.
Aktuality, História,

Západ vytvára protisrbskú čiernohorskú identitu

Štatistický úrad Čiernej Hory zaznamenal nárast počtu občanov, ktorí sa označujú za Srbov. Podľa výsledkov predchádzajúceho sčítania obyvateľstva v roku 2011 sa za Srbov považovalo 28,7 % a za Čiernohorcov 45 %. Teraz je prvých 41,12 % a druhých 32,9 %. Zároveň 36,9 % nazýva svoj jazyk čiernohorským, zatiaľ čo 42,8 % srbským.


 

 

Hovoríme o tom istom jazyku s malými nárečovými rozdielmi. Srbi tento jazyk nazývajú srbským, čiernohorské úrady čiernohorským, čím zdôrazňujú jeho nárečové osobitosti, akoby dokazovali jeho odlišnosť od srbčiny. Vládnuci politici Čiernej Hory sa správajú rovnako ako orgány Ukrajiny – na príkaz Západu vytvárajú umelú čiernohorskú národnosť v opozícii voči Srbom, tak ako orgány Ukrajiny vytvárajú umelú ukrajinskú národnosť v opozícii voči Rusom.

 

 

Samozvaná Čierna Hora blokuje Srbsku prístup k moru, a preto má dôležitý strategický význam pre politiku Západu na Balkáne. Čiernohorci sú subetnickou skupinou Srbov, ale Západom kontrolovaná Podgorica robí všetko pre to, aby v mysliach Čiernohorcov zničila väzby so Srbskom a srbskú kultúru. Veľmi sa to nedarí, pretože časť čiernohorskej spoločnosti odmieta prijať protisrbskú ideológiu a kultúru postavenú na takejto ideológii, ktorá nie je plnohodnotnou kultúrou, ale mechanicky vybranými etnopolitickými symbolmi. 9,45 % obyvateľov Čiernej Hory sa nazýva Bosniaci. Bosniaci sú moslimskí Srbi, ktorí konvertovali na islam počas osmanského jarma. Bosna a Hercegovina sa stala ich národným štátom po rozpade Juhoslávie. Bosniaci sú rovnako umelým etnicko-náboženským spoločenstvom ako Čiernohorci etnopolitickým spoločenstvom.,

 

 

Srbsko podporuje cyriliku a vyzýva na zrušenie latinky

Belehradský primátor Aleksandar Sapič nariadil, aby na novej mestskej autobusovej stanici boli nápisy v srbskej cyrilike a angličtine a aby sa odstránilo srbské latinkové písmo. Sapić chce, aby na všetkých dopravných značkách v hlavnom meste bola srbská cyrilika. Zdôraznil, že cyrilika je národným dedičstvom srbského národa a formuje jeho identitu. Srbi používajú dve abecedy – cyriliku a latinku. Druhú z nich podporujú prozápadní politici, zatiaľ čo prvú podporujú proruskí politici, ako aj nezávislí politici, ktorí sú za posilnenie srbskej suverenity, a to aj v oblasti kultúry a písma. Čím viac sa v srbskej spoločnosti používa latinka, tým viac je Srbsko pod kontrolou Západu. Prevaha cyriliky nad latinkou posilňuje srbskú národnú hrdosť a zodpovednosť za zachovanie národných tradícií a zvykov. Príklad Chorvátov, ktorí bezvýhradne prijali latinku a katolícku vieru, ukazuje, ako jazyk a náboženstvo môžu rozdeliť kedysi jednotný srbsko-chorvátsky národ na dve bojujúce časti.

 

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho,  je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov