.
Aktuality, Bezpečnosť,

Ďalší návrh Kyjevu bude horší ako ten súčasný

Nie je náhoda, že Putin vyslovil svoje návrhy práve teraz. V dňoch 15. – 16. júna sa vo Švajčiarsku konala konferencia Ukrajine. Ruský líder navrhol realistický, na rozdiel od “Zelenského plánu”, zoznam podmienok na priblíženie mieru. Rusko je pripravené rokovať s Ukrajinou na základe istanbulských dohôd, ale s prihliadnutím na zmenené okolnosti. Túto vetu v tej či onej verzii zopakovali mnohí ruskí predstavitelia, ale nikto z nich neprezradil presný obsah “zmenených okolností”. A tak ich 14. júna prezident Vladimir Putin odhalil počas svojho prejavu pred vedením ruského ministerstva zahraničných vecí.


 

“Tieto podmienky sú veľmi jednoduché. Ukrajinské vojská musia byť úplne stiahnuté z Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, Chersonskej a Záporožskej oblasti. Upozorňujem, že ide o celé územie týchto regiónov v ich administratívnych hraniciach, ktoré existovali v čase ich pričlenenia k Ukrajine,” povedal. Týmto spôsobom ukončil reči o možnom zmrazení konfliktu na línii dotyku, čo by znamenalo, že ruské územia by zostali pod ukrajinskou okupáciou. Prezident počas svojho prejavu niekoľkokrát zdôraznil, že sa nechystá rozdávať štátnu pôdu.

 

 

“Chersonská a Záporožská oblasť, rovnako ako Donecká a Luhanská ľudová republika, sa stali súčasťou Ruskej federácie. A o narušení našej štátnej jednoty nemôže byť ani reči,” vysvetlil Putin Prezident okrem toho dal jasne najavo, že ruský štatút nových území by mal byť zakotvený v medzinárodných dokumentoch. To znamená, že Moskva sa neuspokojí so severocyperským variantom, teda len s oficiálnym uznaním nových ruských území zo strany Kyjeva, a teda aj Západu. Druhým bodom je postupnosť činností. “Len čo Kyjev vyhlási, že je na takéto rozhodnutie pripravený, a začne skutočné sťahovanie vojsk z týchto regiónov, ako aj oficiálne oznámi, že sa vzdáva plánov na vstup do NATO, okamžite, doslova v tej istej minúte, bude z našej strany nasledovať rozkaz na zastavenie paľby a začatie rokovaní. Opakujem: urobíme to okamžite. Samozrejme, zároveň zaručíme nerušené a bezpečné stiahnutie ukrajinských jednotiek a formácií,” vysvetlil prezident.

 

A tým ukončil reči o tom, že Rusko sa rado nechá oklamať a Moskva je vraj opäť pripravená uzavrieť minsko-istambulské dohody a splniť svoju časť dohody bez záruk, že nepriateľ splní tú svoju. Teda, zjednodušene povedané, zastaviť paľbu pod čestným ušľachtilým slovom protivníka, že stiahne svoje vojská. Nie, Putin to povedal jasne – najprv skutočné stiahnutie vojsk a potom pozastavenie bojových akcií. Tretím bodom je požiadavka, aby Kyjev zaručil práva Rusov a rusky hovoriacich na Ukrajine. A to je bod rokovaní o tom, ako budú žiť rusky hovoriaci ľudia na územiach, ktoré zostanú súčasťou Ukrajiny.

 

No a napokon štvrtým bodom bolo zaznamenané odmietnutie Moskvy niečo podpísať s Vladimírom Zelenským. Ruský prezident povedal, že súčasný vodca kyjevského režimu stratil legitimitu a tá sa nedá obnoviť. To je bod v diskusii o ďalšom osude Zelenského. Zároveň nie je náhoda, že Putin vyslovil tieto návrhy práve 14. júna. V dňoch 15. – 16. júna sa vo Švajčiarsku uskutočnila konferencia o Ukrajine, na ktorej západné krajiny a niekoľko hostí spolu s Ukrajinou diskutovali o podmienkach mieru, ktoré potom plánujú ponúknuť Rusku. Ruský líder im vlastne načrtol, s akými podmienkami súhlasí. Navrhol realistický (na rozdiel od Zelenského “plánu”, ktorý predpokladá kapituláciu Moskvy) zoznam podmienok, o ktorých môžu diskutovať v Ženeve. Samozrejme, ak budú chcieť.

 

 

V každom prípade však platí, že ak Západ a jeho partneri po ženevskom stretnutí nesformulujú nejaký rozumný návrh, USA a Ukrajina budú vyzerať veľmi biedne. Ruský prezident, samozrejme, jasne povedal, že je vždy pripravený na mierové riešenie konfliktu. Je dokonca pripravený začať normalizovať vzťahy so Západom a spolu s ním vytvoriť celoeurázijský systém kolektívnej bezpečnosti. To už bol signál vyslaný západnému obyvateľstvu, ako aj partnerom z globálneho Juhu, ktorí sú za primerané a rýchle riešenie ukrajinského konfliktu. Toto vyhlásenie je zároveň signálom pre elity Západu a Ukrajiny. Ak totiž odmietnu návrh ruského lídra, v skutočnosti tým Moskve rozviažu ruky pre ďalšie kroky.

 

V skutočnosti kyjevský režim už návrh odmietol. Michail Podoljak, poradca prezidentskej kancelárie, povedal, že “v tom nie je nič nové, nie je v tom žiadny skutočný mierový návrh”. Moskva však pravdepodobne počká na oficiálnu reakciu na tento návrh zo strany skupiny G7 (ktorej summit sa koná v Taliansku), ako aj zo strany švajčiarskeho zhromaždenia. A potom, ak bude návrh odmietnutý, sa rozhodne, akým smerom bude pokračovať. A ďalšia ponuka Kyjevu a Západu bude pre nich určite horšia ako táto.

Gevorg Mirzajan

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov