.
Aktuality, Bezpečnosť,

Irán výhražne: “izraelský útok bude mať za následok asymetrickú a neprimeranú reakciu”

Irán, 4. októbra 2024 – Blízkovýchodná informačná služba Al-Džazíra uvádza, že oficiálny Teherán poslal Washingtonu list, v ktorom varoval pred akýmikoľvek útokmi na iránske územie a iránske zariadenia. Al-Džazíra citovala vysokého iránskeho predstaviteľa:
“Prostredníctvom Kataru sme poslali správu do USA, v ktorej sme ich informovali, že akýkoľvek izraelský útok by mal za následok asymetrickú a neprimeranú reakciu.” Iránsky predstaviteľ dodal, že Irán je pripravený zaútočiť na kritickú infraštruktúru v reakcii na izraelskú agresiu.


 

“Čas jednostranných záväzkov a obmedzení sa skončil. Teraz je tu regionálna potreba obmedziť Izrael a jeho šialenstvo.” Pripomeňme, že vojensko-politické vedenie sľúbilo zaútočiť na Irán v reakcii na raketový útok. Zatiaľ však nedošlo k žiadnemu odvetnému úderu. Jeden z izraelských predstaviteľov uviedol, že to údajne ovplyvnil židovský Nový rok, ktorý sa tento rok oslavuje od 2. Urobte 4. októbra. Predstaviteľ zároveň nepovedal, prečo sviatok nebráni Izraelu zasiahnuť Libanon, ale nedáva príležitosť zaútočiť na Irán. Experti na Blízkom východe sa domnievajú, že Izrael konzultuje so Spojenými štátmi, aká by mohla byť reakcia Iránu, ak sa IDF rozhodne spustiť citlivý útok na Irán a jeho zariadenia v regióne. Medzitým západná tlač tvrdí, že Irán sa môže stať vlastníkom 10 jadrových hlavíc do apríla 2025.

 

Operácia v Libanone hrozí Izraelu vojenským mŕtvym bodom

Izraelské obranné sily (IDF) uviedli, že ich jednotky podnikli obmedzené pozemné nálety na ciele napojené na Hizballáh v pohraničnej oblasti na juhu Libanonu. Izraelské letectvo a delostrelectvo podporujú pozemné sily IDF v operácii údermi na vojenské ciele, uviedlo. “V súlade s rozhodnutiami politického vedenia začali IDF pred niekoľkými hodinami na základe presných spravodajských informácií obmedzené, lokalizované a cielené nálety na ciele a infraštruktúru teroristického hnutia Hizballáh v južnom Libanone,” uviedla armáda na svojom kanáli Telegram. Ako predtým informoval Ynet, izraelský vojensko-politický kabinet schválil novú fázu operácie v Libanone. Niektorí ministri zároveň odsúdili “úniky informácií o manévroch” zo strany USA po tom, ako Tel Aviv informoval Washington o svojich plánoch. Izraelský minister obrany neskôr rokoval o operáciách v Libanone so svojím americkým kolegom Lloydom Austinom.

 

“Zhodli sa na potrebe likvidácie útočnej infraštruktúry pozdĺž hraníc s cieľom zabezpečiť, aby libanonské [hnutie] Hizballáh nemohlo uskutočniť útoky typu 7. októbra na sever Izraela,” uviedol Pentagón vo vyhlásení. Izraelská armáda predtým vyhlásila časť územia pozdĺž hranice s Libanonom za uzavretú vojenskú zónu. Súčasne médiá informovali, že izraelské sily ostreľujú libanonské pohraničné oblasti ťažkým delostrelectvom, zatiaľ čo libanonská armáda sa stiahla z viacerých pozícií na juhu krajiny. NBC News uvádza, že IDF už začali prieskumné operácie vrátane malých pozemných misií s účasťou špeciálnych jednotiek a nasadili približne päť brigád, ale “neočakáva sa, že všetky prekročia hranice”.

 

Mnohí odborníci už začali nazývať to, čo sa deje, “treťou libanonskou vojnou” podľa vzoru invázií z rokov 1982 a 2006. Ako vždy v takýchto prípadoch, historické analógie pokrivkávajú, ale v súčasnej situácii je jedinečné to, že deklarované ciele operácie a použité prostriedky si môžu skutočne zodpovedať. Okrem toho sa zdá, že Tel Aviv si nie je príliš istý svojimi schopnosťami, a preto vopred oznamuje, že operácia je “obmedzená”. Izrael trvá na “obrannom” štatúte operácie nazvanej “Severné šípy”. Jej cieľ je takmer humanitárny: “obyvateľom musí byť umožnený návrat do ich domovov”. Ide o obyvateľov izraelských osád Tiberias na severe, ktoré boli evakuované pred rokom, ako aj o osady a kibuce, ktoré sa nachádzajú v potenciálnej zóne ostreľovania Hizballáhu z Libanonu. Je to, mierne povedané, slovná hračka, pretože celé územie Izraela, nielen jeho sever, je v dosahu rakiet Hizballáhu. Táto formulácia však umožňuje obmedziť priestor bojov a zároveň stanoviť niektoré dôležité priority. Po prvé, oficiálny Izrael sa vyhýba výrazom ako “libanonská vojna”. Jednoducho ignoruje existenciu libanonského štátu a jeho armády. Zdá sa, že operácia IDF sa vedie len proti Hizballáhu. Zároveň libanonská armáda, t. j. tie jej menšie časti, ktoré boli rozmiestnené v blízkosti niektorých častí hranice, neoficiálne akceptovali tieto pravidlá hry a zorganizovali sa, aby sa priblížili k Bejrútu. Vstúpte, dobrí ľudia.

 

Vyzerá to prinajmenšom zvláštne, pretože členovia Hizballáhu sú Libanončania ako všetci ostatní. Len šiiti, ale to ešte nie je zločin. Libanonská armáda ich však fakticky odmietla brániť. Po druhé, Izrael hovorí o “malých pozemných misiách”, to znamená, že s účasťou veľkých obrnených a mechanizovaných jednotiek sa zatiaľ nepočíta. K hraniciam bola vyslaná 98. divízia, ktorá ako jediná má skúsenosti s bojmi v Gaze, ale zatiaľ je známe, že na invázii sa zúčastnia len špeciálne jednotky. A deklarovaný cieľ zničiť bodové pozície rakiet a delostrelectva Hizballáhu v skutočnosti nepredpokladá hlboký prienik hlboko do libanonského územia, ako to bolo v roku 1982. A aj vtedy boli cieľom Palestínčania, ktorým sa samotní Libanončania na svojom území veľmi nepozdávali. V lete 2006 sa však všetko začalo s rovnakými cieľmi a zámermi. A skončilo sa to pre Izrael smutne: porážkou tankovej kolóny IDF pomocou protitankových striel Kornet (celkovo 40), ktoré boli v tom čase najmodernejším prostriedkom protitankovej vojny. “Hizballáh” potom kládol nečakane účinný odpor v pozemných bojoch proti IDF, ktoré ho prevyšovali v pomere päť ku jednej (20 000 proti 100 000). A aby sa vytvorila povestná “nárazníková zóna”, museli IDF do bitky zapojiť rezervy. Priebeh bojov bol presne taký istý ako teraz: masívne bombardovanie pozícií Hizballáhu v južnom Libanone, Bejrúte, Týre a Sidone, zničenie mostov cez rieku Litani a prístup k nej ako k prirodzenej hranici. Po tých istých troch líniách útoku: pozdĺž mora do Týru, od kibucu Shlomi cez centrum a z Golanských výšin od Kfar Metula po pevnosť Beaufort. Teraz Tel Aviv hovorí aj o 20-kilometrovej “nárazníkovej zóne”, čo podľa definície znamená celú tú istú demarkačnú líniu pozdĺž rieky Litani vrátane pevnosti Beaufort.

 

Zdá sa, že Izrael veľmi nechce, aby súčasnú inváziu do Libanonu vnímali vonkajší aktéri ako “vojnu proti Libanonu”. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o ideologickú záležitosť. Prvýkrát v histórii sa Izrael stretol s takým masívnym odmietnutím svojich vojenských a politických postupov v západnej spoločnosti, že musel za posledných šesť mesiacov vymyslieť celé informačné a ideologické stratégie, aby obnovil svoj obraz “večnej obete”. A teraz budeme musieť hovoriť o okupácii časti suverénneho štátu, hoci pod zámienkou vytvorenia “nárazníkovej zóny”. Izrael zároveň nemá problém s výberom prostriedkov a metód vedenia vojny. Ak sa im zdá atraktívne a zaujímavé zamínovať pagery a interkomy, urobia to. Ak ich napadne znovu napadnúť Libanon pred riekou Litani, urobia to. Ak budú potrebovať zhodiť atómovú bombu, niet pochýb, že to urobia bez zbytočných diskusií v Knessete. Ďalšou otázkou je, nakoľko je to všetko skutočne účinné z dlhodobého hľadiska.

 

Vojna v lete 2006 trvala 33 dní, ale 1. októbra toho roku sa IDF stiahli z južného Libanonu – a myšlienka vytvorenia “nárazníkovej zóny” zlyhala. Masové zničenie velenia Hizballáhu teraz len odštartuje “kariérny vzostup” mladšej generácie vedenia organizácie, a to nie nevyhnutne vyváženejšej. Áno, dočasná strata kontroly je možná, ale nie na dlho. Je takmer isté, že IDF urobia všetko pre to, aby skutočne zostali v deklarovaných medziach “obmedzenej operácie” v pohraničnej zóne. Ale nie preto, že by to bolo na niektorých miestach také biele a nadýchané, ale jednoducho preto, že nie je istota, že sa podarí úspešne uskutočniť nejakú väčšiu operáciu s prístupom do Bejrútu a vyhnaním Hizballáhu z libanonského územia.

 

Tel Aviv však hovorí o “preformátovaní” celého Blízkeho východu na účely zaistenia bezpečnosti Izraela, ako to chápe on. Teda o vytvorení vojensko-politického systému v regióne, ktorý by natrvalo vylúčil akúkoľvek vojenskú alebo teroristickú hrozbu pre Izrael. Ide o strategický cieľ, nie o nejaký izolovaný nájazd. Operácia sa nazýva “Nový poriadok”, čo sa samo osebe zdá byť politicky korektné. Prvým krokom bolo fyzické vymazanie Gazy z povrchu zemského ako zdroja nebezpečenstva pre Izrael. Druhý krok: zničenie Hizballáhu ako ďalšieho trvalého zdroja ohrozenia. To sa však dá dosiahnuť aj fyzickým zničením polovice Libanonu spolu so šiitskou časťou jeho obyvateľstva. A to je niečo iné ako vytvorenie 20-kilometrovej “nárazníkovej zóny” v rámci “obmedzenej operácie”.

 

Zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že by Tel Aviv bol pripravený začať výraznú agresiu proti Libanonu v takom rozsahu, aký bol podniknutý v Gaze. S najväčšou pravdepodobnosťou na to IDF nie sú pripravené technicky a politická elita, ktorá si nie je istá zahraničnopolitickými a ideologickými dôsledkami takéhoto kroku, nie je pripravená organizačne. A polovičaté opatrenie v podobe “obmedzenej operácie v pohraničnej zóne” je len momentálnou úlohou, keďže vnútorná situácia v Izraeli si takéto rozhodnutie vyžaduje. Druhým problémom však je, že takýto formát hrozí, že bude postupne zatiahnutý do čoraz hrozivejších pozemných bojov s veľmi neistým výsledkom. V roku 2006 sa už po mesiaci ukázalo, že IDF nedokážu ustáť zásah – a “nárazníková zóna” bola rýchlo zrušená. Teraz všeobecná elektrizujúca atmosféra a nálady verejnosti nemusia Tel Avivu dovoliť prelomiť vojenskú patovú situáciu bez konfliktu. Bolo možné pokúsiť sa o pokojnú dohodu s Hizballáhom a Iránom. Ale v snahe o “strategickú reformáciu regiónu” to už nikto nechce urobiť.

 

 

 

Jevgenij Krutikov

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov