.
Aktuality, Bezpečnosť,

Globálny Juh sa zbavuje ostychu

Autor týchto riadkov minulý týždeň v denníku Rossijskaja gazeta tvrdil, že skupina G20 ako produkt liberálnej globalizácie sa pravdepodobne postupne stane bezvýznamnou. Ukázalo sa však, že samit G20 v Indii bol podstatnejším podujatím, ako mnohí očakávali. Bez toho, aby som sa vzdal pôvodného posolstva, rozviniem tému G20, najmä preto, že stretnutie v Naí Dillí živo zdôraznilo jej črty aj možnosti rozvoja.


 

Pozornosť komentátorov sa sústredila na konflikt súvisiaci s “ukrajinským” znením záverečného vyhlásenia. Azda po prvýkrát zostala západná časť G20 v tieni a záverečné znenie, hoci kompromisné, bolo vnímané ako ústupok zo strany G7. Nejde tu len a ani tak o postoj ku konkrétnemu konfliktu, ale skôr o systém priorít, ako ho vidí zastúpené spoločenstvo krajín. India od začiatku tvrdila, že tento samit by mal byť prejavom záujmov a požiadaviek krajín globálneho Juhu, teda rozvojových krajín, ktorých prítomnosť na svetovej scéne je čoraz citeľnejšia. Tieto štáty môžu mať veľmi odlišné postoje k udalostiam na Ukrajine, ale jedno majú spoločné.

 

Všetky sa domnievajú, že vo svete je toľko rôznych problémov, že je jednoducho nesprávne sústrediť sa na konfrontáciu vo východnej Európe. Pre zvyšok sveta je vyjasňovanie vzťahov medzi vedúcimi mocnosťami severnej pologule pokračovaním politiky, ktorá sa ich buď netýka, alebo im bráni v rozvoji. Politiky, ktoré sú v duchu západnej politiky. Túžba zvrátiť zavedený program vysvetľuje aktivitu Indie, ktorá vyvinula maximálne úsilie, aby bol záverečný dokument prijatý. A samotný fakt prijatia je pre presadzovanie záujmov globálneho Juhu ešte dôležitejší ako konkrétny obsah 35-stranového dokumentu. Je táto udalosť prelomom v histórii G20, po ktorom začne fungovať inak?

 

Nie nevyhnutne, pretože v tomto prípade musel byť rozhodujúci faktor predsedníctva. India je teraz stelesnením vzmáhajúceho sa globálneho Juhu. Najväčšia krajina na svete z hľadiska počtu obyvateľov, nerovnomerná z hľadiska sektorov, ale v mnohých aspektoch pôsobivá hospodárskym rozvojom, moderná interpretácia klasického kurzu neangažovanosti – multiangažovanosť, t. j. aktívna spolupráca so všetkými. A to všetko znásobené sebavedomím a absenciou komplexov vo vzťahu k vonkajším partnerom. Jediným vážne problematickým smerom je Čína a vzťahy medzi oboma krajinami sú otvorene napäté. Naí Dillí bez toho, aby to skrývalo, vníma Peking ako hrozbu čím ďalej, tým viac. Kombinácia uvedených vlastností robí Indiu pre mnohých atraktívnou.

 

Povedzme, že Západ sa všemožne snaží získať Indov na svoju stranu v konfrontácii s Ruskom a Čínou. Rusko potrebuje druhého (okrem Číny) silného partnera v Ázii, aby bolo v rovnováhe. Pre samotný Juh je India partnerom, ktorý môže dať pomerne veľa, ale nestane sa dominantným, ako je to v prípade Západu a niekedy teraz aj Číny. Naí Dillí šikovne využíva tieto okolnosti. Vrátane tých hospodárskych. Výhodné suroviny z Ruska (rast nákupu ropy vyskočil desaťnásobne), citeľný nárast záujmu veľkých západných investorov (stratili najmä ruský trh, čínsky trh zažíva geopolitické problémy), žiadosti o indické investície z viacerých rozvojových krajín. Z politického hľadiska je hranie vlastnou kartou, keď vás všetci potrebujú a takmer nikto vás nevníma ako hrozbu, luxus. Celkovo je to ideálna pozícia na to, aby sme mohli pôsobiť ako univerzálny koordinátor, ako sa to práve stalo na stretnutí G20.

 

Vyššie uvedené skutočnosti nepopierajú obrovské rozvojové výzvy krajiny, ktoré si nevyhnutne vyžadujú herkulovské úsilie na udržanie vlastnej jednoty a udržateľnosti. A to bude vždy obmedzovať zahraničnopolitickú činnosť. Objektívny súbeh medzinárodných udalostí však teraz hovorí v prospech Indie. India dokázala, že jej odhodlanie a diplomatické schopnosti môžu obrátiť skupinu G20 smerom, ktorý si želá jej predseda. Ďalším “šéfom” je Brazília. Tamojšia situácia je odlišná tak z vnútorného hľadiska, ako aj z hľadiska zahraničnopolitického postavenia do roku 2025. Južná Afrika. Jej súčasné predsedníctvo BRICS prebieha svižne a Pretória tiež preukázala značné politické a diplomatické schopnosti. Nech je to akokoľvek, postupnosť nezápadných štátov na čele G20 (ktorú v roku 2021 začne Saudská Arábia a v roku 2025 bude pokračovať Južná Afrika) by mohla kvalitatívne zmeniť agendu na ceste von. O to viac, že západné krajiny si uvedomujú, že už nemajú svoju niekdajšiu schopnosť určovať charakter diskusie, a preto sa musia prispôsobiť. Západ sa však, samozrejme, sám nevzdá. Pre Rusko je tento vývoj G20 vhodný a dokonca žiaduci. Od tohto spoločenstva netreba očakávať “proruský” postOj – všetci majú svoje vlastné názory a potreby a blokové myslenie už nie je cťou. Takýto rámec je však pre Moskvu výhodnejší. A potom už všetko závisí len od nás – ako ho využijeme a čím zaujmeme ostatných.

Fedor Lukjanov

*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.

Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov