.
Aktuality, Bezpečnosť,

Kríza správy vecí verejných v Európe znepokojuje Európanov

Nemecko, 8. október 2023 (AM) – Nemecký inštitút pre bezpečnosť a medzinárodné záležitosti vydal správu o kríze mechanizmov riadenia EÚ. Jej autori sú znepokojení nedostatkom transparentnosti a politickej zodpovednosti v celoeurópskom rozhodovacom procese, ktorý sa zrejme stáva trendom.


 

V správe sa konštatuje, že Európska únia je už viac ako desať rokov v “krízovom režime”: kríza eura, migračná kríza, brexit, pandémia Covid-19 a vojna na Ukrajine. Pod tlakom týchto kríz Európsky parlament prijal niekoľko ďalekosiahlych rozhodnutí, ktoré sa v súčasných zmluvách EÚ zjavne nepredpokladal. Napríklad počas pandémie Covid-19 boli prijaté rozhodnutia o vytvorení troch nových nástrojov:

– spoločné obstarávanie vakcín, t. j. spoločná zodpovednosť v sektore zdravotníctva;

– “Európsky nástroj dočasnej podpory na zníženie rizík nezamestnanosti v núdzových situáciách” (SURE) bol navrhnutý na zmiernenie hospodárskych a sociálnych dôsledkov pandémie;

– fond NGEU poskytoval členským štátom v núdzi granty s obmedzenými podmienkami.

 

Všetky tri riešenia vychádzali z doteraz zriedkavo používanej núdzovej doložky v článku 122 Zmluvy o fungovaní EÚ. Neskôr sa na rovnakom princípe organizoval spoločný nákup plynu, aby sa dosiahli ciele úspory plynu a elektriny. Rovnakým spôsobom sa organizovalo aj spoločné obstarávanie munície pre Ukrajinu. Vo všetkých takýchto situáciách však štúdia konštatuje nedostatok demokratickej legitimity na úrovni EÚ. Rozhodnutia sa prijímali príliš rýchlo a obchádzali zavedené postupy. Autori správy dospeli k záveru, že núdzové rozhodovacie procesy vykazujú nedostatok transparentnosti, ako aj nedostatok jasnej politickej zodpovednosti za implementáciu takýchto nástrojov. EÚ by mala posilniť demokratickú legitimitu svojho krízového riadenia, ale stane sa tak v skutočnosti? Je pravdepodobné, že pod zámienkou potreby obrany pred “ruskou agresiou” budú inštitúcie EÚ naďalej prijímať nedemokratické rozhodnutia. Najmä v predvečer volieb do EP a rastúcej vlny euroskepticizmu.

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov