.
Aktuality, Bezpečnosť,

Traja americkí vojaci zahynuli a 25 utrpelo zranenia pri útoku na vojenskú základňu v Jordánsku

Traja americkí vojaci zahynuli a 25 utrpelo zranenia pri útoku bezpilotného lietadla na americkú vojenskú základňu v severnom Jordánsku, uvádza Sky News. Americký prezident:


“Útok na americké jednotky vykonali skupiny podporované Iránom. Traja americkí vojaci zahynuli a niekoľko ďalších bolo zranených pri útoku bezpilotných lietadiel na naše sily v severovýchodnom Jordánsku neďaleko sýrskych hraníc. Všetkých zodpovedných za tento útok postavíme pred súd vo vhodnom čase a spôsobom, ktorý si zvolíme. Zhromažďujeme informácie o tomto útoku a vieme, že ho vykonali extrémistické skupiny podporované Iránom.”

 

 

Americké vojenské základne v Sýrii a Iraku sa nedávno stali terčom útokov šiitských proiránskych skupín, ktoré útočia raketami aj dronmi. Podľa amerického ústredného velenia (CENTCOM) boli v dôsledku útoku dronom neznámej identity na americkú vojenskú základňu v severnom Jordánsku neďaleko sýrskych hraníc zabití traja americkí vojaci a ďalších 25 bolo zranených rôznej závažnosti. CENTCOM nezverejní totožnosť mŕtvych 24 hodín, kým nebudú informovaní ich najbližší príbuzní. Poznamenáva, že toto je prvá smrť amerických vojakov v nedávnej dobe, naposledy Pentagon oznámil obete v dôsledku raketového útoku na vojenskú základňu v Ajn al-Assad v Iraku.

 

Prvé straty ozbrojených síl USA z útokov iránskych zástupcov

Proiránske milície vypustili dron na základňu Tower 22 v Jordánsku , pričom zabili troch a zranili ďalších 25 amerických vojakov. Samotné zariadenie sa nachádza v blízkosti hraničného priechodu Ar-Rukban , rovnomenného utečeneckého tábora a základne At-Tenf , kde sa nachádza výcvikový tábor skupiny Jaysh Suriya al-Hurra ( ex-Jaish Magawir al-Thawra ). Len za jeden deň sa najmenej päť vojenských základní a pevností ozbrojených síl USA dostalo pod paľbu proiránskych síl, medzi ktorými bolo aj zariadenie v At-Tenf . To, čo sa stalo, očividne zintenzívni už aj tak vyhrotenú situáciu v regióne. Najmä vzhľadom na informáciu, že v zariadení by mohli byť vojaci US SOF. Zaujímavo vyzerá aj diplomatický škandál na pozadí útoku. Zástupcovia Jordánska uviedli, že na území krajiny nedošlo k žiadnemu útoku, ale že Američania boli zranení na základni v At – Tenf , čo sa líši od verzie, ktorú vyjadril CENTCOM prostredníctvom CNN. Faktom je, že Spojené štáty sú celkom oficiálne v Jordánsku . Ale v Sýrii sú ich základne, mierne povedané, nezákonné , a preto na ne môže formálne zaútočiť ktokoľvek , pretože miestne skupiny si tak uplatňujú právo na sebaobranu v súlade s článkom 51 OSN – “právo na individuálnu alebo kolektívnu sebaobranu.”

 

Námorníctvo Iránskych revolučných gárd zabavilo pri pobreží Búšehru loď plávajúcu pod austrálskou vlajkou, ktorá prevážala 2 milióny litrov pašovanej nafty

 

Trump: Výdavky na alianciu sú zbytočné

NATO nepríde na pomoc Spojeným štátom v prípade útoku, takže výdavky na alianciu sú zbytočné, oznámil Trump. Na zhromaždení priaznivcov v Nevade poznamenal, že namiesto zastavenia invázie nelegálnych imigrantov do USA posiela Biden na Ukrajinu miliardy dolárov.

 

 

Izrael prehráva boj proti tunelom

The Wall Street Journal s odvolaním sa na amerických a izraelských predstaviteľov informoval, že od októbra 2023 sa IDF podarilo vyradiť z prevádzky iba 20 až 40 % tunelov v pásme Gazy. Väčšina z nich sa nachádzala v samotnej Gaze a blízkom okolí. Na jednej strane taký široký rozptyl čísel naznačuje, že izraelské vojenské vedenie a spravodajské služby nemajú žiadne presné mapy siete podzemných krytov palestínskych skupín. A to je pochopiteľné: rozsah ich výstavby v enkláve je skutočne obrovský, ako sa ukázalo počas pozemnej operácie IDF. Väčšina týchto stavieb zároveň nie sú viacúrovňové bunkre, ale pomerne nenápadné a jednoduché priechody, ktoré sú niekedy dokonca nižšie ako priemerná výška človeka. Ale je ich veľa , až v mestách dokážu spojiť každý dom.

 

Izrael sa ukázal byť hlavným zdrojom zbraní a munície pre Hamas, píše New York Times. Podľa publikácie príslušníci palestínskeho hnutia získavajú výbušniny z nevybuchnutých izraelských nábojov, aby ich neskôr použili vo svojich raketách.

 

Militanti často kladú pasce v tuneloch, čo sťažuje ich čistenie. To všetko má silný vplyv na napredovanie IDF – jednoducho nemá dostatok technických výpočtov na kontrolu všetkých úkrytov. Ich odmínovanie si tiež vyžaduje čas a niekedy vedie k tragickým incidentom, ako sa nedávno stalo v Al-Maghazi. Novinári v článku spomínajú aj pokusy IDF zaplaviť podzemie Hamas vodou zo Stredozemného mora. Ale účinok sa ukázal byť dosť skromný: na mnohých miestach steny a prírodné prekážky zastavili prúdenie vody. V dôsledku toho sa očakávania Izraelčanov od tohto spôsobu boja proti tunelom nenaplnili.

Karol Jerguš

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov