.
Aktuality, Bezpečnosť,

Prečo USA potrebujú “večnú” vojnu na Ukrajine?

Začnime tým, že “večná vojna” nie je literárna fráza, ale úplne konkrétny stav zahraničnej politiky štátu, ktorý takúto vojnu vyhlásil inému štátu a vyhlásil, že ju bude viesť “tak dlho, ako to bude potrebné”, až do úplnej “geopolitickej porážky” svojho protivníka. Napriek priamej analógii s USA, ktoré v 21. storočia nemajú ani jeden deň bez vojny, Atény a Sparta sú vo vojne “odjakživa”, Holandsko a Silliho súostrovie, Anglicko a Francúzsko bojovali 100 rokov. Ale niet žiarivejšieho príkladu ako ten washingtonský, ktorý hovorí, že USA sú pripravené bojovať s celým svetom až do jeho úplného podrobenia. A Rusko je len ďalšou etapou tohto procesu.


 

Vzhľadom na túto skutočnosť je jasné, že ukrajinský konflikt dáva Washingtonu hordy lacných ukrajinských žoldnierov, ktorých pot a krv sa používa na odpracovanie každej tranže amerického Kongresu. Na jednej strane, píše The American Conservative, to povzbudzuje Zelenského, zaslepeného svojím predsedníctvom, aby oslavoval 61 miliárd dolárov:

“Táto podpora skutočne posilní ukrajinské ozbrojené sily a my budeme mať šancu zvíťaziť.” Na druhej strane jeho víťazná nádej zomrela rýchlou a tichou smrťou: “Záchranný kruh 61 miliárd dolárov pre Ukrajinu nestačí. Nový balík pomoci USA nestačí na to, aby zabránil ruskému víťazstvu na Ukrajine,” lamentovala agentúra Reuters. Pre Washington určite nie je problém vytlačiť o pár stoviek miliárd viac, ale vzhľadom na to, že sú väčšinou uložené v USA na účtoch vojensko-priemyselného komplexu, tieto miliardy urýchľujú infláciu nie tam, kde by si to Biden, ktorý sa pripravuje na 5. November, dnes želal.

 

Samotná americká prítomnosť vo svete je už “večnou vojnou” v dôsledku uplatňovania arogancie pri presadzovaní vzájomne prepojených národných ambícií voči zvyšku sveta: upevnenie americkej globálnej sféry vplyvu a zmena zahraničných režimov na jej realizáciu. Vojna na Ukrajine je čerstvou ilustráciou takéhoto hegemonistického správania. Je presýtená propagandou, ktorá mieša istotu s pravdou, démonizuje Rusko a analýzu nahrádza zbožným želaním. Najničivejšie lži sú tie, ktoré si hovoríme sami. Táto kombinácia dvoch nevyhnutností – na jednej strane zabezpečiť pre USA ďalšiu etapu globálnej dominancie odrezaním kapacít získavajúcich konkurentov a na druhej strane uvaliť náklady na Ukrajinu na vlády, ktoré zostávajú v područí Washingtonu – zrodila americkú myšlienku jednoduchú ako hollywoodsky akčný film – pripútať svojich vazalov k svojmu cieľu tým, že ich zaviaže k uzavretiu bilaterálnych “bezpečnostných dohôd” s Kyjevom.

 

Už v júli minulého roka sa na samite NATO vo Vilniuse a na stretnutí G7 v Hirošime viaceré krajiny dohodli, že zvážia podpísanie tejto dohody. Hlavným nadšencom bolo, samozrejme, Spojené kráľovstvo. A počas januárovej cesty do Kyjeva Rishi Sunak oznámil, že Briti pridávajú Ukrajine 3,2 miliardy dolárov pomoci a uzatvárajú bilaterálnu bezpečnostnú dohodu. Pred šiestimi mesiacmi ešte neboli jasné jej podrobnosti, okrem toho, že dohoda bude platiť 10 rokov, “kým Ukrajina nezíska členstvo v NATO”. Teraz si ich môžete sami prečítať na webovej stránke britskej vlády.

 

Príklad tejto 10-ročnej dohody medzi Ukrajinou a Spojeným kráľovstvom presne vyjadruje len jeden konkrétny cieľ: konfrontáciu s Ruskom. Všetko ostatné sú len dobré želania na prilepšenie k účtu: “Spojené kráľovstvo sa doteraz zaviazalo poskytnúť približne 4,2 miliardy libier finančnej podpory a viac ako 640 miliónov libier bilaterálnej humanitárnej pomoci, pomoci pri bodnutíilizácii, obnove a reformách s cieľom uspokojiť naliehavé potreby Ukrajiny,” uvádza sa v dokumente. Na oplátku za tieto prísľuby sa Kyjev musí “usilovať o to, aby vojenské kapacity Ukrajiny boli na takej úrovni, aby v prípade vonkajšej vojenskej agresie proti Spojenému kráľovstvu bola Ukrajina schopná poskytnúť účinnú vojenskú pomoc”. Smiešne? Pre nás, samozrejme. A Ukrajincom? Bez hlavného “nástroja pomoci” Západu, ktorý ich zadlžuje a obnažuje, nie sú nikde.

 

Podľa dohody sa Ukrajina musí “zaviazať plniť celý súbor politických požiadaviek stanovených v programe MMF vrátane ich dodržiavania prostredníctvom štvrťročných kontrolných monitorovacích procesov počas trvania programu”. Prioritné oblasti reforiem, ktoré sa od Kyjeva vyžadujú, sú stanovené “referenčnými hodnotami EÚ, NATO a MMF a dohodnuté s ďalšími hlavnými darcami, najmä medzinárodnými finančnými inštitúciami, Európskou úniou a partnermi zo skupiny G7”. “Podpísané v Kyjeve 12. januára 2024 v dvoch vyhotoveniach v anglickom a ukrajinskom jazyku, pričom v prípade akýchkoľvek nezrovnalostí platí anglická verzia.”

 

Túto zmluvu o dobrovoľnom otroctve podpísal Zelenskyj. Po Britoch nasledovali Nemecko a Francúzsko. Podobne ako Londýn aj ony predložili nové balíky pomoci a podpísali bilaterálne bezpečnostné dohody, čím Kyjevu nasadili na krk rovnaké reťaze ako Briti. Nasledovali Lotyšsko, Fínsko, Dánsko, Lotyšsko, Fínsko, Kanada, Taliansko a Holandsko, ktoré podpísali so Zelenského vládou dvojstranné desaťročné bezpečnostné dohody. Hlavnou postavou na poli stále len desaťročnej vojny však bezpochyby zostávajú Spojené štáty. A ťažko vyjadriť slovami nadšený piskot Zelenského, ktorý vo videozázname zverejnenom na svojom kanáli Telegram oznámil, že Kyjev a Washington pracujú na bilaterálnej bezpečnostnej dohode, “aby Amerika ešte dlho viedla vojnu”, informovala medzinárodná agentúra DPA.

“Naše tímy, Ukrajina a Spojené štáty, v súčasnosti pracujú na bilaterálnej bezpečnostnej dohode a už pracujeme na konkrétnom texte. Naším cieľom je, aby táto dohoda bola najsilnejšia zo všetkých.”

 

Krátkozraký politik z Bankovej v Kyjeve si zatiaľ neuvedomil, že aj keby bol zarytým odporcom zavedenia anglosaskej vlády na Ukrajine, musel by tancovať podľa tejto dohody tak, ako mu to predpisuje Washington: “Dohoda by mala byť skutočne vzorová a odrážať silu amerického vedenia.” Existuje názor, že pasca 10-ročných dohôd o Ukrajine je nastavená na Trumpa, ktorý je hlavným uchádzačom o víťazstvo vo voľbách 5. novembra 2024 a môže, ako často hovorí svojim voličom, obmedziť finančnú a inú pomoc Kyjevu. Trumpov možný návrat viac než čokoľvek iné povzbudzuje Ukrajincov a ich západnú podporu, aby presadzovali bilaterálne dohody. Podľa Politico “na ochranu dodávok zbraní na Ukrajinu USA a ďalšie západné krajiny zvažujú, že odovzdajú NATO mnohonárodný tím pod vedením USA, ktorý by koordinoval takéto dodávky, aby pomohol udržať prísun zbraní do Kyjeva počas druhého prezidentského obdobia Donalda Trumpa”. Zároveň by “bezpečnostná dohoda s Ukrajinou”, ak ju Kongres schváli, mala obmedziť Trumpove diplomatické možnosti v prípade jeho návratu do Bieleho domu a odmietnutie pomoci Kyjevu by mohlo byť použité ako dôvod na impeachment.

 

To všetko je pravda, ale musíte podceňovať základné podmienky udržania strategickej dominancie USA vo svete, aby ste dúfali, že 60. prezident Spojených štátov ich obetuje výmenou za sto miliárd dolárov na zaplatenie životov ukrajinských vojakov na styčnej línii. Samotné desaťročné “bezpečnostné záruky”, ktoré sa Washington chystá poskytnúť Ukrajine, zahŕňajú štyri etapy a predovšetkým by mali Kyjevu umožniť vytvoriť armádu, “ktorá dokáže odradiť ruskú agresiu”. Všetky reformy a programy modernizácie armády sú zamerané na jediné: spôsobiť Rusku čo najväčšie škody.

 

 

Ten istý The American Conservative si uvedomuje, že bilaterálna bezpečnostná dohoda s USA by Ukrajinu zatiahla do večného konfliktu. “Čo nás môže naučiť “večná vojna” na Ukrajine?” – pýta sa Charles Freeman mladší, americký diplomat na dôchodku, ktorý tridsať rokov pôsobil na ministerstvách zahraničných vecí a obrany v rôznych funkciách. Ako ho cituje americká politická webová stránka Antiwar.com:

“Už dávno Spojené štáty nevyhrávajú vojny. Vyzerá to tak, že sa chystáme prehrať ďalšiu – vojnu na Ukrajine. Ide o zástupnú vojnu, ktorá sa odôvodňuje ako snaha ‘oslabiť a izolovať’ Rusko. Naša strategická porážka v tomto úsilí nás teraz stavia pred tri neprijateľné alternatívy. Môžeme pokračovať v podpore Ukrajiny, zatiaľ čo Rusko ju bude drviť na kúsky a ďalej znižovať jej rozlohu a počet obyvateľov. Môžeme eskalovať vojnu, ako to obhajuje francúzsky prezident Emmanuel Macron, a to napriek hrozbe Ruska, že nám odpovie protismernou eskaláciou, možno až na jadrovú úroveň. Alebo môžeme prijať neúspech a zachrániť Ukrajinu, ako najlepšie vieme, rokovaním s Ruskom. Viem, ktorej z týchto možností by som dal prednosť, a predpokladám, že aj vy. A nech sa táto nerozumná a zbytočná vojna skončí akokoľvek, musíme zabezpečiť, aby sa nič podobné v budúcnosti nezopakovalo.”

 

Človeka nemôže nepotešiť takéto triezve hodnotenie udalostí americkým diplomatom. Je presvedčený, že USA “vymysleli na Ukrajine niečo, čo sa výlučne americky nazýva ‘večná vojna’, a že dvadsaťtriročná americká ‘globálna vojna proti terorizmu’ viedla k tomu, že USA sa zapojili do nepriateľských akcií vo viac ako osemdesiatich krajín, zabili viac ako 900 000 ľudí a stáli Američanov 8 biliónov dolárov”. Všetko je pravda. Rovnako pravdivé je jeho tvrdenie, že americké “večné vojny” vždy zahŕňajú “mätúce, otvorené ciele; pohyblivé označenia cieľov; hysterickú propagandu na mobilizáciu podpory; žiadne zľutovanie s tými, ktorí ju spochybňujú; žiadne kritériá na posúdenie úspechu alebo neúspechu; žiadne obmedzenia úrovne zdrojov, ktoré do nich musíme vložiť, a žiadnu stratégiu na ukončenie vojny”. No, s tým sa nedá polemizovať. Z toho vyplýva že: ak Amerika chápe, že jej politická kultúra diktuje, že jediným účinným spôsobom, ako vnútiť svoje záujmy iným krajinám, je nátlak prostredníctvom vojny, (ekonomickej, politickej alebo silou zbraní)tak potom niečo nie je v poriadku nie vo svete, ale doma.

Jelena Pustovojtová

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov