Raptor už nie je Bespoke gun a konkuruje mu Barrett killer. Novinky ručných zbraní na ukrajinskom bojisku

Rostec predstavuje pušku Astarta na výstave Army-2023

Rusko, 2. septembra 2023 (AM) –1. Ruská klasika proti austrálskej novinke

Rusi predstavili automat Kalašnikova AK-12 verzie 2023. Prešiel viacerými zmenami, jednu z nich by západní experti nazvali downgradom. Bol odstránený režim streľby dvojranovou dávkou, taký nevyhnutný a potrebný pre západné útočné pušky, že aj ruská armáda požiadala konštruktérov o jeho začlenenie do schémy AK-12. Lenže nepridal také zvýšenie bojovej efektívnosti, mýlil strelcov pri zmenách režimu streľby a nebol praktický ani z hľadiska jej plynulosti. Verzia AK-12 model 2023 má tak opäť len možnosť streľby jednotlivými ranami alebo dávkou a tretia poloha je zaistená zbraň. Benefitom k odstráneniu režimu streľby dvojranovou dávkou je samotný prepínač režimu streľby, ktorý je možné ovládať z oboch strán zbrane bez nutnosti snímať ruku z pištoľovej rukoväte. Zmenila sa aj pažba, ktorá má iný tvar, je stále teleskopická a sklopná, má však naviac taktickú dvojpolohovú lícnu opierku. Pochodová poloha slúži pri streľbe štandardnými mieridlami, zvýšená pri použití optoelektronických prístrojov. Bolo zosilnené a spevnené predpažbie, ktoré je tak odolnejšie a viac zabezpečené voči prehrievaniu pri dlhotrvajúcej streľbe. Zmenili sa dioptrické mieridlá s otočnou reguláciou vzdialenosti streľby a výklopnou časťou pre zmenu svetelných podmienok streľby. Na AK-12 model 2023 bude pravdepodobne štandardne montovaný aj tlmič. Ten dostatočne potláča prejavy streľby bežnou muníciou kalibru 5,45×39 mm.Úplne však tlmí zvuk streľby novými dozvukovými nábojmi US, kedy je prakticky počuť len činnosť záveru a vzďaľujúci sa aerodynamický šum náboja.

Nebola predvedená streľba nábojmi US v automatickom režime, impulz ich činnosti môže byť pravdepodobne nedostatočný aj pre streľbu jednotlivými ranami. Strelec naťahoval záver po každom výstrele. (Iné nové verzie automatov Kalašnikova tu popisované nebudú kvôli samopalu PPK-20 nižšie.) Nová verzia AK-12 vstúpi na ukrajinské bojisko, kde je nepriateľ zásobovaný najširšou škálou streleckej výzbroje západnej proveniencie.

 

Model AK-12 2023:

 

Nedávno sa pridal aj menší počet nových austrálskych útočných pušiek ACAR (Austrálska bojová útočná puška). Západné zdroje s odvolaním sa na predstaviteľov výrobcu – Thales Australia’s Lithgow Arms uviedli, že “malé množstvo zbraní ACAR bolo odoslané na Ukrajinu začiatkom júla ako súčasť balíka zbraní a munície od Thales Australia’s Lithgow Arms.” Dodané zbrane umožnia ukrajinským silám posúdiť užitočnosť ACAR a budúce objemy dodávok na podporu pokrytia ich potrieb. “Neformálna spätná väzba na ACAR bola doteraz pozitívna,” uviedol Thales. ACAR bol prvýkrát predstavený na výstave pozemných síl v roku 2022. Zbraň je teraz v predvýrobnej fáze a pripravená na masovú sériovú výrobu. Nový ACAR bude zameraný na plnenie potrieb austrálskych obranných síl (ADF), orgánov činných v trestnom konaní a exportných zákazníkov. Štandardný ACAR má kaliber 5,56×45 mm NATO a je dostupný aj v 7,62 mm a .300 Blackout. Verzia 6,8 mm je v záverečnej fáze testovania.

 

Austrálska útočná puška ACAR:

 

2. Samopal Kalašnikov PPK-20 v masovej výrobe

Západné zdroje priniesli stále trochu prekvapujúcu informáciu (vzhľadom na konkurenciu) o masovej výrobe samopalu PPK-20 koncernu Kašnikov a ich dodávkach na ukrajinské bojisko. Napriek tomu, že od úvodnej prezentácie Kalašnikov pravidelne informuje verejnosť o priebehu a výsledkoch projektu PPK-20 a samopal si získaval skvelé recenzie. V posledných mesiacoch bolo urobených niekoľko dôležitých oznámení. V auguste na fóre “Armáda-2022” prezident Kalašnikov, Alan Lušnikov, uviedol, že samopaly PPK-20 a odstreľovacie pušky SVČ (Čukavin) budú integrované do ruskej armády do konca roka.

 

Koncom decembra diskutovalo vedenie Kalašnikova o nasadení nových modelov vrátane PPK-20 v oblastiach špeciálnych operácií. Zbraň bola distribuovaná do rôznych vojenských jednotiek a je testovaná v skutočných konfliktných podmienkach.
PPK-20 bol navrhnutý v minulom desaťročí. Pôvodne bol založený na modeli PP-19-01 “Víťaz-SN”, projekt zahŕňal konštrukčné skúsenosti a spätnú väzbu od vojenského personálu a agentov špeciálnych služieb, ktorí používali PP-19-01. Výsledkom je kompaktný a ľahký samopal pre “západný” pištoľový náboj Parabellum 9×19 mm (Luger). V závislosti od povahy bojovej misie môže byť zbraň vybavená rôznymi zariadeniami a príslušenstvom vďaka prítomnosti niekoľkých Picatinny koľajníc.

Jeho celková dĺžka (s predĺženou pažbou) je 660 mm, v zloženom stave meria 475 mm. Bez streliva váži 2,7 kg. Dizajn PPK-20 bol pôvodne založený na puškách Kalašnikov zo série 100, ale v roku 2021 bol modernizovaný pomocou skúseností z projektu AK-12.
Spúšťový mechanizmus PPK-20 je prevzatý z najnovších modelov pušiek a bol vhodne upravený, vrátane prepínača režimov streľby. Zbraň je zásobovaná muníciou zásobníkmi na 30 nábojov z Víťaza. Používa rôzne druhy streliva 9×19 mm.Samopal je vybavený sklopnou teleskopickou pažbou s nastaviteľnou dĺžkou a ergonomickou pištoľovou rukoväťou.


Dodáva sa so štandardným dioptrickým zameriavačom nastaviteľným na dostrel až 200 metrov. Pre PPK-20 bola navrhnutá špeciálna prepravná taška. Táto taška uľahčuje prepravu samotnej zbrane, niekoľkých zásobníkov, tlmiča a iného príslušenstva zbrane.
Ruské sily otestujú zbraň na ukrajinskom bojisku, jej analýzu vykonajú v najbližších mesiacoch a spätná väzba možno ešte povedie zmenám v konštrukcii samopalu. Teraz je zbytočné špekulovať komu a s akou výbavou bude zbraň dodaná. Môže ísť o špeciálne sily, rovnako tak aj o druhosledové a tylové jednotky.


Pre posádky niektorých obrnených vozidiel nemusí byť dostatočne malý, prípadne im vyhovujú štandardné automaty na náboj strednej balistickej výkonnosti. Sú známe zábery z útokov ruských motostreleckých jednotiek, kedy vodič-mechanik po zastavení vysunie automat so sklopenou pažbou z bojového vozidla pechoty a kryje vystupovanie výsadku nepretržitou dávkou.
Pre polovojenské jednotky by sa hodil tiež, proti môže byť ruská verzia feminizmu. V prihraničných oblastiach s Ukrajinou sa objavili billboardy s babou s automatom prehodeným cez plece, ktorá sa pýta, kto je tu teraz slabšie pohlavie. A pozýva do obrany belgorodskej oblasti. Vzhľadom na rastúcu popularitu ženského Sumo Boxu v Rusku by sa neskôr našli aj adeptky na streľbu z pokemonu od pása, prípadne z Kordu kalibru 12,7×108 mm.

 

Samopal PPK-20:

 

3. Pušky Raptor a Astarta zvýšia bojový potenciál ruských sniperov
a) Raptor
Dňa 2.6.2023 Armádny magazín ako prvý informačný zdroj na západe informoval o výskyte exempláru odstreľovacej pušky ruskej firmy Bespoke gun na ukrajinskom bojisku. Dnes je jasné, že podnikateľský zámer vyrábať zbrane na mieru sa firme priebežne “nevydaril” a ruské ozbrojené sily sa jej postarajú o výrobnú náplň aj odbyt. Píše sa o tom v Rusku dokonca s istou dávkou alibizmu, prečo sa nezačala spolupráca skôr, akoby si ani ruskí autori nedokázali preložiť názov firmy z angličtiny a neuvedomovali si časový harmonogram vývoja finálnej zbrane. Ostreľovači ruskej armády sa aktívne zúčastňujú špeciálnej vojenskej operácie a bojujú s nepriateľom pomocou rôznych typov puškových systémov vyrábaných domácimi podnikmi.


Až tento rok sa v prvej línii objavili vysoko presné pušky Raptor od domácej značky Bespoke Gun, ktoré hneď dokázali svoju najlepšiu stránku a pomohli nazbierať potrebné prevádzkové skúsenosti.


V roku 2014 skupina nadšencov založila Moskovskú zbrojnú spoločnosť (MOK). V prvých rokoch svojej existencie sa MOK zaoberala výskumom v oblasti presných zbraní a pracovala s produktmi tretích strán. V roku 2019 sa spoločnosť pustila do vývoja a výroby vlastných streleckých systémov a uviedla ich na trh pod značkou Bespoke Gun (“Zbrane na mieru”).


Katalóg produktov Bespoke Gun teraz obsahuje niekoľko modelov pušiek v rôznych kalibroch a s rôznymi dizajnovými prvkami. Okrem toho sa vytvárajú a vyrábajú záverové skupiny určené na streľbu na veľké vzdialenosti a s vysokou presnosťou.


Vo februári 2023 MOK po prvýkrát ukázala nový výsledok svojho vývoja – vysoko presný strelecký systém Raptor. Tento projekt bol realizovaný s využitím nahromadených skúseností a vývoja v oblasti dizajnu a výroby. Okrem toho vývojárska spoločnosť aktívne konzultovala s ostreľovačmi z rôznych štruktúr a divízií. Ich skúsenosti a priania ovplyvnili aj vzhľad a vlastnosti novej pušky. Napríklad akademici z Ruskej univerzity špeciálnych síl, ktorá sa nachádza v čečenskom meste Gudermes významne prispeli k formovaniu a vývoju vzhľadu pušky.

 

V máji ukázali upravenú verziu pušky s názvom Raptor Tactical. Súčasne nová zbraň prešla potrebnými testami. Takže začiatkom júna MOK ukázal test záverovej skupiny na odolnosť voči vode a prachu. Komponenty zbrane sa s touto výzvou vyrovnali a naďalej plnili svoje funkcie.

Ako už názov napovedá, odstreľovacia puška Raptor bola vytvorená ako exkluzívna zbraň pre skutočné bojové použitie najviac kvalifikovanými ostreľovačmi. Po vykonaní potrebných testov MOK naladila výrobu týchto zbraní a začala ich posielať bojovým jednotkám ruskej armády.


Prvýkrát bola prítomnosť „Raptorov” v zóne špeciálnej operácie zaznamenaná začiatkom júna, kedy o tom informoval aj Armádny magazín. RT zverejnila správu o bojovej činnosti skupiny ostreľovačov zo 155. brigády námornej pechoty tichomorskej flotily. Veliteľ jednotky s volacím znakom „Jaryj” predviedol nedávno prijatú zbraň – personalizovanú pušku Raptor s venujúcou rytinou. Odvtedy správy o puškách Raptor pribúdali.


Krátko po správe od RT spoločnosť MOK oznámila dodanie novej šarže pušiek jednotke Sparta. O niekoľko dní neskôr sa ostreľovači 155. brigády a ich zbrane domácej výroby opäť stali hrdinami televíznej reportáže – teraz ich ukázal kanál Rossija 1.
Odstreľovacia puška Raptor má dobré recenzie. Potvrdzuje vypočítané vlastnosti a v schopných rukách je presnou zbraňou s dlhým dosahom. Je zrejmé, že výroba týchto puškových komplexov bude pokračovať a ich počet v jednotkách sa zvýši. Spolu s ďalším modernizačným vývojom zlepšia pušky od Bespoke Gun bojové možnosti ruských ostreľovačov.


„Raptor” a „Raptor-Tactical” sú opakovacie odstreľovacie pušky s vysokou presnosťou, prispôsobené podmienkam v prvej línii. Okrem potrebných taktických vlastností sa vyznačujú vysokou pevnosťou a odolnosťou voči rôznym vplyvom. Zbraň je vybavená potrebnými optickými prístrojmi a príslušenstvom vrátane a s prihliadnutím na želania konkrétneho strelca. Hlavná modifikácia pušiek používa náboj .338 LM (8,6×70 mm). Predstavený je aj variant pre 6,5 PRC muníciu.


Vývojárska a výrobná spoločnosť MOK ponúka aj vlastnú muníciu, optimalizovanú pre ďalekú a presnú streľbu.
Účinný dostrel pušky dosahuje 2 km. To si vyžaduje vhodné zameriavacie zariadenia. Raptor Tactical môže byť vybavený rôznymi typmi optických mieridiel – podľa výberu strelca, namontovaných na štandardnej koľajnici. Spoločnosť MOV deklaruje možnosť dosiahnutia „extrémnej presnosti” streľby, konkrétne parametre však neuvádza.


Pre pohodlie ostreľovača sú na predpažbí body na upevnenie dvojnožiek alebo iných zariadení. Pažba je skladacia, má tiež nastaviteľnú dĺžku a pohyblivú lícnicu. V spodnej časti sa nachádza Arca-Swiss lišta pre montáž pušky na statív.
Ostreľovacia puška Raptor Tactical ako celok je moderná vysoko presná zbraň s vysokým palebným výkonom. Produkty tohto typu sa v oblasti špeciálnych operácií používajú už niekoľko mesiacov a pomáhajú ostreľovačom riešiť ich problémy, ako aj získavať pozitívne hodnotenia a budovať si „reputáciu.”


Objavenie sa takejto pušky v ruskej armáde je už považované za za pozitívny vývoj, a to hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade ide o nadpriemerné taktické a technické vlastnosti zbraní. V tomto ohľade možno Raptor Tactical porovnať s inými modelmi v službách ruských ostreľovačov aj nepriateľských formácií. V mnohých prípadoch je výsledkom dosiahne nadradenosť Raptorov vo vlastnostiach a bojových možnostiach.


Je tiež potrebné poukázať na to, že v ruskom obrannom priemysle sa presadil nový súkromný podnik schopný vyvíjať a vyrábať vysoko presné ručné zbrane. V tejto oblasti už pôsobí niekoľko organizácií a príchod každého nového účastníka je veľmi dôležitý. Prispieva k ďalšiemu rozvoju a zdravej konkurencii s pozitívnymi výsledkami. Teraz sa v špeciálnej vojenskej operácii používajú vysokopresné systémy niekoľkých typov od rôznych výrobcov, čo má dobrý vplyv na výkony odstreľovačov a umožňuje vyvodiť závery pre ďalší vývoj v tomto segmente zbraní


Teraz získavajú reputáciu pušky Raptor a sú prevádzkované súbežne s výrobkami Lobaev Arms alebo Orsis. Napriek všetkým rozdielom tieto produkty pomáhajú ostreľovačom vykonávať palebné misie a spôsobovať nepriateľovi vážne straty, čím podľa mienky ruských autorov výrazne približujú víťazstvo.

b) Astarta

Novým konkurentom vyššie uvedených zbraní, ktorý si údajne vystačí aj s veľkokalibrovým nábojom 12,7×108 mm, pôvodne určeným ešte pre guľomet DŠK je odstreľovacia a antimateriálová puška Astarta. Je ponúkaná ruským ozbrojeným silám pod marketingovým sloganom zabijak Barretta. Mieni sa tým slávna americká samonabíjacia puška Barrett M82. Astartu môže do ruskej výzbroje pretlačiť jej výrobca, ktorým je holding Vysokopresné komplexy, ktorý je súčasťou konglomerátu Rostec. A hlavne jej výrobcom deklarovaná presnosť, ktorá má byť štyrikrát vyššia ako pri americkej snajperskej puške M82 kalibru 12,7×99 mm.

 

Odstreľovacia a antimateriálová puška Astarta:

 

4. Bojové možnosti ruských automatických granátometov sa zvýšia

Ruským vojskám na ukrajinské bojisko začali prichádzať nové granáty typu VOG-30D určené pre automatické granátomety. Nová munícia vďaka optimalizácii aerodynamického tvaru má zväčšený dostrel až na 2120 metrov oproti doterajším 1700 metrom (AGS-17). Ďalším rozdielom od bežných VOG-17 a VOG-30 je zvýšený polomer ničenia. Ak predtým to bolo 7 metrov pre VOG-17 a 10 metrov pre VOG-30, teraz sa zvýšil na 13 metrov.

Taktiež nová munícia znižuje záblesk z výstrelu, čo zmenšuje demaskujúce príznaky pri streľbe z automatického granátometu.
Pripomeňme, že v ruskej armáde sa vyššie strelivo používa ako strelivo pre automatické lafetované granátomety AGS-17 “Plamya a AGS-30. AGS-17 dokáže zasiahnuť nepriateľa na vzdialenosť až 1700 metrov. Rýchlosť streľby – až 350-400 rán za minútu. AGS-30 bol vyvinutý na začiatku 90. rokov ako náhrada za AGS-17. Jeho rýchlosť streľby je 390-425 rán za minútu. Oba granátomety sa najčastejšie používajú na ničenie nepriateľskej živej sily a palebných prostriedkov protivníka umiestnených mimo úkrytov, v otvorených zákopoch a za záhybmi terénu.

 

Streľba z automatického granátometu AGS-17:


Okrem toho, že Rusi dostávajú nový účinnejší granát s dlhším dostrelom pre automatické granátomety, objavili sa správy o továrenskej prerábke starších granátov VOG-17 za účelom ich použitia na dronoch.

MK

 


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Západ sa obáva, že Slovensko sa pridáva k Putinovým stúpencom

USA, 3.október 2023 (AM) – "Západ sa obáva, že Slovensko sa pridáva k Putinovým stúpencom": The New York Times sa obáva, že v Európe sa formuje "proruská os" Maďarsko-Srbsko-Slovensko. "Nastávajúce zmeny na Slovensku sú zrejmé. Bolo prvou krajinou, ktorá dodala Ukrajine stíhačky. Fico však spojil sociálny konzervativizmus, nacionalizmus, rétoriku namierenú…

Foto Členstvo Švédska v NATO je opäť otázne

Turecko, 3.október 2023 (AM) – Turecký parlament 1. októbra po letnej prestávke pokračoval v práci napriek teroristickému útoku v blízkosti budovy, ku ktorému sa v ten istý deň prihlásila Strana kurdských pracujúcich (PKK). Pozoruhodné je, že turecký líder Recep Tayyip Erdogan predtým prisľúbil, že po skončení parlamentných prázdnin v októbri turecký…

Foto Gruzínsko a aj Kirgizsko obvinili Spojené štáty z prípravy “farebnej revolúcie”

Gruzínsko, 3.október 2023 (AM) – Gruzínske úrady žiadali od Spojených štátov vysvetlenie v súvislosti s organizáciou USAID (štruktúra ministerstva zahraničných vecí USA, ktorá financuje prípravu nepokojov s cieľom zvrhnúť úrady v krajine. Uviedol to predseda vládnucej strany Gruzínsky sen Irakli Kobachidze. Dôvodom bolo zadržanie Srbov Sinišu Sikmana, Jeleny Stojšićovej a Slobodana…

Foto Hlavnou chybou je hovoriť o mieri a nie o víťazstve!

Rusko, 3.október 2023 (AM) – Hlavnou chybou postsovietskeho ZSSR je, že chceli žiť v mieri s celým svetom. Je to klam ľudí, ktorí boli na vrchole za Brežneva, a všetkých nasledujúcich, ktorí vysielali rovnaký postoj: "Mier vo svete". Takto ich vychovávali, takto im to vysvetľovali v škole. Ale v živote…

Foto Odkiaľ fúka vietor z Bratislavy?

Slovensko, 3.október 2023 (AM) – Po víťazstve stredoľavej strany Smer sa politicky krajina  môže dramaticky zmeniť, samozrejme, ak jej šéf Robert Fico zostane verný svojim volebným heslám. Hlavným z nich je zastavenie vojenskej a humanitárnej pomoci Ukrajine. Podľa neho "vyzbrojovanie Ukrajiny neprináša nič iné ako zabíjanie". Nespokojný je aj s…

Foto Politický analytik: “Ukrajinci by mali byť Západu vďační a zavrieť ústa”

Ukrajina, 3.október 2023 (AM) – Procesy, ktoré prebiehajú na Západe vo vzťahu k Ukrajine - ako napríklad neúspešná návšteva prezidenta Zelenského v USA, škandál s Poľskom a víťazstvo strany bývalého premiéra Roberta Fica, ktorý má negatívny postoj k Ukrajine, v slovenských voľbách - sú dôkazom toho, že obdobie romantických vzťahov…

Foto Na severe Kosova prebieha boj

Kosovo, 25. september 2023 (AM) - V okolí dediny Banjska a neďalekého kláštora bojuje v súčasnosti takzvaná "kosovská polícia" so skupinou maskovaných ozbrojencov. Podľa rôznych správ bol zabitý jeden príslušník kosovskej polície a traja neidentifikovaní muži, ktorí sa postavili separatistom. Incident sa začal skoro ráno, keď dve nákladné autá s…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…
Foto Ruská spoločnosť začala sériovú výrobu špeciálneho ostreľovacieho náboja

