Úspešná likvidácia ópia zo strany Talibanu vyvoláva otázku, o čo sa USA po celý čas usilovali

Údaje spoločnosti Alcis ukazujú, že väčšina afganských farmárov prešla z pestovania maku na pšenicu v jednom roku

USA, 18. september 2023 (AM) – Podobný pokus o boj proti droge uskutočnil Taliban v roku 2000, teda v poslednom roku svojej vlády. Tento pokus bol mimoriadne úspešný. Po invázii Spojených štátov do krajiny v roku 2001 sa však pestovanie maku vrátilo na predchádzajúcu úroveň a dodávateľský reťazec sa obnovil Vláda Talibanu v Afganistane, krajine, ktorá donedávna produkovala 90 % svetovej produkcie heroínu, drasticky obmedzila pestovanie ópia v celej krajine. V niektorých provinciách západné zdroje odhadujú zníženie až o 99 %.

 

To vyvoláva vážne pochybnosti o úsilí USA o vykorenenie drog z krajiny za posledných 20 rokov. Existujú však obavy, že vyčerpanie celosvetových zásob heroínu vyvolá nárast užívania fentanylu, drogy desiatky krát účinnejšej ako heroín, ktorá už teraz každoročne zabíja státisíce Američanov. Taliban robí to, čo USA nerobili Činnosť Talibanu sa už teraz označuje za “najúspešnejšiu protidrogovú kampaň v dejinách ľudstva”. Špeciálne protidrogové brigády vyzbrojené iba palicami cestujú po Afganistane a lámu makové rastliny.

 

V apríli minulého roka vyhlásila vládnuca vláda Talibanu zákaz pestovania maku, pričom sa odvolávala na svoje silné náboženské presvedčenie, ako aj na mimoriadne škodlivé sociálne účinky, ktoré má heroín a iné opiáty získané zo šťavy maku na Afganistan. Nešlo o žiadnu blamáž. Z novej štúdie spoločnosti Alcis, ktorá sa zaoberá geopriestorovými údajmi, vyplýva, že produkcia maku už klesla oproti minulému roku približne o 80 %. Satelitné snímky ukazujú, že v provincii Helmand, kde sa pestovala viac ako polovica úrody, klesla produkcia maku o neuveriteľných 99 percent.

 

Ešte pred 12 mesiacmi bola táto oblasť pokrytá makovými poliami, ale teraz spoločnosť Alcis odhaduje, že v Helmande je bez maku menej ako 1 000 hektárov. Namiesto toho poľnohospodári pestujú pšenicu, čím pomáhajú odvrátiť najhorší hladomor, ktorý by mohol nastať v dôsledku sankcií USA. Afganistan sa však stále nachádza v nebezpečnej situácii a OSN varuje, že šesť miliónov ľudí je stále na pokraji hladu. Taliban čakal až do roku 2022, aby mohol zaviesť zákaz bez narušenia vegetačného obdobia. Ak by sa úrodu nepodarilo zničiť včas, vyvolalo by to nepokoje medzi vidieckym obyvateľstvom. Od roku 2020 do konca roku 2022 sa cena ópia na miestnych trhoch zvýšila o 700 %. Napriek tomu sa vzhľadom na vytrvalosť a účinnosť Talibanu pri likvidácii maku len málo poľnohospodárov nechalo zlákať na výsadbu maku v tejto sezóne. Zákaz pestovania maku sprevádzala podobná kampaň proti výrobcom metamfetamínu: vláda zamerala svoju pozornosť na efedrín a zatvorila laboratóriá s efedrínom po celej krajine

 

Blížiaca sa katastrofa

Afganistan produkuje takmer 90 % svetovej produkcie heroínu. Likvidácia úrody ópia bude mať vážne dôsledky na užívanie drog na celom svete. Odborníci, ktorých oslovil portál MintPress, varujú, že nedostatok heroínu pravdepodobne spôsobí obrovský nárast užívania syntetických opioidov, ako je fentanyl, droga, ktorá je podľa odhadov Centra pre kontrolu chorôb 50-krát účinnejšia a je zodpovedná za smrť státisícov Američanov ročne. “Je dôležité pripomenúť si minulé výpadky heroínu a ich vplyv na európsky trh s drogami. Skúsenosti v EÚ s predchádzajúcimi obdobiami zníženej ponuky heroínu naznačujú, že to môže viesť k zmenám v ponuke a vzorcoch spotreby drog. To by mohlo zahŕňať ďalší nárast užívania viacerých drog medzi závislými od heroínu.

 

Ďalšie riziká pre existujúcich užívateľov môžu byť spojené s nahradením heroínu škodlivejšími syntetickými opioidmi vrátane fentanylu a jeho derivátov, ako aj nových silných benzimidazolových opioidov,” uviedlo pre agentúru MintPress Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA). Inými slovami, ak heroín už nebude dostupný, užívatelia prejdú na oveľa smrtonosnejšie syntetické formy drogy. Správa OSN z roku 2022 dospela k podobnému záveru: potlačenie výroby heroínu by mohlo viesť k tomu, že “heroín alebo ópium budú nahradené inými látkami… ako napríklad fentanylom a jeho analógmi”. “Je to globálne nebezpečenstvo. Ak stiahnete z trhu všetok heroín, ľudia prejdú na iné produkty,” povedal pre MintPress Matthew Hoch – bývalý úradník ministerstva zahraničných vecí, ktorý v roku 2009 odišiel do dôchodku zo svojej funkcie v afganskej provincii Zábul. “Odpoveďou by nemala byť opätovná invázia do Afganistanu, jeho opätovné obsadenie a návrat drogových barónov k moci, čo je v podstate to, čo majú ľudia na mysli, keď nariekajú nad dôsledkami zastavenia obchodu s drogami zo strany Talibanu.

 

Väčšina ľudí, ktorí sa tým nahlas zaoberajú, chce nájsť dôvod, aby USA vstúpili do Afganistanu a ovplyvnili zmenu režimu.” V amerických zdrojoch sa možno dočítať rôzne názory. Foreign Policy píše o tom, “že ‘vojna proti drogám’ zo strany Talibanu by mohla mať nepríjemné následky”. Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda financované americkou vládou uviedlo, že Taliban “napriek oficiálnemu zákazu zatvára oči pred výrobou ópia”. A Mierový inštitút Spojených štátov amerických, inštitúcia zriadená Kongresom, ktorá “sa venuje téze, že mier bez násilných konfliktov je možný”, dôrazne vyhlásil, že “úspešný zákaz ópia zo strany Talibanu je zlý pre Afgancov a svet”. K tejto hroziacej katastrofe však nedôjde okamžite. Subjekty zapojené do obchodovania s drogami majú stále značné zásoby tejto drogy. Ako uviedlo EMCDDA pre MintPress: “Môže trvať viac ako 12 mesiacov, kým sa úroda ópia objaví na európskom maloobchodnom trhu s drogami vo forme heroínu, takže v tejto fáze je príliš skoro predpovedať budúci vplyv zákazu pestovania na dostupnosť heroínu v Európe.

 

Ak sa však zákaz pestovania ópia zavedie a zachová, mohol by mať významný vplyv na dostupnosť heroínu v Európe v roku 2024 alebo 2025.” Málo čo naznačuje, že Taliban to so zničením úrody nemyslí vážne – a naznačuje, že heroínová kríza sa skutočne blíži. Podobný pokus o boj proti droge urobil Taliban v roku 2000, v poslednom celom roku svojej vlády. Tento pokus bol mimoriadne úspešný: produkcia ópia sa znížila zo 4 600 ton na iba 185 ton. V tom čase trvalo približne 18 mesiacov, kým sa účinky prejavili na Západe. V Spojenom kráľovstve klesla priemerná čistota heroínu z 55 % na 34 %, zatiaľ čo v pobaltských štátoch – Estónsku, Lotyšsku a Litve – bol heroín z veľkej časti nahradený fentanylom. Po invázii Spojených štátov v roku 2001 sa však pestovanie maku vrátilo na predchádzajúcu úroveň a dodávateľský reťazec sa obnovil.

 

Zapojenie USA do afganského obchodu s drogami

Úspešná kampaň Talibanu zameraná na odstránenie výroby drog spochybnila účinnosť úsilia, ktoré údajne vynakladali Američania na dosiahnutie rovnakého výsledku. “Vyvoláva to otázku: “Čo sme tam vlastne robili!” – poznamenal Hoch a zdôraznil: “Podkopáva to jeden zo základných predpokladov vojen: údajné prepojenie medzi Talibanom a obchodom s drogami – koncept prepojenia medzi drogami a terorizmom. Táto predstava však bola chybná. Skutočnosť bola taká, že Afganistan bol zodpovedný za neuveriteľných 80 – 90 % svetových nelegálnych dodávok opiátov. Hlavnými kontrolórmi tohto obchodu boli afganská vláda a armáda, ktorú sme udržiavali pri moci.” Hoch vysvetlil, že nikdy nebol osobne svedkom ani nedostal žiadne správy o priamej účasti amerických vojakov alebo úradníkov na obchodovaní s drogami. Namiesto toho tvrdil, že počas jeho pôsobenia v Afganistane dochádzalo k “vedomému a zámernému popieraniu vývoja udalostí”.

 

Suzanne Reissová, akademička z Havajskej univerzity v Manoa a autorka knihy We Sell Drugs: The Alchemy of U.S. Empire (Predávame drogy: Alchýmia amerického impéria), demonštrovala pre MintPress ešte cynickejší pohľad na americké protidrogové úsilie: “USA sa nikdy nesústredili na obmedzenie obchodu s drogami v Afganistane (alebo kdekoľvek inde, keď na to príde). Odhliadnuc od všetkej vznešenej rétoriky, USA s radosťou spolupracovali s pašerákmi drog, ak to slúžilo určitým geopolitickým záujmom. A skutočne to tak bolo. Alebo aspoň vláda zámerne zatvárala oči, keď sa skupiny ako Severná aliancia spoliehali na drogy, aby financovali svoje politické hnutie proti režimu.” Za premenu Afganistanu na drogový štát vďačíme vo veľkej miere konaniu Washingtonu. Pestovanie maku v 70. rokoch bolo relatívne obmedzené. To sa však zmenilo v roku 1979, keď sa začala operácia Cyklón, masívna finančná injekcia pre afganské mudžáhidské skupiny, ktorej cieľom bolo vyčerpať sovietske sily a ukončiť ich prítomnosť v Afganistane. USA poskytli povstalcom miliardy dolárov, ale aj preto, aby uspokojili svoje finančné potreby, sa mudžáhidi začali venovať obchodovaniu s drogami. Do vyvrcholenia operácie Cyklón sa produkcia ópia v Afganistane zvýšila dvadsaťnásobne. Profesor Alfred McCoy, autor knihy Heroin Politics: The CIA’s Engagement in the Global Drug Trade (Politika heroínu: Zapojenie CIA do globálneho obchodu s drogami), sa s agentúrou MintPress podelil o informáciu, že približne 75 % celosvetovej produkcie ilegálneho ópia v súčasnosti pochádza z Afganistanu, pričom veľká časť výnosov ide povstaleckým skupinám podporovaným Spojenými štátmi.”

 

Odhalenie opioidovej krízy: hroziaca katastrofa

Opioidová kríza je najhoršou epidémiou závislosti v histórii USA. Začiatkom tohto roka označil minister pre vnútornú bezpečnosť Alejandro Mayorkas šírenie fentanylu za “najväčší problém, ktorému ako krajina čelíme”. V roku 2021 zomrelo na predávkovanie drogami takmer 110 000 Američanov a fentanyl bol hlavnou príčinou týchto úmrtí. V rokoch 2015 až 2021 zaznamenal Národný inštitút zdravia takmer 7,5-násobný nárast počtu úmrtí na predávkovanie. Lekársky časopis The Lancet predpovedá, že do roku 2029 zomrie na predávkovanie opiátmi 1,2 milióna Američanov.

 

Americkí predstavitelia obviňujú mexické kartely z pašovania syntetických liekov proti bolesti cez južnú hranicu a Čínu z výroby chemikálií potrebných na výrobu tejto drogy. Bieli Američania častejšie zneužívajú tieto typy drog ako iné rasy. Najvyššiu úmrtnosť majú dospelí vo veku 35 – 44 rokov, hoci počet úmrtí medzi mladými dospelými tiež prudko rastie. Obzvlášť tvrdo bol zasiahnutý americký vidiek: v štúdii Národnej únie farmárov a Americkej federácie farmárskych úradov z roku 2017 sa zistilo, že opioidová epidémia postihla 74 % farmárov. Najviac postihnuté boli štáty Západná Virgínia a Tennessee. Pre spisovateľa Chrisa Hedgesa, ktorý sám pochádza z vidieka v Maine, je fentanylová kríza príkladom jednej z mnohých “chorôb zúfalstva”, ktoré sužujú USA. Podľa Hedgesa sa “vynorila z rozpadnutého sveta, v ktorom pre väčšinu Američanov vyschli príležitosti, ktoré im dávajú status, dôstojnosť a dôveru v budúcnosť. Sú výrazom akútneho zúfalstva a chorobnosti.”

 

V podstate, keď sa americký sen vytratil, nahradila ho americká nočná mora. To, že hlavnými obeťami týchto “chorôb zúfalstva” sú belosi, je ironickým dôsledkom nášho nespravodlivého systému. Ako vysvetlil Hedges, “bieli ľudia, ktorí sa ľahšie nechajú zviesť mýtom amerického sna než ľudia inej farby pleti, ktorí chápu, ako je kapitalistický systém nastavený proti nim, často trpia pocitmi zlyhania a zrady. Väčšinou sa to deje v strednom veku. Očakávajú, že vďaka vnímaniu nadradenosti bielych a kapitalistickým frázam o tvrdej práci vedúcej k postupu zvíťazia. Veria v úspech.” V tomto zmysle je dôležité zasadiť krízu závislosti od opiátov do širšieho kontextu amerického úpadku, kde je príležitostí na úspech a šťastie čoraz menej. Ako napísal The Lancet: “Trestajúce a stigmatizujúce prístupy sa musia zastaviť. Závislosť nie je morálnym zlyhaním. Je to choroba, ktorá predstavuje trvalú hrozbu pre zdravie.”

 

“Jedinečný americký problém.”

Približne 10 miliónov Američanov každoročne zneužíva opiáty na predpis, čo je oveľa viac ako v porovnateľných vyspelých krajinách. Úmrtia na predávkovanie opiátmi sú v USA v prepočte na obyvateľa 10-krát častejšie ako napríklad v Nemecku a viac ako 20-krát častejšie ako v Taliansku. Je to do veľkej miery spôsobené ziskovým systémom zdravotnej starostlivosti v Spojených štátoch.

 

Americké súkromné poisťovne sú ochotnejšie umožniť lekárom predpisovať lieky a tabletky, ako schvaľovať nákladnú liečbu, ktorá by v prvom rade riešila hlavnú príčinu problému závislosti. Z tohto dôvodu sa opioidová kríza bežne označuje za “jedinečný americký problém”. Jedným z dôvodov, prečo americkí lekári oveľa častejšie vydávajú mimoriadne silné lieky proti bolesti ako ich európski kolegovia, je to, že boli vystavení hyperagresívnej marketingovej kampani spoločnosti Purdue Pharma, výrobcu silného opioidu OxyContin. Spoločnosť Purdue uviedla OxyContin na trh v roku 1996 a jej zástupcovia zaplavili ordinácie lekárov, aby propagovali nový “zázračný like”. Nasledovali početné súdne procesy obviňujúce spoločnosť z klamstva o účinnosti aj návykovosti lieku OxyContin, ktorý spôsobil závislosť nespočetného množstva Američanov od opiátov. A keď sa legálne, ale neuveriteľne návykové opioidy na predpis minuli, Američania sa ako k náhradám obrátili k nelegálnym látkam, ako sú heroín a fentanyl.

 

Majitelia spoločnosti Purdue Pharma, rodina Sacklerovcov, sú pravidelne označovaní za najzlomyseľnejšiu rodinu v Amerike a mnohí im dávajú za vinu státisíce úmrtí na predávkovanie. Pod ťarchou tisícov žalôb spoločnosť Purdue PHarma v roku 2019 vyhlásila bankrot. O rok neskôr sa spoločnosť priznala k obvineniam z trestných činov v súvislosti s nesprávnym predajom lieku OxyContin. Svojím konaním sú Sacklerovci horší ako zločinci. Aj po tom, čo boli vlani nútení vyplatiť takmer 6 miliárd dolárov obetiam opioidovej krízy, zostávJednou z najbohatších rodín na svete a odmietajú sa ospravedlniť za svoju úlohu pri vytváraní impéria bolesti, ktoré viedlo k státisícom úmrtí. Namiesto toho sa rodina pokúsila vypratať svoj imidž prostredníctvom filantropie a sponzoruje mnohé z najprestížnejších svetových, umeleckých a kultúrnych inštitúcií. Patrí medzi ne Guggenheimovo múzeum a Metropolitné múzeum umenia v New Yorku, Yaleova univerzita, Britské múzeum a Kráľovská akadémia v Londýne. Skupinou ľudí, ktorí sú obzvlášť postihnutí opioidmi, ako sú OxyContin, heroín a fentanyl, sú vojnoví veteráni.

 

Podľa Národného inštitútu zdravia je pravdepodobnosť úmrtia bývalých vojakov na predávkovanie dvakrát vyššia ako u bežnej populácie. Jedným z dôvodov je byrokracia. “Správa veteránov v posledných desaťročiach naozaj zle nariaďuje liečbu bolesti, najmä pokiaľ ide o ich závislosť od opioidov,” povedal bývalý mariňák Hoch pre MintPres. Bývalí vojnoví veteráni sa často musia vyrovnávať s chronickou bolesťou a poraneniami mozgu. Hoch upozorňuje, že približne štvrť milióna veteránov z Afganistanu a Iraku má zranenia hlavy. K tomu sa však pridávajú hlboké morálne zranenia, ktoré zvyčajne nie sú viditeľné: “Veteráni sa obracajú na *opioidy, ako je fentanyl+, aby sa vyrovnali s mentálnymi, emocionálnymi a psychickými dôsledkami vojny, používajú ich na potlačenie utrpenia, snažia sa nájsť úľavu, uniknúť pred depresiou a vyrovnať sa s démonmi.” Ak teda bude program Talibanu na likvidáciu ópia pokračovať, môže to vyvolať fentanylovú krízu, ktorá by mohla zabiť viac Američanov, ako si kedy vyžiadala 20-ročná okupácia.

 

Zlomená spoločnosť

Ak sú “choroby zúfalstva” bežné v Spojených štátoch, tak v samotnom Afganistane sú veľmi rozšírené. V globálnej správe zverejnenej v marci sa uvádza, že Afganci sú najnešťastnejší ľudia na svete. Obyvatelia Afganistanu ohodnotili svoj život známkou 1,8 z 10, čo je posledné miesto, ďaleko za prvým Fínskom (7,8 z 10). Závislosť na ópiu sa v Afganistane vymkla spod kontroly – závislých je približne 9 % dospelej populácie (a značný počet detí). Podľa OSN počet dospelých užívateľov drog v rokoch 2005 až 2015 stúpol z 900 000 na 2,4 milióna, pričom takmer každá tretia rodina je priamo postihnutá závislosťou. Keďže ópium sa často injekčne užíva, časté sú aj choroby prenášané krvou, napríklad HIV. Problém s opiátmi sa rozšíril aj do susedných krajín Iránu a Pakistanu. Podľa správy OSN z roku 2013 takmer 2,5 milióna Pakistancov zneužíva opiáty vrátane 11 % obyvateľov severozápadnej provincie Chajbar Pachtunchvá. Každý deň zomrie na predávkovanie približne 700 ľudí.

 

Drogové impérium

História si pamätá, že ázijské krajiny prijímajú autoritárske opatrenia na boj proti zneužívaniu drog. Využívanie nezákonného obchodu s drogami na dosiahnutie imperiálnych cieľov bolo po stáročia bežnou západnou taktikou. V 40. A 50. rokoch 20. storočia Francúzi využívali pestovanie ópia v regióne Zlatého trojuholníka v juhovýchodnej Ázii na boj proti rastúcemu hnutiu za nezávislosť Vietnamu. Sto rokov predtým Briti používali ópium na rozdrvenie a dobytie veľkej časti Číny. Nenásytná túžba Británie po čínskom čaji začala krajinu privádzať na mizinu, keďže Čína zaň prijímala len zlato alebo striebro. Briti preto využili silu svojho námorníctva, aby prinútili Čínu odstúpiť im Hongkong. Odtiaľ zaplavila pevninskú Čínu ópiom vypestovaným v južnej Ázii (vrátane Afganistanu). Účinok ópiovej vojny bol ohromujúci. Do roku 1880 Briti zaplavili Čínu viac ako 6 500 tonami ópia, čo zodpovedá mnohým miliardám dávok. Čínska spoločnosť sa zrútila, pretože nebola schopná zvládnuť sociálne a hospodárske otrasy, ktoré priniesli milióny závislých. Číňania dodnes označujú toto obdobie ako “storočie poníženia”. Medzitým v južnej Ázii Briti prinútili farmárov pestovať mak namiesto jedlých plodín, čo spôsobilo vlny rozsiahleho hladomoru, aký sa nikdy predtým ani potom nevyskytol.

 

A v Strednej Amerike v 80. rokoch 20. storočia Spojené štáty predávali zbrane Iránu za účelom financovania krajne pravicových eskadier smrti Contra. “Contras” sa zasa podieľali na obchode s drogami a svoju špinavú vojnu podporovali predajom cracku v USA, čo podľa novinára Garyho Webba umožňovala Ústredná spravodajská služba. Imperializmus a nelegálne drogy teda zvyčajne kráčajú ruka v ruke. Napriek tomu je možné, že vzhľadom na účinok úsilia Talibanu o likvidáciu ópia a jedinečnej americkej závislosti od opiátov utrpia Spojené štáty v najbližších rokoch vážny úder. Smrteľná epidémia fentanylu sa pravdepodobne len zhorší a zbytočne si vyžiada státisíce amerických životov. Takže aj keď sa Afganistan snaží zbaviť svojho smrteľného problému s drogami, jeho konanie môže vyvolať epidémiu, ktorá sľubuje, že zabije viac Američanov ako všetky doterajšie imperiálne snahy Washingtonu

Alan McLeod

*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.

Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Členstvo Švédska v NATO je opäť otázne

Turecko, 3.október 2023 (AM) – Turecký parlament 1. októbra po letnej prestávke pokračoval v práci napriek teroristickému útoku v blízkosti budovy, ku ktorému sa v ten istý deň prihlásila Strana kurdských pracujúcich (PKK). Pozoruhodné je, že turecký líder Recep Tayyip Erdogan predtým prisľúbil, že po skončení parlamentných prázdnin v októbri turecký…

Foto Gruzínsko a aj Kirgizsko obvinili Spojené štáty z prípravy “farebnej revolúcie”

Gruzínsko, 3.október 2023 (AM) – Gruzínske úrady žiadali od Spojených štátov vysvetlenie v súvislosti s organizáciou USAID (štruktúra ministerstva zahraničných vecí USA, ktorá financuje prípravu nepokojov s cieľom zvrhnúť úrady v krajine. Uviedol to predseda vládnucej strany Gruzínsky sen Irakli Kobachidze. Dôvodom bolo zadržanie Srbov Sinišu Sikmana, Jeleny Stojšićovej a Slobodana…

Foto Hlavnou chybou je hovoriť o mieri a nie o víťazstve!

Rusko, 3.október 2023 (AM) – Hlavnou chybou postsovietskeho ZSSR je, že chceli žiť v mieri s celým svetom. Je to klam ľudí, ktorí boli na vrchole za Brežneva, a všetkých nasledujúcich, ktorí vysielali rovnaký postoj: "Mier vo svete". Takto ich vychovávali, takto im to vysvetľovali v škole. Ale v živote…

Foto Odkiaľ fúka vietor z Bratislavy?

Slovensko, 3.október 2023 (AM) – Po víťazstve stredoľavej strany Smer sa politicky krajina  môže dramaticky zmeniť, samozrejme, ak jej šéf Robert Fico zostane verný svojim volebným heslám. Hlavným z nich je zastavenie vojenskej a humanitárnej pomoci Ukrajine. Podľa neho "vyzbrojovanie Ukrajiny neprináša nič iné ako zabíjanie". Nespokojný je aj s…

Foto Politický analytik: “Ukrajinci by mali byť Západu vďační a zavrieť ústa”

Ukrajina, 3.október 2023 (AM) – Procesy, ktoré prebiehajú na Západe vo vzťahu k Ukrajine - ako napríklad neúspešná návšteva prezidenta Zelenského v USA, škandál s Poľskom a víťazstvo strany bývalého premiéra Roberta Fica, ktorý má negatívny postoj k Ukrajine, v slovenských voľbách - sú dôkazom toho, že obdobie romantických vzťahov…

Foto Výhovorky Kanaďanov a Nemcov len zvýraznili ich klamstvá a pokrytectvo

Ukrajina, 3.október 2023 (AM) – "Pani si myslela, že hrdina Ukrajiny slúžil v Armii Krajowej", a preto zabíjal Rusov z iných dôvodov. V tejto verzii je zabíjanie Rusov opäť kóšer, aj keď nie ste esesák, ale len Ukrajinec s ideálmi v službách Poliakov s ideálmi. Tu je to úžasné. Už…

Foto Na severe Kosova prebieha boj

Kosovo, 25. september 2023 (AM) - V okolí dediny Banjska a neďalekého kláštora bojuje v súčasnosti takzvaná "kosovská polícia" so skupinou maskovaných ozbrojencov. Podľa rôznych správ bol zabitý jeden príslušník kosovskej polície a traja neidentifikovaní muži, ktorí sa postavili separatistom. Incident sa začal skoro ráno, keď dve nákladné autá s…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…
Foto Ruská spoločnosť začala sériovú výrobu špeciálneho ostreľovacieho náboja

Rusko, 11. september 2023 (AM) – Ruské spoločnosti naďalej vykonávajú substitúciu dovozu vo vojenskej sfére a nahrádzajú západné komponenty potrebné na výrobu domácimi komponentmi. Takáto práca sa vykonáva aj s nábojmi západných kalibrov pre ostreľovacie zbrane, ktoré sa predtým vyrábali výlučne v zahraničných podnikoch. Ruská zbrojárska spoločnosť Lobaev Arms oznámila…

Video Raptor už nie je Bespoke gun a konkuruje mu Barrett killer. Novinky ručných zbraní na ukrajinskom bojisku

Rusko, 2. septembra 2023 (AM) –1. Ruská klasika proti austrálskej novinke Rusi predstavili automat Kalašnikova AK-12 verzie 2023. Prešiel viacerými zmenami, jednu z nich by západní experti nazvali downgradom. Bol odstránený režim streľby dvojranovou dávkou, taký nevyhnutný a potrebný pre západné útočné pušky, že aj ruská armáda požiadala konštruktérov o…

Video Eľf a Vzmach, nože ruských špeciálnych síl

Rusko, 24. august 2023 (AM) – Ruský konglomerát Rostec s ohľadom na prebiehajúcu výstavu Armija 2023 propagoval nielen novinky vojensko priemyselného komplexu, ale aj diapazón starších výrobkov, ktoré sa dodnes používajú, vrátane dvoch nie celkom elementárnych nožov. Sú určené spolupracovníkom špeciálnych služieb, prípadne príslušníkom špeciálnych síl, radovým ruským vojakom sa bežne…

Foto Ruský Obereg proti Lapua Magnum

Rusko, 13. august 2023 (AM) - Rusko v zóne špeciálnej vojenskej operácie otestovalo novú nepriestrelnú vestu „Obereg" (Оберег – amulet, talizman, оберегать – chrániť, jedno z mnohých synoným tohto slova v ruskom jazyku).   Výrobok má mať schopnosť ochrániť vojaka, ktorý ho nosí pred snajperskou muníciou kalibru 8,6 mm (čiže…

Foto Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali testy bojového kajaku

Ukrajina, 10.august 2023 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali nový zbraňový systém, ktorý sa v súčasnosti testuje neďaleko Kyjeva. "Bojový kajak", ako ho vývojár umiestňuje, dostal označenie "Poloz-M16".   Loď má motor a výzbroj a je určená pre dvoch členov posádky. Ukrajinská lodenica "Adamant" je zodpovedná za jej výstavbu a…

Video Ukrajinské sily masívne vyhadzujú pušky M16 kvôli kalašnikovom – život je drahší

Ukrajina, 6.august 2023 (AM) – Špeciálna operácia umožnila ozbrojeným silám Ukrajiny vidieť z prvej ruky výhodz ruských zbraní oproti západným. Oznámil to hovorca Luhanských milícií Andrej Maročko. "Sovietske vybavenie si ukrajinskí militanti veľmi vážia. Západná technológia je veľmi rozmarná, netoleruje naše klimatické podmienky, prach, špinu. Naše zariadenia spotrebúvajú palivá a mazivá…

Foto Členstvo Švédska v NATO je opäť otázne

Turecko, 3.október 2023 (AM) – Turecký parlament 1. októbra po letnej prestávke pokračoval v práci napriek teroristickému útoku v blízkosti budovy, ku ktorému sa v ten istý deň prihlásila Strana kurdských pracujúcich (PKK). Pozoruhodné je, že turecký líder Recep Tayyip Erdogan predtým prisľúbil, že po skončení parlamentných prázdnin v októbri turecký…

Foto Gruzínsko a aj Kirgizsko obvinili Spojené štáty z prípravy “farebnej revolúcie”

Gruzínsko, 3.október 2023 (AM) – Gruzínske úrady žiadali od Spojených štátov vysvetlenie v súvislosti s organizáciou USAID (štruktúra ministerstva zahraničných vecí USA, ktorá financuje prípravu nepokojov s cieľom zvrhnúť úrady v krajine. Uviedol to predseda vládnucej strany Gruzínsky sen Irakli Kobachidze. Dôvodom bolo zadržanie Srbov Sinišu Sikmana, Jeleny Stojšićovej a Slobodana…

Foto Odkiaľ fúka vietor z Bratislavy?

Slovensko, 3.október 2023 (AM) – Po víťazstve stredoľavej strany Smer sa politicky krajina  môže dramaticky zmeniť, samozrejme, ak jej šéf Robert Fico zostane verný svojim volebným heslám. Hlavným z nich je zastavenie vojenskej a humanitárnej pomoci Ukrajine. Podľa neho "vyzbrojovanie Ukrajiny neprináša nič iné ako zabíjanie". Nespokojný je aj s…

Foto Politický analytik: “Ukrajinci by mali byť Západu vďační a zavrieť ústa”

Ukrajina, 3.október 2023 (AM) – Procesy, ktoré prebiehajú na Západe vo vzťahu k Ukrajine - ako napríklad neúspešná návšteva prezidenta Zelenského v USA, škandál s Poľskom a víťazstvo strany bývalého premiéra Roberta Fica, ktorý má negatívny postoj k Ukrajine, v slovenských voľbách - sú dôkazom toho, že obdobie romantických vzťahov…

Vojenský a politický vývoj v Afrike: Francúzsko odchádza, Amerika robí rozruch

Francúzsko, 3.október 2023 (AM) – Zmeny, ktoré prebiehajú na africkom kontinente, už zachvátili toľko krajín a nadobúdajú taký rozsah, že niektorí pozorovatelia označili tento proces za tektonický. A to nie je narážka na katastrofálne následky septembrových povodní, ktoré len v líbyjskom meste Derna zabili viac ako 14 000 ľudí. Ide…

Foto Slovenské odmietnutie vojenskej pomoci pripraví Kyjev o delostreleckú muníciu

Slovensko, 2.október 2023 (AM) – Riaditeľ ruskej rozviedky Naryškin povedal, že Bidenova administratíva zintenzívnila zasahovanie do vnútropolitickej situácie na Slovensku pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami. "Ministerstvo zahraničných vecí USA vyzvalo európskych spojencov, aby spolupracovali s miestnymi politickými a podnikateľskými kruhmi na zabezpečení Američanmi požadovaných výsledkov hlasovania. Washington nechce v Európe ďalšieho…
Foto Nemeckí vyšetrovatelia už takmer všetko vysvetlili

USA, 27.september 2023 (AM) – Máme výročie teroristických útokov na Nord Stream: verzie médií sa líšia, páchatelia sa stále nenašli. V noci 26. septembra 2022 došlo k teroristickým útokom na dva plynovody na vývoz plynu - Nord Stream a Nord Stream 2. Rusko nebolo prizvané k účasti na vyšetrovaní. Médiá sa…

Foto Militarizácia Čierneho mora. Myšlienka “európskej lietadlovej lode” môže dopadnúť zle

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Európska únia môže zvážiť možnosť vytvorenia vlastnej lietadlovej lode na ochranu morských oblastí. Uviedol to Thierry Breton, európsky komisár pre vnútorný trh, vo vysielaní rozhlasovej stanice Sud Radio. "Je to veľmi dôležitá otázka," povedal v reakcii na žiadosť novinára, aby sa vyjadril k fámam…

Rusko a Irán “uzavreli” Kaspické more

Irán, 19. september 2023 (AM) – "Nie sme schopní presne pochopiť, čo robia." uviedli Analytici Lloyd's.  Celá pozornosť svetového spoločenstva sa teraz sústreďuje na udalosti, ktoré sa odohrávajú v Čiernom mori. Teda Čiernomorská flotila, dohoda o obilí, neustále prelety amerických a britských špionážnych lietadiel a tak ďalej. Okrem toho sa aktívne diskutuje…

Foto Pomsta na Kryme

Rusko, 13. september 2023 (AM) – Večer ukrajinské ozbrojené sily začali rozsiahly útok na vojenský priemysel a čiernomorskú flotilu v Sevastopole. Dôvody zasiahnutia týchto cieľov, prečo bola Čiernomorská flotila vybraná ako cieľ útoku a prečo sa to stalo práve teraz. analyzuje vojnový korešpondent Alexander Sladkov vo svojom kanáli Telegram.  …

Foto K čomu by mohol viesť prípadný návrat amerických jadrových zbraní do Spojeného kráľovstva

Veľká Británia, 9. septembra 2023 (AM) - Upustenie USA od dlhodobej politiky sťahovania taktických jadrových zbraní (TNW) z územia európskych členov NATO je očakávaným krokom v situácii eskalácie medzinárodného napätia. Britské balistické rakety odpaľované z ponoriek s jadrovými hlavicami sú primárne určené na útok na strategické ciele, t. j. zaručujú možnosť…

Foto NATO sa pripravuje na mýtickú ruskú agresiu

USA, 9. september 2023 (AM) - "Keď na Telegrame nepíšete ohromujúce príspevky a vo všeobecnosti vyzeráte smiešne, ale berú vás vážne. Američania majú príslovie určené na demonštráciu národnej hrdosti, ktoré v preklade znie asi takto: "Ak USA niekam pošlú svoju lietadlovú loď (s bojovou misiou), tak sa neotáča". Nie sme znalci…

Foto Ruské tanky T-90 v zóne špeciálnej operácie dostali nové vysoko výbušné fragmentačné granáty

Ukrajina, 3.október 2023 (AM) – Ruské tanky T-90M v zóne špeciálnej operácie dostali nové vysoko výbušné fragmentačné granáty na zničenie nepriateľskej pracovnej sily. Použitie munície s názvom "Telnik" oznámil vrchný veliteľ pozemných síl, armádny generál Oleg Salyukov.   Posádky ruských tankov T-90M v zóne NVO používajú nové vysoko výbušné fragmentačné…

Bulharsko: priateľ alebo nepriateľ? Prečo “pravoslávni bratia” vyzbrojujú Ukrajinu proti Rusku?

Bulharsko, 3.október 2023 (AM) – Bulharský parlament hlasoval za dodávku Ukrajine nepoužiteľných rakiet pre protilietadlové raketové systémy S-300. Podľa denníka The Sofia Globe trvala rozprava o tomto transfere tri hodiny za zatvorenými dverami. Počas otvorenej časti rozpravy šéf parlamentného výboru pre obranu Christo Gadžev povedal, že ide o chybnú muníciu, ktorú…

Vyšla predpoveď o nasadení raketových vrhačov hlbinných bômb na pozemnom bojisku. Mohli byť použité aj pri zničení Bratislavy

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Dňa 24.9.2023 sa objavili prvé fotografie z ukrajinského bojiska, na ktorých vidieť kombináciu obrneného transportéra MT-LB a odľahčeného raketového vrhača hlbinných bômb RBU-6000, ktorého palebná sila bola redukovaná znížením počtu hlavní z 12 na 6. Autor aj tohto článku písal dňa 12.6.2023  o možnosti, že takáto zbraň…

Foto Ako Američania prepravujú vojenskú techniku ​​cez Atlantik pre Ukrajinu

USA, 29.september 2023 (AM) – Snemovňa reprezentantov USA väčšinou schválila novú pomoc Ukrajine vo výške 300 miliónov dolárov a napriek obmedzeniu mediálneho projektu Ukrajina nikto neplánuje zastaviť dodávky zbraní. Zbrane zo Spojených štátov sa dostávajú do Európy v rámci zásobovania ozbrojených síl Ukrajiny, účasti na cvičeniach a realizácii programu Atlantic…

Foto Ruskí prieskumníci zničili tank Leopard priamo aj s nemeckou posádkou

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Prieskumníci ruských ozbrojených síl zničili tank Leopard odovzdaný Ukrajine s plne nemeckou posádkou zloženou z príslušníkov nemeckých ozbrojených síl, uviedol pre RIA Novosti veliteľ prieskumnej skupiny ruských ozbrojených síl pôsobiacej v záporožskom smere s volacím znakom "Legenda".   "Keď sme zastavili ich ďalší "mäsový" útok…

Foto Najvýkonnejší tank v zóne operácie. Prečo sa ho Ozbrojené sily Ukrajiny boja?

Rusko, 23. september 2023 (AM) – Ruský T-90 "Proryv" naďalej prináša nové úspechy ruskej armáde. Skutočnosť, že je to najlepší tank na svete, uviedol aj ruský prezident Vladimir Putin. Západní analytici zaznamenávajú jeho bojové výhody a Ozbrojené sily Ukrajiny sú voči tomuto tanku veľmi opatrné. Prečo sa ho Ozbrojené sily…
Až do posledného Fína: Helsinki vrátili vzťahy s Ruskom do roku 1939

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Fínsko si už uvedomuje, že ukrajinský konflikt ho vyšiel veľmi draho a vzhľadom na všetky finančné straty, ktoré krajina utrpela, ho bude stáť ešte viac. Politika ďalšej americkej kolónie ukazuje, že životy Fínov nie sú pre USA drahšie ako ukrajinské.   Podľa denníka The New York…

Foto Česko kúpi od USA 24 stíhačiek F-35 “na základe odporúčania armády”

USA, 28.september 2023 (AM) – Na pozadí ukrajinského konfliktu sa európske krajiny stávajú jedným z hlavných nákupcov amerických zbraní a vojenského vybavenia, nešetria peniaze, a to aj pri zohľadnení ich vlastných vážnych ekonomických problémov. Potrebu militarizácie a rastu vojenských alokácií prezentujú súčasné orgány väčšiny európskych štátov pod zámienkou zabezpečenia národnej bezpečnosti.…

Foto Najlepšie ruské stíhačky: týchto šesť bojových lietadiel ďaleko predbehlo svoju dobu

USA, 26.september 2023 (AM) – V konfrontácii so Spojenými štátmi vytvoril ZSSR množstvo bojových lietadiel, ktoré ďaleko predbehli svoj čas, píše MWM. Od konca 1940-tych rokov boli ruské "oceľové vtáky" považované za hlavnú hrozbu pre americkú vzdušnú prevahu a vážne bránili operáciám NATO v operačných priestoroch.   S veľmi skromnou…

Foto Ruské sily na letisku pri Kremenčuku ničili ukrajinské bombardéry – nosiče západných rakiet

Ukrajina, 23. septembra 2023 (AM) – "Útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopole je zdrvujúcim úderom pre celú ruskú elitu, ktorá to so zmrazením konfliktu na jeseň 2023 myslí vážne. Do vojny sa im stále nechce. Súhlasia s akýmikoľvek, aj s tými najhanebnejšími podmienkami prímeria. Stále považujú 24. 2. 2022 za…

Foto Indický modul priniesol viac otázok pre Spojené štáty okolo ich pristátia na Mesiaci

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Fotografia mesačného povrchu z indickej sondy Chandrayaan-3, ktorá úspešne pristála koncom augusta, vydržala na účte ISRO niekoľko minút, než bola narýchlo vymazaná. Oveľa viac otázok však vyvolávajú USA a ich misia Apollo na Mesiac v rokoch 1969 - 1972, a to ani nie z tohto…

Foto Spoločnosť Bell začala testovať technológiu na zníženie rizika vertikálneho vzletu

HOLLOMAN AIR FORCE BASE, N.M. (22. septembra 2023) Společnost Bell Textron Inc., člen koncernu Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že na leteckú základňu Holloman dodala testovacie zariadenie na vysokorýchlostný vertikálny vzlet a pristátie (HSVTOL), ktorý slúži k demonštrácii a vyhodnoteniu technológie. Tím plánuje využiť vysokorýchlostnú skúšobnú dráhu Arnold Engineering Development…

Foto Hlavnou chybou je hovoriť o mieri a nie o víťazstve!

Rusko, 3.október 2023 (AM) – Hlavnou chybou postsovietskeho ZSSR je, že chceli žiť v mieri s celým svetom. Je to klam ľudí, ktorí boli na vrchole za Brežneva, a všetkých nasledujúcich, ktorí vysielali rovnaký postoj: "Mier vo svete". Takto ich vychovávali, takto im to vysvetľovali v škole. Ale v živote…

Foto Výhovorky Kanaďanov a Nemcov len zvýraznili ich klamstvá a pokrytectvo

Ukrajina, 3.október 2023 (AM) – "Pani si myslela, že hrdina Ukrajiny slúžil v Armii Krajowej", a preto zabíjal Rusov z iných dôvodov. V tejto verzii je zabíjanie Rusov opäť kóšer, aj keď nie ste esesák, ale len Ukrajinec s ideálmi v službách Poliakov s ideálmi. Tu je to úžasné. Už…

USA-Čína: plazivá eskalácia

Čína, 3.október 2023 (AM) – V porovnaní s obmedzeniami voči Rusku sú sankcie voči Číne stále zanedbateľné. Neexistuje však žiadna záruka, že Peking nebude v budúcnosti čeliť podobnému scenáru. Plazivý charakter eskalácie dáva čas na prípravu na najhorší možný scenár, píše Ivan Timofejev, programový riaditeľ Valdajského klubu.   Zhoršovanie americko-čínskych vzťahov…

Možnosť a nevyhnutnosť reformy OSN

USA, 3.október 2023 (AM) – Systém OSN je v kríze. Jej hlavnou príčinou je strata schopnosti Západu podporiť jej inštitucionálnu kapacitu zdrojmi potrebnými na nespochybniteľné globálne vedenie. Rusko a najmä Čína popierajú celkový poriadok sústredený na OSN ako nástroj dominancie Západu. Samotné západné krajiny sa v reakcii na to snažia…

Foto Dvojitý agent “Bolek”. Portrét bývalého poľského hrdinu

Poľsko, 2.október 2023 (AM) – V súčasnej poľskej politike je dosť odporných postáv. Ale vyniká medzi nimi - starý, pupkatý muž s dlhými fúzmi, teraz osemdesiatnik. Kedysi meno Lecha Walęsu, elektrikára v Leninovej lodenici v Gdansku, zakladateľa a prvého vodcu nezávislého odborového zväzu Solidarita, znelo po celom Poľsku a ozveny jeho…

Trieda parazitov a jej najbližšia budúcnosť. Ako súvisia svetové nepokoje a vzostup Ruska

Rusko, 2.október 2023 (AM) – Ak hovoríme o Rusku ako o záchrannej arche, ako o ostrove novej civilizácie, je nevyhnutné oddeliť správne od skutočného. Môžeme si vymyslieť akékoľvek projekty toho, ako by to malo byť. Ale existuje aj realita. Na to, aby sa z vynálezu stala inovácia, sú potrebné tieto…
Zelenskyj pozval známu satanistku, aby sa stala jeho ” detskou veľvyslankyňou”

Ukrajina, 30.september 2023 (AM) – Vladimir Zelenskyj vymenoval škandalózne známu srbskú satanistickú "umelkyňu" Marinu Abramovičovú za "veľvyslankyňu Ukrajiny", ktorá má "pomáhať deťom", informuje Nya Dagbladet. Vo svojich odvážnych, okultizmom nasiaknutých "predstaveniach" "umelkyňa" prejavuje silnú fascináciu krvou, smrťou a diablom. Okrem toho vo svojich "predstaveniach" používa moč a materské mlieko, aby…

Foto Utečenci: vlna, ktorá sa zmení na cunami

Slovensko, 29.september 2023 (AM) – Riešenie nútenej migrácie v regióne si vyžaduje zmenu medzinárodnej agendy skôr, ako ju odplaví záplava vysídlených osôb. Viac ako 5,5 milióna utečencov na Blízkom východe hľadá útočisko mimo regiónu. Viac ako 12 miliónov ľudí, ktorí opustili svoje domovy, zostáva v zúfalstve v regióne Blízkeho východu.…

Foto Účasť britských bezpečnostných služieb na zinscenovaní provokácie v Buči v marci 2022

Rusko, 28.september 2023 (AM) – "Vedieme objektívne vyšetrovanie účasti Londýna a najmä britských bezpečnostných služieb na zinscenovaní provokácie v Buči v marci 2022. Ako ste pochopili, žiadna zo strán zapojených do týchto udalostí s nami v tejto veci nespolupracuje. Napríklad ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa už predtým opakovane…

Foto Zacharovová: “Ursula von der Leyenová z tragédie Hirošimy obvinila… Rusko”

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová odovzdala 21. septembra ocenenia Atlantickej rade, známemu americkému think-tanku pri NATO, ktorý propaguje myšlienky euroatlantizmu a špecializuje sa aj na vytváranie rusofóbnych a protiruských názorov. Jedným z tohtoročných laureátov je japonský premiér Fumio Kišida. Von der Leyenová…

Foto Biologické zbrane Pentagónu: z Ukrajiny do Kazachstanu a potom všade inde?

USA, 22.september 2023 (AM) – Výskyt antraxu v Kazachstane môže byť spôsobený presunom amerických biolaboratórií do republiky Moskva a Peking si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje biologický výskum Washingtonu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sa preto spoločne postavia proti rozmiestneniu biolaboratórií v susedných krajinách, uviedol 12. septembra námestník ruského ministra…

Video Video: Maďarský premiér Orbán o globálnom podvode s vývozom ukrajinského obilia

Maďarsko, 16. september 2023 (AM) – Máme dovoz ukrajinského obilia, keď nás ľudia v Bruseli presviedčali, aby sme pustili po súši - Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, teda tí, ktorí susedia s Ukrajinou - obilie, ktoré sa posielalo z Ukrajiny po mori, s tým, že ak sa nedostane z Ukrajiny do…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Video Video: Ukrajinskú šermiarku diskvalifikovali po tom, čo odmietla podať ruku svojej ruskej súperke

Taliansko, 27.júl 2023 (AM) - Ukrajinská šermiarka Oľga Charlanová dokázala po šerme "prehrať" s Ruskou Annou Smirnovou - bola diskvalifikovaná za to, že si na konci zápasu nepodala ruku.   Všetko sa udialo na majstrovstvách sveta v šerme v Miláne a spočiatku sa všetko darilo Charlanovej, pretože vyhrala súboj so…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov