacími modulmi

Rusko, 30. august 2023 (AM) – Od posledného článku tejto série sa novinky v oblasti delostrelectva objavovali najmä v Rusku.

 

1. Pozostatky bezalternatívnosti minských dohôd v boji

Predovšetkým poľská tlač venovala pozornosť neznámym delostreleckým raketometom, ktoré sa objavili na ukrajinskom bojisku. V skutočnosti ide o dva reaktívne delostrelecké systémy, ktoré vznikli na Donbase vlastným úsilím miestnych konštruktérov. Tí mali k dispozícii málo času, obmedzené výrobné kapacity a pravdepodobne aj nedostatočné financovanie. Raketomety sa dostali na ojazdené podvozky starých sovietskych/ukrajinských nákladných automobilov KrAZ – Kremenčugský automobilový závod , poltavská oblasť.
Prvým je veľkokalibrový 324 mm raketomet “Snehová vločka”. Na podvozku 6×6 Kraz-260 (vo výrobe bol od roku 1979 do roku 1993, nachádza sa ešte vo výzbroji Ukrajiny, Srbska a Grécka, odteraz opäť aj Ruska ale Egypt, India, Bielorusko, Nemecko a KĽDR ho už vyradili).

 

Na podvozku sú len dve vodiace lišty pre neriadené rakety. Tie majú podľa dostupných správ síce veľkú ničivú silu, ale malý dostrel len 1500-9600 metrov. To je oveľa menej, než majú bežné delostrelecké raketomety s výnimkou tých, ktoré sú tiež improvizáciami s použitím neriadených leteckých rakiet kalibru 57-80 mm. Ostatné parametre raketometu, prázdna hmotnosť 15 690 kg, hmotnosť v bojovej konfigurácii 17 600 kg (neriadená raketa teda zrejme váži o niečo menej než jednu tonu), pochodová hmotnosť 18 000 kg, posádka 3 ľudia, dĺžka 8,7 metra, šírka, 2,7 m, výška 3,1m, maximálny uhol námeru +55° . O existencii raketometu sa objavili informácie v roku 2018, predstavený bol na prehliadke 9.5.2018.

 

Snehová vločka v boji:

 

Pokiaľ ide o delostrelecký raketomet Čeburaška, jeho kaliber je oficiálne 217 mm a je predurčený na použitie termobarických neriadených rakiet, s objemovým výbuchom bojovej hlavice, má to teda byť analóg ruského reaktívneho termobarického plameňometu na tankovom podvozku TOS-1 kalibru 220 mm, prípadne kolesového TOS-2.

 

V skutočnosti môže byť kaliber 241 mm, čo by dávalo možnosť použiť staré sovietske strely M24-F určené pre raketomety BM-24 z 50. rokov minulého storočia. To je verzia podporená aj ukrajinskými zdrojmi. Môže však znamenať aj existenciu ešte neznámeho raketometu vyvinutého na Donbase. BM-24 používal jednoduché okrúhle vypúšťacie vedenia v tvare vtáčej klietky, donecký raketomet má dva zväzky hlavní, podobne ako napríklad BM-21 Grad.

Čeburaška je postavená na podvozku KrAZ-260, našli sa však exempláre na modernejšom KrAZ-e 6322, ktorý sa vyrábal od roku 1994. Na podvozku je až 64 hlavní v dvoch zväzkoch po 32 kusov v usporiadaní 2x8x4. Je však evidentné, že paľba prebieha dištančne a s oveľa nižšou kadenciou, než pri BM-21. Dostrel Čeburašky má byť oficiálne 1500-9600 rovnako ako pri Snehovej vločke. V prípade použitia 241 mm rakiet bude dostrel 10 km.

 

Čeburaška v boji:

 

 

2. Spoločná výroba 120 mm delostreleckých mín pre Ukrajinu

Ukrajinská firma OOO “Ukrajinské obrnené vozidlá” spolu s dvoma členskými krajinami NATO spustila výrobu delostreleckých mín kalibru 120 mm.Výrobcovia svoje rozhodnutie vysvetlili tým, že 120 mm mínomet je jedným z najbežnejších typov delostreleckých zbraní používaných ukrajinskou armádou.

Zasahuje nepriateľskú živú silu a vybavenie, ničí úkryty, nepriateľské palebné pozície. Míny sú vyrábané pomocou moderných technológií – všetky plne zodpovedajú štandardom NATO. “Medzinárodná spolupráca a rozptýlenie výrobných kapacít pomohli našej spoločnosti zvýšiť mesačné dodávky tejto munície. Viac mínometných nábojov pre našich delostrelcov, bohov vojny,” dodala spoločnosť. Nie je to prvýkrát, čo Ukrajina spolu s členskými krajinami NATO zakladá výrobu zbraní, najmä munície. V marci tak Ukroboronprom začal expedovať nedostatkovú muníciu vyrobenú v spolupráci s krajinou NATO. Okrem 120 mm mín spoločnosť vyrába 125 mm tankový projektil podľa ukrajinskej technológie a za účasti ukrajinských úzkoprofilových špecialistov v zahraničných zariadeniach. Samozrejme, Rusko má priestor na odpoveď zvýšením výroby munície a efektívnym napadnutím ukrajinskej logistiky.

 

3. Použitie kazetovej munície Ruskom

Oficiálne nedostatok bežných trieštivotrhavých granátov kalibru 155 mm viedol k rozhodnutiu USA poskytnúť ukrajinským vojskám kazetovú muníciu. Okamžite bola použitá v boji a potvrdzovala svoju papierovo vyššiu účinnosť. S čím sa zrejme nepočítalo bola reakcia Ruska.

 

Dňa 28.8. 2023 bola zverejnená správa o ruskej odvete: “V oblasti osady Storoževoje na južnodoneckom úseku frontu, v reakcii na použitie amerických kazetových nábojov Ukrajincami proti civilným objektom v mestách Donbasu, začali ozbrojené sily Ruskej federácie používať kazetovú a termobarickú muníciu proti pozíciám Ozbrojených síl Ukrajiny. Ruské velenie sa rozhodlo použiť takéto zbrane až potom, čo ich nepriateľ začal aktívne používať. Na internete sa objavili zábery z dronu z “komplexného spracovania” ukrajinských pozícií ruskými delostreleckými raketometmi s takýmito bojovými hlavicami.

 

Ozbrojené sily kyjevského režimu okamžite po obdržaní novej munície zo Spojených štátov začali nimi udierať na mestá DĽR, cieľom sú obytné oblasti a civilná infraštruktúra. Napríklad minulú noc bol Doneck ostreľovaný kazetovými granátmi. Podľa zastúpenia JCCC (Spoločné centrum pre kontrolu a koordináciu otázok súvisiacich s vojnovými zločinmi Ukrajiny) v Doneckej republike mesto zasiahli tri kazetové granáty kalibru 155 mm. Paľba bola vedená zo strany ukrajinských vojsk v smere: 21.20 – osada Netajlovo – mesto Doneck (obvod Kyjevský a Kujbyševský): boli vypálené tri kazetové granáty kalibru 155 milimetrov. A nejde o ojedinelý alebo neobvyklý prípad. Ostreľovanie miest Donbasu ukrajinskými ozbrojenými silami kazetovými granátmi kalibru NATO je bežný jav od chvíle, keď ich Spojené štáty americké odovzdali ukrajinským ozbrojeným silám.” Rusko má možnosť odpovedať použitím vlastnej kazetovej munície vo zvolenom rozsahu a v závislosti na výkonnosti jeho vojenskej logistiky.

 

4. Aj kvantita má svoju kvalitu

Pasáž článku týkajúca sa delostreleckej munície je rozdelená do troch kapitol, ktoré majú svoju gradáciu. Nadpis tej poslednej je zneužitím stalinského hesla.

 

Podľa odborných západných zdrojov zvýšilo Rusko výrobu navádzaných 152 mm granátov Krasnopol-M2 dvadsaťpäťnásobne (25x). Informácia je už v podstate verejná, keďže ju potvrdil Viačeslav Kovalev, riaditeľ výrobného závodu KBP Tula vo vysielaní televízneho kanálu Zvezda. Ak sa takýto skok vo výrobe a dodávkach prejaví v súbehu s príchodom kazetovej a delostreleckej termobarickej munície na ukrajinské bojisko, zvýši sa podstatne účinnosť paľby ruského delostrelectva. Ako bolo predvídané v starších článkoch, Rusi pravdepodobne pôjdu cestou presne navádzanej munície a nechajú západ zvyšovať výrobu bežnej munície v prospech ukrajinských vojsk. Tie však ďalej výrazne zaostávajú za Ruskom v počte výstrelov delostrelectva. Podľa bulharského zdroja, ktorý popisoval začiatok vyššie uvedenej výroby 120 mm mín ako nádych čerstvého vzduchu pre ukrajinské delostrelectvo je prevaha Ruska momentálne 5-6 násobná. Pri maximálne 6000 výstreloch ukrajinským vojsk denne, dostávajú späť o 24-30 tisíc projektilov navyše. Ak sa medzi nimi rozšíria účinnejšie typy munície, bude to pre ukrajinské vojská ešte viac devastujúce.

Ako bolo uvedené v správach o 25-násobnom zvýšení produkcie 152 mm granátov, nárast výroby Krasnopolu-M2 sa zhoduje potrebami prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine. Pre ruské sily by dostupnosť tohto „snajperského granátu” mohla poskytnúť taktický nástroj v ich delostreleckom arzenáli. Krasnopol-M2 je navrhnutý na presné zameriavanie, ktoré môže byť rozhodujúce v konfliktných zónach s kombináciou vojenskej a civilnej infraštruktúry (zníženie vedľajších škôd – opak kazetovej munícii). Vzhľadom na to, že Ukrajina dostala obrnené vozidlá a inú vojenskú techniku z rôznych krajín, presnosť Krasnopol-M2 by sa mohla považovať za reakciu na boj proti týmto aktívam s cieľom ich neutralizovať s väčšou presnosťou.

Medzitým sa ale v Rusku objavila snaha dodatočne zdôrazniť účinnosť granátov Krasnopol v porovnaní s americkými M982 Excalibur.
“Krasnopol používaný ruskými jednotkami je oveľa presnejší ako americký M982 Excalibur, ako ukazujú štatistiky zozbierané počas špeciálnej operácie. Ruská munícia má menšiu kruhovú odchýlku od cieľa, navyše Krasnopol je schopný zasiahnuť pohybujúce sa objekty, zatiaľ čo Excalibur len nehybný.

Krasnopol “preukazuje výhodu v kruhovej pravdepodobnej odchýlke od cieľa v porovnaní s americkým M982 Excalibur. Nie je nezvyčajné, že Krasnopol zasiahne ciele priamym zásahom, (…) pre americký projektil je tento ukazovateľ výrazne horší” – agentúra RIA Novosti cituje slová zdroja.

“Americká vysoko presná munícia mieri na cieľ pomocou inerciálneho systému a korekcie trajektórie na základe satelitných údajov, pričom Krasnopol je navádzaný laserovým lúčom odrazeným od cieľa. Predtým to vyžadovalo prítomnosť prieskumníka s laserovým označovačom v cieľovej oblasti, teraz drony robia vynikajúcu prácu. Účinnosť kombinácie delostrelectva a dronov ukázala špeciálna vojenská operácia. V júli tohto roku sa objavili správy, že ruské delostrelectvo v zóne NVO dostalo novú verziu riadenej strely Krasnopol so zvýšeným doletom. Strela má dlhší dostrel (26 km oproti 20 km u základnej verzie), zvýšený výkon, presnosť zásahu malých cieľov (0,9 oproti 0,7), ako aj možnosť použitia kedykoľvek počas dňa, pri silnom vetre a oblačnosť.”
Granát bol dostatočne popísaný v sérii článkov o delostrelectve, ide o Krasnopol-M2.

 

Zásah ukrajinského skladu granátom Krasnopol:

 

Staršie zábery zásahu ukrajinského tanku granátom Krasnopol:

 

5. USA modernizovali samohybný mínomet M1129 (MCV-B) na podvozku 8×8 Stryker

V snahe posilniť delostrelecké schopnosti svojich pozemných síl predstavila americká armáda mobilný mínomet M1252 MCVV , namontovaný na podvozku obrneného transportéra Stryker.

 

M1252 MCVV je vylepšená verzia M1129 (MCV-B) s dvojitým V-trupom pre väčšiu odolnosť pri vystavení mínam. Vozidlo je vybavené 120 mm mínometným systémom, ktorý poskytuje zvýšenú palebnú silu a dostrel v porovnaní s jeho predchodcom.
Pôvodný motor Caterpillar C7 s výkonom 350 koní bol nahradený modelom C9 s výkonom 450 koní s vylepšenou reguláciou teploty motora a dodatočnou klimatizáciou. Alternátor bol tiež vylepšený z 570 ampérov na 910 ampérov, aby napájal energeticky náročnejšie zariadenia a poskytoval 20 % zvýšenie výkonu.

Hmotnosť stroja sa zvýšila z 25 na 28,6 tony a prevodovka bola optimalizovaná v súlade so zvýšením mechanického výkonu. Nové sieťové možnosti umožňujú bezproblémovú výmenu údajov v rámci spoločného systému riadenia bojiska. Vozidlo by pochopiteľne pre ukrajinské vojská bolo najviac vítanou posilou, sotva však dostanú MCV-B. Samohybných mínometov je na ukrajinskom bojisku všeobecný nedostatok hlavne na strane ukrajinských vojsk, ktoré ich aj strácajú. Každý ďalší deň sa však preukazuje a zvyšuje potreba takýchto delostreleckých komplexov. Slovenská armáda pravdepodobne dostane stovky nových obrnených vozidiel na základe kontraktov pripravených J. Naďom bez jediného samohybného mínometu čo i len kalibru 60 mm.

 

Zničenie ukrajinského 120 mm samohybného mínometu Alakran:

 

Zničený ukrajinský 120 mm samohybný mínomet nemeckej výroby Panzermörser, z ktorého mali 10 kusov

 

6. Nový ruský raketomet

Tak ako sme začali tak aj skončíme, novým ruským raketometom. Jeho presné označenie nie je ešte úplne isté ale zrejmé je o čo ide. Je to kombinácia raketometu systému Tornado-G kalibru 122 mm na opancierovanom 6×6 podvozku Spartak. Podobne ako Američania pri svojej modernizácii mínometu sa Rusi zamerali na zvýšenie odolnosti platformy raketometu. Namiesto nákladného automobilu zvýšenej priechodnosti je to vozidlo odolávajúce mínam s výbušnou náplňou s ekvivalentom 6kg TNT a pancierovou kabínou posádky. Rusko aj Ukrajina už v doterajšom priebehu konfliktu stratili trojciferné množstvá 122 mm raketometov BM-21 a odvodených typov. Preto aj správe o výrobe nového raketometu predchádzalo video z ruskej strany zobrazujúce kolónu raketometov s doplnenými ochrannými mrežami proti kamikadze dronom. Tie sa budú zrejme dať nainštalovať aj na Spartak.

 

Vozidlo 6×6 Spartak (označenie stále AMN-590951 od VPK-Ural ?) je pravdepodobne poháňané motorom s výkonom 312 koní a môže jazdiť maximálnou rýchlosťou 100 km/h s dojazdom 1 000 km. Rovnako ako BM-21, aj nový raketomet vybavený zväzkom 40 odpaľovacích hlavní kalibru 122 mm usporiadaných do obdĺžnikového tvaru s usporiadaním 4×10. Je namontovaný otočne na odpaľovacej plošine, ktorá má námer 0 do +55º, pričom odmer je 60º vpravo a 120º vľavo.

 

Pre zvýšenie schopností sebaobrany môže byť strecha kabíny posádky vybavená diaľkovo ovládanou zbraňovou stanicou vyzbrojenou guľometom PKM kalibru 7,62 mm. Okrem týchto vlastností ponúka použitie pancierového podvozku niekoľko základných výhod. Vylepšená ochrana výrazne zvyšuje bezpečnosť posádky, čo umožňuje nasadenie raketometu bližšie k predným líniám bez toho, aby bola ohrozená bezpečnosť posádky. Táto blízkosť k predným líniám tiež znižuje čas na zasiahnutie cieľa, prípadne zvyšuje dostrel za predný okraj, čím sa zvyšuje operačná účinnosť. Okrem toho pancierová konštrukcia pravdepodobne zaručí menšie poškodenie nepriateľskou protiakciou, čím sa znížia náklady na opravy a ich frekvencia. Mobilitu vozidla ďalej zlepšuje jeho výkonný motor a vysoká maximálna rýchlosť.

Vďaka svojmu zodolnenému dizajnu a vylepšeným schopnostiam je nové ruské obrnené Tornado-G MLRS pripravené hrať kľúčovú úlohu v budúcich konfliktoch a ponúkať kombináciu ochrany a palebnej sily, ktorá by mohla stanoviť nový štandard pre delostrelecké systémy na celom svete.

 

Tornado-G na platforme Spartak v čase 01:25:

 

Záverom treba dodať, že ďalší článok zo série by mohol byť hotový okamžite, správy je treba nechať prevariť, aby sme sa vyhli cieleným dezinformáciám v maximálnej možnej miere. Ukrajinci sa sa dnes nedozvedeli najpríjemnejšie veci. Po prečítaní by mohli preinštalovať svoje „nezaležne” mozgy z delostrelectva do sféry vojenského letectva a zamyslieť sa, prečo im niekto sľúbil 60 starších lietadiel F-16 (dokonca A/B, v lepšom prípade AM/BM), keď sa niekoľko mesiacov tvrdilo, že na úspešnú leteckú ofenzívu proti Rusku by v prípade neúspechu tej pozemnej potrebovali aspoň 120 lietadiel F-16 neskorších verzií s vycvičenými pilotmi a infraštruktúrou krytou PVO.

MK

*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.

Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

Posilní sa ruské delostrelectvo sovietskym patom? Vývoj delostrelectva na ukrajinskom bojisku a vo svete


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Trieda parazitov a jej najbližšia budúcnosť. Ako súvisia svetové nepokoje a vzostup Ruska

Rusko, 2.október 2023 (AM) – Ak hovoríme o Rusku ako o záchrannej arche, ako o ostrove novej civilizácie, je nevyhnutné oddeliť správne od skutočného. Môžeme si vymyslieť akékoľvek projekty toho, ako by to malo byť. Ale existuje aj realita. Na to, aby sa z vynálezu stala inovácia, sú potrebné tieto…

Prečo Kazachstan prepisuje históriu

Kazachstan, 2.október 2023 (AM) – Kazachstan opäť prepisuje dejiny. Tentoraz ide o sedemzväzkovú knihu o dejinách republiky, ktorej vydanie sa plánuje na rok 2024. Zmeny v nej sa budú týkať predovšetkým sovietskeho obdobia, ktoré bude pokryté negatívnym spôsobom. Ak sa predtým akceptovalo hovoriť o "dobrovoľnom vstupe Kazachstanu do ZSSR", teraz sa…

Až do posledného Fína: Helsinki vrátili vzťahy s Ruskom do roku 1939

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Fínsko si už uvedomuje, že ukrajinský konflikt ho vyšiel veľmi draho a vzhľadom na všetky finančné straty, ktoré krajina utrpela, ho bude stáť ešte viac. Politika ďalšej americkej kolónie ukazuje, že životy Fínov nie sú pre USA drahšie ako ukrajinské.   Podľa denníka The New York…

Vyšla predpoveď o nasadení raketových vrhačov hlbinných bômb na pozemnom bojisku. Mohli byť použité aj pri zničení Bratislavy

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Dňa 24.9.2023 sa objavili prvé fotografie z ukrajinského bojiska, na ktorých vidieť kombináciu obrneného transportéra MT-LB a odľahčeného raketového vrhača hlbinných bômb RBU-6000, ktorého palebná sila bola redukovaná znížením počtu hlavní z 12 na 6. Autor aj tohto článku písal dňa 12.6.2023  o možnosti, že takáto zbraň…

Britské jednotky môžu byť oficiálne vyslané na Ukrajinu

Británia, 1.október 2023 (AM) – Nový šéf ministerstva obrany Grant Shapps uviedol, že britskí vojaci by mohli byť vyslaní na Ukrajinu, aby cvičili bojovníkov ozbrojených síl Ukrajiny. Podľa jeho názoru by toto opatrenie znížilo závislosť vojenských základní na území Británie a ďalších krajín NATO od Ukrajiny. Shapps tiež vyzval obranné firmy…

Maria Zacharovová o Blinkenových klamstvách pri príležitosti výročia tragédie v Babom Jare

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Anthony Blinken si dovolil klamať o jednej z najstrašnejších tragédií druhej svetovej vojny: o streľbe do civilistov v sovietskom Kyjeve 29. - 30. septembra 1941 v trakte Babí Jar. V tom čase nacisti po obsadení územia mesta začali "upratovať". V priebehu niekoľkých dní boli zabité…

Foto Na severe Kosova prebieha boj

Kosovo, 25. september 2023 (AM) - V okolí dediny Banjska a neďalekého kláštora bojuje v súčasnosti takzvaná "kosovská polícia" so skupinou maskovaných ozbrojencov. Podľa rôznych správ bol zabitý jeden príslušník kosovskej polície a traja neidentifikovaní muži, ktorí sa postavili separatistom. Incident sa začal skoro ráno, keď dve nákladné autá s…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…
Foto Ruská spoločnosť začala sériovú výrobu špeciálneho ostreľovacieho náboja

Rusko, 11. september 2023 (AM) – Ruské spoločnosti naďalej vykonávajú substitúciu dovozu vo vojenskej sfére a nahrádzajú západné komponenty potrebné na výrobu domácimi komponentmi. Takáto práca sa vykonáva aj s nábojmi západných kalibrov pre ostreľovacie zbrane, ktoré sa predtým vyrábali výlučne v zahraničných podnikoch. Ruská zbrojárska spoločnosť Lobaev Arms oznámila…

Video Raptor už nie je Bespoke gun a konkuruje mu Barrett killer. Novinky ručných zbraní na ukrajinskom bojisku

Rusko, 2. septembra 2023 (AM) –1. Ruská klasika proti austrálskej novinke Rusi predstavili automat Kalašnikova AK-12 verzie 2023. Prešiel viacerými zmenami, jednu z nich by západní experti nazvali downgradom. Bol odstránený režim streľby dvojranovou dávkou, taký nevyhnutný a potrebný pre západné útočné pušky, že aj ruská armáda požiadala konštruktérov o…

Video Eľf a Vzmach, nože ruských špeciálnych síl

Rusko, 24. august 2023 (AM) – Ruský konglomerát Rostec s ohľadom na prebiehajúcu výstavu Armija 2023 propagoval nielen novinky vojensko priemyselného komplexu, ale aj diapazón starších výrobkov, ktoré sa dodnes používajú, vrátane dvoch nie celkom elementárnych nožov. Sú určené spolupracovníkom špeciálnych služieb, prípadne príslušníkom špeciálnych síl, radovým ruským vojakom sa bežne…

Foto Ruský Obereg proti Lapua Magnum

Rusko, 13. august 2023 (AM) - Rusko v zóne špeciálnej vojenskej operácie otestovalo novú nepriestrelnú vestu „Obereg" (Оберег – amulet, talizman, оберегать – chrániť, jedno z mnohých synoným tohto slova v ruskom jazyku).   Výrobok má mať schopnosť ochrániť vojaka, ktorý ho nosí pred snajperskou muníciou kalibru 8,6 mm (čiže…

Foto Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali testy bojového kajaku

Ukrajina, 10.august 2023 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali nový zbraňový systém, ktorý sa v súčasnosti testuje neďaleko Kyjeva. "Bojový kajak", ako ho vývojár umiestňuje, dostal označenie "Poloz-M16".   Loď má motor a výzbroj a je určená pre dvoch členov posádky. Ukrajinská lodenica "Adamant" je zodpovedná za jej výstavbu a…

Video Ukrajinské sily masívne vyhadzujú pušky M16 kvôli kalašnikovom – život je drahší

Ukrajina, 6.august 2023 (AM) – Špeciálna operácia umožnila ozbrojeným silám Ukrajiny vidieť z prvej ruky výhodz ruských zbraní oproti západným. Oznámil to hovorca Luhanských milícií Andrej Maročko. "Sovietske vybavenie si ukrajinskí militanti veľmi vážia. Západná technológia je veľmi rozmarná, netoleruje naše klimatické podmienky, prach, špinu. Naše zariadenia spotrebúvajú palivá a mazivá…

Britské jednotky môžu byť oficiálne vyslané na Ukrajinu

Británia, 1.október 2023 (AM) – Nový šéf ministerstva obrany Grant Shapps uviedol, že britskí vojaci by mohli byť vyslaní na Ukrajinu, aby cvičili bojovníkov ozbrojených síl Ukrajiny. Podľa jeho názoru by toto opatrenie znížilo závislosť vojenských základní na území Británie a ďalších krajín NATO od Ukrajiny. Shapps tiež vyzval obranné firmy…

Globalisti opovrhujú slovenskými voličmi

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Na diskusii o slovenských voľbách, ktorú zorganizoval globalistický think tank The European Conservative v Poľsku, zazneli obavy, že slovenských voličov irituje podporu Ukrajiny a ekonomické problémy: "Bude to ťažké, ale musíme ich priviesť k tomu, aby si uvedomili, že sa mýlia."   Slovensko je ideálnym modelom…

Vojenský expert: “Ukrajina bude vyžmýkaná ako handra”

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Vladislav Šurygin, ruský vojenský publicista, a stály člen Izborského klubu, odpovedal na otázky GEOFOR-u   - Vladislav Vladislavovič, prosím, zhodnoťte dianie okolo Arménska a Náhorného Karabachu (NK). Prečo Irán, ktorý vždy vyhlasoval, že zásahy do územnej celistvosti Arménska bude vnímať ako údery do svojej suverenity,…

Fínsko stavia tajné opevnenia na hraniciach s Ruskom

Rusko, 30.september 2023 (AM) – Fínske obranné sily vykonávajú opevňovacie práce na hraniciach s Ruskom. Dnes vyšlo najavo, že obranné sily Fínska začali pred šiestimi rokmi uzatvárať dohody s majiteľmi pozemkov hraničiacich s Ruskom, podľa ktorých by boli povinní na prvú žiadosť poskytnúť svoje pozemky na výstavbu opevnení. A ako sa…

Čína vystupuje na obranu Ruska

USA, 30.september 2023 (AM) – Čínsky veľvyslanec v Moskve Zhang Hanhui uviedol, že Peking nesúhlasí s rozhodnutím Washingtonu neposlať Rusku pozvánku na samit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC), ktorý sa bude konať v novembri v San Franciscu. Čína považuje takéto konanie za hrubé porušenie medzinárodných noriem a pravidiel. Po začatí ruskej…

Foto Zadržaného ministra Náhorného Karabachu žiadajú USA kvôli kontaktom s oligarchami

  Azerbajdžan, 30. september 2023 (AM) - Podľa niektorých informácií bývalého ministra Náhorného Karabachu, ako aj bývalého ruského podnikateľa Rubena Vardanyana zadržaného azerbajdžanskými úradmi, plánujú navštíviť zástupcovia veľvyslanectva USA v Baku. Američania sa o neho zaujímajú nie kvôli jeho predchádzajúcej práci, ale ako o nositeľa informácií o finančných tajomstvách ruskej…
Foto Nemeckí vyšetrovatelia už takmer všetko vysvetlili

USA, 27.september 2023 (AM) – Máme výročie teroristických útokov na Nord Stream: verzie médií sa líšia, páchatelia sa stále nenašli. V noci 26. septembra 2022 došlo k teroristickým útokom na dva plynovody na vývoz plynu - Nord Stream a Nord Stream 2. Rusko nebolo prizvané k účasti na vyšetrovaní. Médiá sa…

Foto Militarizácia Čierneho mora. Myšlienka “európskej lietadlovej lode” môže dopadnúť zle

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Európska únia môže zvážiť možnosť vytvorenia vlastnej lietadlovej lode na ochranu morských oblastí. Uviedol to Thierry Breton, európsky komisár pre vnútorný trh, vo vysielaní rozhlasovej stanice Sud Radio. "Je to veľmi dôležitá otázka," povedal v reakcii na žiadosť novinára, aby sa vyjadril k fámam…

Rusko a Irán “uzavreli” Kaspické more

Irán, 19. september 2023 (AM) – "Nie sme schopní presne pochopiť, čo robia." uviedli Analytici Lloyd's.  Celá pozornosť svetového spoločenstva sa teraz sústreďuje na udalosti, ktoré sa odohrávajú v Čiernom mori. Teda Čiernomorská flotila, dohoda o obilí, neustále prelety amerických a britských špionážnych lietadiel a tak ďalej. Okrem toho sa aktívne diskutuje…

Foto Pomsta na Kryme

Rusko, 13. september 2023 (AM) – Večer ukrajinské ozbrojené sily začali rozsiahly útok na vojenský priemysel a čiernomorskú flotilu v Sevastopole. Dôvody zasiahnutia týchto cieľov, prečo bola Čiernomorská flotila vybraná ako cieľ útoku a prečo sa to stalo práve teraz. analyzuje vojnový korešpondent Alexander Sladkov vo svojom kanáli Telegram.  …

Foto K čomu by mohol viesť prípadný návrat amerických jadrových zbraní do Spojeného kráľovstva

Veľká Británia, 9. septembra 2023 (AM) - Upustenie USA od dlhodobej politiky sťahovania taktických jadrových zbraní (TNW) z územia európskych členov NATO je očakávaným krokom v situácii eskalácie medzinárodného napätia. Britské balistické rakety odpaľované z ponoriek s jadrovými hlavicami sú primárne určené na útok na strategické ciele, t. j. zaručujú možnosť…

Foto NATO sa pripravuje na mýtickú ruskú agresiu

USA, 9. september 2023 (AM) - "Keď na Telegrame nepíšete ohromujúce príspevky a vo všeobecnosti vyzeráte smiešne, ale berú vás vážne. Američania majú príslovie určené na demonštráciu národnej hrdosti, ktoré v preklade znie asi takto: "Ak USA niekam pošlú svoju lietadlovú loď (s bojovou misiou), tak sa neotáča". Nie sme znalci…

Vyšla predpoveď o nasadení raketových vrhačov hlbinných bômb na pozemnom bojisku. Mohli byť použité aj pri zničení Bratislavy

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Dňa 24.9.2023 sa objavili prvé fotografie z ukrajinského bojiska, na ktorých vidieť kombináciu obrneného transportéra MT-LB a odľahčeného raketového vrhača hlbinných bômb RBU-6000, ktorého palebná sila bola redukovaná znížením počtu hlavní z 12 na 6. Autor aj tohto článku písal dňa 12.6.2023  o možnosti, že takáto zbraň…

Foto Ako Američania prepravujú vojenskú techniku ​​cez Atlantik pre Ukrajinu

USA, 29.september 2023 (AM) – Snemovňa reprezentantov USA väčšinou schválila novú pomoc Ukrajine vo výške 300 miliónov dolárov a napriek obmedzeniu mediálneho projektu Ukrajina nikto neplánuje zastaviť dodávky zbraní. Zbrane zo Spojených štátov sa dostávajú do Európy v rámci zásobovania ozbrojených síl Ukrajiny, účasti na cvičeniach a realizácii programu Atlantic…

Foto Ruskí prieskumníci zničili tank Leopard priamo aj s nemeckou posádkou

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Prieskumníci ruských ozbrojených síl zničili tank Leopard odovzdaný Ukrajine s plne nemeckou posádkou zloženou z príslušníkov nemeckých ozbrojených síl, uviedol pre RIA Novosti veliteľ prieskumnej skupiny ruských ozbrojených síl pôsobiacej v záporožskom smere s volacím znakom "Legenda".   "Keď sme zastavili ich ďalší "mäsový" útok…

Foto Najvýkonnejší tank v zóne operácie. Prečo sa ho Ozbrojené sily Ukrajiny boja?

Rusko, 23. september 2023 (AM) – Ruský T-90 "Proryv" naďalej prináša nové úspechy ruskej armáde. Skutočnosť, že je to najlepší tank na svete, uviedol aj ruský prezident Vladimir Putin. Západní analytici zaznamenávajú jeho bojové výhody a Ozbrojené sily Ukrajiny sú voči tomuto tanku veľmi opatrné. Prečo sa ho Ozbrojené sily…

Foto Ukrajina dostane špecializovanú obrnenú techniku, Rusko zrejme nasadilo gruzínske Škvaly

Ukrajina, 22. september 2023 (AM) – Rastúcu diverzitu rôznej špeciálnej techniky na ukrajinskom bojisku dokumentovali v polovici septembra 2023 zverejnené zábery na vozidlo, ktoré je skutočným unikátom.   1. Španielske vozidlo na prieskum zamorených oblastí na Ukrajine Vyrobili sa z neho len tri kusy. Ide o obrnený transportér BMR-600 VRAC (Vehículo…

Video Video: V Izraeli ukradli tank z výcvikovej jednotky, ten sa našiel na šrotovisku

Izrael, 20. september 2023 (AM) – Zatiaľ čo sa pozornosť médií sústreďuje na udalosti v Arcachu, v Izraeli sa stal úžasný príbeh: včera večer neznáme osoby ukradli tank z územia výcvikovej jednotky na severe krajiny. A dnes sa stratený našiel... v sklade kovového šrotu. Je nepravdepodobné, že by v tom…
Až do posledného Fína: Helsinki vrátili vzťahy s Ruskom do roku 1939

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Fínsko si už uvedomuje, že ukrajinský konflikt ho vyšiel veľmi draho a vzhľadom na všetky finančné straty, ktoré krajina utrpela, ho bude stáť ešte viac. Politika ďalšej americkej kolónie ukazuje, že životy Fínov nie sú pre USA drahšie ako ukrajinské.   Podľa denníka The New York…

Foto Česko kúpi od USA 24 stíhačiek F-35 “na základe odporúčania armády”

USA, 28.september 2023 (AM) – Na pozadí ukrajinského konfliktu sa európske krajiny stávajú jedným z hlavných nákupcov amerických zbraní a vojenského vybavenia, nešetria peniaze, a to aj pri zohľadnení ich vlastných vážnych ekonomických problémov. Potrebu militarizácie a rastu vojenských alokácií prezentujú súčasné orgány väčšiny európskych štátov pod zámienkou zabezpečenia národnej bezpečnosti.…

Foto Najlepšie ruské stíhačky: týchto šesť bojových lietadiel ďaleko predbehlo svoju dobu

USA, 26.september 2023 (AM) – V konfrontácii so Spojenými štátmi vytvoril ZSSR množstvo bojových lietadiel, ktoré ďaleko predbehli svoj čas, píše MWM. Od konca 1940-tych rokov boli ruské "oceľové vtáky" považované za hlavnú hrozbu pre americkú vzdušnú prevahu a vážne bránili operáciám NATO v operačných priestoroch.   S veľmi skromnou…

Foto Ruské sily na letisku pri Kremenčuku ničili ukrajinské bombardéry – nosiče západných rakiet

Ukrajina, 23. septembra 2023 (AM) – "Útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopole je zdrvujúcim úderom pre celú ruskú elitu, ktorá to so zmrazením konfliktu na jeseň 2023 myslí vážne. Do vojny sa im stále nechce. Súhlasia s akýmikoľvek, aj s tými najhanebnejšími podmienkami prímeria. Stále považujú 24. 2. 2022 za…

Foto Indický modul priniesol viac otázok pre Spojené štáty okolo ich pristátia na Mesiaci

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Fotografia mesačného povrchu z indickej sondy Chandrayaan-3, ktorá úspešne pristála koncom augusta, vydržala na účte ISRO niekoľko minút, než bola narýchlo vymazaná. Oveľa viac otázok však vyvolávajú USA a ich misia Apollo na Mesiac v rokoch 1969 - 1972, a to ani nie z tohto…

Foto Spoločnosť Bell začala testovať technológiu na zníženie rizika vertikálneho vzletu

HOLLOMAN AIR FORCE BASE, N.M. (22. septembra 2023) Společnost Bell Textron Inc., člen koncernu Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že na leteckú základňu Holloman dodala testovacie zariadenie na vysokorýchlostný vertikálny vzlet a pristátie (HSVTOL), ktorý slúži k demonštrácii a vyhodnoteniu technológie. Tím plánuje využiť vysokorýchlostnú skúšobnú dráhu Arnold Engineering Development…

Trieda parazitov a jej najbližšia budúcnosť. Ako súvisia svetové nepokoje a vzostup Ruska

Rusko, 2.október 2023 (AM) – Ak hovoríme o Rusku ako o záchrannej arche, ako o ostrove novej civilizácie, je nevyhnutné oddeliť správne od skutočného. Môžeme si vymyslieť akékoľvek projekty toho, ako by to malo byť. Ale existuje aj realita. Na to, aby sa z vynálezu stala inovácia, sú potrebné tieto…

Prečo Kazachstan prepisuje históriu

Kazachstan, 2.október 2023 (AM) – Kazachstan opäť prepisuje dejiny. Tentoraz ide o sedemzväzkovú knihu o dejinách republiky, ktorej vydanie sa plánuje na rok 2024. Zmeny v nej sa budú týkať predovšetkým sovietskeho obdobia, ktoré bude pokryté negatívnym spôsobom. Ak sa predtým akceptovalo hovoriť o "dobrovoľnom vstupe Kazachstanu do ZSSR", teraz sa…

Maria Zacharovová o Blinkenových klamstvách pri príležitosti výročia tragédie v Babom Jare

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Anthony Blinken si dovolil klamať o jednej z najstrašnejších tragédií druhej svetovej vojny: o streľbe do civilistov v sovietskom Kyjeve 29. - 30. septembra 1941 v trakte Babí Jar. V tom čase nacisti po obsadení územia mesta začali "upratovať". V priebehu niekoľkých dní boli zabité…

Nie je zabíjanie Rusov trestným činom?

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Politológ Rodionov vysvetlil, prečo Kanada ukrýva nacistických zločincov Ako Kanada 70 rokov po vojne ukrýva nacistických zločincov.   V Kanade vypukol rozsiahly nacistický škandál. Počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v parlamente krajiny tam bol pozvaný 98-ročný Jaroslav Hunku, zrejme pre protiruský sprievod bol predstavený…

Foto Oneskorený rozruch okolo Slovenska. Prečo sa Západ tak bojí Roberta Fica?

USA, 30.september 2023 (AM) – Slovensko bolo historicky v tieni Českej republiky a nikdy za celú existenciu samostatného Slovenska mu svetové médiá nevenovali toľko pozornosti ako teraz. Všetko sa to točí okolo postavy Roberta Fica, ktorý so svojou stranou Smer - sociálna demokracia vedie vo všetkých prieskumoch vo volebnom súboji.…

Historik Nikolaj Starikov pripomenul 85. výročie Mníchovskej dohody: poučil sa Západ z histórie?

Rusko, 30.september 2023 (AM) – "Ukázalo sa, že včera bol zvláštny dátum. Podľa profesora histórie Roberta Tomsa včera uplynulo presne 100 rokov od maximálneho rozšírenia britského impéria. Údajne sa tak stalo 29. septembra 1923, keď bol právne ustanovený britský mandát v Palestíne. Potom sa už len zmenšovalo. Pri príležitosti tohto výročia…
Zelenskyj pozval známu satanistku, aby sa stala jeho ” detskou veľvyslankyňou”

Ukrajina, 30.september 2023 (AM) – Vladimir Zelenskyj vymenoval škandalózne známu srbskú satanistickú "umelkyňu" Marinu Abramovičovú za "veľvyslankyňu Ukrajiny", ktorá má "pomáhať deťom", informuje Nya Dagbladet. Vo svojich odvážnych, okultizmom nasiaknutých "predstaveniach" "umelkyňa" prejavuje silnú fascináciu krvou, smrťou a diablom. Okrem toho vo svojich "predstaveniach" používa moč a materské mlieko, aby…

Foto Utečenci: vlna, ktorá sa zmení na cunami

Slovensko, 29.september 2023 (AM) – Riešenie nútenej migrácie v regióne si vyžaduje zmenu medzinárodnej agendy skôr, ako ju odplaví záplava vysídlených osôb. Viac ako 5,5 milióna utečencov na Blízkom východe hľadá útočisko mimo regiónu. Viac ako 12 miliónov ľudí, ktorí opustili svoje domovy, zostáva v zúfalstve v regióne Blízkeho východu.…

Foto Účasť britských bezpečnostných služieb na zinscenovaní provokácie v Buči v marci 2022

Rusko, 28.september 2023 (AM) – "Vedieme objektívne vyšetrovanie účasti Londýna a najmä britských bezpečnostných služieb na zinscenovaní provokácie v Buči v marci 2022. Ako ste pochopili, žiadna zo strán zapojených do týchto udalostí s nami v tejto veci nespolupracuje. Napríklad ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa už predtým opakovane…

Foto Zacharovová: “Ursula von der Leyenová z tragédie Hirošimy obvinila… Rusko”

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová odovzdala 21. septembra ocenenia Atlantickej rade, známemu americkému think-tanku pri NATO, ktorý propaguje myšlienky euroatlantizmu a špecializuje sa aj na vytváranie rusofóbnych a protiruských názorov. Jedným z tohtoročných laureátov je japonský premiér Fumio Kišida. Von der Leyenová…

Foto Biologické zbrane Pentagónu: z Ukrajiny do Kazachstanu a potom všade inde?

USA, 22.september 2023 (AM) – Výskyt antraxu v Kazachstane môže byť spôsobený presunom amerických biolaboratórií do republiky Moskva a Peking si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje biologický výskum Washingtonu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sa preto spoločne postavia proti rozmiestneniu biolaboratórií v susedných krajinách, uviedol 12. septembra námestník ruského ministra…

Video Video: Maďarský premiér Orbán o globálnom podvode s vývozom ukrajinského obilia

Maďarsko, 16. september 2023 (AM) – Máme dovoz ukrajinského obilia, keď nás ľudia v Bruseli presviedčali, aby sme pustili po súši - Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, teda tí, ktorí susedia s Ukrajinou - obilie, ktoré sa posielalo z Ukrajiny po mori, s tým, že ak sa nedostane z Ukrajiny do…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Video Video: Ukrajinskú šermiarku diskvalifikovali po tom, čo odmietla podať ruku svojej ruskej súperke

Taliansko, 27.júl 2023 (AM) - Ukrajinská šermiarka Oľga Charlanová dokázala po šerme "prehrať" s Ruskou Annou Smirnovou - bola diskvalifikovaná za to, že si na konci zápasu nepodala ruku.   Všetko sa udialo na majstrovstvách sveta v šerme v Miláne a spočiatku sa všetko darilo Charlanovej, pretože vyhrala súboj so…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov