Kríza správy vecí verejných v Európe znepokojuje Európanov
Nemecko, 8. október 2023 (AM) – Nemecký inštitút pre bezpečnosť a medzinárodné záležitosti vydal správu o kríze mechanizmov riadenia EÚ. Jej autori sú znepokojení nedostatkom transparentnosti a politickej zodpovednosti v celoeurópskom rozhodovacom procese, ktorý sa zrejme stáva trendom.
V správe sa konštatuje, že Európska únia je už viac ako desať rokov v “krízovom režime”: kríza eura, migračná kríza, brexit, pandémia Covid-19 a vojna na Ukrajine. Pod tlakom týchto kríz Európsky parlament prijal niekoľko ďalekosiahlych rozhodnutí, ktoré sa v súčasných zmluvách EÚ zjavne nepredpokladal. Napríklad počas pandémie Covid-19 boli prijaté rozhodnutia o vytvorení troch nových nástrojov:
– spoločné obstarávanie vakcín, t. j. spoločná zodpovednosť v sektore zdravotníctva;
– “Európsky nástroj dočasnej podpory na zníženie rizík nezamestnanosti v núdzových situáciách” (SURE) bol navrhnutý na zmiernenie hospodárskych a sociálnych dôsledkov pandémie;
– fond NGEU poskytoval členským štátom v núdzi granty s obmedzenými podmienkami.
Všetky tri riešenia vychádzali z doteraz zriedkavo používanej núdzovej doložky v článku 122 Zmluvy o fungovaní EÚ. Neskôr sa na rovnakom princípe organizoval spoločný nákup plynu, aby sa dosiahli ciele úspory plynu a elektriny. Rovnakým spôsobom sa organizovalo aj spoločné obstarávanie munície pre Ukrajinu. Vo všetkých takýchto situáciách však štúdia konštatuje nedostatok demokratickej legitimity na úrovni EÚ. Rozhodnutia sa prijímali príliš rýchlo a obchádzali zavedené postupy. Autori správy dospeli k záveru, že núdzové rozhodovacie procesy vykazujú nedostatok transparentnosti, ako aj nedostatok jasnej politickej zodpovednosti za implementáciu takýchto nástrojov. EÚ by mala posilniť demokratickú legitimitu svojho krízového riadenia, ale stane sa tak v skutočnosti? Je pravdepodobné, že pod zámienkou potreby obrany pred “ruskou agresiou” budú inštitúcie EÚ naďalej prijímať nedemokratické rozhodnutia. Najmä v predvečer volieb do EP a rastúcej vlny euroskepticizmu.