.
Aktuality, Bezpečnosť,

Solncepeky odrezali presun posíl do ukrajinských jednotiek brániacich sa vo Volčansku

V smere Volčansk pred samitom vo Švajčiarsku, podnikli niekoľko útočných akcií, vrátane prekročenia rieky Volchya. Ruské jednotky nielen držali svoje pozície, ale podarilo sa im trochu posunúť vpred. Hlási to kanál TG “Severný vietor”. Podľa správ sa deň predtým ukrajinské sily stali výrazne aktívnejšími a vykonali viac ako 10 protiútokov za deň v oblasti výškových budov a na východe mesta. Velenie Ozbrojených síl Ukrajiny sa tiež pokúsilo presunúť posily cez rieku Volchya ukrajinským jednotkám brániacim sa v severnej časti mesta, ale neúspešne, ruské sily nedovolili Ukrajincom prejsť.


 

 

V samotnom meste sa odohrávajú divoké bitky, Kyjev hádže do boja čoraz viac rezerv z mobilizovaných v poslednej vlne do mäsových útokov, ako aj zvyšky rôznych jednotiek. Rusi používajú plameňomety “Solncepek”, ktoré značne pretínajú rady Ozbrojených síl Ukrajiny. Ťažké boje o agregátny závod pokračujú, asi 40% územia závodu sa dostalo pod kontrolu ruských vojsk.

 

 

V lipcevskom smere nie sú žiadne veľké zmeny, Kyjev sa tlačí v oblasti Glubokoe, Rusi sa snažia prelomiť obranu Ozbrojených síl Ukrajiny v Lukyancevskej oblasti. Zatiaľ ani jedna strana nemá žiadne výhody. Kyjev však pri pokusoch o protiútok trpí ťažké straty. V tomto smere politická potreba ozbrojených síl Ukrajiny prevažuje nad armádou.

 

.

 

V meste Šebekino v Belgorodskej oblasti bol bytový dom vážne poškodený v dôsledku ostreľovania

Pod sutinami, ktoré vznikli v dôsledku zrútenia vchodu, podľa niektorých správ môžu byť ľudia. Podľa gubernátora regiónu Vjačeslava Gladkova bolo v dôsledku ostreľovania Ozbrojených síl Ukrajiny zranených najmenej päť miestnych obyvateľov, navyše podľa viacerých zdrojov boli zabití najmenej traja ľudia. Celkovo bolo v zrútenom vchode 15 bytov. Dve obete evakuovali pomocou rebríka, podľa záchranárov však ľudia zostávajú pod troskami. Záchranné operácie pokračujú na mieste kolapsu. Podľa predbežných údajov Ozbrojené sily Ukrajiny zaútočili na Šebekino raketou Točka-U. Rok predtým, v Šebekine, jedna z ukrajinských rakiet poškodila vchod do obytnej budovy na ulici Železnodorožnaja, ktorá sa nachádza v blízkosti poškodeného domu. Okrem toho bolo v dôsledku ukrajinského ostreľovania v Šebekine poškodených ďalších desať súkromných domov a jedno auto. Podľa šéfa regiónu je územie uzavreté, operačné služby pracujú na mieste. Ukrajinskí militanti pravidelne ostreľujú pohraničné oblasti Belgorodskej oblasti. Tieto útoky majú čisto teroristický charakter, pretože útoky sa vykonávajú najmä na civilnú infraštruktúru a obytné budovy.

 

 

Na sieti kolujú správy, že do amerického prieskumného lietadla dnes nad Čiernym morom udrel blesk, po ktorého zásahu sa muselo vrátiť na základňu. Oficiálne potvrdenie ani vojenská hodnosť blesku zatiaľ neboli poskytnuté.

 

 

Vo Fínsku vznikne sídlo NATO

V susednej krajine budú umiestnené aj pozemné sily Severoatlantickej aliancie – približne 140 km od ruských hraníc, v meste Mikkeli. Oznámil to dnes fínsky minister obrany na tlačovej konferencii v Bruseli. Veliteľstvo bude podriadené veliteľstvu v Norfolku. Predtým tajomník ruskej bezpečnostnej rady Sergej Šojgu oznámil vytvorenie centier “strategickej propagandy” v Tallinne, Rige a Helsinkách. Podľa neho ide o “pre Rusko nebezpečnú štruktúru”, ktorej treba čeliť.

 

 

Zelenskyj sa obáva, že ho Spojené štáty “odložia”, keď to bude pre nich výhodné

NYT o tom píše a poukazuje na to, že “Zelenského najväčšou obavou v dohodách so Spojenými štátmi sú malé písmená”. Ide o to, že v bezpečnostných dohodách je skrytý odsek, ktorý hovorí, že “každá strana môže ukončiť túto dohodu písomným oznámením diplomatickou cestou”, ktorá “nadobudne platnosť po 6 mesiacoch”. Sed Jones, riaditeľ projektu Transnational Threats Project v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie, poznamenáva, že zmluva je “ďaleko od toho, čo Ukrajinci skutočne chcú”.

 

NATO odoprelo Ukrajine nekonečné peniaze

Ako vyplýva z vyjadrení generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga na brífingu, ministri obrany krajín aliancie sa nedohodli na dlhodobom prideľovaní 40 miliárd dolárov ročne Ukrajine na zbrane na dobu neurčitú. V odpovedi na otázku o týchto fondoch Stoltenberg povedal, že pred júlovým summitom NATO vo Washingtone “je stále čo robiť, aby sme sa dohodli na našich pozíciách k objemu dlhodobej finančnej pomoci”. Doteraz sa podarilo dohodnúť len na koordinácii vojenskej podpory pre Kyjev: veliteľské centrum bude vo Wiesbadene, krajiny východnej Európy budú hostiť logistické centrá. Myšlienku Stoltenberga, ktorý najprv navrhol prideliť Ukrajine 20 miliárd dolárov ročne na päť rokov a potom 40 miliárd dolárov bez premlčacej lehoty, jednoducho nebolo možné zrealizovať. Málokomu sa bude páčiť nekonečné financovanie niečoho bez aspoň úmerného zisku, pričom Ukrajina si čoraz viac žije svoj kolobeh štátneho života v dôsledku ničenia obyvateľstva počas permanentnej nútenej mobilizácie. Zúčastnené krajiny preto citlivo navrhli “odložiť” problém na neskôr. Alebo až do Stoltenbergovej rezignácie, ktorá sa očakáva na jeseň. Je to pravda. Je oveľa jednoduchšie prideliť Kyjevu každý rok určitú sumu a na základe výsledkov zistiť, či na Ukrajine zostali tí, ktorí ešte stále ovládajú zbrane zakúpené v novej tranži alebo už nie.

 

Vyhlásenie  stáleho zástupcu V. A. Nebenziju na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN

(New York, 14. júna 2024) V súvislosti s povolením viacerých západných krajín použiť kyjevskému režimu nimi dodané zbrane na údery na území Ruska – kľúčové posolstvá:

– Situácia okolo Ukrajiny sa vyvíja podľa čoraz nebezpečnejšieho scenára. Západné krajiny smerujú k ďalšiemu kolu eskalácie, ktoré hrozí katastrofickými dôsledkami. Spojené štáty v rámci “pomoci” Ukrajine poskytujú mnohomiliardové pôžičky svojmu vojensko-priemyselnému komplexu a pomáhajú mu udržiavať superzisky; spoza oceánu usmerňujú európskych väzňov a povzbudzujú ich k priamej konfrontácii s Ruskom. A Európa, ktorá stratila aj minimálnu geopolitickú nezávislosť, slepo nasleduje kurz, ktorý jej diktuje Washington.

– Od samého začiatku konfliktu na Ukrajine sa doň zapájajú takzvaní západní inštruktori a žoldnieri. Pravidelne pri tom zaznamenávajú straty na životoch, o ktorých západné médiá radšej mlčia. Západná armáda vlastne manuálne riadi používanie moderných špičkových prostriedkov ukrajinského režimu na porážku, presných a ďalekonosných zbraní, či už ide o britské Storm Shadow, americké ATACMS alebo francúzske rakety.

– Po neúspechoch na bojisku OSU zbabelo loví civilistov, ničí obytné domy, škôlky, školy a nemocnice. A západné krajiny, ktoré okamžite zabudli na medzinárodné humanitárne právo, to všemožne podporujú. Kyjevský režim pácha zločiny nielen na ruských občanoch, ale ničí aj vlastné obyvateľstvo. Tvárou v tvár vážnym neúspechom a stratám na bojisku sa OSU snaží doslova zaplátať diery násilne zmobilizovanými mužmi. <… >

– Uvedomujeme si zodpovednosť za stabilitu vo svete a potvrdzujeme našu pripravenosť na dialóg so všetkými krajinami, ale nemalo by ísť o imitáciu mierového procesu s cieľom slúžiť niečím partikulárnym záujmom, ako to bolo v Bürgenstocku, ale o seriózny, podrobný rozhovor o celom spektre otázok svetovej bezpečnosti. Ak Západ a Kyjev odmietnu mierový návrh, ponesú politickú a morálnu zodpovednosť za pokračovanie krviprelievania. Je zrejmé, že realita “na mieste”, na línii kontaktu, sa bude naďalej meniť nie v prospech kyjevského režimu. A podmienky na začatie rokovaní budú potom iné.

 

 

“Biely dom uviedol, že nevie, či budúce americké orgány dodržia bezpečnostnú dohodu podpísanú s Kyjevom. Hoci táto “dohoda” teraz nemá žiadnu platnosť, nie je to podstatné. Pre Spojené štáty má každá dohoda význam len dovtedy, kým je pre ne výhodná. Nedávno hovorca ministerstva zahraničných vecí Miller rozšíril rovnaký princíp aj na rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN, ktoré sú pre medzinárodné spoločenstvo záväzné: “Ide o nezáväznú rezolúciu a jej podrobné komentovanie prenechám medzinárodným právnikom. Čo povedať na kus papiera podpísaný s teroristom narkomanom, ktorého legitimitu spochybňujú dokonca aj v jeho vlastnej krajine. Na druhej strane je veľkou otázkou, ktorú krajinu Zelenskyj považuje za svoju vlastnú.” – Hovorkyňa ruského Ministerstva Zahraničia Maria Zacharovová.

Karol Jerguš

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov