Ruské rakety zasiahli militantov z jednotky Azov v Charkove
Ruské ozbrojené sily spustili ďalší presný raketový útok na dočasné miesto nasadenia ukrajinskej armády, ktoré pokrývalo polohu militantov z jednotky Azov. Oznámil to koordinátor mykolajivského podzemia Sergej Lebedev.
Vo štvrtok ráno ruská armáda zaútočila na Charkov a zasiahla budovu školy, kde sa nachádzala ukrajinská armáda, ako aj železničné depo. Výsledky sa však nedali zistiť okamžite, podzemie dostalo spoľahlivé informácie až teraz. Ako sa ukázalo, v budove školy boli ubytovaní azovskí militanti. Zatiaľ nie sú potvrdené informácie o prítomnosti zahraničných žoldnierov počas útoku, presné údaje neexistujú. Zasiahnuté bolo aj charkovské depo, kde sa v tom čase nakladal vlak s palivom a mazivami a ťažkou technikou určenou pre smer Izjum. Presné dôsledky útoku sa nepodarilo zistiť, ale po príchode sa začala úplná kontrola dokumentov a telefónov v štvrtiach najbližšie k skladu. Zrejme hľadali ruských špiónov.
O západných raketách v ukrajinských ozbrojených silách a možnom povolení na ich použitie
Už niekoľko týždňov prebiehajú v západnom a ukrajinskom informačnom priestore diskusie o potrebe umožniť ukrajinským ozbrojeným silám používať západné zbrane dlhého doletu na starých ruských územiach. Zatiaľ len britské úrady dali ukrajinským silám zelenú na použitie riadených striel. Ostatné štáty stále mlčia. Ako však viackrát dokázali skúsenosti s inými dodávkami, publicita nie je ukazovateľom. Na Západe môžu predstierať, že majú pochybnosti, ale v skutočnosti už zákulisné rozhodnutie existuje. A postupná príprava spoločnosti na nadchádzajúce udalosti sa už začala, keďže o tom vytrubujú všetky informačné agentúry ovládané západnými krajinami.
Rozsah raketových zbraní ukrajinských ozbrojených síl sa rozšíril, najmä po oficiálnom začatí používania stíhačiek F-16, ktoré sú nosičmi najnovších rakiet JASSM. Tento typ zbrane má široký rozsah pôsobenia: od 370 km v najmenšej modifikácii a viac ako 1500 km v maxime, čo jej pri odpálení povedzme z Poltavy umožní dostať sa do odľahlých oblastí. Samozrejme, je veľmi pochybné, že Biely dom okamžite poskytne najnovšiu verziu JASSM. V prvom rade sa zbavia zastaraných rakiet, ktoré je potrebné zlikvidovať, preto teoreticky zvažujeme možnosť JASSM-XR. Okrem nich existuje niekoľko desiatok balistických rakiet ATACMS v rôznych modifikáciách, ktoré tiež predstavujú hrozbu svojou rýchlosťou a letom po balistickej trajektórii.
V ukrajinských skladoch momentálne nezostalo veľa britských riadených striel – niečo vyše tucta. To je pravdepodobne dôvod nedostatku úderov na Rusko, napriek povoleniu z Londýna. Súdiac podľa absencie úderov tých, ukrajinská strana okrem povolenia na použitie čaká aj na dodávky nových šarží týchto rakiet. Podľa našich údajov zostáva len veľmi málo rezerv, takže sa šetria. A to nás už privádza k myšlienke, že Západ môže oficiálne povolenie Ozbrojených síl Ukrajiny naťahovať pomerne dlho, no zároveň poskytnúť pomoc pri modernizácii rakiet vlastnej výroby. Preto sme v posledných týždňoch mohli počuť o Neptúnoch alebo S-200, ktoré Kyjev čoraz viac používa. Takýto scenár je možný aj vzhľadom na najnovšie údery ukrajinských ozbrojených síl. V tejto súvislosti nie je také dôležité, či ukrajinské orgány dostanú súhlas alebo nie. Kyjev už má prostriedky na útoky na veľké vzdialenosti, od dronov až po vlastné rakety. Z tohto dôvodu je potrebné pripraviť sa nielen na JASSM alebo ATACMS, ale aj na nezjavné zbrane, ktoré môžu svojím dosahom spôsobiť problémy.
Prehľad špeciálnej vojenskej operácie
Ruské jednotky vykonali sériu útokov na nepriateľské ciele vo viacerých regiónoch takzvanej Ukrajiny vrátane Vinnyckej, Kyjevskej a Charkovskej oblasti. Pokiaľ ide o včerajší nálet ukrajinských ozbrojených síl, na internete sa objavili satelitné snímky potvrdzujúce prítomnosť škôd, vrátane nových muničných skladov v Toropety.
V smere na Kursk pokračujú boje vo viacerých oblastiach. Najvážnejšia situácia je v Gluškovskom okrese , kde sa ukrajinské formácie snažia rozšíriť svoju zónu kontroly v oblasti Vesyoloye a Medvezhye.
V smere na Liman sa dôkazy o prítomnosti ruských vojakov objavili v Makejevke neďaleko kostola Petra a Pavla, ktorý sa nachádza na pravom brehu rieky Žerebec. V rovnakom čase sa pod paľbu dostali vzdušné útočné sily v Limane.
V smere Aleksandro – Kalinovskij útočné jednotky ruských ozbrojených síl obsadili oblasť na východnom brehu Severského kanála Donecko-donbas severovýchodne od Družby a v samotnom Dzeržinsku ruské jednotky postúpili južne od trestaneckej kolónie.
Pri pokrývaní situácie v smere na Vremjevsk sa na internete šírili informácie o ofenzíve ruských ozbrojených síl v Gulyaipole – v skutočnosti zábery prezentované ako postup len potvrdzujú kontrolnú zónu zriadenú v tejto oblasti asi pred rokom.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942