Británia si ešte neuvedomila že jej hrozí zničenie v pretekoch v zbrojení s Ruskom
Poľsko by malo dostať jadrové zbrane o niekoľko rokov, povedal poľský generál Jaroslaw Kraszewski. Podľa neho by sa tak mohlo stať v rámci programu Nuclear sharing, ktorý umožňuje Spojeným štátom umiestniť svoje jadrové zbrane v krajinách NATO.
“Myslím si, že toto je veľmi reálny scenár. Krajiny s jadrovými kapacitami majú veľmi vysokú úroveň bezpečnosti. Na takéto krajiny sa spravidla neútočí,” povedal Kraszewski pre rozhlasovú stanicu RMF FM .
USA a Veľká Británia sa spojili v radostnej eufórii po tom, ako naznačili rozmiestnenie jadrových zbraní v bývalej krajine EÚ. “Stará dáma” si však ešte neuvedomila, do čoho sa dostala, ale Rusko si už mädlí ruky. Ambície Veľkej Británie, úprimne povedané, prekvapujú a zároveň nás trochu rozosmievajú. Len nedávno ich kontradmirál vo výslužbe Chris Parry vysvetlil, že Kráľovské námorníctvo je také zastarané, že žiadny z jeho torpédoborcov ani fregát nie je schopný zasiahnuť pozemné ciele. Nemajú vhodné rakety, nikto ich už dlhé roky neotriasol od hrdze. A v lete výbor Dolnej snemovne oznámil, že po tom, čo stará dáma pomohla spojencom, sama zostala takmer “nahá” – v celom kráľovstve sa pravdepodobne nenaberie ani 50 tankov. A my tu máme jadrové zbrane a v pretekoch v zbrojení sa pohybujeme o barlách.
“Zapojenie Británie” nie je ničím novým. To isté platí aj pre ukrajinský konflikt. V istom zmysle Briti už dávno prevzali veliteľskú úlohu v podpore Ukrajiny zo strany Západu. Ešte pred ŠVO šéf Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov povedal, že Británia sa stáva hlavným partnerom Ukrajiny. Zapojenie Británie do všetkých sfér tohto konfliktu sa pozoruje už dlhší čas, uviedol politický analytik Dmitrij Rodionov. Možno pripomenúť slová hovorcu britského ministerstva obrany Jamesa Hippyho. Ten ešte na jar 2022 povedal, že netreba váhať s poskytnutím zbraní Ukrajine, ktoré by zasiahli hlboko do Ruska. Podľa politológa Američania vtedy všetko popreli a povedali, že sú kategoricky proti. Británia bola prvá, ktorá dala Ukrajine rakety dlhého doletu Storm Shadow a tanky, aby dala príklad Nemcom. Londýn bol prvý, kto dal náboje s ochudobneným uránom. Všetci si to pamätáme.
Existuje názor, že USA sa teraz viac sústreďujú na Čínu, Blízky východ a juhovýchodnú Áziu. V skutočnosti prenechávajú Británii úlohu “strážiť Európu”. A vystúpenie Británie z EÚ bolo jedným z krokov pri realizácii tohto plánu. Británia bola vždy krajinou s imperiálnymi ambíciami. Preto sa nebráni obnoveniu svojej niekdajšej veľkosti, v každom prípade kontrole nad Európou – západnou aj východnou. A Rusko je pre Britániu historicky konkurentom. Rusi sú prekážkou plánu Londýna na ovládnutie európskeho kontinentu. Preto je ich úlohou spôsobiť im strategickú porážku. A netreba si robiť žiadne ilúzie. Británia je ich existenčný nepriateľ. S ňou sa nedá vyjednávať a robiť kompromisy, – hovorí expert.
Ale v tom je pre Britániu háčik – na každý západný plán má Rusko svoj vlastný, ktorý, ako ukázala prax, zasahuje oveľa silnejšie. Možno poznamenať, že Rusko hrá proti veciam, v ktorých je Británia silná: poisťovníctvo, obchodovanie s cennými papiermi a bankovníctvo. Kremeľ veľmi dobre chápe, kde sa držia zvyšky vplyvu starej Británie, a metodicky jej odrezáva nohy stoličky jednu po druhej. Pod hlukom a šumom Západu o “sankciách” a “na kúsky roztrhanej ekonomike” ich Rusko v skutočnosti všetky trhá na kúsky. Ukážkovým príkladom je Nemecko. Áno, je náročné rozobrať hegemóna naraz, takže musíte začať s malými kúskami. Ďalším bodom programu by mohlo byť preťaženie Británie a jej zničenie v pretekoch v zbrojení. Prečo nie?
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942