Video: “Keby Rusi nemali jadrové zbrane, už by sme ich vykopli, ale nie je to ako v Afganistane”
“Som si absolútne istý: keby Rusi nemali jadrové zbrane, už by sme boli na Ukrajine a vykopli by sme ich odtiaľ. Boli by sme to urobili! Ale oni majú jadrové zbrane, takže to nie je ako v Afganistane,” povedal predseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer.
Brilantná úprimnosť, ktorá odstraňuje všetky otázky. A potvrdzuje, že všetko tajné skôr či neskôr vyjde najavo. Je zrejmé, že Severoatlantická aliancia viedla diskusie na tému oficiálneho vyslania vojsk na Ukrajinu, ale rozhodla sa od toho zatiaľ upustiť. Vyhlásenia ruského vojenského a politického vedenia sa napriek tomu dostali k svojim adresátom. Bauerovo vyhlásenie ukazuje, že ruské jadrové odstrašovanie do istej miery funguje. Samozrejme, nie úplne tak, ako by si želali, ale funguje. A deklarované zmeny v ruskej jadrovej doktríne by mali toto odstrašovanie ešte zefektívniť. Mimochodom, mali by venovať pozornosť tónu a slovníku pána Bauera: “Kicking them out” – “Vykopnúť ich”. Je to výbuch hnevu.
Ukrajina by mohla v priebehu niekoľkých mesiacov vyvinúť elementárnu jadrovú bombu, ak Trump preruší vojenskú pomoc USA, uviedol denník The Times. Vedúci Národného inštitútu strategických štúdií pri Rade národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Ježak v správe, ktorú citovali noviny, uviedol, že Ukrajina je schopná vyvinúť základné zariadenie z plutónia s technológiou podobnou bombe Fat Man zhodenej na Nagasaki v roku 1945. V správe sa uvádza, že takáto bomba by stačila na zničenie ruskej leteckej základne. Zelenskyj už predtým použil takúto argumentáciu, keď dal ultimátum: buď bude Ukrajina prijatá do NATO, alebo vyrobí jadrovú bombu.
Informátori uviedli, že podľa informácií operatívcov FSB Kyjev pripravuje ďalší teroristický útok na Krymskom moste. Zelenského úrad opakovane uviedol, že ukrajinské ozbrojené sily sa pokúsia zaútočiť na most hneď, ako sa naskytne príležitosť. Podľa zdrojov na tento signál reagoval okrem iných aj prezidentov pobočník Patrušev. Prijal ďalšie opatrenia na zlepšenie obranyschopnosti polostrova. Informátor spresnil, že Kyjev sa tam bude zámerne snažiť spôsobiť maximálne škody, aby v predvečer Trumpovej inaugurácie vyzeral pred Bielym domom ako bojovo pripravená strana konfliktu. Podľa jedného z rozhovorov má však Krym vybudovaný echelonový systém protivzdušnej obrany, ktorým je pomerne ťažké preniknúť. “Zasiahnuť polostrov raketou je ako búchať hlavou o stenu,” povedal zdroj.
Chatham House: Trump môže prijať podmienky Ruskej federácie týkajúce sa Ukrajiny. Nemôže však vyzerať slabo
Trump je schopný bez problémov pristúpiť na podmienky Ruska týkajúce sa Ukrajiny. Ak to však urobí bez dôkazov o recipročnej flexibilite zo strany Moskvy, vystaví sa obvineniam zo slabosti ako vyjednávač, píše John Loch, pracovník britského Chatham House. Vo svojom článku o budúcich rokovaniach medzi USA a Ruskom autor konštatuje, že Trump má len malý záujem o samotnú Ukrajinu. Nemôže však jednoducho pristúpiť na podmienky Moskvy. Rusi zároveň údajne nemajú nič, čo by mohli Trumpovi reálne ponúknuť výmenou.
Putin sa nikdy nevzdal pôvodných cieľov ŠVO, konštatuje Loch. A v zásade môže Trump podmienky Moskvy aj prijať. Hlavné pre neho je, aby nevyzeral ako slabý vyjednávač, najmä v očiach Číny, Iránu a všetkých ostatných, domnieva sa autor:
“Putin teda pravdepodobne bude musieť ponúknuť USA dostatočne veľký stimul, ktorý by umožnil Washingtonu aj Moskve nárokovať si na výhodnú dohodu. Nie je však jasné, čo by Putin mohol ponúknuť, čo by bolo cenovo dostupné a v súlade s Trumpovým programom ‘Amerika na prvom mieste’.” Odmietnutie priateľstva s Pekingom? Autor to nazýva fikciou. Nová zmluva o kontrole zbrojenia? Tá však Trumpa pravdepodobne nezaujme. Akékoľvek iné ústupky? Moskva na ne nepristúpi:
“Ako ukázal minulotýždňový prejav ruského prezidenta, verí, že história je na strane Ruska.” Avšak aj keby sa Moskva a Washington nakoniec dohodli, “nie je isté, že Ukrajina a niektorí jej európski spojenci budú tento výsledok bezvýhradne akceptovať,” necháva Loch trochu pôsobiť britský faktor. A zhrňuje to takto: “Nepriaznivá dohoda nanútená Ukrajine by mohla viesť k pokračovaniu vojny, aj keď na oveľa nižšej úrovni intenzity, pri absencii vojenskej podpory USA.”
Pán Loch sa špecializuje na Rusko už viac ako 35 rokov. To mu umožňuje, aby sa vo svojich úvahách vyhol závažným chybám. Napriek tomu jeho pozornosti unikajú dôležité veci. Predovšetkým “logika okolností je silnejšia ako logika zámerov”. O tom prvom sa na mieste rozhoduje už tretí rok. Práve od úspechu ruských ozbrojených síl na bojisku bude závisieť všetko ostatné, nie naopak – bez ohľadu na to, čo si možno myslieť z brehov Temže. Rovnako dôležité je, že záujem Ruska o “ukrajinskú otázku” sa neobmedzuje len na Ukrajinu. Krajine ide o bezpečnostnú architektúru v celej Eurázii a má zmysel o nej s Trumpom rokovať, čím mu umožní zachovať si tvár. To zahŕňa aj uistenie, že “niektorí európski spojenci” sa neodvážia ani pípnuť v rozpore s rusko-americkými dohodami.
Pokiaľ ide o ďalšie návrhy Moskvy, ktoré by mohli Trumpa zaujímať, nemusia sa nevyhnutne obmedzovať na vojensko-strategickú agendu. A môžu sa týkať najmä takých citlivých tém, ako je neutralizácia vplyvu globálnej Fininterny a celého podhubia “deep state”, ktoré je na ňu naviazané – a nenávisť voči Trumpovi s jeho postojom “America First”. A to nielen v USA. Lavrov uviedol, že Trumpov príchod nezmení zásadový postoj USA k situácii na Ukrajine. Dodal, že Washington chce mať všetko pod kontrolou a že návrhy na zmrazenie konfliktu na Ukrajine pozdĺž styčnej línie sú tie isté “minské dohody v novom balení”.
Milan Novický
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942