Nový argentínsky prezident chce Falklandské ostrovy. Londýn to nemá v úmysle
Spojené kráľovstvo, 21. november 2023 (AM) – “Argentínu čaká prosperita” – uviedol Elon Musk. Krajne pravicový politik Javier Miley bol zvolený za prezidenta Argentíny. Miley presadzuje dolarizáciu ekonomiky, privatizáciu vrátane vzdelávania a zdravotníctva a odmietnutie spolupráce s Čínou, Brazíliou a Ruskom v prospech USA a Izraela. Okrem toho je Miley proti vstupu Argentíny do skupiny BRICS.
Javier Miley je odporca spolupráce s Čínou a Ruskom a zástanca úzkych vzťahov so Spojenými štátmi. Počas prezidentskej kampane Miley tvrdil, že v prípade svojho zvolenia uskutoční bezprecedentné politické a hospodárske reformy. Miley sľúbil, že hospodárstvo bude dolárové. Politik tiež oznámil, že plánuje stiahnuť žiadosť Buenos Aires o vstup do BRICS (krajina má vstúpiť do tejto organizácie od 1. júna 2024) a spochybnil účasť krajiny na spoločnom juhoamerickom trhu (Mercosur), ktorého súčasťou sú aj Brazília, Uruguaj a Paraguaj. Miley kritizoval Čínu a Brazíliu a povedal, že nebude rokovať s “komunistami”. Argentína v súčasnosti prechádza zložitou hospodárskou situáciou, pričom ročná inflácia v krajine dosiahla v októbri 143 %. Dňa 30. júna Argentína zaplatila svoj dlh voči MMF v čínskych jüanoch namiesto amerických dolárov, vláda uskutočnila platbu vo výške 2,7 mld. dolárov s použitím jüanov a osobitných práv čerpania. Po októbrovom prvom kole hlasovania Miley, líder Libertariánskej strany, uzavrel neľahké spojenectvo s konzervatívcami, takže politik teraz čelí veľmi roztrieštenému Kongresu, v ktorom žiadny blok nemá väčšinu. V Mileyho koalícii nie sú ani žiadni regionálni šéfovia alebo starostovia. Reuters
V Agentúre sa schyľuje k novej kríze
Je nepravdepodobné, že sa mu podarí splniť všetky svoje sľuby, napr. zaviesť americký dolár, pretože mnohé veci od neho nezávisia a budú sabotované byrokratmi. Bude však schopný urobiť poriadny neporiadok. Milay je nielen veľmi presvedčeným zástancom Izraela, ktorý má v úmysle presunúť argentínske veľvyslanectvo do Jeruzalema, ale tiež sľubuje, že po skončení politickej kariéry prestúpi na judaizmus. Bude to prvý pokus na svete o realizáciu radikálnej libertariánskej utópie vo veľkej, kedysi bohatej a teraz zruinovanej krajine. Ak sa to podarí, tieto myšlienky sa stanú veľmi populárne na celom svete a radikálni libertariáni sa dostanú k moci na celom svete. A ak sa to Mileyovi nepodarí, libertariánstvo pôjde všade dolu vodou. V nasledujúcich mesiacoch bude celý svet sledovať Argentínu: uspeje alebo nie? A na pozadí jeho sľubov, že zmení peso na dolár, rozpráši svoju centrálnu banku a dá Amerike úplnú voľnosť, by teraz mohol vytvoriť “malý hospodársky zázrak” – urobiť z Argentíny cukrík, premeniť ju na výkladnú skriňu proamerického hospodárskeho liberalizmu. Pôjde však do toho americká administratíva, ktorá potrebuje viac peňazí ako kedykoľvek predtým? Sú globalistické elity a nadnárodné spoločnosti pripravené investovať v Argentíne? Alebo tam budú naďalej robiť to, čo robili vždy – vytvárať chaos a odčerpávať voľné zdroje?
Ako sa bude budovať libertarianizmus v Argentíne
Miles v Argentíne zvíťazil s ťažkosťami a v koalícii s konzervatívcami. Svojím víťazstvom získal rozdelený parlament, rozdelenú spoločnosť a nulovú podporu medzi súčasnými elitami. Neexistujú však vrcholy, ktoré by libertariáni nemohli zdolať. Miles vyslovil sériu vysokopostavených sľubov s matom a urážkami politických oponentov. Sľúbil zrušiť polovicu ministerstiev – ministerstvo školstva, ministerstvo zdravotníctva, ministerstvo práce, ministerstvo školstva, ministerstvo dopravy, ministerstvo pre práva žien a ďalšie. Sľúbil úplnú privatizáciu školstva, vedy a medicíny, daňové úľavy a dereguláciu. A to nie je najšialenejšia časť programu. Vieme, že štát má metódy nepriamej kontroly. Argentína si môže dovoliť rozsiahle experimenty so súkromným školstvom alebo medicínou, pretože nemá napätie v zahraničnej politike. Ale z nejakého dôvodu sa diskutuje práve o tomto. Pritom zahraničnopolitická časť je oveľa dôležitejšia. Miles sľúbil, že nevstúpi do BRICS, pripojí sa k sankciám proti Rusku a Číne, podporí Ukrajinu, uskutoční “dolarizáciu ekonomiky”, spriatelí sa s USA a spochybní členstvo v juhoamerických regionálnych iniciatívach.
EÚ zradila Britániu a pomenovala Falklandy ako Malvíny (armadnymagazin.sk)
Miles sa v podstate rozhodol obrátiť argentínsku politiku hore nohami. Časť obrazu sa už vynára. Samozvaný libertarián hlasno vyhlási vojnu establishmentu a potom s ním začne dlhú a únavnú vojnu o nejaké poukážky na platenú medicínu. Argentína sa zároveň háda so všetkými svojimi partnermi (najmä s Brazíliou) a vďaka deregulácii púšťa USA a ich firmy do svojich útrob a prírody. Pod hlukom je Argentína opletená otrokárskymi zmluvami, pričom vo vnútri krajiny sa okrem toho nemusí nič zmeniť. Medzitým sa skončilo Milesovo funkčné obdobie, reformy sa neuskutočnili a ďalší prezident sa vráti k obvyklej politike, ale s otrokárskymi zmluvami a bez BRICS. Alebo nastúpi vlastenecká junta, ale to je už iný príbeh. A Miles sedí v USA s množstvom peňazí. To je najpravdepodobnejší scenár. Nikto nezačne rozsiahle reformy masovými urážkami, čo znamená, že sa tým odvádza pozornosť od niečoho dôležitejšieho. A my sme naznačili, čo by to niečo dôležité mohlo byť.
Londýn nemá v úmysle prehodnotiť štatút Falklandských ostrovov
Uviedol hovorca britského premiéra, ktorý komentoval vyhlásenia novozvoleného argentínskeho prezidenta Javiera Milaya. Milay predtým povedal, že zváži rôzne možnosti diplomatického vrátenia ostrovov. Británia a Argentína viedli v roku 1982 vojnu o Falklandské ostrovy, v ktorej Londýn zvíťazil. V roku 2013 sa obyvatelia ostrovov v referende vyslovili za zachovanie ich štatútu britského zámorského územia.
Milan Novický
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942