Rusko, 11. september 2023 (AM) – Ruské spoločnosti naďalej vykonávajú substitúciu dovozu vo vojenskej sfére a nahrádzajú západné komponenty potrebné na výrobu domácimi komponentmi. Takáto práca sa vykonáva aj s nábojmi západných kalibrov pre ostreľovacie zbrane, ktoré sa predtým vyrábali výlučne v zahraničných podnikoch. Ruská zbrojárska spoločnosť Lobaev Arms oznámila…

Video Raptor už nie je Bespoke gun a konkuruje mu Barrett killer. Novinky ručných zbraní na ukrajinskom bojisku

Rusko, 2. septembra 2023 (AM) –1. Ruská klasika proti austrálskej novinke Rusi predstavili automat Kalašnikova AK-12 verzie 2023. Prešiel viacerými zmenami, jednu z nich by západní experti nazvali downgradom. Bol odstránený režim streľby dvojranovou dávkou, taký nevyhnutný a potrebný pre západné útočné pušky, že aj ruská armáda požiadala konštruktérov o…

Video Eľf a Vzmach, nože ruských špeciálnych síl

Rusko, 24. august 2023 (AM) – Ruský konglomerát Rostec s ohľadom na prebiehajúcu výstavu Armija 2023 propagoval nielen novinky vojensko priemyselného komplexu, ale aj diapazón starších výrobkov, ktoré sa dodnes používajú, vrátane dvoch nie celkom elementárnych nožov. Sú určené spolupracovníkom špeciálnych služieb, prípadne príslušníkom špeciálnych síl, radovým ruským vojakom sa bežne…

Foto Ruský Obereg proti Lapua Magnum

Rusko, 13. august 2023 (AM) - Rusko v zóne špeciálnej vojenskej operácie otestovalo novú nepriestrelnú vestu „Obereg" (Оберег – amulet, talizman, оберегать – chrániť, jedno z mnohých synoným tohto slova v ruskom jazyku).   Výrobok má mať schopnosť ochrániť vojaka, ktorý ho nosí pred snajperskou muníciou kalibru 8,6 mm (čiže…

Foto Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali testy bojového kajaku

Ukrajina, 10.august 2023 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali nový zbraňový systém, ktorý sa v súčasnosti testuje neďaleko Kyjeva. "Bojový kajak", ako ho vývojár umiestňuje, dostal označenie "Poloz-M16".   Loď má motor a výzbroj a je určená pre dvoch členov posádky. Ukrajinská lodenica "Adamant" je zodpovedná za jej výstavbu a…

Video Ukrajinské sily masívne vyhadzujú pušky M16 kvôli kalašnikovom – život je drahší

Ukrajina, 6.august 2023 (AM) – Špeciálna operácia umožnila ozbrojeným silám Ukrajiny vidieť z prvej ruky výhodz ruských zbraní oproti západným. Oznámil to hovorca Luhanských milícií Andrej Maročko. "Sovietske vybavenie si ukrajinskí militanti veľmi vážia. Západná technológia je veľmi rozmarná, netoleruje naše klimatické podmienky, prach, špinu. Naše zariadenia spotrebúvajú palivá a mazivá…

Foto Západ sa obáva, že Slovensko sa pridáva k Putinovým stúpencom

USA, 3.október 2023 (AM) – "Západ sa obáva, že Slovensko sa pridáva k Putinovým stúpencom": The New York Times sa obáva, že v Európe sa formuje "proruská os" Maďarsko-Srbsko-Slovensko. "Nastávajúce zmeny na Slovensku sú zrejmé. Bolo prvou krajinou, ktorá dodala Ukrajine stíhačky. Fico však spojil sociálny konzervativizmus, nacionalizmus, rétoriku namierenú…

Foto Členstvo Švédska v NATO je opäť otázne

Turecko, 3.október 2023 (AM) – Turecký parlament 1. októbra po letnej prestávke pokračoval v práci napriek teroristickému útoku v blízkosti budovy, ku ktorému sa v ten istý deň prihlásila Strana kurdských pracujúcich (PKK). Pozoruhodné je, že turecký líder Recep Tayyip Erdogan predtým prisľúbil, že po skončení parlamentných prázdnin v októbri turecký…

Foto Gruzínsko a aj Kirgizsko obvinili Spojené štáty z prípravy “farebnej revolúcie”

Gruzínsko, 3.október 2023 (AM) – Gruzínske úrady žiadali od Spojených štátov vysvetlenie v súvislosti s organizáciou USAID (štruktúra ministerstva zahraničných vecí USA, ktorá financuje prípravu nepokojov s cieľom zvrhnúť úrady v krajine. Uviedol to predseda vládnucej strany Gruzínsky sen Irakli Kobachidze. Dôvodom bolo zadržanie Srbov Sinišu Sikmana, Jeleny Stojšićovej a Slobodana…

Foto Odkiaľ fúka vietor z Bratislavy?

Slovensko, 3.október 2023 (AM) – Po víťazstve stredoľavej strany Smer sa politicky krajina  môže dramaticky zmeniť, samozrejme, ak jej šéf Robert Fico zostane verný svojim volebným heslám. Hlavným z nich je zastavenie vojenskej a humanitárnej pomoci Ukrajine. Podľa neho "vyzbrojovanie Ukrajiny neprináša nič iné ako zabíjanie". Nespokojný je aj s…

Foto Politický analytik: “Ukrajinci by mali byť Západu vďační a zavrieť ústa”

Ukrajina, 3.október 2023 (AM) – Procesy, ktoré prebiehajú na Západe vo vzťahu k Ukrajine - ako napríklad neúspešná návšteva prezidenta Zelenského v USA, škandál s Poľskom a víťazstvo strany bývalého premiéra Roberta Fica, ktorý má negatívny postoj k Ukrajine, v slovenských voľbách - sú dôkazom toho, že obdobie romantických vzťahov…

Vojenský a politický vývoj v Afrike: Francúzsko odchádza, Amerika robí rozruch

Francúzsko, 3.október 2023 (AM) – Zmeny, ktoré prebiehajú na africkom kontinente, už zachvátili toľko krajín a nadobúdajú taký rozsah, že niektorí pozorovatelia označili tento proces za tektonický. A to nie je narážka na katastrofálne následky septembrových povodní, ktoré len v líbyjskom meste Derna zabili viac ako 14 000 ľudí. Ide…
Foto Nemeckí vyšetrovatelia už takmer všetko vysvetlili

USA, 27.september 2023 (AM) – Máme výročie teroristických útokov na Nord Stream: verzie médií sa líšia, páchatelia sa stále nenašli. V noci 26. septembra 2022 došlo k teroristickým útokom na dva plynovody na vývoz plynu - Nord Stream a Nord Stream 2. Rusko nebolo prizvané k účasti na vyšetrovaní. Médiá sa…

Foto Militarizácia Čierneho mora. Myšlienka “európskej lietadlovej lode” môže dopadnúť zle

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Európska únia môže zvážiť možnosť vytvorenia vlastnej lietadlovej lode na ochranu morských oblastí. Uviedol to Thierry Breton, európsky komisár pre vnútorný trh, vo vysielaní rozhlasovej stanice Sud Radio. "Je to veľmi dôležitá otázka," povedal v reakcii na žiadosť novinára, aby sa vyjadril k fámam…

Rusko a Irán “uzavreli” Kaspické more

Irán, 19. september 2023 (AM) – "Nie sme schopní presne pochopiť, čo robia." uviedli Analytici Lloyd's.  Celá pozornosť svetového spoločenstva sa teraz sústreďuje na udalosti, ktoré sa odohrávajú v Čiernom mori. Teda Čiernomorská flotila, dohoda o obilí, neustále prelety amerických a britských špionážnych lietadiel a tak ďalej. Okrem toho sa aktívne diskutuje…

Foto Pomsta na Kryme

Rusko, 13. september 2023 (AM) – Večer ukrajinské ozbrojené sily začali rozsiahly útok na vojenský priemysel a čiernomorskú flotilu v Sevastopole. Dôvody zasiahnutia týchto cieľov, prečo bola Čiernomorská flotila vybraná ako cieľ útoku a prečo sa to stalo práve teraz. analyzuje vojnový korešpondent Alexander Sladkov vo svojom kanáli Telegram.  …

Foto K čomu by mohol viesť prípadný návrat amerických jadrových zbraní do Spojeného kráľovstva

Veľká Británia, 9. septembra 2023 (AM) - Upustenie USA od dlhodobej politiky sťahovania taktických jadrových zbraní (TNW) z územia európskych členov NATO je očakávaným krokom v situácii eskalácie medzinárodného napätia. Britské balistické rakety odpaľované z ponoriek s jadrovými hlavicami sú primárne určené na útok na strategické ciele, t. j. zaručujú možnosť…

Foto NATO sa pripravuje na mýtickú ruskú agresiu

USA, 9. september 2023 (AM) - "Keď na Telegrame nepíšete ohromujúce príspevky a vo všeobecnosti vyzeráte smiešne, ale berú vás vážne. Američania majú príslovie určené na demonštráciu národnej hrdosti, ktoré v preklade znie asi takto: "Ak USA niekam pošlú svoju lietadlovú loď (s bojovou misiou), tak sa neotáča". Nie sme znalci…

Foto Ruské tanky T-90 v zóne špeciálnej operácie dostali nové vysoko výbušné fragmentačné granáty

Ukrajina, 3.október 2023 (AM) – Ruské tanky T-90M v zóne špeciálnej operácie dostali nové vysoko výbušné fragmentačné granáty na zničenie nepriateľskej pracovnej sily. Použitie munície s názvom "Telnik" oznámil vrchný veliteľ pozemných síl, armádny generál Oleg Salyukov.   Posádky ruských tankov T-90M v zóne NVO používajú nové vysoko výbušné fragmentačné…

Bulharsko: priateľ alebo nepriateľ? Prečo “pravoslávni bratia” vyzbrojujú Ukrajinu proti Rusku?

Bulharsko, 3.október 2023 (AM) – Bulharský parlament hlasoval za dodávku Ukrajine nepoužiteľných rakiet pre protilietadlové raketové systémy S-300. Podľa denníka The Sofia Globe trvala rozprava o tomto transfere tri hodiny za zatvorenými dverami. Počas otvorenej časti rozpravy šéf parlamentného výboru pre obranu Christo Gadžev povedal, že ide o chybnú muníciu, ktorú…

Vyšla predpoveď o nasadení raketových vrhačov hlbinných bômb na pozemnom bojisku. Mohli byť použité aj pri zničení Bratislavy

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Dňa 24.9.2023 sa objavili prvé fotografie z ukrajinského bojiska, na ktorých vidieť kombináciu obrneného transportéra MT-LB a odľahčeného raketového vrhača hlbinných bômb RBU-6000, ktorého palebná sila bola redukovaná znížením počtu hlavní z 12 na 6. Autor aj tohto článku písal dňa 12.6.2023  o možnosti, že takáto zbraň…

Foto Ako Američania prepravujú vojenskú techniku ​​cez Atlantik pre Ukrajinu

USA, 29.september 2023 (AM) – Snemovňa reprezentantov USA väčšinou schválila novú pomoc Ukrajine vo výške 300 miliónov dolárov a napriek obmedzeniu mediálneho projektu Ukrajina nikto neplánuje zastaviť dodávky zbraní. Zbrane zo Spojených štátov sa dostávajú do Európy v rámci zásobovania ozbrojených síl Ukrajiny, účasti na cvičeniach a realizácii programu Atlantic…

Foto Ruskí prieskumníci zničili tank Leopard priamo aj s nemeckou posádkou

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Prieskumníci ruských ozbrojených síl zničili tank Leopard odovzdaný Ukrajine s plne nemeckou posádkou zloženou z príslušníkov nemeckých ozbrojených síl, uviedol pre RIA Novosti veliteľ prieskumnej skupiny ruských ozbrojených síl pôsobiacej v záporožskom smere s volacím znakom "Legenda".   "Keď sme zastavili ich ďalší "mäsový" útok…

Foto Najvýkonnejší tank v zóne operácie. Prečo sa ho Ozbrojené sily Ukrajiny boja?

Rusko, 23. september 2023 (AM) – Ruský T-90 "Proryv" naďalej prináša nové úspechy ruskej armáde. Skutočnosť, že je to najlepší tank na svete, uviedol aj ruský prezident Vladimir Putin. Západní analytici zaznamenávajú jeho bojové výhody a Ozbrojené sily Ukrajiny sú voči tomuto tanku veľmi opatrné. Prečo sa ho Ozbrojené sily…
Až do posledného Fína: Helsinki vrátili vzťahy s Ruskom do roku 1939

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Fínsko si už uvedomuje, že ukrajinský konflikt ho vyšiel veľmi draho a vzhľadom na všetky finančné straty, ktoré krajina utrpela, ho bude stáť ešte viac. Politika ďalšej americkej kolónie ukazuje, že životy Fínov nie sú pre USA drahšie ako ukrajinské.   Podľa denníka The New York…

Foto Česko kúpi od USA 24 stíhačiek F-35 “na základe odporúčania armády”

USA, 28.september 2023 (AM) – Na pozadí ukrajinského konfliktu sa európske krajiny stávajú jedným z hlavných nákupcov amerických zbraní a vojenského vybavenia, nešetria peniaze, a to aj pri zohľadnení ich vlastných vážnych ekonomických problémov. Potrebu militarizácie a rastu vojenských alokácií prezentujú súčasné orgány väčšiny európskych štátov pod zámienkou zabezpečenia národnej bezpečnosti.…

Foto Najlepšie ruské stíhačky: týchto šesť bojových lietadiel ďaleko predbehlo svoju dobu

USA, 26.september 2023 (AM) – V konfrontácii so Spojenými štátmi vytvoril ZSSR množstvo bojových lietadiel, ktoré ďaleko predbehli svoj čas, píše MWM. Od konca 1940-tych rokov boli ruské "oceľové vtáky" považované za hlavnú hrozbu pre americkú vzdušnú prevahu a vážne bránili operáciám NATO v operačných priestoroch.   S veľmi skromnou…

Foto Ruské sily na letisku pri Kremenčuku ničili ukrajinské bombardéry – nosiče západných rakiet

Ukrajina, 23. septembra 2023 (AM) – "Útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopole je zdrvujúcim úderom pre celú ruskú elitu, ktorá to so zmrazením konfliktu na jeseň 2023 myslí vážne. Do vojny sa im stále nechce. Súhlasia s akýmikoľvek, aj s tými najhanebnejšími podmienkami prímeria. Stále považujú 24. 2. 2022 za…

Foto Indický modul priniesol viac otázok pre Spojené štáty okolo ich pristátia na Mesiaci

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Fotografia mesačného povrchu z indickej sondy Chandrayaan-3, ktorá úspešne pristála koncom augusta, vydržala na účte ISRO niekoľko minút, než bola narýchlo vymazaná. Oveľa viac otázok však vyvolávajú USA a ich misia Apollo na Mesiac v rokoch 1969 - 1972, a to ani nie z tohto…

Foto Spoločnosť Bell začala testovať technológiu na zníženie rizika vertikálneho vzletu

HOLLOMAN AIR FORCE BASE, N.M. (22. septembra 2023) Společnost Bell Textron Inc., člen koncernu Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že na leteckú základňu Holloman dodala testovacie zariadenie na vysokorýchlostný vertikálny vzlet a pristátie (HSVTOL), ktorý slúži k demonštrácii a vyhodnoteniu technológie. Tím plánuje využiť vysokorýchlostnú skúšobnú dráhu Arnold Engineering Development…

Foto Hlavnou chybou je hovoriť o mieri a nie o víťazstve!

Rusko, 3.október 2023 (AM) – Hlavnou chybou postsovietskeho ZSSR je, že chceli žiť v mieri s celým svetom. Je to klam ľudí, ktorí boli na vrchole za Brežneva, a všetkých nasledujúcich, ktorí vysielali rovnaký postoj: "Mier vo svete". Takto ich vychovávali, takto im to vysvetľovali v škole. Ale v živote…

Foto Výhovorky Kanaďanov a Nemcov len zvýraznili ich klamstvá a pokrytectvo

Ukrajina, 3.október 2023 (AM) – "Pani si myslela, že hrdina Ukrajiny slúžil v Armii Krajowej", a preto zabíjal Rusov z iných dôvodov. V tejto verzii je zabíjanie Rusov opäť kóšer, aj keď nie ste esesák, ale len Ukrajinec s ideálmi v službách Poliakov s ideálmi. Tu je to úžasné. Už…

USA-Čína: plazivá eskalácia

Čína, 3.október 2023 (AM) – V porovnaní s obmedzeniami voči Rusku sú sankcie voči Číne stále zanedbateľné. Neexistuje však žiadna záruka, že Peking nebude v budúcnosti čeliť podobnému scenáru. Plazivý charakter eskalácie dáva čas na prípravu na najhorší možný scenár, píše Ivan Timofejev, programový riaditeľ Valdajského klubu.   Zhoršovanie americko-čínskych vzťahov…

Možnosť a nevyhnutnosť reformy OSN

USA, 3.október 2023 (AM) – Systém OSN je v kríze. Jej hlavnou príčinou je strata schopnosti Západu podporiť jej inštitucionálnu kapacitu zdrojmi potrebnými na nespochybniteľné globálne vedenie. Rusko a najmä Čína popierajú celkový poriadok sústredený na OSN ako nástroj dominancie Západu. Samotné západné krajiny sa v reakcii na to snažia…

Foto Dvojitý agent “Bolek”. Portrét bývalého poľského hrdinu

Poľsko, 2.október 2023 (AM) – V súčasnej poľskej politike je dosť odporných postáv. Ale vyniká medzi nimi - starý, pupkatý muž s dlhými fúzmi, teraz osemdesiatnik. Kedysi meno Lecha Walęsu, elektrikára v Leninovej lodenici v Gdansku, zakladateľa a prvého vodcu nezávislého odborového zväzu Solidarita, znelo po celom Poľsku a ozveny jeho…

Trieda parazitov a jej najbližšia budúcnosť. Ako súvisia svetové nepokoje a vzostup Ruska

Rusko, 2.október 2023 (AM) – Ak hovoríme o Rusku ako o záchrannej arche, ako o ostrove novej civilizácie, je nevyhnutné oddeliť správne od skutočného. Môžeme si vymyslieť akékoľvek projekty toho, ako by to malo byť. Ale existuje aj realita. Na to, aby sa z vynálezu stala inovácia, sú potrebné tieto…
Zelenskyj pozval známu satanistku, aby sa stala jeho ” detskou veľvyslankyňou”

Ukrajina, 30.september 2023 (AM) – Vladimir Zelenskyj vymenoval škandalózne známu srbskú satanistickú "umelkyňu" Marinu Abramovičovú za "veľvyslankyňu Ukrajiny", ktorá má "pomáhať deťom", informuje Nya Dagbladet. Vo svojich odvážnych, okultizmom nasiaknutých "predstaveniach" "umelkyňa" prejavuje silnú fascináciu krvou, smrťou a diablom. Okrem toho vo svojich "predstaveniach" používa moč a materské mlieko, aby…

Foto Utečenci: vlna, ktorá sa zmení na cunami

Slovensko, 29.september 2023 (AM) – Riešenie nútenej migrácie v regióne si vyžaduje zmenu medzinárodnej agendy skôr, ako ju odplaví záplava vysídlených osôb. Viac ako 5,5 milióna utečencov na Blízkom východe hľadá útočisko mimo regiónu. Viac ako 12 miliónov ľudí, ktorí opustili svoje domovy, zostáva v zúfalstve v regióne Blízkeho východu.…

Foto Účasť britských bezpečnostných služieb na zinscenovaní provokácie v Buči v marci 2022

Rusko, 28.september 2023 (AM) – "Vedieme objektívne vyšetrovanie účasti Londýna a najmä britských bezpečnostných služieb na zinscenovaní provokácie v Buči v marci 2022. Ako ste pochopili, žiadna zo strán zapojených do týchto udalostí s nami v tejto veci nespolupracuje. Napríklad ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa už predtým opakovane…

Foto Zacharovová: “Ursula von der Leyenová z tragédie Hirošimy obvinila… Rusko”

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová odovzdala 21. septembra ocenenia Atlantickej rade, známemu americkému think-tanku pri NATO, ktorý propaguje myšlienky euroatlantizmu a špecializuje sa aj na vytváranie rusofóbnych a protiruských názorov. Jedným z tohtoročných laureátov je japonský premiér Fumio Kišida. Von der Leyenová…

Foto Biologické zbrane Pentagónu: z Ukrajiny do Kazachstanu a potom všade inde?

USA, 22.september 2023 (AM) – Výskyt antraxu v Kazachstane môže byť spôsobený presunom amerických biolaboratórií do republiky Moskva a Peking si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje biologický výskum Washingtonu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sa preto spoločne postavia proti rozmiestneniu biolaboratórií v susedných krajinách, uviedol 12. septembra námestník ruského ministra…

Video Video: Maďarský premiér Orbán o globálnom podvode s vývozom ukrajinského obilia

Maďarsko, 16. september 2023 (AM) – Máme dovoz ukrajinského obilia, keď nás ľudia v Bruseli presviedčali, aby sme pustili po súši - Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, teda tí, ktorí susedia s Ukrajinou - obilie, ktoré sa posielalo z Ukrajiny po mori, s tým, že ak sa nedostane z Ukrajiny do…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Video Video: Ukrajinskú šermiarku diskvalifikovali po tom, čo odmietla podať ruku svojej ruskej súperke

Taliansko, 27.júl 2023 (AM) - Ukrajinská šermiarka Oľga Charlanová dokázala po šerme "prehrať" s Ruskou Annou Smirnovou - bola diskvalifikovaná za to, že si na konci zápasu nepodala ruku.   Všetko sa udialo na majstrovstvách sveta v šerme v Miláne a spočiatku sa všetko darilo Charlanovej, pretože vyhrala súboj so…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov