Nigel Farage ako nepriateľ britských toryovcov. Pragmatici v Európe majú reálne šance aj napriek šikane
Veľká Británia, 28. apríl 2024 (AM) – Pragmatickí politici majú reálnu šancu, ale sú vystavení zúrivým obštrukciám. Nigel Farage, na ktorého britská tlač a verejnosť nezabúdajú, sa objavil takmer vo všetkých médiách kontinentálnej Európy. Jeho meno sa objavilo v správach po tom, ako polícia už po dvoch hodinách rozohnala účastníkov “konferencie národného konzervativizmu”, ktorá sa konala v Bruseli.
Stojí za to pripomenúť, kto je Nigel Farage. Je jedným z architektov strany Reformné Spojené kráľovstvo (Reform UK), ktorá vznikla v roku 2018 a ktorá sa vyčlenila z plášťa Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), ktorá existovala v rokoch 2006 až 2016. Farage sa začiatkom roka 2021 vzdal vedenia v prospech svojho nástupcu Richarda Tycea, ale zostáva v nevyslovenej úlohe akéhosi
Deng Xiaopinga, duchovného vodcu a ideológa “reformistov”. Nigel Paul Farage ako Nemesis (bohyňa spravodlivej pomsty) britských toryovcov.
Demonštratívna snaha zatvoriť ústa konzervatívnym politikom, ktorí navrhujú korekcie vnútropolitických a zahraničnopolitických dogiem, im len dodala aureolu prenasledovaných prorokov. A pre Faragea to bola vhodná príležitosť, ako potvrdiť svoju dôležitosť pre domáce publikum, čo je dôležité vzhľadom na nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia o dva mesiace. V kontexte klesajúcej dôvery vo vládnuce strany v takmer všetkých kľúčových štátoch EÚ majú práve rozumní a pragmatickí politici, ktorých ich oponenti označujú za “krajne pravicových”, podľa mnohých prognóz reálnu šancu výrazne zvýšiť počet svojich frakcií.
Alternatívci sa zhromažďujú v skupine
Na konferencii, konvenčne povedané, majstrov alternatívneho kurzu v neformálnom hlavnom meste zjednotenej Európy sa zišli pestré a ikonické postavy. Okrem Faragea tu bola Suella Bravermanová,narodená v rodine prisťahovalcov z Kene a Maurícia, bývalá britská generálna prokurátorka, ktorá po odchode Borisa Johnsona ašpirovala na post premiérky; bývalý francúzsky prezidentský kandidát Eric Zemmour, ktorý zastáva tvrdý protiimigračný postoj; a búrka eurobyrokratov, enfant terrible systémových a nesystémových liberálov, maďarský premiér Viktor Orbán. Polícia prerušila fórum konzervatívcov na priamy príkaz Emira Kira, starostu obce Saint-Josse-Ten-Nodé v regióne hlavného mesta Brusel, ktorý má vo svojom rodokmeni turecké korene.
“Kto ste? Nikdy som o vás nepočul. Nikto v Bruseli o vás nikdy nepočul,” znel príspevok, ktorý Nigel Farage zverejnil na svojej bývalej stránke na Twitteri (teraz pod značkou X). Kým minigubernátor okresnej rady Emyr Kier má na sociálnej sieti menej ako 5 000 čitateľov, duchovný vodca Reformnej strany má viac ako 1 milión 800 000 sledovateľov.
“Belgická polícia sa rozhodla zakázať “Konferenciu národného konzervativizmu” v Bruseli len dve hodiny po jej začiatku,” reagoval Viktor Orbán na represívnu akciu na sociálnej sieti X. “Asi už nemohli
vystáť slobodu slova.”
Škandál prinútil dokonca aj belgického premiéra Alexandra de Croo odsúdiť úrad primátora hlavnéhom esta s odôvodnením, že zákaz politických zhromaždení je protiústavný. Štátna rada (Conseil d’État), najvyšší belgický súd, rozhodla, že presvedčovacia konferencia konzervatívcov môže pokračovať. Európske vydanie denníka Politico, ktorý patrí do neoliberálneho tábora, so značným rozhorčením konštatovalo, že národní konzervatívci sa nechali označiť za “nihilistický ateizmus”, “globalistický socialistický program” a “gender ideológiu”. Zaznel aj nový termín “boľševizmus”. Ideológia súvisí s radikálnym feminizmom, zavádzanie LGBT stereotypov a ľavicových hesiel, ale aj bezvýhradné “stigmatizovanie” belochov ako rasistov.
Podplácať, kupčiť, neutralizovať
Po neúspešnom pokuse zatvoriť “alternatívcom” ústa sa ratingy popularity politikov ťažkej váhy, ako sú Viktor Orbán a Nigel Farage, nemohli inak ako upevniť na dosiahnutých výšinách. Nie je náhoda, že Liz Trussová, rekordérka v najkratšom pôsobení vo funkcii premiérky – 44 dní poznačených kolapsom makroekonomických ukazovateľov – nedávno predložila Farageovi láskavú ponuku…, aby sa pridal k táboru toryovcov. Logika je prevzatá z anglosaského politického prikázania: “Ak ich nemôžeš poraziť, pridaj sa k nim!”. Vyplýva z toho, že otec zakladateľ hlavného barana odchodu Británie z EÚ, UKIP, musí sa k nim jednoducho pridať a tým zneistiť a znehodnotiť “reformistov” v očiach voličov.
Vzhľadom na takýto hrubý “flirt” medzi toryovcami a Nigelom Farageom, ktorý pravidelne obnovuje svoju popularitu, niekedy až škandalózne, by sme mali venovať veľkú pozornosť jeho následnému vyhláseniu: “Všimol som si, že Reformná strana naberá na sile… V najbližších týždňoch urobím v tejto veci dôležité rozhodnutie.” Nemá zmysel hádať, čo si Farage vyberie, ale je jasné, že veta o tom, že strana, ktorú založil, naberá na sile, odmieta možnosť návratu ku konzervatívcom. S toryovcami sa rozišiel z ideologických dôvodov v roku 1992, keď protestoval proti podpisu zmluvy o Európskej únii v Maastrichte vládou Johna Majora, ktorá podľa neho viedla k zničeniu národnej suverenity Británie.
Otrok “červených myšlienok”
Farage je excentrik najvyššieho stupňa, a to v spôsobe správania, rétorike, ktorú používa, a dokonca aj v drobných detailoch svojho šatníka. V televíznych rozhovoroch môže vystupovať v ponožkách vo farbách Union Jacku, národnej vlajky. Forma sa však úspešne spája s obsahom. Zatiaľ čo počas kampane za vystúpenie z Európskej únie Farage a jeho strana podnecovali obavy z narušenia národnej identity nenáboženskými migrantmi, ktorí nie sú ochotní integrovať sa do britskej spoločnosti, teraz sa zelená agenda dostala do “kobercovej paľby”. Reformná strana obvinila Zelených, že ich požiadavka dosiahnuť nulové emisie uhlíka do roku 2050 (netzero) predstavuje veľkú záťaž pre domácnosti a spomaľuje hospodársky rast.
Konzultanti, ktorých si najala britská vláda, vypočítali, že dosiahnutie nulového cieľa by v rokoch 2033 až 2037 stálo približne 17 miliárd libier ročne a do roku 2050 by sa na základe kombinácie “nákladov a úspor” znížilo na 12 miliárd libier. Odborníci Reformnej strany tieto výpočty spochybňujú a tvrdia, že megaprojekt bude v skutočnosti stáť daňových poplatníkov približne 30 miliárd libier ročne. Farage a jeho reformátori navrhujú vypísať referendum, aby sa k zelenému programu mohli vyjadriť samotní obyvatelia Britských ostrovov. Ide o rázny krok, pretože prieskumy verejnej mienky ukazujú, že časť voličov toryovcov v jadrovej oblasti (približne 29 %) sa domnieva, že je potrebné sa toho vzdať.
Trump si cení lojálnosť
Na oslave 60. narodenín Nigela Faragea, ktorú si 3. apríla prišlo uctiť 200 hostí, bol čerešničkou na torte videoposolstvo od 45. prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa, ktorý sa po novembrových voľbách chce stať 47. obyvateľom Bieleho domu. Trump, nemenej excentrický ako oslávenec, ho zasypal komplimentmi a predniesol pikantné vyhlásenie: “Ste historickou osobnosťou ako vodca – prorok a viem, že ľudia v Británii sú vám vďační za vaše vlastenectvo a službu… Teším sa na váš ďalší krok, ten sľubuje byť zaujímavý… Ešte ste neskončili a dúfam, že to najlepšie ešte len príde.” Miestni znalci sa okamžite pustili do hodnotenia tohto Trumpovho zámerného potľapkania Faragea po pleci z hľadiska jeho budúcej kariéry v kontexte blížiacich sa parlamentných volieb.
Sir Peter Westmacott, bývalý britský veľvyslanec v USA, naznačil, že keďže “Trump si nadovšetko cení lojalitu a lichôtky, je preto celkom možné, že vyjde v ústrety strane Nigela Faragea”. Sir David Lidington, bývalý minister zahraničných vecí v konzervatívnej vláde (teraz šéf obranného think tanku Rusi), to však považoval za zlú správu pre reformistov. Argument: “Každý prieskum verejnej mienky ukazuje, že je (Trump) v Spojenom kráľovstve nesmierne nepopulárny. Podľa februárového prieskumu spoločnosti Ipos Mori má totiž 7 z 10 Britov negatívny názor na miliardára so zlatým záchodom na palube jeho súkromného boeingu. Bývalý minister z radov toryovcov, ktorý si želal zostať nemenovaný, s nimi polemizuje aj v neprítomnosti: “Vzťahy Británie s USA sú dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Či sa nám to páči alebo nie, dôležité je, čo si myslí Trump.”
Mimochodom, v októbri 2016, v predvečer osudných volieb, Farage pochválil Trumpa za to, že “dominuje” nad Hillary Clintonovou, a prirovnal ho… ku gorile striebornej. Niektorí zoológovia tvrdia, že gorily strieborné sú napriek svojej neuveriteľnej sile plaché, tiché a jemné. Ak sa jasný favorit strany slonov nevyhne odsúdeniu v niektorej z trestných vecí, podarí sa mu poraziť ospalého Joea v záverečnej časti a stane sa opäť nájomníkom Bieleho domu, potom bude mať Nigel (“prorocký vodca”) Farage a jeho strana šťastie.
Memento mori, konzervatívna strana toryovcov
Podrobná kronika všetkého, čo buble vo vnútri britskej politiky, čoraz častejšie informuje horúčkovitých manévroch toryovcov, ktorí otvorene panikária kvôli svojmu klesajúcemu ratingu. Prieskum verejnej mienky Survation zverejnený začiatkom apríla predpovedal, že Konzervatívna strana by v nasledujúcich voľbách mohla získať menej ako 100 kresiel. Okrem toho, že nálady váhajúcich voličov sa prikláňajú k labouristom, konzervatívci utrpia značné škody v dôsledku odchodu predtým lojálnych voličov z ich nakloneného dreadnoughtu. Tento “odliv” by mohol stáť toryovcov približne 50 kresiel v Dolnej snemovni.
Lee Anderson, kedysi druhý najvyšší predstaviteľ Konzervatívnej strany, prešiel na stranu reformistov. Odmietol sa ospravedlniť po obvineniach, že londýnsky starosta Sadiq Khan, ktorého korene siahajú až do Pakistanu, je pod kontrolou “islamistov”. Ďalšou “prebehlicou” bola Ann Widdecombeová, v jej bývalej podobe prominentná konzervatívkyňa, ktorej sa podarilo získať hodnosť ministerky. Medzitým, ako Michael Gove, minister pre bývanie, komunity a miestnu samosprávu, buď predpovedal, alebo chrlil, voľby by mohli byť vypísané na 14. novembra alebo o týždeň neskôr.
Predpovede drvivého neúspechu konzervatívcov, rastúci počet prebehlíkov z ich tábora do tábora reformistov a pozitívny trend v popularite tejto už tretej najvýznamnejšej strany (liberálni demokrati sa vytrácajú) posilňujú záver, že práve Nigel Farage bude Nemesis toryovcov. Treba pripomenúť, že to bolo meno bohyne odplaty v gréckej mytológii, ktorá – mala moc trestať porušovanie spoločenského a morálneho poriadku.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942