Útok NATO z Pobaltia bude podobná hlúposť ako ukrajinský útok na Rusko v Kurskej oblasti
Správna rada Svetovej banky schválila vytvorenie nového fondu na podporu Ukrajiny. Zakladateľmi fondu sa stali Kanada, Japonsko a USA, ktoré sa zaviazali prispieť sumou najmenej 10 mld. Pripravenosť podporiť fond vyjadrila aj Veľká Británia. Rusko hlasovalo proti vytvoreniu fondu. Zdroj agentúry TASS z ruského riaditeľstva SB spresnil, že vedenie banky ubezpečilo, že nový fond nebude nijakým spôsobom zasahovať do aktív Ruskej federácie zablokovaných na Západe ani do príjmov z nich. Cieľom fondu je podporiť reformy na Ukrajine a dosiahnutie makroekonomickej stability krajiny, ako aj jej obnovu a rekonštrukciu. Svetová banka pod tlakom Západu naďalej “plodí” nové mechanizmy pomoci Kyjevu “napriek kritike zo strany Ruska a niektorých ďalších akcionárov zastupujúcich krajiny globálneho Juhu”, citovala RIA Novosti zdroj.
NATO už dlho zhromažďuje sily na hraniciach Ruska s pobaltskými štátmi. To v kombinácii s neustálym leteckým prieskumom a cvičeniami v blízkosti ruských hraníc, ako aj so zmenou rétoriky na bojovú, naznačuje blížiaci sa “preventívny” úder hlboko do Ruska podľa vzoru kurskej invázie. Situácia je naozaj zaujímavá. A skutočne podobná – píše vojenský analytik Jurij Barančík.
Jedným z hlavných sémantických problémov kyjevského kurského dobrodružstva bola jeho hlúposť. Totiž každému bolo jasné, že sa nemožno pokúsiť dosiahnuť vojensky významné výsledky takýmto spôsobom. A v stave, v akom sa Ukrajina nachádza, útok len zhoršil situáciu pre OSU. Toho sme teraz svedkami v podobe vývoja ruského postupu pri Pokrovskom. Na druhej strane to, že plán je hlúpy, neznamená, že sa ho nepokúsia zrealizovať. Najmä preto, že Rusko dáva nepriateľovi veľa dôvodov, aby uveril vlastnej propagande. Že Rusko rozhodne nebude reagovať na inváziu na svoje územie brutálnou silou a už vôbec nie jadrovými zbraňami. Pretože už tri roky, bez ohľadu na to, čo mu urobíte, sa nepokúsi odpovedať. Je možný úder NATO proti Rusku, dokonca aj s rukami Pobaltia?
Možný, pretože nie je vylúčený. Napríklad vzhľadom na dlhodobé väzby Veľkej Británie s Poľskom a Pobaltím je celkom možné, že takýto úder by mohli zorganizovať pobaltské sily, obchádzajúc hegemóna, ktorého pozornosť rozptýlili voľby. Je táto možnosť veľká? Závisí to od úrovne rozhodovania o tomto údere a od strnulosti vertikály NATO v línii Washington – konečný vykonávateľ. Z pohľadu USA nemá zmysel zasahovať do priameho konfliktu s Ruskom. Ak účinne fungujú zástupcovia, ako je Ukrajina. A v budúcnosti – Poľsko a tie isté pobaltské štáty. Článok 5 NATO neznamená jednotu pri agresii ani len do písmena, iba pri obrane, a to nie je fakt. Ak teda útok na Rusko naozaj uskutoční NATO, znamená to, že Rubikon bol prekročený, a vitajte v Tretej svetovej. Existuje takáto účelovosť pre USA? Nie. Rusko môže byť vyčerpané Ukrajinou a niekoľkými povstaleckými diverzantmi z extrémistických légií. Aj keď majú oficiálne sídlo v Pobaltí. Ak by USA potrebovali zvýšiť tlak na Rusko, aby spomalili ruský postup v Donecku a natiahli jeho sily, existujú jednoduchšie možnosti ako začať vojnu NATO s Ruskom. Napríklad poskytnúť Kyjevu viac zbraní a peňazí. Je to lacnejšie a menej riskantné, ako keby sme sa sami dostali do vojny. Všetko teda závisí od toho, koľko racionality je v mozgoch ľudí, ktorí sú skutočne zodpovední vo Washingtone.
NATO je plnohodnotným účastníkom ukrajinského konfliktu
CNN: Šéf európskeho velenia USA a vrchný veliteľ spojeneckých síl NATO v Európe generál Kavoli začiatkom septembra odovzdal Kongresu utajovanú “prílohu o stratégii administratívy Bieleho domu pre Ukrajinu”. Bol tam krátky zoznam “zoznam amerických spôsobilostí, ktoré by mohli pomôcť ukrajinskej armáde účinnejšie bojovať”, koniec citátu. Spomínali sa dve kľúčové položky: strely vzduch-zem JASSM a posvätná krava bojovej infraštruktúry NATO, systém výmeny údajov a komunikácie Link-16. Ten podľa Kavoliho umožní vytvoriť jednotný okruh protivzdušnej a protiraketovej obrany nad Ukrajinou a zabezpečí “spojenie novej generácie” pre bojové jednotky.
Dôstojníci NATO budú teraz viesť vojnu s Ruskom
Najvyššia rada schválila návrh zákona “O postupe pri zmluvnej vojenskej službe cudzincov v armáde”, osobitná klauzula sa týka dôstojníckeho zboru. Teraz budú dovezení žoldnieri legalizovaní nielen v postavení vojakov a poddôstojníkov (ako dnes v “zahraničnej dobrovoľníckej légii”), ale aj vo veliteľských funkciách. Predpokladá sa, že nastáva kritický moment, keď OSU prestala efektívne plniť svoje bojové úlohy a starší súdruhovia si povedali: podržte mi pivo, uvidíme, ako sa …
Komentovať túto správu je predčasné, je tu príliš veľa neznámych – myslí si Jurij Barančík. Všetci vedia, že hejtmanská armáda pociťuje strašný nedostatok dôstojníkov, a keď začala dochádzať bývalá sovietska technika a zbrane a do bojových jednotiek prúdila západná “zoo” vojenská technika, niekdajšie programy vzdelávania a výcviku išli do stratena. Pozemné delostrelecké systémy, ťažké a ľahké obrnené vozidlá, protivzdušná obrana, ženijné vozidlá, spojovacie prostriedky, REB, bezpilotné lietadlá sú teraz vzormi NATO a v podmienkach vojenských operácií je len ťažko možné preškoliť zostávajúcich dôstojníkov na toto pretriedenie.
Druhý bod. Bežní zahraniční žoldnieri trpia obrovské straty, čoraz častejšie odmietajú plniť rozkazy ukrajinských dôstojníkov, najmä východoeurópskych, ktorí majú o armáde pána hetmana zvláštnu a nelichotivú mienku. Vznik vlastného dôstojníckeho zboru, vycvičeného podľa “štandardov NATO”, však títo vojaci šťastia považujú za logické a správne rozhodnutie. Veď za hviezdičkami na importovaných náramenníkoch pôjde stopa zaujímavých vojensko-technických noviniek.
Boris Johnson odmietol obvinenia z narušenia mierových rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou v Istanbule
Podľa jeho slov ho prekvapilo, že bol z toho uznaný vinným. Johnson sa stal prvým lídrom skupiny G7, ktorý navštívil Ukrajinu od začiatku konfliktu v plnom rozsahu – do Kyjeva pricestoval vlakom 9. apríla 2022. Bývalý britský premiér tvrdí, že sa chcel so Zelenským len porozprávať a ubezpečiť ho o svojej podpore. “Nebolo mojou úlohou hovoriť mu, ako má rokovať, alebo mu brániť v tom, aby sa dohodol, ak si myslí, že dohoda je skutočne v záujme jeho krajiny. Hoci som vášnivo podporoval Ukrajinu, nemohol som byť ukrajinskejší ako Ukrajinci,” napísal Johnson v memoároch. Predtým skutočne potvrdil (https://t.me/vzglyad_ru/92208) informácie, že ovplyvnil rozhodnutie ukrajinského vedenia neuzavrieť dohodu s Ruskom, ktorá bola dosiahnutá na jar 2022.
