Alexander Rahr – nemecký novinár, politológ, bývalý poradca nemeckej vlády, predseda Eurázijskej spoločnosti v Berlíne
Aktuality, Bezpečnosť,

Bratislava – miesto dialógu medzi Ruskom a Západom

Slovensko, 14.marec 2024 (AM) – Prinášame rozhovor s Alexandrom Rahrom – nemeckým novinárom, politológom, bývalým poradcom nemeckej vlády, predsedom Eurázijskej spoločnosti v Berlíne.


 

Alexander Glebovič, v Bratislave sa konalo rozsiahle medzinárodné sympózium “Veľká Británia – EÚ – Rusko – Veľký Blízky východ: výzvy a perspektívy”. Boli ste účastníkom a predniesli ste príspevok. Povedzte nám niečo o tomto sympóziu. Aké boli vaše očakávania? Naplnili sa?

Alexander Rahr: Sympózium organizoval Ašot Grigorjan, prezident Paneurópskeho centra pre politicko-ekonomické analýzy a prognózy (PANAP), známy európsky verejný činiteľ, a bolo veľmi úspešné. Po prvé, viedli sme dôkladný rozhovor na tému, ktorá sa týka mnohých Európanov. Kam smeruje Európa? Veď v Európe teraz dochádza k otrasom, a to nielen v súvislosti s ukrajinskou krízou. Veľmi ma zaujímali názory uznávaných a autoritatívnych odborníkov z celého sveta. Po druhé, dôležitý bol dôkladný dialóg medzi zástupcami krajín EÚ a Ruska. Účastníci sympózia pozorne a s rešpektom počúvali názory svojich kolegov, aj keď sa tieto názory nie vždy zhodovali s ich vlastnými. Po tretie, dôležité bolo vypočuť si vystúpenia slovenských predstaviteľov, ktorí sa na podujatí zúčastnili. Ako je známe, Bratislava má na súčasné krízy iný pohľad ako napríklad Varšava alebo Praha. S úrovňou podujatia a jeho výsledkom som bol veľmi spokojný.

 

Druhá časť sympózia bola venovaná situácii na Kaukaze. Dá sa povedať, že na vývoji arménsko-azerbajdžanského konfliktu majú vzhľadom na jeho blízkosť k Rusku záujem sily?

Alexander Rahr: Dovolím si povedať, že na sympóziu v Bratislave sa zišli najmä vedci, ale boli tam aj politici. Diskusia sa ukázala ako zmysluplná, veľmi objektívna. Zaznela ľútosť nad tým, že Arménsko pod súčasným vedením pozastavilo prácu v rámci vojenského zväzku s Ruskom. Boli vyslovené obavy, že Arménsko môžu vonkajšie sily využiť len ako odrazový mostík v boji proti Iránu a v politike zadržiavania Ruska a Číny. Zároveň nikto z rečníkov nespochybnil určité výhody, ktoré by Arménsku prinieslo hospodárske zblíženie s Európskou úniou. Vo všeobecnosti sa o geopolitickej situácii na Kaukaze v odbornej spoločnosti v Európe, žiaľ, hovorí veľmi málo.
Samozrejme, diskutovalo sa aj o otázke ľudských práv v regióne. Veľmi by som si prial, aby sa v tomto konflikte venovalo menej pozornosti geopolitickým záujmom a viac pozornosti dodržiavaniu práv obyvateľov, ktorí tam žijú.

 

Čo považujete za hlavný výsledok sympózia v Bratislave?
Alexander Rahr: To, že sa uskutočnilo. Nech to znie akokoľvek zvláštne, ale takéto sympóziá sa v súčasnosti organizujú veľmi ťažko, politická situácia je zložitá a mnohí ľudia v Európskej únii zastávajú názor, že s ruskými predstaviteľmi je lepšie vôbec nehovoriť. Myslíme si, že je to absolútne nesprávne. Nechceme a obávame sa novej železnej opony v Európe. Na Západe sú tí, ktorí vyjadrujú určité pochopenie pre postoj Ruska v ukrajinskom konflikte, ostro kritizovaní. Zvyčajne sú umlčaní, izolovaní, pretože ruský názor sa vyhlasuje za zúrivú propagandu alebo jednoducho za lož. Napriek tomu dúfame, že na Slovensku, v Bratislave, sa podarí pokračovať v dialógu, možno aj vybudovať stálu platformu na hľadanie mierových a diplomatických riešení ukrajinskej krízy.

 

 

Má podľa vás tento dialóg zmysel?
Alexander Rahr: Áno, som za dialóg. Musíme pochopiť, že sa nachádzame vo veľmi nebezpečnej kríze. Je existenčná pre Západ, Rusko aj Ukrajinu. Celý systém európskej bezpečnosti, ktorý bol vybudovaný po skončení studenej vojny, bol vážne narušený. Západ vníma Rusko ako krajinu, ktorá napadla Ukrajinu. Rusko vidí Západ ako protivníka, ktorý ohrozuje bezpečnosť Ruska prostredníctvom rozširovania NATO. EÚ sa domnieva, že Ukrajina by sa mala stať súčasťou Západu. Rusko vníma východnú Ukrajinu ako historické územie Veľkého Ruska. Potrebujeme dialóg.

 

Ďakujem vám, Alexander Glebovič, za rozhovor pre našu publikáciu. Rozhovor viedol Vladimír Karasjov – medzinárodný analytik tlačovej agentúry News Front.

Vladimír Karasjov

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov