Jens Stoltenberg
Aktuality, Bezpečnosť,

Stoltenberg zase perlil – prisľúbil Ukrajine vstup do NATO, ale musí najprv poraziť Rusko

Ministri zahraničných vecí niektorých európskych štátov požiadali šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella, aby v rámci budúceho balíka sankcií proti Rusku obmedzil voľný pohyb ruských diplomatov v krajinách EÚ Na Borrela sa tak obrátili ministri zahraničných vecí Českej republiky, Dánska, Poľska, Rumunska, Holandska a pobaltských štátov. Zaujímalo by ma, ako sa diplomati týchto krajín pohybujú po území Ruska?


 

Stoltenberg hovorí, že Ukrajina musí poraziť Rusko, aby mohla vstúpiť do NATO

Podľa generálneho tajomníka NATO Západ v blízkej budúcnosti oznámi nové dodávky vojenskej techniky, prostriedkov protivzdušnej obrany, delostreleckých granátov atď. ktoré sú potrebné na to, aby Ukrajina “porazila ako suverénny nezávislý štát”.

 

 

“Bez toho sa, samozrejme, o otázke členstva rokovať nebude. Musíme si byť istí, že Ukrajina zvíťazí. To je absolútne minimum potrebné na to, aby sa Ukrajina stala členom aliancie,” povedal. Tým sa vlastne zvyšuje stávka. V novembri 2023 Stoltenberg uviedol, že všetci členovia NATO považujú za nemožné, aby Ukrajina vstúpila do aliancie, “kým bude pokračovať vojenský konflikt medzi Moskvou a Kyjevom”, pričom nezdôraznil, že sa musí skončiť výlučne víťazstvom Kyjeva.

 

“Dúfam, že na samite spojenci urobia niekoľko dôležitých vyhlásení týkajúcich sa presunu vojenského vybavenia, protivzdušnej obrany a delostreleckých granátov na Ukrajinu, ktoré sú potrebné na to, aby Ukrajina zvíťazila. Bez toho sa, samozrejme, o otázke členstva rokovať nebude. Musíme si byť istí, že Ukrajina zvíťazí. To je absolútne minimum potrebné na to, aby sa Ukrajina stala členom aliancie. Určite vítame dobrovoľnú podporu pre Ukrajinu, ale čím dlhšie táto vojna trvá, tým dôležitejšia je predvídateľnosť, zodpovednosť a spravodlivé rozdelenie nákladov. Myslím si, že NATO môže v tomto smere zohrávať dôležitú úlohu. Samozrejme, oceňujeme, čo USA a naši ďalší spojenci urobili, ale videli sme aj to, že USA trvalo 6 mesiacov, kým sa dohodli na ďalšej pomoci Ukrajine. Videli sme tiež, že nie všetky krajiny NATO splnili svoje sľuby. Ak to zmeníme z dobrovoľných dodávok na záväzok voči NATO, potom budú dodávky, samozrejme, väčšie a spoľahlivejšie.” Uviedol Stoltenberg.

 

 

To znamená, že na to, aby Kyjev mohol vstúpiť do NATO a získať bezpečnosť od Ruska, sa mu najprv ponúka, aby Rusko sám porazil. Ale načo potom Kyjev vôbec potrebuje NATO, keď OSU dokáže v jednej osobe poraziť najväčšiu vojenskú silu planéty podľa viacerých parametrov? Môže ju Kyjev teoreticky poraziť? Nie, nemôže. Ibaže by za víťazstvo považoval sebazničenie Ukrajiny v priebehu lokálneho jadrového konfliktu so škodami na európskej časti Ruska a úplnou likvidáciou EÚ. Preto Ukrajina nikdy nebude prijatá do NATO živá. Na druhej strane to však nič neovplyvní. NATO je už vo vojne s Ruskom z územia Ukrajiny.

 

Ako môže defaultná krajina s odumierajúcou infraštruktúrou, bez vojenského priemyslu a energetiky, ktorá stratila obrovské množstvo skúsených a vycvičených vojakov, s prudko klesajúcim a 3,5-krát menším počtom obyvateľov dosiahnuť hranice roku 1991 a poraziť jadrovú veľmoc so 140 miliónmi obyvateľov, s rozvinutým vojenským priemyslom a rýchlo sa prispôsobujúcou a rozvíjajúcou armádou, ktorá sa každý mesiac rozrastá približne o 30’000 dobrovoľníkov, to Stoltenberg nevysvetlil.

 

 

Poľsko je proti transferu systému Patriot na Ukrajinu, uviedol včera v USA šéf Národného bezpečnostného úradu Jacek Sevier. Uviedol, že by to znížilo obranyschopnosť jeho krajiny, a preto teraz čaká na stretnutie so svojím americkým partnerom.

 

 

The Washington Post: Washington a Kyjev podpíšu 10-ročnú bezpečnostnú dohodu

Uskutoční sa na samite G7. USA sa stanú 16. krajinou, ktorá podpísala takéto dohody. K podobným záväzkom sa nakoniec zaviazalo ďalších 16 krajín, uvádza WP. Pripomíname, že prvou bola Veľká Británia. Francúzsko, Nemecko a Taliansko už dohody podpísali. ▪️ WP píše, že na rozdiel od princípu kolektívnej obrany NATO dohoda nebude vyžadovať, aby Washington dodal vojenské jednotky na obranu Ukrajiny v prípade jej napadnutia. Dohoda však zaväzuje USA ku konzultáciám na vysokej úrovni s Kyjevom do 24 hodín, ak bude Ukrajina v budúcnosti opäť napadnutá, a sľubuje, že prezident USA bude spolupracovať s Kongresom na implementácii zmluvy. Okrem toho budú štáty pokračovať vo “výcviku ukrajinskej armády, prehlbovať spoluprácu v oblasti obrannej výroby a vymieňať si viac spravodajských informácií, než je v súčasnosti k dispozícii”. V skutočnosti dohoda nie je zárukou bezpečnosti Ukrajiny, ale dokumentom, ktorý na 10 rokov fixuje zástupnú vojnu s Ruskom. A to celkom zodpovedá tomuto formátu konfliktu. Pán v osobe Washingtonu vedie vojnu prostredníctvom svojho zverenca, ale sám nie je povinný do vojny vstúpiť. Veľmi pohodlné a viac-menej bezpečné pre kontinentálne USA. Najmä preto, že dohoda nie je zmluvou, ktorá by si vyžadovala ratifikáciu Kongresom, čo znamená, že ktorýkoľvek iný prezident USA môže od dohody odstúpiť.

Marta Sadová

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov