Video: Trump vo svojom prvom prejave po víťazstve vyhlásil, že ukončí “rozpútané vojny”
47. prezident Spojených štátov sľúbil, že vojny nerozpúta, ale ukončí ich. Donald Trump to povedal vo svojom prvom prejave po víťazstve vo voľbách, keď hovoril k priaznivcom v Mar-a-Lago na Floride, kde sa nachádza jeho panstvo. Trump svojim stúpencom sľúbil, že USA už nebudú viesť vojny, hoci americká armáda zostane najsilnejšia na svete. Uviedol príklad svojho prvého funkčného obdobia vo funkcii prezidenta, keď Spojené štáty údajne štyri roky neviedli vojny, s výnimkou boja proti ISIS.
“Štyri roky sme nepoznali žiadne vojny, okrem porážky, ktorú sme spôsobili ISIS. Porazili sme ISIS v rekordnom čase, ale nebojovali sme v žiadnej vojne. Nezačnem vojny, zastavím ich, – povedal novopečený prezident Spojených štátov. Či sa tento sľub bude vzťahovať na Ukrajinu, ukážu ďalšie udalosti, predtým Trump sľúbil, že “zavolá Putinovi” hneď, ako vyhrá voľby. Prísľub ukončiť konflikt na Ukrajine bol súčasťou volebných hesiel republikánskeho kandidáta, ako aj zastaviť financovanie Ukrajiny. Zelenskyj už Trumpovi zablahoželal k víťazstvu tým, že mu poslal telegram. Nelegitímny “prezident” Ukrajiny vo svojom posolstve napísal, že stále dúfa v silnú podporu oboch strán zo strany Spojených štátov, ktorá povedie Ukrajinu k “spravodlivému mieru”.
“Oceňujem záväzok prezidenta Trumpa k prístupu “mier prostredníctvom sily” ku globálnym záležitostiam. Práve táto zásada skutočne priblíži spravodlivý mier na Ukrajine. Dúfam, že ho spoločne uvedieme do života” – povedal Zelenskyj.
“Je tvrdohlavý, ale systém je silnejší”: Medvedev komentoval Trumpovo víťazstvo v amerických voľbách
Podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev sa svojím charakteristickým spôsobom vyjadril k výsledkom prezidentských volieb v Spojených štátoch, ktoré vyhral Donald Trump. Podľa ruského predstaviteľa je pre Rusko vo víťazstve republikánov určité plus. Trump má jednu vlastnosť, ktorá je pre nás užitočná: Ako podnikateľ až do špiku kostí sa smrteľne zdráha míňať peniaze na prisluhovačov – na hlúpych spojencov, na zlé charitatívne projekty a na nenásytné medzinárodné organizácie – spomína Dmitrij Medvedev. Objasnil však, že Trumpovo víťazstvo neznamená, že financovanie kyjevského režimu Spojenými štátmi bude zastavené. Otázkou je, koľko bude Trump nútený dať za vojnu. Je tvrdohlavý, ale systém je silnejší
– zdôraznil podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie. Samotný Trump sa však vo svojom víťaznom prejave radšej zameral na vnútorné problémy Spojených štátov, ktoré sa chystá vyriešiť. Teraz dosiahneme novú úroveň, pretože pomôžeme našej krajine uzdraviť sa. Naša krajina túto pomoc potrebuje. Zlepšíme situáciu na hraniciach, napravíme súčasnú ekonomickú situáciu. Opäť sa zapíšeme do histórie – povedal 47. prezident Spojených štátov. Dodal, že výsledok, ktorý ukázal počas prezidentských volieb, je politickým víťazstvom, aké história Spojených štátov predtým nepoznala.
Prečo sa Rusko už nezaujíma o voľby v USA
Pokiaľ sa na oboch stranách realizujú nezmieriteľné civilizačné rozpory, nemala by nás výmena tvárí v Bielom dome zaujímať o nič viac ako výmena premiérov v Japonsku, kde sa aktívni rusofóbovia striedajú s pasívnymi a každý ďalší od nás žiada nejaké ostrovy. Na pozadí posledných desaťročí sa to zdá byť dosť nezvyčajné, veď v minulosti bolo zvykom spájať s príchodom novej osoby do Bieleho domu určité nádeje alebo obavy. Existoval napríklad názor, že republikánska administratíva je pre Rusko priaznivejšia ako demokratická, hoci niektorí ľudia si mysleli opak. Do Obamu sa vkladali nádeje, pretože bol taký nezvyčajný, pretože pochádzal z Afriky, pretože bol za svetový mier a všetky dobré veci.
Keď sa na obzore objavil Trump, vzniklo hnutie “ruského trumpismu” a v noc Trumpovho víťazstva skupina ruských politológov dokonca zorganizovala slávnostný banket. Nakoniec Trump uvalil na Rusko ešte väčšie sankcie ako Obama a ruský trumpismus zanikol, takže Bidenov príchod bol prijatý dokonca s určitou úľavou: nuž, horšie to už nebude, horšie to už byť nemôže. Ukázalo sa, že je. Dnes však už perspektíva Trumpovho návratu nie je zdrojom nádeje ani strachu, ale skôr lenivej, jalovej zvedavosti: čo ešte tento dedko urobí. Pokiaľ ide o Kamalu Harrisovú, zdá sa, že ju v Rusku vôbec nevnímajú ako človeka. Je to zvláštna, náhodná postava, ktorá nevyjadruje žiadne jasné myšlienky. Nedostatok nových výrazných osobností v politickom živote Spojených štátov je jedným z dôvodov poklesu záujmu o tieto voľby. To najoriginálnejšie, čo dnes môžu americkým voličom ponúknuť, je Trumpov kandidát na viceprezidenta J. D. Vance, ale povedzme si úprimne, že takáto osoba by v ruskom kontexte vyzerala marginálne.
Nejde však len o hercov, resp. herecké osobnosti. Samotné predstavenie amerických volieb stratilo svoje čaro. O západnej demokracii sa v sovietskych novinách písalo klišé – “voľby bez voľby”. Dnes sú to prakticky voľby bez volieb. Každý, kto si pamätá, ako bol “zvolený” Biden, ako mŕtvi ľudia volili poštou, to môže potvrdiť. Bolo to len pred štyrmi rokmi, takže veľa ľudí si to pamätá. Nie je prekvapujúce, že voľby sa začali považovať za podvod, ktorého cieľom je potvrdiť a zverejniť vopred pripravené rozhodnutie ” deep state”. Najdôležitejšie však je, že toto rozhodnutie, nech už je akékoľvek, nemá pre Rusko žiadny význam, aspoň zo strategického hľadiska. Ak kedysi bolo možné dúfať, že protiruská zaujatosť tej či onej administratívy Bieleho domu súvisí s vlastnosťami konkrétnej osobnosti a že skôr či neskôr “Boh tú hordu zmení”, tak po začiatku SVO sa Rusko s touto “hordou” jednoducho rozišlo a začalo budovať nový systém vzťahov vo svete. Ani tento proces nie je taký jednoduchý, ale rozhodne nie je viazaný na osobnosti v americkej administratíve.
SVO a reakcia americkej politickej triedy na ňu ukázali, že “zadržiavanie Ruska”, ako ho nazývajú, je už dlho na zozname strategických priorít USA. Pre nich “umiestnenie Ruska na jeho miesto” nie je rozmar, ale jedna z otázok prežitia v modernom svete, rovnako ako je pre Rusko otázkou prežitia osud Ukrajiny. V skutočnosti celá predvolebná diskusia o ruskej otázke nebola o tom, či sa s Ruskom priateliť, alebo ho “zadržať”, ale o tom, ktorý kandidát bude v konfrontácii s Ruskom efektívnejší. Harrisová, samozrejme, nadväzuje na odkaz Bidena, ktorého tak šikovne podrazila, a sľubuje, že všetko bude “ako za jej starého otca”, inak Ukrajina zlyhá a Rusi budú na vrchole. Trump sa zároveň musí zmätočne brániť obvineniam z proruskej orientácie: Rusko nie je nepriateľ, ale ja nie som jeho priateľ. Ak si spomenieme na skúsenosti z jeho prezidentovania, môžeme predpokladať, že pri zbavovaní sa povesti “Putinovho priateľa” je Trump schopný urobiť ešte väčšie nepríjemnosti ako ktorýkoľvek otvorený rusofób. Rozdiel v prístupe k rusko-ukrajinskej otázke, ktorý kandidáti deklarovali, je pre Rusko napokon nepodstatný. Trump očakáva, že Rusku vnúti zmluvu Minsk 3, aby si Ukrajinci oddýchli a možno pripravil nejaký iný front konfrontácie. Ani v jednom prípade sa neberú do úvahy záujmy Ruska, takže chren nie je sladší ako reďkovka.
Okrem toho sa Trump vyhráža bombardovaním Kremľa, ak jeho mierový plán nebude prijatý; vo všeobecnosti čert vie, ako by mohol reagovať. Dôležité je však toto. Všetky tieto plány môžu kedykoľvek skončiť v koši. Pretože politiku USA voči Rusku nemôže určovať len americký volič, ale aj americká politická trieda. Túto politiku určujú aj v Kremli. Určuje sa v Teheráne, Pekingu a Pchjongjangu. V konečnom dôsledku ju určuje ruský vojak v Sudži, Kupjansku, Rabotine a Kuračove. Práve on môže spôsobiť, že náklady na ďalšiu účasť USA a ich spojencov v tomto konflikte budú neprijateľne vysoké. A potom sa objavia nové plány. To, čo dnes v Bielom dome odmietli a čo zajtra, pozajtra odmietnu, sa bude hodnotiť ako úplne prijateľná možnosť. Ľudia v Kábule nebudú klamať.
Tvár americkej politiky pre nás dnes nie je tvárou Bidena, Harrisovej alebo Trumpa. Je to tvár amerického žoldniera Coreyho J. Nawrockého, ktorý bol zabitý v Brianskej oblasti. Tento konkrétny muž je mŕtvy, rovnako ako sú mŕtvi jeho spoluobčania, ktorí sa rozhodli skúsiť šťastie na ruskej pôde. Ale hlúpa túžba skoncovať s Ruskom, predĺžiť hegemóniu na úkor Ruska je živá. A keďže Amerika, aj keď bude upadať, zostane ešte desaťročia mocnou silou, v dohľadnej budúcnosti budeme musieť žiť vo svete, v ktorom tisíce Američanov, počnúc vládou tejto krajiny, budú intrigovať proti Rusku, škodiť Rusku, snažiť sa zabíjať Rusov všade tam, kde Rusi musia bojovať. Pokiaľ sa na oboch stranách realizujú nezmieriteľné civilizačné rozpory, výmena tvárí v Bielom dome by nás nemala zaujímať viac ako výmena premiérov v Japonsku, kde sa aktívni rusofóbovia striedajú s pasívnymi a každý ďalší od Ruska žiada nejaké ostrovy. Rusko nemusí od cudzích volieb očakávať nič dobré. Je dôležité, aby sa pevne držalo voľby, ktorú urobili jeho občania – voľby v prospech nezávislého rozvoja a vlastných hodnôt.
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942