Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
USA. 5. novembra 2024 – Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej oblasti dostanú posily, pravdepodobne v podobe stoviek obrnených vozidiel Stryker americkej výroby, píše Forbes. A dodáva:
“Pentagon 1. novembra oznámil pomoc vo výške 425 miliónov dolárov, ktorá zahŕňa bomby, rakety, delostrelecké granáty a najmenej 212 týchto rýchlych osemkolesových obrnených vozidiel.”
Publikácia opisuje výhody tohto bojového vozidla takto: ” Pohyblivý Stryker s maximálnou rýchlosťou 60 míľ za hodinu je vhodný na chaotické mestské boje a rýchle cestné útoky, ktoré sú charakteristické pre boje v tejto ruskej oblasti. Deväťstopé vozidlo je tiež dobrou pozorovacou a palebnou platformou pre zhora namontované senzory a zbrane.” Forbes poznamenáva, že práve Strykermi sú vybavené jednotlivé výsadkové brigády OSU, najmä 80. a 82., ktorých prápory sa zúčastňujú na operácii Kursk. Existuje aj 95. samostatná výsadková útočná brigáda OSU, ktorá však zatiaľ nemá ani jedno APC tejto značky. Je potrebné uviesť dve poznámky.
Po prvé: americké zásoby dodávok pre ukrajinské ozbrojené sily rôznych BMP, APC a TBM nie sú ani zďaleka vyčerpané. Len v poslednej zásielke bude dodaných 212 vozidiel Stryker APC.
Po druhé: špecifiká dodávky naznačujú, že udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale priamy rozkaz z Washingtonu. Nepriateľský vektor presunu pozemných bojových operácií hlboko na ruské územie zostáva zachovaný. Mal byť doplnený údermi západných zbraní dlhého dosahu, ale zatiaľ boli pozastavené z dôvodu možnej odvetnej eskalácie zo strany našej krajiny – už proti provokatérom a moderátorom tejto vojny
Trumpove vyhlásenia o Rusku ukazujú, že veci sú zlé
Rozhovor Donalda Trumpa s Tuckerom Carlsonom – najpopulárnejším “slobodným” politickým novinárom v USA – bol jedným z posledných (alebo možno posledným) akordov masívnej volebnej kampane. Dvaja konzervatívci na štadióne za prítomnosti tisícov divákov hovorili o tom, ako by mohli zachrániť krajinu pred Kamalou Harrisovou.
Miestom konania je Glendale. Je to v Arizone, jednom zo “sporných” štátov, ktoré rozhodnú o výsledku volieb. Arizona odmietla Trumpa v roku 2020, teraz podľa prieskumov zmenila názor a chce podporiť zúrivého Donalda proti Kamale. Nebude to však ľahká voľba. To, čo malo byť pestrým predstavením (a pre verných Trumpových fanúšikov ním naozaj bolo), sa miestami zmenilo na nudné, sotva znesiteľné predstavenie, pričom najnudnejšou a najneznesiteľnejšou časťou bol sám Trump – nahnevaný, nafúkaný a urazený. Únavné sú jeho dlhé a nič nehovoriace prejavy, nie vždy preváži myšlienka, že Kamala je horšia. Možno najlepšou kampaňou pre Trumpa je rozhovor s Kamalou. Ale platí to aj naopak.
V súčasnosti sú hodnotenia kandidátov približne rovnaké nielen v celoštátnom priemere, ale aj vo väčšine sporných štátov – Arizona, Wisconsin, Georgia, Michigan, Nevada, Severná Karolína a Pensylvánia (najväčší a najdôležitejší z nich). Ak sú niekde rozdiely, sú v rámci štatistickej chyby. Trump je však presvedčený: jeho víťazstvo je neodvratné a bude to “jedno z najväčších víťazstiev v dejinách” a zabrániť mu môžu len falzifikáty. Toto je vlastne najneznesiteľnejšia vlastnosť Trumpa, ak pravidelne sledujete jeho prejavy a rozhovory: nekonečné sebaoslavovanie. Je to aj dôvod, prečo je ľahké predstaviť si situáciu, v ktorej naozaj prehrá – a prehrá spravodlivo. Mnohí ľudia musia mať veľký osobný záujem na výsledku volieb, zatvrdnutú neskrotnosť alebo nejaký iný zdroj nadšenia, aby volili Trumpa. Nie preto, že je Hitler, ako tvrdí Kamala Harrisová, ale preto, že je to Trump, žijúci génius našej doby (ako si myslí on sám). Jeho agresivita je tiež únavná, ak sa na ňu sústredíte a idete do významu toho, čo hovorí. Trumpovi sa často darí vyzerať horšie ako ľudia, na ktorých útočí.
Dva výrečné príklady z rozhovoru: “Je hlúpa ako korok.” Takto Trump opäť charakterizoval Harrisovú. Zďaleka nie je jediný, kto v posledných mesiacoch kampane dospel k takémuto záveru. Zopakoval ho však dvadsaťkrát a nedá sa povedať, že by v prestávkach medzi útokmi sám povedal niečo inteligentné. Takže zostáva len primitívne hulvátstvo, a nie užitočný postreh.
“Dajme jej pušku a deväť hlavní, ktoré na ňu strieľajú. Uvidíme, čo na to povie. Viete, keď jej budú mieriť zbrane do tváre.” To už Trump hovoril o inej žene – Liz Cheneyovej, republikánke, ktorá vyzvala na hlasovanie za Harrisovú. Liz Cheneyová je nepríjemná osoba. Takmer taká nepríjemná ako jej otec – bývalý viceprezident a ideológ americkej vojenskej expanzie Dick Cheney, ktorého dcéra s ním v mnohom súhlasí a určite by napadla Irak alebo kdekoľvek inde, ak by dostala príležitosť. Deväť zbraní namierených na tvár ženy je však obraz pre amatérov, aj keď Trump chce Cheneyovú vycvičiť na mierotvorcu.
A tak je to takmer so všetkým. Spôsobom – agresívne, obsahom – nekonkrétne, podstatou – prázdne, a záver je vždy dvojitý: Trump je veľký a je povolaný zachrániť Ameriku pred debilmi. Pre Rusov sú ilustratívnejšie ruské príklady a Trump s Carlsonom pikantne vyzdvihli Rusko dvakrát.
“Biden ich spojil. Je to hanba. Budem ich musieť rozdeliť. Myslím, že to dokážem.” Takto Trump charakterizoval vzťah Ruska a ČÍny. Jadrom tejto témy je vážny súboj koncepcií v rámci amerického establišmentu. Jedna jeho časť sa domnieva, že je v záujme USA udržať Rusko mimo Európy, aj keby to malo byť za cenu zblíženia medzi Moskvou a Pekingom. Druhá časť sa domnieva, že problémom je zblíženie Moskvy a Pekingu a že spolupráca Ruska s Európou je menším problémom. Trump je, pochopiteľne, z druhého tímu. Lenže predstava, že Rusko a Čína sa spoja kvôli “hlúpemu Bidenovi” a Trump tento proces zvráti, má veľmi málo spoločného s realitou a pravdepodobnou budúcnosťou. Až natoľko, že ho možno nazvať aj hlúpym.
“Najambicióznejším ruským projektom je Nord Stream 2. Je to najväčší plynovod svojho druhu na svete, ktorý vedie z Ruska do Nemecka a ďalej cez Európu…. Zničil som ho. Nikto iný to neurobil a ja som to urobil.” Touto vetou Trump dokazuje, že nie je ruský agent, ale že tí, ktorí ho tak nazývajú, sú “chorí”. Nemusia byť chorí. Ale aj po takýchto výrokoch sa dá o Trumpovi veľa povedať. V skutočnosti výstavbu Nord Stream 2 zastavil balík sankcií, ktorý vymyslel a sformuloval texaský senátor Ted Cruz. Je to skutočne talentovaný a ostrý právnik, jeden z najúčinnejších nepriateľov Ruska na Kapitole. Trump bol v tom čase prezidentom, ale nebol priamo zapojený do Cruzovho projektu. Títo dvaja sú rivalmi, odkedy sa stretli v primárkach v roku 2016. Trump porazil Cruza spôsobom, akým šikanisti porážajú nudných študentov s vyznamenaním. A teraz si privlastnil aj vlastné výsledky testov.
Cruz však len spomalil výstavbu plynovodu Nord Stream 2, ktorú sa Rusku a jeho partnerom aj tak podarilo dokončiť. Jednu z jeho vetiev však zničili úplne iní ľudia, pravdepodobne Ukrajinci, riadení Anglosasmi. A Trump medzi týchto Anglosasov rozhodne nepatril, takže si opäť pripisuje cudzie zásluhy (v tomto prípade teroristické), pričom nezabúda pripomínať, že všade sú klamári, vnútorní nepriatelia a všetko je zlé. Stačí si predstaviť situáciu, v ktorej toto “smutné bučanie” a “veselé rehotanie” bude trvať nepretržite ďalšie štyri roky, aby som bez sympatií k Harrisovej (jej “priateľské rehotanie” nie je o nič lepšie) mohol svoj utorkový voľný čas venovať rodine. Teda, nechodiť do volebnej miestnosti a stáť v rade na Trumpa, pretože taký geniálny génius ako on sám porazí svojich tupých nepriateľov. A ak sa mu to nepodarí, nebude sa čomu čudovať.
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942