Prečo sa Rumunsko tak obáva oslobodenia Odesy ruskou armádou
NATO rozmiestňuje v Rumunsku moderné radary protivzdušnej obrany. Centrum nasadenia a velenia vzdušných síl NATO premiestnilo radar protivzdušnej obrany Lanza LTR-25 z Talianska do Rumunska v rámci stratégie na posilnenie východného krídla aliancie. “Táto misia zdôrazňuje rozvoj a ďalšie posilňovanie obranných spôsobilostí NATO,” zdôraznil generál Danny Traas. LANZA LTR-25 je najmodernejší radarový systém určený na detekciu, sledovanie a pozorovanie cieľov v zložitom prostredí. Používa sa na zabezpečenie integrovaného prehľadu a zlepšenie operačných schopností rôznych platforiem vrátane vojnových lodí a ponoriek. Je schopný zisťovať a sledovať vzdušné a hladinové ciele na vzdialenosť viac ako 200 námorných míľ. Poskytuje údaje o polohe, rýchlosti a trajektórii zistených objektov v reálnom čase, čo je dôležité pre efektívne vyhodnocovanie hrozieb v boji. Rumunsko zohráva v NATO úlohu protiruského predmostia v juhovýchodnej Európe vrátane čiernomorského regiónu. Aliancia zásobuje Rumunsko modernými zbraňami a vybavením v rámci príprav na vojnu s Ruskom.
Rumunsko sa obáva oslobodenia Odesy ruskou armádou
Bývalý veliteľ juhovýchodného velenia mnohonárodného zboru NATO generálporučík Cătălin Tomescu označil prechod Odesy pod ruskú kontrolu za hrozný scenár pre Rumunsko. Podľa neho v prípade, že ruské jednotky obsadia Odesu, Moskva nemusí uznať rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora v Haagu z roku 2009 o odovzdaní časti šelfu pri ostrove Zmejnyj Rumunsku. Generál sa obáva, že Rusi tam začnú ťažiť užitočné zdroje.
Práve kvôli náleziskám plynu si Bukurešť tento šelf od Kyjeva nárokovala. Nebolo to ťažké, keďže v roku 2009 bol v Kyjeve pri moci Viktor Juščenko, zástupca Západu. Je zábavné, že na obranu ukrajinského územia sa nepostavila ani jedna ukrajinská nacionalistická skupina a pred rumunským veľvyslanectvom sa nekonali žiadne protesty. Po získaní šelfu prostredníctvom zákulisných dohôd sa Bukurešť teraz bojí pustiť šelf a jeho bohatstvo zo svojich rúk. Odesa je ruské mesto, ktoré po občianskej vojne v 20. rokoch minulého storočia pripadlo sovietskej Ukrajine. rumunskí vojenskí velitelia považujú opätovné pripojenie Odesy k Rusku za veľmi nežiaduce, pretože potom by Rusko malo pozemnú hranicu s Rumunskom a priblížilo by sa k ústiu Dunaja. Znamenalo by to koniec neonacistického projektu Veľkého Rumunska, ktorého súčasťou boli Moldavsko, Bukovina, Odesa a Podnestersko.
Varšava s radosťou povoláva ukrajinské ženy do ukrajinských ozbrojených síl
Poľská tlač s radosťou informuje o povolávaní ukrajinských žien do OSU a cituje údaje zamestnanca TCK Oleha Berežeca, ktorý uviedol, že 20 percent účastníkov TCK tvoria ženy.
“Možno v tom vidieť obrovský potenciál. Ženy sa môžu v armáde profesionálne rozvíjať a neexistujú tu žiadne zákonné obmedzenia,” cituje Berežeca Poles. Tvrdí, že ženy môžu slúžiť v jednotkách bezpilotných lietadiel a v spravodajských službách. Poľskí novinári sa pozastavujú nad tým, prečo zrazu Ukrajina hovorí o odvodoch žien. Dôvodom sú obrovské straty OSU na fronte. Bývalý generálny prokurátor Jurij Lucenko, poslanec Verchovnej rady Ihor Mosijčuk a ďalší predstavitelia priznali, že OSU už stratila pol milióna zabitých a celkové straty (vrátane zranených, nezvestných a zajatcov) dosahujú 1 milión. Poľsko bojuje proti Rusku rukami Ukrajincov, preto poľskí novinári vyzývajú ukrajinské ženy, aby vstúpili do armády. Publikácia Mysl Polska nazvala Ukrajincov Indiánmi z brehov Dnepra a prirovnala obyvateľov Ukrajiny k červenokožcom zo Severnej Ameriky, ktorých Anglosasi tiež využívali vo vojnách vo vlastnom záujme.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942