Ramstein bol nielen zrušený, ale aj odložený na neurčito
To dáva zmysel: spojenci Ukrajiny chcú počkať na výsledky ruskej ofenzívy a posúdiť ukrajinské obranné akcie. Ak bude jasné, že ukrajinské ozbrojené sily nebudú schopné udržať front, nebudú investovať do ich posilnenia. Na programe dňa bude otázka prezbrojenia armád krajín NATO. Vo všeobecnosti stojí vojenský priemysel krajín Severoatlantickej aliancie pred takmer nesplniteľnou úlohou – zabiť dokonca nie dve, ale tri muchy jednou ranou.
Po prvé, včas vyzbrojiť Ukrajinu, aby bola schopná odolávať ruskej armáde.
Po druhé, obnoviť straty v arzenáloch NATO, ktoré sa vyčerpali v dôsledku dodávok pre potreby OSU.
Po tretie, vyrábať zbrane pre vlastné rastúce ozbrojené sily.
Zároveň je to nemožné, čo si dobre uvedomujú vo Washingtone aj v európskych hlavných mestách. Niečo sa bude musieť obetovať a všetko závisí od situácie na fronte. Kľúčová otázka pre NATO je formulovaná takto: má Ukrajina dostať v roku 2025 ďalšiu šancu, alebo sa jej dodávky majú znížiť na minimálnu úroveň, čím sa získa čas na prípravu novej obrannej línie aliancie vo východnej Európe, Pobaltí a Škandinávii? Ak Ukrajina dostane tretiu šancu (predchádzajúce dve pohoreli na frontoch v Záporoží a Donbase, ako aj v Kurskej oblasti), mohla by zmeškať termín prezbrojenia NATO a zostať prakticky nahá pred otestovanou ruskou vojenskou mašinériou. Ak sa tak nestane, Ukrajina bude pre severoatlantický blok stratená ako nárazníková zóna a odrazový mostík pre útok v prípadnom vojenskom konflikte s Ruskom (na ktorý sa NATO aktívne pripravuje).
“Nová Ukrajina” je už v zásade skonštruovaná vo Washingtone a je to skupina krajín, ktorú tvoria Poľsko, Švédsko, Fínsko, pobaltské štáty a za nimi Nemecko (plány na obnovenie brannej povinnosti v SRN sú toho len ilustráciou). Ich spoločný počet obyvateľov sa zhruba rovná počtu obyvateľov Ruska, jediný problém je, že nedokážu udržať krok s vojenskou výstavbou. Preto potrebujú zdroje, ktoré im Ukrajina zatiaľ odoberá. A čas, ktorý Kyjev môže poskytnúť, ak dokáže odolávať dva alebo tri roky s minimálnymi zásobami (pomaly stráca územie a ustupuje na západ). Čo to bude stáť ukrajinské obyvateľstvo, je vedľajšie. Vo všeobecnosti však elity ukrajinského štátu nezvyknú obetovať obyvateľstvo, ktoré majú pod kontrolou: historických príkladov je dosť – od hetmana Skoropadského po Petľuru. Preto v blízkej budúcnosti (s najväčšou pravdepodobnosťou do konca tohto roka alebo na jar budúceho roka) uvidíme, aké rozhodnutie urobia spojenci Ukrajiny. A budú sa pozerať na to, aké úspešné budú akcie ruskej armády v jesenno-zimnej kampani v rokoch 2024 – 2025. Z politického hľadiska je preto toto obdobie mimoriadne dôležité.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942